PDA

Zobacz pełną wersję : Niezbędnik filmowca - jakie akcesoria do D5300 na początek?



lucek92
05-12-2014, 16:07
Postanowiłem wziąć D5300 w raty, żeby na starcie móc dokupić do niego podstawowe akcesoria, niezbędne do nagrywania "pseudoprofesjonalnych" filmów. Planuje wydać na ten set około 1500zł i myślę, że powinny się tam znaleźć: statyw z głowicą video, flycam/steadycam oraz mikrofon i tu pojawia się pytanie czy coś jeszcze będzie potrzebne na start? Przychodzi mi do głowy slider, którego kupno jednak wydaje mi się na ten moment bezsensowne gdyż ceny są z kosmosu i chyba pobawię się w zrobienie go samemu. Kolejna sprawa to dobór poszczególnych akcesoriów, mam parę typów:

- flycam Genesis Steady Cam PRO 2.25 - kumpel ma i poleca, ja nie jestem do końca przekonany co do tego ale chyba w tej cenie nic lepszego nie znajdę.?
- mikrofon - budżetowo Nowsonic Kamikaze lub stawiając na jakość RODE Videomic Pro
- statyw Triopo MT-3230X8C + głowica B-2 do foto - będzie używany z D700 do fotek
- głowica video - tutaj nie mam typów bo się za bardzo w temacie jeszcze nie orientowałem.

Pomożecie? :oops:

GonzoG
05-12-2014, 16:31
- flycam - zapomnij. Zajedziesz się, a nie ustawisz położenie aparatu. Obowiązkowo mocowanie z 2 osiami na prowadnicach, a nie na dziurkach na śruby.
Każda zmiana środka ciężkości aparatu, będzie wymagała ponownego pier*****nia się z czterema śrubami i brakiem możliwości normalnej i precyzyjnej zmiany pozycji.
Najtaniej to Camrock VS60 lub VS80, ze wskazaniem na ten drugi, bo VS60 średnio stabilny już przy ~2.5kg (aparat, obiektyw, mikrofon i lampa to bez problemu może przekroczyć tą wagę).

- mikrofon - Rode VideoMic Pro jest mikrofonem MONO, więc jak chcesz to stereo, to musi mieć to w nazwie.
A ten nowycośtam - wyrzucenie pieniędzy w błoto. Jakość o 50zł lepsza od tego co nagrywa sam aparat.

- głowica Triopo - mało praktyczna i uciążliwa w użytkowaniu. Lepiej kupić Freepower/Weifeng/Fancier 571H lub 572H

lucek92
05-12-2014, 16:51
co do flycama to zapomniałem jeszcze o naszej rodzimej profukcji JMR System - miał ktoś z tym styczność?

a głowica Triopo B-2 to jak napisałem jedynie do foto, do video planuje kupić drugą dedykowaną do tego, chyba że wszystko lecieć na tej od video?

arek1
05-12-2014, 17:16
Niezły budżetowy statyw video z głowicą to Velbone DV-7000.

Mikrofony RODE z serii PRO to chyba najlepszy wybór, moim zdaniem wystarczy mono bo prędzej czy później i tak dokupisz rejestrator, który będzie rejestrował w stereo (chociażby najtańszy Zoom H1n).

lucek92
05-12-2014, 20:23
Niezły budżetowy statyw video z głowicą to Velbone DV-7000.

Mikrofony RODE z serii PRO to chyba najlepszy wybór, moim zdaniem wystarczy mono bo prędzej czy później i tak dokupisz rejestrator, który będzie rejestrował w stereo (chociażby najtańszy Zoom H1n).

Właśnie tak się zastanawiam czy mono zda egzamin, główną tematyką moich nagrywek będą sporty ekstremalne deskorolka, rower no a zimową porą snowboard, wiadomo trochę też będzie mówienia do kamery w formie wstępu, obleci to jakoś na tym RODE?

Co do statywu to wciąż jestem nastawiony na Triopo, bo chce mieć coś na czym stabilnie postawie D700 z gripem i niezbyt lekkim Tamronem 20-40, będzie ciężko zmieścić w budżecie jeszcze głowice do foto i video ale nie muszę kupować wszystkiego naraz.

