Zobacz pełną wersję : Zdjęcia mikroskopowe - co potrzeba?
Witam. Jestem akwarystą i chciałbym podjąć próbę identyfikacji pewnych mchów, ale do tego celu potrzebuję mikroskopowych zdjęć gałązek. Posiadam aparat Nikon D5100 + Nikkor 18-105 VR + Raynox 105. Czy jest szansa żebym mógł robić takie zdjęcia jak poniżej, dokupując jakieś soczewki? Co moglibyście polecić i czy jest szansa na zrobienie takich zdjęć? Lub może jakiś mikroskop cyfrowy by był lepszym rozwiązaniem?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/4332-1.jpg
źródło (http://www.nism.uzh.ch/bryopictures/4332.jpg)
temat fotografii mikroskopowej na wysokim poziomie (nie takim jak powyzsze zdjecie) to niezwykle kosztowna zabawa. w zasadzie zwyklego smiertelnika nie stac na zakup sprzetu nowego (najlepszych producentow).
musisz sobie odpowiedziec jakiej skali odwzorowania oczekujesz. do powiedzmy 20:1 mozesz wykonywac zdjecia lustrzanka z odpowiednim obiektywem (znaczy nie przez mikroskop).
nie wiem jaka skala jest na powyzszym zdjeciu, ale podejrzewam, ze nie wiecej niz 10:1
poszukaj obiektywow Canon 35mm f2,8 lub 20mm f3,5 - zapiete do mieszka daja rewelacyjne rezultaty i skale odwzorowania az do 20:1 w przypadku 20mm
poczytaj tez o stackowaniu bo to w zasadzie niezbedny warunek w tego typu fotografii.
Poszukaj jakiegokolwiek mikroskopu dla dzieci z kamerą. Podłączysz do komputera i będziesz miał skalę jak w mikroskopie.
Generalnie, jeśli maja to być zdjęcia dokumentaycjno - identyfikacyjne, nie trzeba ładować kupy kasy.
Wystarczyłby zestaw mikroskop z dodatkowym torem optycznym, np. taki (są też pewnie tańsze):
http://allegro.pl/mikroskop-delta-optical-genetic-pro-trino-warszawa-i4773600548.html
Do tego przejściówka T2/Nikon (akurat z Delty nie polecam) i możesz uzyskiwać powiększenia ponad 1000 razy.
Najlepiej jeszcze wężyk spustowy.
Jeśli foty nie mają być z lustrzanki, to można dorwać szeroką gamę kamerek, które powinny wystarczyć do wyżej wymienionych celów.
No właśnie nie wiem jakie tutaj powinno być powiększenie. Dla przykładu podam zdjęcie rośliny, której podobne fotki chciałbym robić.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://plantdb.biology.duke.edu:8080/BryoImages/Fissidens_osmundoides/img_Fissidens_osmundoides_59852_lv2.jpg)
Dark - masz na myśli żeby podpiąć samo body pod obiektyw mikroskopu?
Ostatnie zdjęcie wykonano dość dobrym zestawem, pewnie przy powiększeniu 100-400x. Zapewne obiektywy planachromaty, może coś z Nikona, Zeissa lub Olympusa.
Da się podpiąć samo body do mikroskopu, ale nie każdy do tego się nada. W przypadku mikroskopów Delty, pstrykałem na Evolution-100, 300 i L-1000. Mają na tyle szerokie statywy, że bez większych obaw można położyć na nich korpus bez adaptera. Niestety pojawia się winieta, więc albo trzeba szukać czegoś z soczewką albo skorzystać z telekonwertera (x2 psuje jakość, ale nie ma zaciemnień na rogach).
Być może jednak najlepszą opcją, jeśli to ma być tylko prosta dokumentacja, jest skorzystanie z jakiejś kamerki.
Praca z samym obiektywem jest możliwa, ale ciężko ustabilizować taki zestaw:
http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-133-mikrofotografia-dla-kazdego/
Niestety już nie mogę edytować posta, więc doklejam dodatkowo.
Tak dla porównania, zrobione na szybko 4 zdjęcia spod różnych mikroskopów Delty. Niestety nie mam tu oprogramowania do starannej obróbki (podostrzanie miniaturek itp.), więc proszę potraktować jako "wglądówki".
