Zobacz pełną wersję : Karta sdhc do d5100
feliz009
27-11-2014, 01:06
Hej. Jaka wybrać klasę karty żeby ją moc wykorzystać a nie przeplacic za coś czego aparat nie wykorzysta? Możliwe ze będę sporadycznie kręcił filmy FullHD i pstrykal w NEF.
Sandisk extreme 30mb/s zupełnie wystarczy, używam takiej w D5100 i nie ma problemów z zapisem filmów.
Sandisk Extreme (https://geizhals.at/p/496413.jpg)
Do D5100 w zupełności wystarcza mi class10. Uzywam głównie Toshibę High Speed Professional. Robię w nef+jpeg, czasem krótkie serie. Przy filmach też nie zauważyłem problemów.
Dwukrotna próba przeprowadzona Nikonem D5100 na karcie SanDisc Extreme 8 GB SDHC I 30 MB/s
przy zdjęciach seryjnych (zapis JPG, wielkość zdjęcia L (duża) umożliwiła zrobienie 95 i 96 klatek do zapchania się bufora.
Przy zapisie seryjnych zdjęć w RAW na karcie San Disk Ultra 32 GB SDHC I 30 MB/s aparat "staje" po ok. 6-9 klatkach.
Do D5100 w zupełności wystarcza mi class10.
A są dostepne inne ??
Class 10 oznacza że karta osiąga 10MB/s zapisu sekwencyjnego... Czyli wszystko od 10 do 95MB/s będzie miało takie oznaczenie.
Ja polecam kart Sandisk Ultra Plus, jak ktoś ma cztynik USB 3.0. Jak nie, to do do uzywania lustrzanki jako zwykły kompakt wystarczą Sandisk Ultra.
feliz009
27-11-2014, 11:41
Ok. Waham sie w takim razie miedzy SANDISK SDHC/32GB Ultra
Karta 30MB/s a SANDISK SDHC Ultra 16GB 40MB/s (obie są class 10). Mniejszą a szybszą czy dwa razy większą a odrobinę wolniejszą? Wykorzystam te 32GB?
http://www.sandisk.com/products/memory-cards/sd/
Mniejszą a szybszą czy dwa razy większą a odrobinę wolniejszą? Wykorzystam te 32GB?
Ja bym kupił dwie mniejsze (16GB), nawet jeśli odrobinę wolniejsze.
edit: Na 16GB zmieści się ok. 600-700 zdjęć jpeg+nef albo ok. 2000 jpegów. Przy średnim pstrykaniu jedna powinna wystarczyć. Ale lepiej mieć drugą na wszelki wypadek. Ta zapasowa ostatecznie może być mniejsza, ale po co mniejsza jeśli dobrą 16GB możesz kupić za mniej niż 40zł?
Andrzej1974
27-11-2014, 16:32
Ja również wolałbym mieć 2x16GB aniżeli 1x32GB.
Podobnie jak przedpiścy - weź lepiej 2 mniejsze karty.
A co do prędkości, to fakt po tych kilku klatkach 30MB/s już staje, ale bez przesady - ileż będziesz młócił zdjęć seryjnych ?
Są
http://www.sandisk.com/products/memory-cards/sd/
Nie pytam się czy producenci robią, ale czy są dostępne = do kupienie w sklepach.
BTW, Sandisk Standard ma prędkości 15MB/s.... A oznaczenia klas kart nie mają żadnego znaczenia z prędkościami kart.
przy zdjęciach seryjnych (zapis JPG, wielkość zdjęcia L (duża) umożliwiła zrobienie 95 i 96 klatek do zapchania się bufora.
ile tych zdjęć w serii?
Chyba pomyliłeś rząd wielkości :)
Nie pytam się czy producenci robią, ale czy są dostępne = do kupienie w sklepach.
BTW, Sandisk Standard ma prędkości 15MB/s.... A oznaczenia klas kart nie mają żadnego znaczenia z prędkościami kart.
są... class 4 jest nadal szeroko dostępne :)
BTW, Sandisk Standard ma prędkości 15MB/s.... A oznaczenia klas kart nie mają żadnego znaczenia z prędkościami kart.
ale wiesz to z doświadczenia czy tak przypuszczasz?