GonzoG
05-12-2014, 20:34
Właśnie tak się zastanawiam czy mono zda egzamin, główną tematyką moich nagrywek będą sporty ekstremalne deskorolka, rower no a zimową porą snowboard, wiadomo trochę też będzie mówienia do kamery w formie wstępu, obleci to jakoś na tym RODE?

Co do statywu to wciąż jestem nastawiony na Triopo, bo chce mieć coś na czym stabilnie postawie D700 z gripem i niezbyt lekkim Tamronem 20-40, będzie ciężko zmieścić w budżecie jeszcze głowice do foto i video ale nie muszę kupować wszystkiego naraz.

Jak chcesz kręcić cokolwiek dynamicznego, to tylko i wyłącznie mikrofon stereo z dobrą separacją stron.

A... i pamiętaj o tym, że przy flycamie trzeba niemal zapomnieć o możliwości ostrzenia w czasie ujęcia, więc albo ujęcia z dużą GO, albo w stałej odległości.

Statyw Triopo nie jest zły.
Co do głowic, to niektórzy w ogóle nie uznają głowic kulowych. Z jednej strony pozwalają na szybką zmianę pozycji, ale z drugiej nie pozwalają na niezależne poruszanie w jednej osi. Tylko obrót w pionie jest niezależny.

lucek92
05-12-2014, 20:55
Jak chcesz kręcić cokolwiek dynamicznego, to tylko i wyłącznie mikrofon stereo z dobrą separacją stron.

A... i pamiętaj o tym, że przy flycamie trzeba niemal zapomnieć o możliwości ostrzenia w czasie ujęcia, więc albo ujęcia z dużą GO, albo w stałej odległości.

Statyw Triopo nie jest zły.
Co do głowic, to niektórzy w ogóle nie uznają głowic kulowych. Z jednej strony pozwalają na szybką zmianę pozycji, ale z drugiej nie pozwalają na niezależne poruszanie w jednej osi. Tylko obrót w pionie jest niezależny.

jestem świadomy tego, że z flycamem ostrzenie jest praktycznie niemożliwe jednak ujęcia w tych sportach polegają na stałym poruszaniu się za obiektem i pozostawanie w mniej więcej jednakowej odległości (później pewnie dokupię samyanga fisha lub UWA 10mm więc o problemie GO będę mógł zapomnieć)

no to jak, polecicie jakąś głowicę do video? coś wyczytałem o Manfrotto 701HDV jako absolutnym minimum w tej kwestii... trochę drogo

edit: ta B-2 to jedynie do foto, za ~450zł mogę kupić Triopo w zestawie z tą głowicą a dodatkowo do niego dobrać jeszcze głowicę video

GonzoG
05-12-2014, 21:30
701HDV już prawie niedostępna, została już wycofana z oferty.
Jest natomiast jest podróbka (przynajmniej wizualna) - Benro Video S4 - cena nie wiele niższa - ok 350zł.

Niestety typowe głowice wideo mają przynajmniej jedną oś (góra/dół) z regulacją bezwładności, a to jest dość kosztowne rozwiązanie.

Są też tańsze rozwiązania - BENRO KH-25 - statyw z głowicą z regulacją, ale nie olejową, ale nie jest to zbyt trwała głowica, ani specjalnie stabilny statyw.
Znajomy ma ten "zestaw" i niestety po 3 latach użytkowania już nie bardzo trzyma blokada pochylenia i przy większych kątach trzeba trzymać, bo sama wraca w kierunku poziomu.
Ogólnie tyle warte, ile się na to płaci... Przy czym jest to zestaw, którego się nie rozdzieli, bo ani statyw nie ma normalnego mocowania głowic, ani głowica nie ma gwintów 1/4" czy 3/4".

Ja bym się w tą głowicę Triopo nie pchał. W podobnej cenie kupisz Freepower 571H, która jest równoważną głowicą, a o wiele wygodniejszą w użytkowaniu.

lucek92
05-12-2014, 21:48
Co masz na myśli pisząc, że jest wygodniejsza w użytkowaniu? Bo specjalnie różnic nie widzę, tak nawiasem mówiąc Freepower jakoś badziewnie brzmi, ale w łapie tego nie miałem więc nie wiem jak to z nią jest. Za to miałem okazję sprawdzić Triopo B-3 i spodobała mi się.

himi
05-12-2014, 22:13
701 to świetna głowica. Pozbyłem się pochopnie, ale miałem farta i odkupiłem. Steady? Onegear - polski producent, bardzo dobra jakość. Coś koło 1300-1500 zł. Ale produkt jest pewny. Miałem mk1, mam mk2 i jest naprawdę dobrze.