BioLight 300. Powiększenie 100x. Kamerka 2 mpx. Obiektywy achromatyczne. Niestety mocno wychodzą aberracje, zwłaszcza na dużych powiększeniach. Ponadto potrafią pojawiać się odblaski. Jednak jeśli trzeba tylko cyknąć dokumentacyjnie, to od biedy się nada. Jak na zabawkę, ma całkiem fajne możliwości.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/biolight300_zpscd60b3a3-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/biolight300_zpscd60b3a3.jpg)
Genetic Pro Bino USB. Powiększnie 40x. Wbudowana kamerka 1,3 mpx. Obiektywy achromatyczne. To dość przyzwoity sprzęt z możliwością dalszej rozbudowy (polaryzacja, kontrast fazowy itp.). Do wersji trino można dołączyć kamerę lub aparat, ale bez przejściówki raczej się nie obejdzie (statyw jest dość wąski).
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/GenProUsb_zpsc3a61169-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/GenProUsb_zpsc3a61169.jpg)
Evolution-100. Powiększenie 100x. Kamerka 8 mpx. Planachromaty. Planuję zakup tego modelu, ew. Evolution 300.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/evo100_zps1f0356b2-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/evo100_zps1f0356b2.jpg)
I fotka z IB-100 (ale optyka planachromatyczna podobna jak w serii Evolution) + Nikon D300s. Powiększenie 40x.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/ib100_zps1cf1119f-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/ib100_zps1cf1119f.jpg)
A teraz dla porównania, obrazki spod mikroskopu bez żadnych adapterów (najczęściej zdejmowana głowica i pstrykane przez główny tor optyczny). Obrazki z D200 i D300s. Powiększenia 40-400x
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/DSC_6013_zps94665a2e-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/DSC_6013_zps94665a2e.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/_DXC3496jakoObiektinteligentny1_zps6ba46-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/_DXC3496-jako-Obiekt-inteligentny-1_zps6ba46966.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/DSC_5538_zps3a412aea-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/DSC_5538_zps3a412aea.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/_DXC9929_zpsf4953539-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/_DXC9929_zpsf4953539.jpg)
Czyli jak widać można pstryknąć dość dobre fotki bez konieczności montowania adapterów? Rozumiem że z założonym obiektywem? Myślę jeszcze nad kamerką Delta Optical Smart 2mp oraz Delta Optical Smart 5MP PRO może wystarczy do moich celów, jeśli tylko obsłuży wymagane powiększenie. Lub też Celestron LCD II. W odpowiedzi od pracowników Delta dostałem info że powiększenie na zamieszczonym przeze mnie zdjęciu to 400x, czyli obiektyw 40x.
Czy ta niezbyt rewelacyjna jakość w przypadku zdjęcia BioLight 300 jest wynikiem słabej jakości kamerki 2mp czy może obiektywów achromatycznych Delty? Może jednak lepiej by było skompletować osobno mikroskop i osobno kamerkę którą będę mógł szybciej nałożyć na okular niż męczyc się z montowaniem Nikona.
Czyli jak widać można pstryknąć dość dobre fotki bez konieczności montowania adapterów? Rozumiem że z założonym obiektywem? Myślę jeszcze nad kamerką Delta Optical Smart 2mp oraz Delta Optical Smart 5MP PRO może wystarczy do moich celów, jeśli tylko obsłuży wymagane powiększenie. Lub też Celestron LCD II. W odpowiedzi od pracowników Delta dostałem info że powiększenie na zamieszczonym przeze mnie zdjęciu to 400x, czyli obiektyw 40x.
Nie, po prostu kładłem korpus na statywie, ew. mocowałem dodatkowo mały pierścień pośredni M42, aby aparat był stabilniejszy (bo haczył lampą wbudowaną).
Smarty nadają się raczej do oglądania obiektów nieprzezroczystych. Choć da się zobaczyć i preparaty płaskie.
Dziś cyknąłem takie dwa kadry (niestety musiałem obrazki ściągać z fejsa, więc kompresja dała im popalić).
