PDA

Zobacz pełną wersję : Latarnia morska a zanieczyszczenie świetlne



Assire
09-12-2014, 03:11
Zabieram się trochę do zabawy w łapanie gwiazd, ale nie żadne wyrafinowane z toną sprzętu, a zwykłe D300 z wysokim iso + 10-20 na statywie. Miejsce mniej więcej znalazłem - Na północ od Smołdzińskiego lasu, 6 km do najbliższej wiochy która ma jakieś latarnie, 25 km od większej miejscowości - Łeba. No i termin poświąteczny - większość tych wiosek nadmorskich ma zimą wyłączone latarnie bo nikt tam nie mieszka. Teoretycznie, wszystko spoko, ale właśnie ta latarnia morska...
Jak bardzo może zaszkodzić takie światło w ciągu ~30 sekund naświetlania? W ciągu 30 sekund mogę nałapać maks 15s światła latarni (światło przerywane, łącznie 4s światła w 8s) a i to niekoniecznie tyle będzie bo przecież nie ogarnę obiektywem pełnego kąta świecenia latarni.
Zaszkodzi, czy nie za bardzo? Czy trudno powiedzieć i musiałbym sprawdzić po prostu?

Edit: Znalazłem foto z latarnią w kadrze: Tutaj (http://www.jackfusco.com/keyword/light%20pollution;bass%20harbor%20head%20lighthous e/). Ta o której ja piszę była by jakieś 500m za mną, w lesie.

GonzoG
09-12-2014, 03:45
Nikt na to pytanie nie odpowie.
Rozproszenie światła w powietrzu zależy od dziesiątek czynników.
Jednego dnia możesz mieć całe niebie prześwietlone latarnią, innego zupełnie jej nie będzie widać.

A.Kiton
10-12-2014, 13:47
Coś dla Ciebie
http://fotoblogia.pl/1315,niesamowite-zdjecia-drogi-mlecznej-and-oregonem

Dex
10-12-2014, 14:11
Pakuj sprzęt i jedź, najlepsze rozwiązanie ;) Pokombinujesz z ustawieniami, moze sie da zejść z tych 30 sekund na mniej.

Assire
10-12-2014, 19:56
Coś dla Ciebie
http://fotoblogia.pl/1315,niesamowite-zdjecia-drogi-mlecznej-and-oregonem

Eee, to jak latarnia prosto w obiektyw nie zaszkodziła, to nie ma się co martwić. Byle by mgły czy innych niskich chmur nie było. Co prawda znalazłem też inne foty z latarnią w kadrze, ale tamte nie świeciły jak ta.


Pakuj sprzęt i jedź, najlepsze rozwiązanie ;) Pokombinujesz z ustawieniami, moze sie da zejść z tych 30 sekund na mniej.

Raczej nie, f/4 w 10-20 to dosyć ciemno, a jak oglądam inne foty gwiazd z exifami to czasy właśnie najczęściej około 20-30s i ~f/2.8 na iso 1600. Podejrzewam, że 30s + 2500 z D300 da akceptowalną jakość. Niby mogę zaszaleć i zapiąć 35 1.8, ale to dla mnie za wąsko, dużo za wąsko :mrgreen:

Dex
11-12-2014, 11:10
35 za wąsko? Pffff :-P robiłem 50'tką :mrgreen: i to nie 300s z ładnym wysokim iso a 70s :-P

Najszersze co mam to 18-50 f/3.6-5.6 więc też bez szału jeśli chodzi o światełko ;)

Assire
12-12-2014, 00:22
Też myślałem, że 35 jest okej. Póki nie kupiłem 10-20 :D Nie ma co gdybać, jak wyjdzie to będzie w krajobrazie :)

Dex
12-12-2014, 09:17
Działaj działaj. Zimowe niebo jest lodzio miodzio - moje ulubione :)