GonzoG
05-12-2014, 23:11
Co masz na myśli pisząc, że jest wygodniejsza w użytkowaniu? Bo specjalnie różnic nie widzę, tak nawiasem mówiąc Freepower jakoś badziewnie brzmi, ale w łapie tego nie miałem więc nie wiem jak to z nią jest. Za to miałem okazję sprawdzić Triopo B-3 i spodobała mi się.

Ogólnie wszystko. Od śruby mocującej aparat (przy triopo trzeba albo klucz oczkowy, albo monetę), po pokrętła, które są pokryte twardszą gumą, która się nie ślizga w rękach, czy na samych pokrętłach.

lucek92
06-12-2014, 16:32
Dziś miałem okazję pomacać część tych sprzętów. Jeśli chodzi o głowicę to nie jest na monetę tylko ma specjalny uchwyt którego można dokręcić palcami, i ogólnie statyw + głowica Triopo mi pasują, głowica do video Benro jak najbardziej również. Największe zastrzeżenia mam do flycama Genesis którego rączka latała sobie luźno (tutaj akurat wystarczy imbus i można to dokręcić ale pewnie luzy będą się robić), poza tym samo łożysko przy kolumnie centralnej chodziło jakby skokowo, płytka górna też jakaś tandetna, także ten sprzęt wydaję się małą niedoróbką. W przyszłym tygodniu będę miał okazję sprawdzić Camrocka vs60 lub vs63, pytanie którego wybrać (sprowadzą mi tylko jeden z dwóch do porównania)?

GonzoG
06-12-2014, 18:39
Rączką we flaycamie ma luźno latać. Inaczej flaycam nie będzie się sprawdzał.

Jeśli chodzi o Camrocki, to sam musisz zdecydować. VSx3 mają rozkładane obciążniki na 3 strony, pozwala to na lepsze wyważenie, ale też może nie być tak wytrzymałe przy stawianiu go na ziemi.

Maciek N
07-12-2014, 16:07
Tak sobie czytam ten temat i chyba zapomnieliście niektórych niezbędnych akcesoriach. np. obiektywy, zapasowe baterie i karty, oświetlenie, blenda, filtry... i wiele innych ale się ograniczę bo to ma być ,,na początek"

lucek92
07-12-2014, 16:26
Obiektywy mam to co w stopce + dojdzie kit 18-55 VRII, może będę go używał do ujęć zoom, jak nie to sprzedam. Karty oczywiście też mam (pamiątka po D90). Zapasowe zasilanie - tu wg. mnie w grę wchodzi jedynie oryginalny EN-EL14A, zamierzam kupić jedną sztukę na start ale wezmę ją z aparatem w raty.
Rozwiń kwestię filtrów przy filmowaniu - rozumiem że najbardziej niezbędne są ND?

edit. W dalszych planach jest jeszcze UWA Samyanga

GonzoG
07-12-2014, 17:19
Obiektywy mam to co w stopce + dojdzie kit 18-55 VRII, może będę go używał do ujęć zoom, jak nie to sprzedam.
Kit jedynie do sprzedania. Zapomnij o kręceniu obiektywem ze zmiennym światłem. Każda zmiana ogniskowej to zmiana jasności nagranego materiału.
Jak zoom, to tylko ze stałym światłem.



wchodzi jedynie oryginalny EN-EL14A, zamierzam kupić jedną sztukę na start ale wezmę ją z aparatem w raty.
Jeden to raczej mało. Aku ładuje się ponad godzinę, a starcza na 30-40 minut nagrywania. Więc jak będziesz miał coś dłuższego do nagrania, to nie braknie Ci prądu.
Obowiązkowo trzeba ze 2 zapasowe aku. A dobre zamienniki (np. Newell) działają bez żadnych problemów.



