PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D3200 18-105 VR i dziwna plama na zdjęciu



Ważna
28-11-2014, 14:48
Cześć.

W moje ręce trafił dwa dni temu wyżej wymieniony aparacik i już po zrobieniu kilku zdjęć okazało się, że u dołu na pewnej części zdjęć robionych z lampą pojawia się ciemna plama. Myślałam, że to jakiś pyłek albo przybrudzenie, ale okazało się, że nic takiego nie było. Ostatecznie poszłam do sklepu i po długich naradach w Media expert wymienili mi na drugi. Myślałam, że wszystko będzie okej. Dziś sprawdzam i dalej jest to samo.

Co może być przyczyną tej plamy? Na zdjęciach bez lampy jej nie ma, pojawia się też jedynie kiedy nie używam zoomu, więc już nie wiem, gdzie szukać przyczyny i czy po raz kolejny mam reklamować? Tylko co dokładnie? :/

zgera
28-11-2014, 14:53
Normalne zjawisko, obiektyw na szerokim końcu przysłania lampę błyskową i powstaje u dołu cień.
Z zewnętrzną lampą takiego zjawiska nie będzie, w instrukcji obsługi o tym piszę, warto tę lekturę przeczytać.

adriansocho
28-11-2014, 15:23
Jakbyś pokazała przykładowe zdjęcie w tym sklepie, to pewnie od razu byliby w stanie stwierdzić, czy to nie to. Na 18 mm pewnie ten cień jest niewielki, na 10 mm w Sigmie 10-20 zasłania prawie 1/3 kadru:)

MackEstrite
02-12-2014, 17:26
Spróbuj robić zdjęcia bez osłony słonecznej

Ned Stark
02-12-2014, 20:33
Kup w Castoramie taśmę mocno klejącą i zaklej wbudowaną lampę błyskową. Albo wersja z hardcorem - wyciągasz lampę, kładziesz przy blacie w kuchni i walisz z całej siły aż się rozsypie w drobny mak. Plamy znikną.
Poważnie to kup normalną lampę błyskową - najtańszą z ttl. Zrobi to na pewno dobrze zdjęciom nawet w trybie auto...

AndBed
02-12-2014, 21:10
W instrukcji na ostatniej stronie czy jednej z ostatnich masz tabelkę i jest w niej napisane, że body DXXXX może wystąpić win z obiektywem N XX-XXX od zakresu takiego bądź innego. Czytać instrukcję.

CODER_BEST
02-12-2014, 21:41
Ja wiem wszystko rozumiem itd.... Czasami są jakieś głupie i proste problemy. Ale ten położył mnie po całości, przecież w tym przypadku żadna wiedza fotograficzna potrzebna nie jest tylko zwykła obserwacja i logiczne myślenie.

I nie wiem jakim cudem w sklepie nikt się nie kapnął i do tego wymienił na nowy model... zaraz idę wymienić :v