PDA

Zobacz pełną wersję : SB-800- pytanko-porada??



IvY
11-08-2005, 00:36
Witam

Mam do was pytanko....jestem posiadaczka Nikona D70 i SB-800....kiedy fotgrafuje w trybie A i daje duza wartosc przysłony fotki mam mocno niedoswietlone....dlaczego sie tak dzieje?? niezaleznie od trybu pomiaru swiatła....na lampie włanczone TTL.

Z gory dziekuje za odpowiedz.......i przepraszam za tak laickie pytanie(instrukcje mam w obcym dla siebie jezyku :wink: )

Leon13th
11-08-2005, 01:21
Spróbuj zwiększyć czas z 1/500sec na 1/250sec i próbuj na manualu

IvY
11-08-2005, 09:33
Czyli w trybie A to normalna sprawa?? i trzeba kombinowac w manualu?? bo w A zawsze ustawia mi czas 60.....nie wiem dlaczego nie chce byc wiecej.......sorki za laickie pytania ale lampke mam kilka dni a bardzo chce ja dobrze wykozystac :wink:

jiro
11-08-2005, 09:52
W menu CS#21 ustaw 1/15 zamiast 1/60 albo ustaw aparat na slow sync i bedzie gitara;) Jezeli sie myle to nie bijcie:P

Zdroofki 4All

twlodar
11-08-2005, 10:17
Bo nie dorosłaś do używania tak skomplikowanego aparatu..

gALL
11-08-2005, 11:03
Tadek, oplulem monitor.
A swoja droga pomoglbys kolezance ;)

Droga Kolezanko, wez do reki instrukcje, tam krok po kroku jest napisane co Ciebie interesuje.

twlodar
11-08-2005, 11:30
Wróżka ma dziś wolne, to jak jej miałem pomóc?

jaromir
11-08-2005, 11:40
Nie wiem jak bardzo dużą przysłone masz na mysli. Jeżeli "dowalisz" za dużą przysłone to lampa najprawdopodobniej nie wyrabia. Poznasz to po tym, że wskaźnik lampy w wizjerze lub wskaźnik korekty naświetlenia na lampie mruga po zrobieniu zdjecia. Mam nadzieje że zrozumiałem o co pytasz.

irekka
11-08-2005, 13:02
Na wyświetlaczu lampy przy błyskaniu na wprost masz informację o zasięgu. Przy przysłonie 22 zasięg kończy się na 2 metrach (ogniskowa 28). Można ręcznie zmienić ogniskową pomijając crop (1,5) bo wskazania dotycza pełnej klatki - zasieg wzrośnie do 2,8 metra. Ale jeżeli błyskasz z mydelniczką lub odbłyśnikiem, światłem od ściany lub sufitu to przy takich przysłonach nie ma prawa nic wyjść. Dlaczego chcesz robić zdjęcia z błyskiem przy takich wartościach przysłony ? Generalnie obiektywy gorzej rysują, nie da się wykorzystac światła zastanego i zasieg jak naspiałem wczesniej jest minimalny, a lampa musi błyskać całą mocą czego modele nie lubią. Czas na gotowość do kolejnego błysku też wydłuża się.

IvY
11-08-2005, 13:47
twloda - jestes w czyms niedowartosciowany.....?? hamom i cfaniakom dziekuje.Ale ciesze sie ze ty jestes wszechwiedzacy!.

gALL - moze gdybys przeczytał to co napisałam to nie kazałbys mi siegac do instrukcji.....wiec jesli mozesz przekazac jakies wskazowki to z gory dziekuje.

jaromir -rozumiem ,sytuacja jest własnia taka jak ja opisujesz.Dzieki za chec pomocy.

irekka - tak robie zdjecia z mydelniczka......duzze przesłony stosuje do fotografi macro (tamron 90Di) do tej pory miałam zbudowany dyfuzorek do lampy wbudowanej ale od czasu zakupu SB-800 chciałam zaczac kozystac z jej dobrodziejstw.......czyli jest to totalnie normalne ze przy powiedzmy F16 obraz jest juz mocno niedoswietlony z załozona mydelniczka??. Dziekuje za chec pomocy.

Pozdrawiam

twlodar
11-08-2005, 13:50
Uuu.. Z ortografiom tesz cienszko..

Napisz, po cholerę kupujesz sprzęt zaawansowany w postaci lampy SB-800
z licznymi zaletami, jeśli nawet nie wiesz, co to są te zalety?

