ska
02-12-2014, 02:36
Witam. Posiadam od nowości D90, na liczniku ma około 5 tyś zdjęć wiec jest używany bardzo mało. Od samego początku w połączeniu z szkłami manualnymi widziałem, że coś nie gra ponieważ ustawianie ostrości na kropkę zawsze kończyło się pudłem a na oko było okej. Wrzucę zdjęcia jak to wygląda, test na dwóch obiektywach 18-105 i helios 58-4 2.0. Szkło systemowe miał wyłączony af więc ostrość ustawiana jest ręcznie. Ostrość na ''made in poland''
1. Zdjęcie 18-105 ostrość ustawiana ręcznie na ''kropkę''
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/dNvogHK-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/dNvogHK.jpg)
2. Zdjęcie z 18-105 ostrość ustawiana ręcznie ale na ''oko'' również przez wizjer
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/vCfbI95-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/vCfbI95.jpg)
Jak widać różnicy prawie nie ma, są to duże wycinki z kadru więc można przyjąć że ręka się umskła.
3. Zdjęcie z heliosa ostrość ustawiana na ''kropkę''
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/3vsjPgi-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/3vsjPgi.jpg)
4. Helios, ostrość ustawiana przez wizjer na ''oko''
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/OdOe83U-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/OdOe83U.jpg)
Jak widać jest idealnie a w przypadku kiedy aparat potwierdza ostrość na szkłach manualnych zawsze pudłuje i trafia za obiektem. Wynika z tego, że lustro na wizjerze jest dobrze skalibrowane a lustro skierowane na punkt AF już nie koniecznie- tylko dla czego z szkłami systemowymi trafia wtedy idealnie ? jeśli wysłał bym aparat na kalibracje to podejrzewam że odesłali by w takim samym stanie ponieważ szkła nikona trafiają w punkt ( tak mi się wydaje..), jak będzie trzeba to zrobie test na szkłach systemowych 18-105 i 70-300 VR żeby ktoś ocenił ale już z normalnym AF ustawianym przez aparat.
1. Zdjęcie 18-105 ostrość ustawiana ręcznie na ''kropkę''
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/dNvogHK-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/dNvogHK.jpg)
2. Zdjęcie z 18-105 ostrość ustawiana ręcznie ale na ''oko'' również przez wizjer
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/vCfbI95-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/vCfbI95.jpg)
Jak widać różnicy prawie nie ma, są to duże wycinki z kadru więc można przyjąć że ręka się umskła.
3. Zdjęcie z heliosa ostrość ustawiana na ''kropkę''
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/3vsjPgi-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/3vsjPgi.jpg)
4. Helios, ostrość ustawiana przez wizjer na ''oko''
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/OdOe83U-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/OdOe83U.jpg)
Jak widać jest idealnie a w przypadku kiedy aparat potwierdza ostrość na szkłach manualnych zawsze pudłuje i trafia za obiektem. Wynika z tego, że lustro na wizjerze jest dobrze skalibrowane a lustro skierowane na punkt AF już nie koniecznie- tylko dla czego z szkłami systemowymi trafia wtedy idealnie ? jeśli wysłał bym aparat na kalibracje to podejrzewam że odesłali by w takim samym stanie ponieważ szkła nikona trafiają w punkt ( tak mi się wydaje..), jak będzie trzeba to zrobie test na szkłach systemowych 18-105 i 70-300 VR żeby ktoś ocenił ale już z normalnym AF ustawianym przez aparat.