Zobacz pełną wersję : Ostrość na zdjęciach
pakus1986
12-11-2014, 13:13
Dzień dobry ,
mam problem dotyczący robienia ostrych zdjęć. Na moich zdjeciach zawsze jest zauważalny brak ostrości.
Mam nikoa D5100 i zazwyczaj robie zdjecia z N35mm f1,8 G.
Co do samego sposobu robienia zdjeć:
1. ustawiam czas nie dłuższy niż odwrotność obiektywu. Zazwyczaj zamykam sie w 1/80s czasami nawet dłuzej
2. zdjęcia nie są robione na pełnej dziurze. Moje f to od 2.2
3. pomiar punktowy i ISO około 200.
Warunki robienia zdjęć nie maja znaczenia. Zawsze jest widoczne porusznie. Dlaczego?
Może robię coś zle??
Pozdrawiam wszystich z merytorycznymi odpowiedziami :)
Przy f8 też zdjęcia są "poruszone"? Może to jednak nie poruszenie tylko AF nie trafia? Pokażesz duże zdjęcie z EXIFem?
pakus1986
12-11-2014, 13:34
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02a27c2ea9b5bdad.html
1/80 s;
f/2,8;
ISO 500
Pomiar wyważony średni
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02a27c2ea9b5bdad.html
1/80 s;
f/2,8;
ISO 500
Pomiar wyważony średni
1/ogniskową, to aby nie było poruszenia wywołanego przez ruch aparatu, który trzyma się dość stabilnie. Jak ktoś ma niepewną rękę, to 1/2 x ogniskowa.
A to poruszających się ludzi - czas odpowiedni do szybkości ich ruch. Czasami może i 1/500 być za długo.
Poruszenia tu nie ma. Wygląda to na potężny FF. Albo wyjątkowo nieostry obiektyw. Zrób zdjęcie w LV.
1/ogniskową, to aby nie było poruszenia wywołanego przez ruch aparatu, który trzyma się dość stabilnie. Jak ktoś ma niepewną rękę, to 1/2 x ogniskowa.
A to poruszających się ludzi - czas odpowiedni do szybkości ich ruch. Czasami może i 1/500 być za długo.
Albo lampa - błysk też zamrozi ruch. Swoją drogą, zdjęcie jest mocno niedoświetlone.
pakus1986
12-11-2014, 13:46
OK, tylko ta scena była dość statyczna, a mimo to zdjęcie wygłada jak wygłada.
Wieć pytam dlaczego? I co robie źle...?
1/80 wbrew pozorom nie jest czasem gwarantującym żyletę jak się łapkami trzęsie; miałem znajomego, który miał manierę praktycznie równo z uwolnieniem spustu migawki opuszczać aparat od oka... głupi nawyk a już te ułamki powodowały wiadomo co. A co do 1/80 czasami nawet dłuzej to dłużej to np. 1/50 albo 1/30 ..czy kolega chciał napisać, że krócej ? boo może warto sobie pracować na czasach szybszych , w sumie to po co trzymać iso200 jeżeli to nie jakieś produktowe komercyjne coś..nie lepiej trzymać czasy rzędu 1/200 i krócej jak się da ?
Wygląda to na potężny FF.
Też możliwe, ale żeby przy _wszystkich_ zdjęciach? Aż tak ogromny?
Tym bardziej, jeśli na wszystkich zdjęciach. Bo to raczej stała wada. A poruszenie jest jednak losowe.
Tym bardziej, jeśli na wszystkich zdjęciach. Bo to raczej stała wada. A poruszenie jest jednak losowe.
Masz rację. Po prostu nie widziałem jeszcze obiektywu z tak olbrzymim problemem związanym z ostrością.
pakus1986
12-11-2014, 14:00
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b415b217573398e0.html
1/60s
f 3,5
Iso500
Może nie na wszystkich jest brak ostrosci.
czy to bedzie kwestia kalibracji body z obiektywem?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02a27c2ea9b5bdad.html
Poruszenia tu nie ma. Wygląda to na potężny FF. Albo wyjątkowo nieostry obiektyw.