Idź po książki z tematyki podstaw fotografii, bo ich Ci najbardziej brakuje..

szymony
11-08-2005, 14:00
Dlaczego ta cała sytuacja mnie nie dziwi :?:

irekka
11-08-2005, 14:00
Zwróć uwagę, że lampa pokazuje również jaka jest minimalna obsługiwana odległość. Do zdjeć makro przy użyciu sb800 polecem taką konstrukcję, którą stosuje miedzy innymi Michał (mike_001). Poszukaj na forum to znajdziesz zdjęcia. Lampę masz na stopce czy używasz remote ? Bo przy stopce to pewnie obiektyw potrafi przesłonić część światła. A moze tryb zdalny byłby rozwiazaniem - wada jego jest lekkie opóźnienie i błyski komunikacyjne - to może mieć wpływ na płochliwe robaczki. Zamiast A raczej stosuj M - masz pełną kontrole nad czasem, co może się czasami przydac. Tryb manulany nie oznacza, że lampa nie bedzie sterowana !!! A na początku jakbys napisała od razu, że chodzi o makro może szybciej ktoś rozwiązałby Twój problem. Czasami próba pomocy wymaga wrózbiarstwa na wyższym stopniu wtajemniczenia. Ma ktoś link do kursów on-line ??? (-:

IvY
11-08-2005, 14:01
twlodar - Widze ze pojadłes juz wszystkie rozumy jesli masz sie tylko madrzyc to lepiej nie pisz nic.......rozumiem ze ty w momencie zakupu swojej pierwszej lamy byłes juz niezwykle biegły w jej osłudze..jesli tak to Gratuluje!!

Nie ma głupich pytan sa tylko głupie odpowiedzi......czego Ty jestes zywym przykładem.

irekka - dzieki....lampa wyzwalałam ze stopki (body) poszukam tego o czym piszesz......a i zakupiłam własnie instrukcje mam nadzieje ze bedzie dosc jasno wszystko opisane :wink:

Pozdro

szymony
11-08-2005, 14:06
Widze ze pojadłes juz wszystkie rozumy jesli masz sie tylko madrzyc to lepiej nie pisz nic.......rozumiem ze ty w momencie zakupu swojej pierwszej lamy byłes juz niezwykle biegły w jej osłudze..jesli tak to Gratuluje!!

Nie ma głupich pytan sa tylko głupie odpowiedzi......czego Ty jestes zywym przykładem.
Człowiek wykazuje się soickim spokojem by Ci pomóc, a Ty masz to w żyźi :twisted:
Być może w momencie zakupu lampy nie wiedział wszystkiego w tym temacie, ale był tego świadom i kupił z instrukcją w narzeczu które zna.
Bluzgaj tak dalej, a pomyślimy o jakimś banie dla Ciebie na dzień dobry.

IvY
11-08-2005, 14:10
szymony- ale o co Ci chodzi ?? najwidoczniej nie widziałas jak zedytowałam posta.....tekst był w kierunku pan t.......

Pozatym od czego jest to forum?? maja miejsce tu tylko specjalisci i jesli jakis poczatkujacy user o cos pyta to juz jest be i nie tak?? w moim rozumieniu forum jest po to aby zdobyc wiedze od ludzi bardziej wtajemniczonych.....ale jak widac wiedza coponiektorych opiera sie tylko na hamstwie....po co pisac o wrozkach itp?? skoro ma sie tylko cos takiego do powiedzenia to chyba lepiej nic nie pisac?......no chyba ze chce sie nabic posta......

Pozdro

twlodar
11-08-2005, 14:24
Ty to dziwna kobieta jesteś, końcówki męskie piszesz..

Kupiłaś/eś (cholera, zdecyduj się) lampkę, to instrukcję przeczytaj, jak nie masz,
to poproś, może ktoś Ci podeśle, albo da linka do takowej, albo naśle na sklep.
Bo jak tak podstawowej rzeczy nie zrobisz, to będziesz nas męczył/a (cholera,
zdecyduj się) zaraz na inny równie podstawowy temat..

Paniał/a (cholera, zdecyduj się) przesłanie?

IvY
11-08-2005, 14:33
Jak sie człowiek denerwuje to i koncowki moga sie pomylic......instrukcje sobie kupiłam....

Napisałes zebym poprosiła o linka itp....odesle Cie do regulaminu choc jestem tutaj poczatkujaca to go przeczytałam ,jestam tam wyraznie napisane ze instrukcje sa chronione prawem autorskim :wink:

Tutaj nie chodzi o meczenie....poprostu chciałam sie dowiedziec o nurtujacej mnie sprawie a Ty z wrozkami wyleciałes.....ale dobra nie jestesmy w piskownicy nie bedziemy sie bluzgac :wink:

Wiec peace......przestudjuje instrukcje i potestuje ,mam nadzieje ze jak po tych czynnosciach bede miec konkretne pytania to wyrazisz chec pomocy :wink:

Pozdrawiam

vilen
11-08-2005, 15:55
Kurde ludziska nie róbcie wsi :)

Jak się ktoś pyta o działanie "device'a" to może mu da się jakoś normalnie odpowiedzieć bez uwag na temat jego poziomu?
Chyba że forum istnieje jedynie po to by wspaniali fachowcy mogli się wspólnie podniecać swymi równie wspaniałymi gadżetami? Jeśli jest to forum dla extrafotomędrków to poprostu czas zmienić nazwę na "Oficjalne Forum Bardzo Ważnych Posiadaczy Aparatów Najlepszej z Możliwych Marek" trochę przydługie ale lepiej odda klimacik tu panujący.