Rozwiń kwestię filtrów przy filmowaniu - rozumiem że najbardziej niezbędne są ND?
Różne. ND wcale nie są najbardziej niezbędne. Prędzej to polaryzacyjny.

lucek92
07-12-2014, 18:36
Ciemniejącego kita podczas zoomu można obejść przymykając go na start do 5.6.

GonzoG
07-12-2014, 19:00
Ciemniejącego kita podczas zoomu można obejść przymykając go na start do 5.6.

A to ciekawe... przymknięcie obiektywu sprawi, że zmienią się jego właściwości optyczne i stanie się obiektywem ze stałym światłem ??
BRAWO....

Następnym razem za nim napiszesz takie głupoty, to sprawdź...

Zmienne światło, zawsze będzie zmiennym. Możesz go nawet przymknąć do maksimum - wraz ze zmianą ogniskowej też będzie się zmieniać światło i nie ma technicznej możliwości, aby Nikonach poniżej D750 się nie zmieniało.

lucek92
07-12-2014, 19:17
A to ciekawe... przymknięcie obiektywu sprawi, że zmienią się jego właściwości optyczne i stanie się obiektywem ze stałym światłem ??
BRAWO....

Następnym razem za nim napiszesz takie głupoty, to sprawdź...

Zmienne światło, zawsze będzie zmiennym. Możesz go nawet przymknąć do maksimum - wraz ze zmianą ogniskowej też będzie się zmieniać światło i nie ma technicznej możliwości, aby Nikonach poniżej D750 się nie zmieniało.

Aha, czyli wnioskując po Twojej wypowiedzi D750 magicznie zamienia obiektywy ze zmiennym światłem w takie, które to światło mają stałe. Chyba jednak trzeba będzie zainwestować w droższy model :mrgreen:

GonzoG
07-12-2014, 19:25
Aha, czyli wnioskując po Twojej wypowiedzi D750 magicznie zamienia obiektywy ze zmiennym światłem w takie, które to światło mają stałe. Chyba jednak trzeba będzie zainwestować w droższy model :mrgreen:

Zanim zaczniesz wnioskować, przydałoby się chociaż dowiedzieć, jaką funkcjonalność przy filmowaniu/LV ma D750, a czego nie ma w niższych puszkach.
No i nauczyć czytać ze zrozumieniem.

pepsi90
07-12-2014, 19:51
Potwierdzam, zoom ze zmiennym światłem jest bez sensu do filmowania...

lucek92
07-12-2014, 20:15
Już sobie to uświadomiłem (dzięki Wam oczywiście), także kit poleci na odsprzedaż.

Póki co to zestaw prezentuje się następująco:
- D5300 + dodatkowy aku (później może kolejny)
- Triopo mt-3230x8c + Triopo B-2 + Benro Video S4
- Steadycam Camrock VS63

I w tym momencie nie starcza już na mikrofon, po odsprzedaży kita pomyślę nad RODE stereo pro, bo chyba nic tańszego nie jest godne uwagi.

pepsi90
07-12-2014, 20:32
Jestem bardzo ciekawy opinii o Camrock VS63, myślę czy go nie kupić do d7100. Chyba powinien dać radę do zabawy z lekkimi stałkami...

GonzoG
07-12-2014, 21:19
Jestem bardzo ciekawy opinii o Camrock VS63, myślę czy go nie kupić do d7100. Chyba powinien dać radę do zabawy z lekkimi stałkami...

D7100 + tylko mała stałka - da rady.
Ale jak zapniesz jeszcze mikrofon i światło, to będzie problem - nie dość, że waga mocno zbliży się do maksymalnych zalecanych 3kg, to jeszcze znacząco poniesiesz środek ciężkości, a to znacznie gorzej wpływa na stabilność niż duża masa.

A druga sprawa - co rozumiesz przez "lekkie stałki" ??

Maciek N
08-12-2014, 11:29
Obiektywy mam to co w stopce.
Rozwiń kwestię filtrów przy filmowaniu - rozumiem że najbardziej niezbędne są ND?