Wg mnie to jest poruszenie.
Pewnie fotograf wciska spust robią ruch całą ręką, ciałem (nie wiem jak to opisać), a nie tylko samym palcem, stąd ma nagminnie poruszenia.
Kwestia czy szło ma FF sie wyjaśni na zdjęciu testowym. Zrób zdjęcie przy bardzo dużej ilości światła, na krótkim czasie i przysłonie 1.8. Na tablicy testowej, niestety ;)
Ne wiem skąd takie niedoświetlenia.
Najlepiej byłoby sie spotkać z doświadczonym fotografem, to ci powie co jest nie tak.
Laik ze mnie, ale może jeszcze w grę wchodzi ustawienie w body AF. Chodzi mi dokładnie o ustawienia takie jak AF-C, AF-S, AF-A. Może to też ma wpływ na Twoje nieostrości.
madebyzosiek
12-11-2014, 16:16
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b415b217573398e0.html
1/60s
f 3,5
Iso500
Może nie na wszystkich jest brak ostrosci.
czy to bedzie kwestia kalibracji body z obiektywem?
To raczej wygląda na 1/60 bez stabilizacji, trudno jest taki czas z łapy zrobić...
Jak dla mnie nieostrości dość ewidentnie są wynikiem poruszenia. Robiąc zdjęcia osobom w ruchu można mieć rozmycie nawet przy 1/200s.
W przypadku pierwszego zdjęcia trudno mówić o frontfokusie, jeśli absolutnie nic nie jest ostre ani nie wiemy na co była ustawiana ostrość.
Przed testami FF/BF przeanalizowałbym jeszcze ustawienia autofokusa, wspomniane przez RafiteX.
nikoniarz
13-11-2014, 18:11
To raczej wygląda na 1/60 bez stabilizacji, trudno jest taki czas z łapy zrobić...
Przy 35 mm na DX? Bez przesady...
To raczej wygląda na 1/60 bez stabilizacji, trudno jest taki czas z łapy zrobić...
Przez 25 lat robiłem Zenitem z obiektywem 58 mm, czas synchronizacji dla lampy błyskowej wynosił 1/30 sek. i rzadko miałem poruszone zdjęcie, przy umiejętnym naciśnięciu spustu 1/15 sekundy można utrzymać z ręki.
Przez 25 lat robiłem Zenitem z obiektywem 58 mm, czas synchronizacji dla lampy błyskowej wynosił 1/30 sek. i rzadko miałem poruszone zdjęcie, przy umiejętnym naciśnięciu spustu 1/15 sekundy można utrzymać z ręki.
Przy odpowiednim trzymaniu aparatu i pewnej ręce, to i 1s da się utrzymać bez poruszeń.
Przy 35 mm na DX? Bez przesady...
35mm na DX to 52mm na FX i 1/60s to nie jest jakiś przesadnie krótki czas. To jest zasada, która określa optymalnie długi czas bez poruszenia - PRZY STABILNYM trzymaniu aparatu.
Jak tak chcesz liczyć prosto z ogniskowej, to w kompaktach można bez problemów utrzymać z ręki czasy rzędu 1/10s, czy nawet 1/5s... ??
NIE. Ważny jest kąt widzenia - czyli ekwiwalent ogniskowej.
Przemek80
13-11-2014, 20:06
Przy odpowiednim trzymaniu aparatu i pewnej ręce, to i 1s da się utrzymać bez poruszeń.
35mm na DX to 52mm na FX i 1/60s to nie jest jakiś przesadnie krótki czas. To jest zasada, która określa optymalnie długi czas bez poruszenia - PRZY STABILNYM trzymaniu aparatu.
Jak tak chcesz liczyć prosto z ogniskowej, to w kompaktach można bez problemów utrzymać z ręki czasy rzędu 1/10s, czy nawet 1/5s... ??