Czasem jak się trafi na wątek to aż ręce opadają, może czas przyjąć do wiadomości że:
1. Nie wszyscy posiadacze nikonów mówią po angielsku, niemiecku, hiszpańsku itd.
2. Nie wszyscy posiadacze lustrzanek do końca wiedzą jak je obsługiwać (przynajmniej na razie).
3. Nikon funkcjonuje głównie za sprawą "niedouczonych amatorów" kupujących jego produkty.
4. Gdyby miał sprzęt robić tylko dla koneserów i fachmanów to dawno by z torbami poszedł.
5. Jak wątek był już poruszany do dać link albo cynk a nie jeździć jak po burej suce.
6. Każdy się kiedyś uczył - możliwe że koleżanka nie znając funkcji opcji i dewiacji ma poprostu oko
7. Liczą się naprawdę tylko zdjęcia - przykładem są pinhole - narzędzie proste a wyniki czasem genialne

Poza tym teksty w stylu "bo ci dam bana niedobra ty" to jak dla mnie przedszkole - jak trzeba dać bana to się go daje, bez szantażowania i dywagacji. Jeśli ktoś wystąpił przeciw netetykiecie, albo regulaminowi forum to szast prast i niech go oczy nie widzą.

No to tyle i czekam na bana :)
pozdrowionka

sjm
11-08-2005, 16:28
:mrgreen:

Tomek
11-08-2005, 16:45
Taa...
My amatorzy musimy uważać bo fachowcom zaczyna brakować cierpliwości :mrgreen:

irekka
11-08-2005, 16:47
Reasumując - tylko ja chciałem pomóc ???

vilen
11-08-2005, 16:57
Na to wychodzi :)

A tak swoją drogą, że się czasem ludziom o podobnych zainteresowaniach i celach chce mędzić i deptać loodzikoof :)

krzysiekk
11-08-2005, 19:17
Czasem widze ze forumowiczow dopada jakis dziwny stan. vilen, - podpisuje sie pod twoim postem i zgadzam - wlasciwie nic dodac.

Ban dla IvY, - dobre :evil: , bo o cos pyta? - jescze lepsze.
Eeeee - zalosne :-(

IvY
11-08-2005, 19:23
irekka - pomogłes i to bardzo za co jestem bardzo wdzieczna....przynajmniej roziwałes kilka moich watpliwosci.Jeszcze raz Ci dziekuje za chec pomocy.

Pozdro

szymony
11-08-2005, 19:24
Acha najlepszą obroną jest atak. Teraz wszystkiemu winni są tzw. fachowcy. Nie odpowiadają tylko za koklusz i gradobicie :mrgreen: Nie ma jak to urażona duma amatora.

Ile tu tekstów napisano, nabito piany na temat iTTLa, zgodności błyskogratów i pseudo niedoświetlania. Z samych tekstów Kaleid'a (na marginesie, już też mu rączki opadły i na jakiś czas dał se spokój z forum)można by magisterkę napisać. Ale po cholere to czytać lepiej zadać pół pytania.

Sami wieś robicie. Powyzywajcie jeszcze troszkę od chamów, przedszkolaków ludzi którzy coś wiedzą, to na pewno będą wam z ochotą pomagać.
EOT

gALL
11-08-2005, 20:16
Ban dla IvY, - dobre , bo o cos pyta? - jescze lepsze

Pytac wolno, nawet trzeba ale zle zadane pytanie albo niewlasciwie postawione to juz inna para kaloszy. Tutaj pytanie bylo o wszystko (a na 90% odpowiedzi znajduje sie w podreczniku do dowolnego aparatu, niekoniecznie do D70).

kacperek
11-08-2005, 20:18
Ludzie pomocy, wybaczcie forum sie rozrasta nie zawsze mozna wszystko odnalezc. Szymony nie przesadzasz troche, narazie to widze ze ty strasznie poczules sie urazony. Momentami mam dosyc takich watkow jak ten.

gALL
11-08-2005, 20:26
Kacperek, Szymony nie przesadza. Kazdy z tych troche wiecej wiedzacych, pisal na powtarzajace sie tematy ze 3-4x. Ilez mozna pisac to samo? Forum podobnie jak Usenet ma archium i tam trzeba szukac wiekszosci odpowiedzi.
Samodzielnosc!!! Forum to jak biblioteka, napierw sam szukaj potem sie pytaj.
EOT bo zrobilo sie OT.

kacperek
11-08-2005, 20:34
Zgoda jest archiwum ale na kazde pytanie mozna w rozny sposob odpowiedziec. Zreszta racja EOT.

krzysiekk
11-08-2005, 20:35
Czesto juz samo korzystanie z forum z technicznego punktu widzenia jest problemem dla niektorych, czesto nie umieja jeszcze korzystac dobrze z wyszukiwarki etc etc ... a wystarczy tylko wskazac im gdzie maja zacząc i juz sie sami uczą az milo. Np. <wpisz w google ,,ble ble ble''>, <szukaj tu: ... > Zreszta - po co ja to mowie.
Inna sprawa ze czasem ma sie ten gorszy dzien ... :-)

[ Dodano: Czw 11 Sie, 2005 ]
racja - EOT, sorry