Polecam: http://pl.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital
Chyba, że masz lepsze wytłumaczenie na to co oznacza klasa karty.
feliz009 - ja bym wybrał jedną większą ale tylko dlatego, że D5x00 mają jedno gniazdo.
nikoniarz
29-11-2014, 00:11
ale wiesz to z doświadczenia czy tak przypuszczasz?
Polecam: http://pl.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital
Chyba, że masz lepsze wytłumaczenie na to co oznacza klasa karty.
Wikipedia już nie raz okazała się niezbyt pewnym źródłem informacji...
feliz009 - ja bym wybrał jedną większą ale tylko dlatego, że D5x00 mają jedno gniazdo.
Ja bym wybrał dwie mniejsze, tylko dlatego, że wymiana trwa parę sekund, a ryzykujemy ewentualną utratę tylko części zdjęć w przypadku awarii karty...
ale wiesz to z doświadczenia czy tak przypuszczasz?
Polecam: http://pl.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital
Chyba, że masz lepsze wytłumaczenie na to co oznacza klasa karty.
feliz009 - ja bym wybrał jedną większą ale tylko dlatego, że D5x00 mają jedno gniazdo.
Klasa karty oznacza teoretycznie ich minimalną prędkość sekwencyjną.
SanDisk używał ich do oznaczania półki wśród swoich kart. Ta sama karta w zależności od okresu produkcji mogła mieć inne oznaczenie klasy.
Ta sama karta Ultra II wersja 15MB/s jako C2 i C4:... obie równie dobrze mogą być C10, bo transfer ich wynosi ponad 16 MiB/s (mam 8GB(C2) i 16 GB(C4))
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://assets.bensoutlet.com/products/2312/product/sandisk_ultra_4gb_SD_card-.jpg?1332861929)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/11/casio_z90_sd-2.jpg
źródło (http://www.steves-digicams.com/camera-reviews/casio_z90_sd.jpg)
BTW: w tym samym czasie GoodRAM miał karty C10, które ledwo co przekraczały 10 MiB/s
SanDisk Extreme III w wersji 20MB/s i 30MB/s - obie jako C6:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/11/sandisk_extreme_iii_30mbs-2.jpg
źródło (http://www.bobatkins.com/photography/digital/sandisk/sandisk_extreme_iii_30mbs.jpg)
SanDisk Ultra 30MB/s, w starszej wersji - C6 i nowszej C10 - obie karty mają identyczne osiągi:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://pc-connect.pl/user/images/sandisk%20sdhc%20ultra%204%20gb%201.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/11/Secure_Digital_SDHC_8GB_SanDisk_Ultra_30-2.png
źródło (http://www.komputronik.pl/product_picture/6/RAMSD8GSDU22/Secure_Digital_SDHC_8GB_SanDisk_Ultra_30_MB_s.png)
Napisał A.Kiton
przy zdjęciach seryjnych (zapis JPG, wielkość zdjęcia L (duża) umożliwiła zrobienie 95 i 96 klatek do zapchania się bufora.
ile tych zdjęć w serii?
Chyba pomyliłeś rząd wielkości :)
Nic nie pomyliłem !
D5100 przy ustawieniach : zdjęcia seryjne, zapis JPG, wielkość L przestaje robić zdjęci po ok. 95 klatkach !
Mam, sprawdzałem, tyle wyszło !
nikoniarz
29-11-2014, 09:18
Chyba jednak cos zle sprawdziles :)
Chyba jednak cos zle sprawdziles :)
Człowieku małej wiary !
Test przeprowadzony przed paroma minutami !
Aparat D5100, karta SanDisk Extreme 8GB, tryb seryjny, JPG, wielkość zdjęcia "L" (duża), czas 1/250
"Pejzaż" z balkonu. Wciskam spust migawki !
Pierwsze zdjęcie : DSC_8683.JPG 08:48:43,0
Ostatnie zdjęcie : DSC_8782.JPG 08:49:12,60
Aparat się "zatrzymał"
Potrafisz wyliczyć ilość zrobionych zdjęć ?
Sorry taki mam aparat !