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/10403417_790606174340475_412134236807766-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/10403417_790606174340475_4121342368077668424_n_zps e4dbc694.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/10407371_790606597673766_840947671083957-2.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/10407371_790606597673766_8409476710839570605_n_zps 478eb22e.jpg)
Celestron ma podobną optykę jak Biolight. Już znacznie lepiej jest w BioStage II (optyka jak w serii Genetic Pro).
Czy ta niezbyt rewelacyjna jakość w przypadku zdjęcia BioLight 300 jest wynikiem słabej jakości kamerki 2mp czy może obiektywów achromatycznych Delty? Może jednak lepiej by było skompletować osobno mikroskop i osobno kamerkę którą będę mógł szybciej nałożyć na okular niż męczyc się z montowaniem Nikona.
Głównie obiektywów. Nie oszukujmy się, Biolight to produkt dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jak porównam jakość ze swoim pierwszym, wymarzonym mikroskopem, ruskim "Analyt-5" z plastikową optyką, to jest niebo a ziemia ;)
Musisz sobie pokalkulować jakie są Twoje potrzeby, ile jesteś w stanie dać za możliwość robienia mikrofotografii i co będzie najwygodniejsze.
No właśnie głowię się pomiędzy wygodą a jakością. Wolałbym żeby był to mały mikroskop a robienie fotek nie wymagało wysiłku związanego z mocowaniem przejściówek. Te małe mikroskopy cyfrowe były by ok, ale ich jakość jest raczej średnia z tego co widziałem. Mógłbym również kupić jakiś lepszy mikroskop np ten "BioStage II" i zakładać na niego kamerkę usb, tylko jaka kamerkę wybrać żeby nie stracić na jakości?
No niestety za jakosc sie placi i to niemalo, i to niewazne czy mikroskopia czy foto czy inna dziedzina.
Niestety trzeba wybrac jakis kompromis.
Ja ostatnio troche podlubalem, popytalem tu i owdzie i niestety swoje plany musialem zrewidowac i nadszarpnac budzet. No ale to juz historia na inny watek ;)
pozdro
No właśnie głowię się pomiędzy wygodą a jakością. Wolałbym żeby był to mały mikroskop a robienie fotek nie wymagało wysiłku związanego z mocowaniem przejściówek. Te małe mikroskopy cyfrowe były by ok, ale ich jakość jest raczej średnia z tego co widziałem. Mógłbym również kupić jakiś lepszy mikroskop np ten "BioStage II" i zakładać na niego kamerkę usb, tylko jaka kamerkę wybrać żeby nie stracić na jakości?
Z całą pewnością nie wyciągniesz jakości lustrzanki. Większość kamerek Touptek, HDCE, Delty itp. daje przyzwoity obraz ale tylko przy dobrym oświetleniu. Ponadto większość oferuje zakres rozdzielczości 1,3-5 mpx. Czasami nie ma z czego ciąć lub robić sensowne powiększenie.
Wrzucam dwie fotki z kamerki UCMOS 8MP Pro i mikroskopu Biostage II. Powiększenie 100x.
http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/ucmos8-1_zps03cde70d.jpg
http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Varia/ucmos8-2_zps9ef47c0d.jpg
A czy ktoś z tutaj obecnych mógłby wyrazić się w temacie jakości mikroskopu? Czy wąskim gardłem jest tutaj mikroskop czy może jednak jakość aparatu? Przykładowo jeśli mogę podać to owe poniższe rewelacyjne jak dla mnie zdjęcia są robione na mikroskopie BMS D1 223 e-plan trino, oraz 3,5x lens Canon EOS 600D.
https://www.flickr.com/photos/makromaus_ahrweiler/
Mikroskop raczej nie dostępny na naszym rynku, bo szwedzki ale czy taki Biostage II by mu dorównał bądź inny z dostępnych?
Czynnikiem limitującym będzie przede wszystkim optyka mikroskopu. Wspomniany BMS ma obiektywy klasy planachromat. Sam mikroskop bardzo przypomina produkty Motic'a, a więc to pewnie średnia połka, pomiędzy "chińczykami" a "wielką czwórką" (Olympus, Zeiss, Nikon, Leica).
