PDA

Zobacz pełną wersję : [pytanie] UKRAINA



grafot
03-05-2007, 11:57
Serwus.

W czerwcu jade z wycieczka nauczycieli i nauczycielek (jako maz jednej z nich) za wschodnia granice, na Ukraine. Poniewaz zamierzam zabrac sie tam po raz pierwszy z calym sprzetem foto w plecaku, chcialem zapytac, czy podczas przekraczania granicy nie robia problemow z takim sprzetem? Czy trzeba zglaszac, co sie wywozi za granice i potwierdzic po powrocie, ze sie to samo przywiozlo? Pytam, zeby mi potem jaki madry stroz prawa granicznego nie skonfiskowal sprzetu,ze niby nie oclony, czy kradziony.

fIlek
03-05-2007, 12:03
Skrobnij maila do nich: http://www.ukraina.net.pl/ - właścicielem serwisu jest Ukrainiec z pochodzenia, przy okazji posiadacz Nikona i facet od lat związany z branżą foto - jak powołasz się na forum Nikona i powiesz, że fotografujesz, to otrzymasz wyczerpującą odpowiedź :)

kuto
03-05-2007, 12:04
Witam, nigdy nie wyjeżdżałem za granicę ze sprzętem ale że zestaw masz niczego sobie, najlepiej skontaktuj sie po prostu z którymś z Urzędów Celnych i zapytaj (e-mail, telefon), może podpowiedzą. Ewentualnie trzeba będzie podać w deklaracji celnej co sie wwozi, ile i dlaczego - proza życia. Pozdrawiam :)

grafot
03-05-2007, 12:37
Dzieki za porady. Napisalem juz do redakcji Ukraina.net.pl oraz do Informacji Celnej (http://www.mofnet.gov.pl/?const=2&dzial=25&wysw=2). W miedzyczasie znalazlem liste przedmiotow "osobistego uzytku" (http://www.mofnet.gov.pl/_files_/sluzba_celna/informacje_dla_podroznych/zwolnienia_od_cla/lista_przedmiot_363w.pdf), ktore mozna przewiezc przez granice. Znajduje sie tam pozycja:
"4. Aparaty fotograficzne i kamery filmowe wraz z uzasadnion ilości filmów z akcesoriami do nich."
Tylko to lista, jak chyba cyfrowki nie byly zbyt popularne... :)

andrzej_laskowski
04-05-2007, 18:40
Nie ma najmiejszego problemu.
TO dość dziki kraj (zwłaszcza na wschodzie), ale celnicy bez problemu puszczali moje 300/2.8 80-200/2.8 i d200 z całym majdanem w plecaku.
Mogę się założyć że nawet nie zaglądną ci do plecaka.
No chyba że jedziesz 20-letnią Ładą i masz aparycję ruskiego chłopa. Tych trzepią nawet do majtek.
Niestety to nie żart.

Wasal
04-05-2007, 19:14
Ale warto wpisać sprzęt na deklaracji celnej. Nie zaszkodzi a może pomóc. Mój znajomy kiedyś był zmuszony do podwojenia "opłaty specjalnej" z racji kamery, która nie widniała na deklaracji, a wszelkie tłumaczenia są dla celnika niczym.

madmips
04-05-2007, 20:07
prawo to pojęcie względne na Ukrainie, niedawno byliśmy na targach, ale jak jedziesz autobusem to powinien być spokój, do takich rzeczy raczej się nie czepiają...

icelander
09-05-2007, 22:28
na granicy dają deklaracje celne - co w nich wpisać? Boh raczit znać! Ja wpisałem aparat (D70 i E 500) za to pominąłem CB i GPS.
Karpaty ukraińskie poza kilkoma wyjątkami (Tustań, Dowbuszki, Howela) są dość monotonne w krajobrazy za to to co na nich zbudowano i to co po nich jeżdzi - istny dziki wschód!

Bakomu
25-05-2007, 12:17
Powiem tak :
Jeżeli pogranicznik, celnik albo inny ichni urzędnik nie będziw w potrzebie finansowej to nawet nie ma potrzeby wpisywania do deklaracji ale jeśli będze mocno potrzebował gotówki to żebyś wpisał wszystko co wieziesz i tak wytłumaczy Ci że coś jest nie tak i koniecznie musisz zapłacić.
Widziałem następującą sytuację: polak zapytał ukraińskiego celnika czy nie ma radia CB na co on rozejżał się podszedł do trzech innych polskich samochodów wyją radia i przyniósł z pytaniem które chcesz kupić?
To jest rosyjska ruletka ale naogół wycieczki są inaczej traktowane, więc życzę powodzenia