..i jeszcze jedna informacja zdjęcia mają od 6,46 do 6,67 MB
Mniej więcej się zgadza, ale bufor zapchał się po pierwszych ok. 20 zdjęciach. Reszta była robiona w tempie jego opróżniania.
http://www.optyczne.pl/155.3-Test_aparatu-Nikon_D5100_U%C5%BCytkowanie_i_ergonomia.html
nikoniarz
29-11-2014, 10:38
Mniej więcej się zgadza, ale bufor zapchał się po pierwszych ok. 20 zdjęciach. Reszta była robiona w tempie jego opróżniania.
http://www.optyczne.pl/155.3-Test_aparatu-Nikon_D5100_U%C5%BCytkowanie_i_ergonomia.html
Wszystko na ten temat :) Nic dodac, nic ujac.
Mniej więcej się zgadza, ale bufor zapchał się po pierwszych ok. 20 zdjęciach. Reszta była robiona w tempie jego opróżniania.
http://www.optyczne.pl/155.3-Test_aparatu-Nikon_D5100_U%C5%BCytkowanie_i_ergonomia.html
Zgadzam się w 100%
Pierwsze 20 klatek zostało zrobionych z szybkością ok. 4,25 klatek/sek.
Dodam jeszcze że cała seria 100 zdjęć została zrobiona w całkiem przyzwoitej szybkości ok. 3,37 klatek/sek.
nikoniarz
29-11-2014, 11:40
Zgadzam się w 100%
Pierwsze 20 klatek zostało zrobionych z szybkością ok. 4,25 klatek/sek.
Dodam jeszcze że cała seria 100 zdjęć została zrobiona w całkiem przyzwoitej szybkości ok. 3,37 klatek/sek.
Skoro sie zgadzasz w 100% to czemu pisales o buforze na niemalze 100 klatek?
przy zdjęciach seryjnych (zapis JPG, wielkość zdjęcia L (duża) umożliwiła zrobienie 95 i 96 klatek do zapchania się bufora.
A pózniej masz zal i krzyczysz na ludzi :)
Skoro sie zgadzasz w 100% to czemu pisales o buforze na niemalze 100 klatek?
A pózniej masz zal i krzyczysz na ludzi :)
W ramach pokuty zjem pasek od swojego aparatu ;)
Pozdrawiam serdecznie !
Skoro sie zgadzasz w 100% to czemu pisales o buforze na niemalze 100 klatek?
A pózniej masz zal i krzyczysz na ludzi :)
zgadzam się :)
Po tych 100 aparat nie "staje" tylko zwalnia :) Chociaż z testów wynika, że zwalnia już znacznie wcześniej... więc nie wiem co autor ma na myśli pisząc, że "staje" czy tam, że się "zatrzymał" ;)
Ja bym wybrał dwie mniejsze, tylko dlatego, że wymiana trwa parę sekund, a ryzykujemy ewentualną utratę tylko części zdjęć w przypadku awarii karty...
nie jest to złe rozwiązanie.
Mi nie zdarzyło się by karta padła (ufff) chociaż zawsze mam włożone dwie w aparacie (w trybie kopiowania). Jednak przy jednym gnieździe i przy okazyjnym robieniu zdjęć... większa jest szansa, ze drugiej karty się nigdy nie użyje... a lepiej mieć (w tym przypadku) IMHO więcej GB w aparacie.
Człowieku małej wiary !
Aparat D5100, karta SanDisk Extreme 8GB, tryb seryjny, JPG, wielkość zdjęcia "L" (duża), czas 1/250
Pierwsze zdjęcie : DSC_8683.JPG 08:48:43,0
Ostatnie zdjęcie : DSC_8782.JPG 08:49:12,60
Aparat się "zatrzymał"
Potrafisz wyliczyć ilość zrobionych zdjęć ?
..i jeszcze jedna informacja zdjęcia mają od 6,46 do 6,67 MB
Na podstawie tych danych nie da wyliczyć się ilości zrobionych zdjęć.
Andrzej1974
30-11-2014, 05:45
To, że jednemu karta nie padła, nie oznacza że drugiemu nie padnie. Prawa Murphyego zawsze trzeba brać pod uwagę bo one bardzo często o sobie przypominają. Nawet przy okazyjnym, jak to ująłeś, robieniu zdjęć.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.