Biostage II nawet nie ma czym startować, bo ma proste obiektywy achromatyczne. Troszkę lepiej jest w przypadku serii mikroskopów Delty Genetic Pro (wyższej klasy achromaty). Jeśli chcesz lepiej, to już oznacza budżet w zakresie 3-4 tysiące - Planachromaty dostaniesz w modelach Evolution 100 TP i Evolution 300. Korzystam z tego ostatniego i muszę powiedzieć, że nie widziałem znaczących różnic między tym modelem, a Motic BA310, poza trochę większą aberracją chromatyczną.
Tu przykładowe fotki z mikroskopu Delta Optical Evolution 300 z kamerką mikroskopową
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/201611102014435920BRadius8Smoothing4_zps-1.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/2016-11-10%2014-43-59%20BRadius8Smoothing4_zpsqohb1usz.jpg)
Glon, powiększenie 200x, skośne oświetlenie
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/Taenia20saginata20x20020KF_zps2fkseyd7-1.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Taenia%20saginata%20x200%20KF_zps2fkseyd7.jpg)
Skoleks tasiemca uzbrojonego, 200x, kontrast fazowy
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/Steinernema20x10020KF_3_zpsbon4gr5w-1.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Steinernema%20x100%20KF_3_zpsbon4gr5w.jpg)
Nicień pasożytniczy, 100x, kontrast fazowy
Dziękuję, bardzo przydatna informacja. Ale jeśli potęga leży w obiektywach a te są chyba wymienne, to można by kupić tańszy mikroskop i dokupić obiektyw planachromatyczny? Koszt rzędu 500 zł z tego co widzę.
Rozmyślam czy niższym kosztem mógłbym zmodyfikować taką Delte Optical Genetic Pro Trino o planachromatyczny. Czy jest w ogóle taka możliwość i sens. Jeśli dobrze rozumiem obiektywy anachromatyczne to czarno-białe? Oglądając zdjęcia z takiego Biostage II w internecie widzę że są kolorowe.
Rozmyślam czy niższym kosztem mógłbym zmodyfikować taką Delte Optical Genetic Pro Trino o planachromatyczny. Czy jest w ogóle taka możliwość i sens. Jeśli dobrze rozumiem obiektywy anachromatyczne to czarno-białe? Oglądając zdjęcia z takiego Biostage II w internecie widzę że są kolorowe.
Nie do końca jest tak jak piszesz ;)
Jeśli chodzi o obiektywy, to można je podzielić na:
achromatyczne, które mają skorygowane aberracje chromatyczne dla dwóch długości fali światła - czerwonego i niebieskiego. Krzywizna pola skorygowana jest w ok. 60% pola widzenia.
semiplanachromatyczne - skorygowane aberracje chromatyczne dla dwóch długości fali, krzywizna pola skorygowana jest w większości (ok. 75%) pola widzenia.
planachromatyczne â skorygowane aberracje chromatyczne dla dwóch długości fali, krzywizna pola skorygowana jest niemal w całym polu widzenia (ok. 95%).
apochromatyczne - skorygowane aberracje chromatyczne dla trzech długości fali.
planapochromatyczne - skorygowane aberracje chromatyczne dla trzech długości fali i krzywizna pola skorygowana niemal w całym polu widzenia. Jest to najdroższa klasa obiektywów.
Co do instalacji planachromatów w Genetic Pro. I tak i nie. Stosując planachromaty masz skorygowany, "płaski" obraz w niemal całym polu widzenia. Robiąc zdjęcia kamerką lub aparatem wycinasz fragment z pełnego pola widzenia, widzianego w okularach. Najczęściej zatem wycinasz ten nieostry fragment, więc w pewnym sensie robisz sobie takie "planachromaty" z achromatów.
Jeśli nastawiasz się stricte na mikrofotografię, to tak na prawdę opłaca się inwestować w obiektywy o sprawdzonej, wysokiej jakości obrazu i wysokiej rozdzielczości. Pozostaje więc wtedy polować na Planachromaty "wielkiej czwórki" na ebayu, bo w Polsce trafiają się skrajnie rzadko. A jako bazę, wolałbym statyw Evolution 100, który jest większy, przez co stabilniejszy dla aparatu, ma silniejsze oświetlenie.