NIE. Ważny jest kąt widzenia - czyli ekwiwalent ogniskowej.
Raczej odwrotnie.
Raczej odwrotnie.
Co "raczej odwrotnie "? GonzoG ma racje, jezeli uwazasz inaczej to napisz konkretnie co inaczej...
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02a27c2ea9b5bdad.html
1i
to zdjęcie jest poruszone, jak 2x2 = cztery :D
Przemek80
15-11-2014, 12:54
Co "raczej odwrotnie "? GonzoG ma racje, jezeli uwazasz inaczej to napisz konkretnie co inaczej...
35 na FX to 52 na DX
35 na FX to 52 na DX
Sorry kolego, ale bzudry piszesz...
35 na FX to 52 na DX
Chyba miałeś na myśli 35 na DX to 52 na FX
Chyba miałeś na myśli 35 na DX to 52 na FX
Czyli tak jak napisał GonzoG [emoji4]
uporządkujmy:
1.ogniskowa 35mm na FX, to w dalszym ciągu ogniskowa 35mm na DX
2.obraz, jaki widzi ogniskowa 35mm na DX, jest węższy i wynosi w przybliżeniu tyle, co by widział obiektyw 52mm w FX (i tu pojawia się mnożnik 1,5-> 35mmx1,5=52,5mm, by sobie uzmysłowić, co widzi szkło na danej matrycy)
uporządkujmy:
1.ogniskowa 35mm na FX, to w dalszym ciągu ogniskowa 35mm na DX
2.obraz, jaki widzi ogniskowa 35mm na DX, jest węższy i wynosi w przybliżeniu tyle, co by widział obiektyw 52mm w FX (i tu pojawia się mnożnik 1,5-> 35mmx1,5=52,5mm, by sobie uzmysłowić, co widzi szkło na danej matrycy)
Oczywista oczywistość, często mylone pojęcie to przeliczanie ogniskowej obiektywy do wielkości matrycy.
Ogniskowa obiektywu jest wartością stałą bez względu w jakim aparacie pracuje.
Przelicznik stosuje się do obliczenia kąta widzenia obiektywu w stosunku do wielkości zastosowanej matrycy.
Przyjęło się że ekwiwalent ogniskowej przeliczamy do formatu 35mm, czyli pełnej klatki.
Przemek80
15-11-2014, 21:39
Oczywista oczywistość, często mylone pojęcie to przeliczanie ogniskowej obiektywy do wielkości matrycy.
Ogniskowa obiektywu jest wartością stałą bez względu w jakim aparacie pracuje.
Przelicznik stosuje się do obliczenia kąta widzenia obiektywu w stosunku do wielkości zastosowanej matrycy.
Przyjęło się że ekwiwalent ogniskowej przeliczamy do formatu 35mm, czyli pełnej klatki.
No przecież wiadomo, Ameryki nie odkryliście. Chodzi mi o to, że jak masz 35 na DX to tak jakbyś założył 52 na FX.
Wszystkie zdjęcia wychodzą nieostre, czy tylko te naświetlane powyżej np. 1/100s? Czy to FF to najlepiej sprawdzić robiąc zdjęcia na statywie. Powiedz jeszcze gdzie ustawiałeś ostrość na tym zdjęciu?
Marcinb78
20-11-2014, 08:30
Witam
Mam ten aparat i ten obiektyw. Myślę że jeśli model (obiekt) się nie porusza i stara się do tego to czas rzędu 1/80 powinien być ok. Choć przy dziecku tu staram się zawsze dać krótszy. Na Twoim zdjęciu raczej nie ma ostrości, może tez lekkie poruszenie. Zdjęcie było robione z odległości około 2-3 metrów czyli głębia przy tej przysłonie to okolo 60 cm (jeśli się mylę proszę poprawić) czyli coś powinno być ostre a nie jest. Najlepiej popróbować z innymi ustawieniami auto focusa ewentualnie spróbować manualnie zrobić parę zdjęć.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.