PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie - zmiana rozmiaru zdjęcia PS CS2



Eric T. Cartman
03-05-2007, 18:54
Czy ktoś orientuje się w jaki sposób można zmienić rozmiar obrazka w PS CS2 na zasadzie "ustaw długi bok na 15 cm w 320 dpi"? . Bez tej możliwości resize musiałbym robić w Irfanie ... :-(

Laku
03-05-2007, 20:15
Jest opcyjka taka Image Size na pasku szukaj pod edit bodajże. Potem wpisujesz rozmiary w odpowiednich okienkach. Jak przeskalowujesz na mniejszą fotkę niż oryginał to zaznaczasz bicubic sharper a jak na większą to bicubic smoother. Potem fotkę trzeba wyostrzyć. Tak przynajmniej wyczytałem w "Real World Adobe Photoshop" :) poprawcie jeśli się mylę

Eric T. Cartman
03-05-2007, 21:23
Jest opcyjka taka Image Size na pasku szukaj pod edit bodajże. Potem wpisujesz rozmiary w odpowiednich okienkach. Jak przeskalowujesz na mniejszą fotkę niż oryginał to zaznaczasz bicubic sharper a jak na większą to bicubic smoother. Potem fotkę trzeba wyostrzyć. Tak przynajmniej wyczytałem w "Real World Adobe Photoshop" :) poprawcie jeśli się mylę

Chyba niezbyt jasno się wyraziłem. Opcyjka taka jest - to oczywiste. Ale nie jest taka sprytna jak np. analogiczna w IrfanView. Do wyboru jest tylko Width/Height. Przy wsadowym przetwarzaniu trzeba by filtrować pliki pod kątem orientacji HOR/VERT.

ArtX
03-05-2007, 21:41
moze chodzi Ci o file->automate->fit image?

Eric T. Cartman
03-05-2007, 22:38
moze chodzi Ci o file->automate->fit image?

Dzięki. Wlaśnie o to mi chodziło. Tylko rozmiar w pikselach trzeba ręcznie przeliczyć.

Encor
29-06-2007, 13:54
Chyba niezbyt jasno się wyraziłem. Opcyjka taka jest - to oczywiste. Ale nie jest taka sprytna jak np. analogiczna w IrfanView. Do wyboru jest tylko Width/Height. Przy wsadowym przetwarzaniu trzeba by filtrować pliki pod kątem orientacji HOR/VERT.

I tak właśnie do tej pory robiłem:/ Mam swoje akcje do konwersji tif-->jpg ze zmianą rozmiarów obrazka i są one osobno do pionu i poziomu. Zaraz idę wypróbować tego Fit Image...
BTW: AFAIR ACDSee tez ma resize do zadanej wielkości jednego boku...

fotone
02-07-2007, 16:28
Ja tez tak zawsze robie...segreguje fotki wg rozmiaru -->> pion/poziom i robie 2 akcje....nie jest to jakies strasznie upierdliwe

Encor
02-07-2007, 21:40
Zależy ile tych zdjęć jest. Bo np takie 800 szt zdjęć ze ślubu to i owszem, a sortowanie w Bridge'u nic nie daje, zresztą po cropowaniu rozmiary się zmieniają i to też wprowadza problem.
Tym niemniej wypróbowałem Fit Image i jest to to, o co mi chodzi - podaje się wymiary kwadratu, którego bok ma być równy dłuższemu bokowi zdjęć, które chcemy resize'ować, a automat dopasowuje już całą resztę. Wystarczy to wrzucić w akcje i po kłopocie

madmips
02-07-2007, 21:42
można też dopasować w PS % i wystarcza wtedy 1 akcja

Encor
02-07-2007, 22:21
Nie zawsze możemy. Zmiana % rozmiarów jest... no właśnie... zmianą % rozmiarów. Działa tylko w przypadku grupy zdjęć, które mają takie same rozmiary. A co jeśli mamy dużą grupę zdjęć, z których część była w różnym stopniu cropowana, i chcemy te zdjęcia hurtowo zmniejszyć/zwiększyć do jednego, TAKIEGO SAMEGO rozmiaru?
No nie da się...

madmips
02-07-2007, 22:26
wszystko da się obejść, wszystko zależy do czego chcesz użyć fotek, ja np. jedyny crop jaki robię to ewentualnie do kwadratu... ale po to są pozostałe parametry jak dpi i np. cm... ale to wszystko zależy...