Sporo fajnych informacji znajdziesz tutaj: http://www.forum.biolog.pl/obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowac-czego-nie-itp-vt47212.htm
Jerzy Rojkowski "zjadł zęby" na używanej optyce i sprzęcie mikroskopowym. Na jego testach można polegać.
wkiniorski
13-12-2016, 11:47
Dark. Zdjęcia super i w dodatku przy użyciu kamerki. Szczególnie glon w powiększeniu 200x bardzo mi się podoba.
Chciałbym zapytać jaki to model kamerki. Bo chyba nie taka 3MP za 800 zł.
Mnie się wydaje, że ważniejsze w tym wypadku jest odpowiednie przygotowanie próbki. Dlatego chciałbym podpytać, czy robiłeś jakieś szczególne zabiegi, aby uzyskać bardzo cienki preparat? Może zdradzisz rąbek tajemnicy swojego warsztatu.
Chciałbym zapytać jaki to model kamerki. Bo chyba nie taka 3MP za 800 zł.
To akurat z kamerki DLT-Cam 1080 HDMI USB, więc sensor akurat w tej klasie cenowej, choć samo urządzenie już znacznie droższe.
Pozostałe zdjęcia robione, jeśli dobrze pamiętam, kamerkami DLT-Cam 5MP. Tak więc ciągle z "półki ekonomicznej".
Mnie się wydaje, że ważniejsze w tym wypadku jest odpowiednie przygotowanie próbki. Dlatego chciałbym podpytać, czy robiłeś jakieś szczególne zabiegi, aby uzyskać bardzo cienki preparat? Może zdradzisz rąbek tajemnicy swojego warsztatu.
Glony wystarczy wrzucić w samej kropli wody między szkiełka. Co do przygotowywania preparatów barwionych, to już jest z tym sporo zabawy. Do wykonywania ultracienkich skrawków konieczne jest użycie mikrotomu. Do mniejszych powiększeń, można pobawić się klasycznie żyletką.
Troszkę o barwieniu preparatów pisała moja lepsza połowa :)
http://www.plazy.com.pl/preparowanie-pasozytow-z-organizmow-zab-moczarowych-rana-arvalis
Dość fajnie preparatykę opisano też tutaj:
http://www.zor.zut.edu.pl/Skrypt-web/Sporzadzanie%20preparatow.html
Załączam jeszcze kilka fotek spod różnych mikroskopów (niestety część zdjęć dość mocno kompresowałem w GIMPie):
Mikroskop Genetic Pro, x100, jasne pole, kamerka DLT-Cam 5MP
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/11_zps637fb6pr-1.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/11_zps637fb6pr.jpg)
Mikroskop L-1000, x40, ciemne pole, kamerka DLT-Cam 6,3MP
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/Rozwielitki0014_zpsw52j9pyi-1.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Rozwielitki-0014_zpsw52j9pyi.jpg)
Mikroskop Genetic Pro, x1000, jasne pole, kamerka DLT-Cam 3MP
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/Moczarka20x1000_zpsdcy3wp9x-1.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Moczarka%20x1000_zpsdcy3wp9x.jpg)
Mikroskop Evolution 300, x100, kamerka DLT-Cam 6,3MP
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/Volvox20x10020III_zpstvlx9xgh-1.jpg
źródło (http://i1034.photobucket.com/albums/a427/DarkRaptorMacro/Volvox%20x100%20III_zpstvlx9xgh.jpg)
wkiniorski
13-12-2016, 13:27
Dziękuje za odpowiedź. Kamerka już za ponad 2,5k, a zdjęcia bardzo ładne. W takim razie, nie wiem czy jest sens wchodzenia w lustrzankę i cały ten osprzęt, który nie jest tani. Jeśli oczywiście nie robi się zdjęć konkursowych. Ale to inna bajka.
Dobre przygotowanie preparatu nie jest łatwe. Przynajmniej dla mnie. A to za dużo wody, a to preparat szybko wysycha. Ogólnie trzeba mieć wprawę. Może za tysięcznym razem będzie lepiej.
Piękna rozwielitka w ciemnym polu. Mam pytanie, czy używałeś kondensora do ciemnego pola, czy kombinowałeś z krążkami na zwykłym kondensorze do jasnego pola?