Jeśli chodzi o moją przygodę z filmem to ja się do niej przygotowywałem ponad rok. Moment w który doszedłem do wniosku że da się filmować zawodowo to użycie szerokiego konta ze stabilizacją.
Chodzi o to że takim obiektywem da się filmować z ręki. Niedokładne ujęcia ze steady także są dodatkowo stabilizowane obiektywem.
W zasadzie do filmu używam 2 rodzajów ujęć.
Pierwszy to steady i koniecznie szeroki kąt.
Drugi do monopod + teleobiektyw także stabilizowany.
Trzeci sposób to sporadyczne ujęcia ze slidekamery. Tu można użyć dowolna stałkę.

Jeśli chodzi o filtry to na początek ND

lucek92
08-12-2014, 14:11
A co do kwestii oświetlenia, macie jakieś doświadczenie z panelami LED Metza? Chodzi mi głównie o modele 160 lub 320.

sv
08-12-2014, 19:23
Potwierdzam, zoom ze zmiennym światłem jest bez sensu do filmowania...

Zoom ze zmiennym światłem jak najbardziej nadaje się do filmowania. Ustawiasz sobie ogniskową jaka Ci pasuje i filmujesz. Natomiast absolutną wiochą jest zoomowanie w trakcie filmowania i dotyczy to zarówno zoomów ze stałym jak i zmiennym światłem.

lucek92
08-12-2014, 19:32
Umiejętnie użyty zoom z pewnością nie jest wiochą, trzeba jednak widzieć jak i kiedy z niego korzystać.

Maciek N
09-12-2014, 10:49
generalnie rzecz ujmując zawodowcy unikają zoom-u jak ognia. Lepiej użyć wózka, kranu, steady, slidekamera itp. Nawet w tandetnych serialach nie używa się zoomu.
Używanie zoomu to nawyk stosowany przez amatorów i zawodowych samouków. Warto się wyzbyć tego paskudnego nawyku

GonzoG
09-12-2014, 11:33
Generalnie to zawodowcy używają głównie zoomów. Przyjrzyj się dokładnie obiektywom np. ARRI.
To samouki z VDSLR uważający się ja super pro twierdzą, że zoomy są be i wolno używać tylko stałek.
Tylko zoom nie służy to wszelakiego złomowania w te i we w te, ale do przemyślanych zmian kadru.

A używa się zoomow, bo nikt wtedy nie musi się martwić o trzymanie ostrości.

Ketosz
09-12-2014, 12:42
Ja bym powiedział - niech każdy używa tego co mu wygodnie i pozwala osiągnąć odpowiedni efekt. Niech używa tego świadomie i nie przesadza na siłę w żadną stronę. Zoom użyty z sensem da lepszy efekt niż najlepsza stałka użyta bez sensu ;)

Maciek N
09-12-2014, 13:14
Generalnie to zawodowcy używają głównie zoomów.
Ja nie piszę o obiektywach, tylko o pracy operatora. Ja także używam obiektywów typu zoom, ale to nie oznacza że tym zoomem w trakcie filmowania się bawię.

lucek92
10-12-2014, 14:59
Pomóżcie - mam opcję zakupu głowicy Vanguard ph-124V w cenie 250zł, warto? Czy jednak lepsza Benro S4?

GonzoG
10-12-2014, 15:50
Obie pewnie warte tyle samo... choć Benro to firma z większym stażem.

lucek92
10-12-2014, 19:57
wybrałem Vanguarda - ma opcję regulacji kontry w dwóch krokach + możliwość wyłączenia tej kontry

OLO3433
31-12-2014, 21:40
Niezły budżetowy statyw video z głowicą to Velbone DV-7000.


Budżetowy - tak, ale "niezły" to on nie jest. Niestety chyba poniżej 1000 zł trudno o statyw video

arek1
01-01-2015, 01:28
A do czego masz przede wszystkim zastzrżenia, do nóg czy do głowicy?

Kolekcjoner
02-01-2015, 03:54
Ja bym to ujął następująco; konkurencja jest mocna i trudno orzec co jest tu zwycięzcą :mrgreen:.

tommyl
21-02-2015, 20:17
Witam,
jakiej firmy zamienniki baterii Nikon EN-EL14a działają i nie są blokowane przez soft w d5300?

GonzoG
21-02-2015, 20:35
Witam,
jakiej firmy zamienniki baterii Nikon EN-EL14a działają i nie są blokowane przez soft w d5300?

Newell z nowszych serii, ale EN-EL14, a nie 14a, bo tych prawie nikt nie robi.