Dziękuje za odpowiedź. Kamerka już za ponad 2,5k, a zdjęcia bardzo ładne. W takim razie, nie wiem czy jest sens wchodzenia w lustrzankę i cały ten osprzęt, który nie jest tani. Jeśli oczywiście nie robi się zdjęć konkursowych. Ale to inna bajka.
Jeśli ma to być stricte mikrofotografia, to jest sens. Lustrzanki biją kamerki pod niemal każdym względem - rozdzielczość, dynamika tonalna, poziom szumów. Również stosunek cenowy - świetny sensor za ułamek ceny profesjonalnych kamer. np. Nikon ładuje teraz swoje sensory pełnoklatkowe do specjalnych kamer mikroskopowych za gruuubą kasę. Kamery, zwłaszcza w segmencie ekonomicznym, wygrywają tylko w aspekcie wygody pracy i możliwości dołączonego do nich oprogramowania - np. pomiary itp. sprawy. Co innego kamery badawcze, chłodzone, monochromatyczne z sensorami CCD, ale to już wyspecjalizowane narzędzia do konkretnych badań.
Piękna rozwielitka w ciemnym polu. Mam pytanie, czy używałeś kondensora do ciemnego pola, czy kombinowałeś z krążkami na zwykłym kondensorze do jasnego pola?
W tym wypadku kondensor - mam dostęp do dużej ilości sprzętu mikroskopowego, więc mogę się bawić :) Choć faktycznie, można go zastąpić odpowiednim krążkiem za ułamek ceny kondensora.
wkiniorski
13-12-2016, 14:29
Pewnie lustrzanka byłaby jeszcze lepsza, ale kamerka bardzo dobrze daje radę. Rozumiem, że lustrzanka jest do tego bardziej uniwersalna, bo można ją wykorzystać do różnych innych zastosowań.
Mam jeszcze pytanie do zdjęcia rozwielitki. Czy zastosowałeś standardowe oświetlenie mikroskopowe Evo300, (tj. LED - 3 W lub halogen 20W), czy może jeszcze czymś doświetlałeś (lampą błyskową, latarką itp.)?. Na zdjęciu nie brakuje światła i ogólnie bardzo fajnie wyszło. Kiedyś próbowałem tej techniki, ale z marnym skutkiem.
Rozwielitka była robiona na L-1000, ale niestety nie pamiętam, czy na wersji LED (5W) czy 100W.
Dużo dała tu kamerka, bo to nowa seria z sensorem Sony Exmor. Ma niezłą dynamikę i daje ładny obraz w słabych warunkach oświetleniowych. Nagrałem nią takie filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=0NDDwv4wAIo
https://www.youtube.com/watch?v=8cFtQk1Xp0U
... Najczęściej zatem wycinasz ten nieostry fragment, więc w pewnym sensie robisz sobie takie "planachromaty" z achromatów.
Czyli jeśli dobrze rozumuję to różnica pomiędzy Planachromatami a achromatami to ostrość i nic więcej?
Montując planachromat do Delty tak na prawdę miałem w zamiarze zrobić niższym kosztem lepszy sprzęt. Bo to jednak wyjdzie pewnie z 1000 zł taniej niż kupując Evolutiona.
wkiniorski
14-12-2016, 13:09
Rozwielitka była robiona na L-1000, ale niestety nie pamiętam, czy na wersji LED (5W) czy 100W.
Dużo dała tu kamerka, bo to nowa seria z sensorem Sony Exmor. Ma niezłą dynamikę i daje ładny obraz w słabych warunkach oświetleniowych. Nagrałem nią takie filmiki:
Dzięki. Oczywiście, ta informacja jest w podpisie zdjęcia. Nie zauważyłem jej. L-1000 to już porządny mikroskop badawczy, a z tą kamerką to świetny zestaw. Myślę, że to był jednak mocniejszy halogen.
Mam takie pytanie, czy obiektywy od L-1000 różnią się optycznie od Evo300? Oba mikroskopy są na oo, ale obiektywy od L-1000 różnią się wizualnie obudową. Jestem ciekawy, czy optycznie też. Zdjęcie z glonem, to które mi się tak podoba, ma delikatną różową obwódkę aberracji, a zdjęcie rozwielitki nie ma, jest czyściutkie.
Czym unieruchomiłeś rozwielitkę, bo rusza tylko oczami? Jakieś napoje wyskokowe...;)
Mam takie pytanie, czy obiektywy od L-1000 różnią się optycznie od Evo300? Oba mikroskopy są na oo, ale obiektywy od L-1000 różnią się wizualnie obudową. Jestem ciekawy, czy optycznie też.
W zasadzie optycznie to niemal to samo. Osobiście wolę optykę Evolution 300, choćby za obudowę, która nie ma zwyczaju odkręcać się i pewniej się ją trzyma przy obrocie misą rewolwerową.
Zdjęcie z glonem, to które mi się tak podoba, ma delikatną różową obwódkę aberracji, a zdjęcie rozwielitki nie ma, jest czyściutkie.
Kładłbym to głównie na bark pewnego rozrzutu w jakości optyki. Widywałem obiektywy bardzo kiepskiej jakości, nawet w najlepszym sprzęcie. Miałem np. niedawno w rękach "setkę" Motica, która nawet nie umywała się do tanich "chińczyków". Ewidentnie musiał być walnięty.
Czym unieruchomiłeś rozwielitkę, bo rusza tylko oczami? Jakieś napoje wyskokowe...;)
Mało wody, to ją szkiełka przytrzymały :)
wkiniorski
14-12-2016, 16:05
Dzięki za wyjaśnienie. Ogólnie widać, że optyka ma decydujące znaczenie, ale umiejętności to też bardzo ważna rzecz.
Mało wody, to ją szkiełka przytrzymały
Sprytnie, o tym nie pomyślałem...
Dzięki za wyjaśnienie. Ogólnie widać, że optyka ma decydujące znaczenie, ale umiejętności to też bardzo ważna rzecz.
Umiejętności szczególnie. Ostatnio oglądałem efekty eksperymentów Jerzego "Plan Apo" Rojkowskiego z mikroskopem edukacyjnym za niecałe 300 zł. Wycisnął z niego fotki, o które podejrzewałbym sprzęt ze trzy klasy wyższy. Choć oznaczało to też sporo dłubaniny w postprocessingu. Choć oczywiście niedomagań optyki przeważnie nie da się przeskoczyć.
Czyli jeśli dobrze rozumuję to różnica pomiędzy Planachromatami a achromatami to ostrość i nic więcej?
Montując planachromat do Delty tak na prawdę miałem w zamiarze zrobić niższym kosztem lepszy sprzęt. Bo to jednak wyjdzie pewnie z 1000 zł taniej niż kupując Evolutiona.
Formalnie tak. Różnicę zobaczysz przede wszystkim w okularach, bo masz pełne pole widzenia i widać różnicę w korekcji zniekształceń. Kamery i aparaty wycinają środek koła, więc różnice nie będą aż tak duże. Wiadomo, że planachromaty są solidniej wykonane, więc i rozdzielczość będzie ciut lepsza. Choć szkła szkłom nierówne. Podobno dobre achromaty PZO, które czasem można dostać za grosze, spokojnie mierzą się z planachromatami tanich mikroskopów. Duży skok jakościowy masz jak dorwiesz coś z górnej półki. Tylko dolar szybuje wciąż w górę...
Gdyby nie to, już polowałbym na Plan Apo Nikona, przynajmniej 4x, 10x i 20x z ebaya.
wkiniorski
15-12-2016, 09:43
Umiejętności szczególnie. Ostatnio oglądałem efekty eksperymentów Jerzego "Plan Apo" Rojkowskiego z mikroskopem edukacyjnym za niecałe 300 zł. Wycisnął z niego fotki, o które podejrzewałbym sprzęt ze trzy klasy wyższy. Choć oznaczało to też sporo dłubaniny w postprocessingu. Choć oczywiście niedomagań optyki przeważnie nie da się przeskoczyć.
Też oglądałem niektóre jego zdjęcia. Rzeczywiście szczęka opada. To jest przecież laureat różnych nagród i wyróżnień. Ale twoje zdjęcia bardzo mi się podobają. Chciałbym kiedyś osiągnąć taki poziom.
Witam czy mikroskop Bresser 20x-80x da sie jakims sposobem polaczyc z Nikonem z6II przez okular?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.