PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrość D90



Todziu
02-11-2014, 14:39
Witam - jestem początkującym użytkownikiem aparatu D90 :-) - i mam problem z ostrością na całym modelu który fotografuje na jednolitym tle - (ciuchy na modelce) zawsze coś jest nie ostre głównie dolna część modelki przy ustawieniach:

sprzęt:
D90+ Sigma 17-50mm 2.8 + Speedlight SB-700

Ustawienia:
f 5.6, czas 1/40 iso 800-1000, EV +2.0, AF-A, autom. wybór pól ostrości w trybie wyboru pola ostrości

gdzie robię błąd - przy jakich param. ekspozycji

mbodniak
02-11-2014, 14:51
Pokaż te zdjęcia, tak Ci nikt nie wywróży. Może poruszone po prostu? Chociaż masz lampę to walisz z takim czasem i z tak wysokim ISO?

Todziu
02-11-2014, 14:56
poniżej tych ustawień wychodzą ciemne- i fakt fale fotki z ręki bez statywu

Andrzej1974
02-11-2014, 14:58
Ustaw niższe iso i krótszy czas jeżeli korzystasz z lampy zewn. a zdjęcia będą ostrzejsze... ;-)

GonzoG
02-11-2014, 15:09
1. przede wszystkim nigdy automatyczny wybór pola ostrości.
2. Za krótki czas
3. Pokaż zdjęcia.

Andrzej1974
02-11-2014, 15:13
[...] Za krótki czas.

Raczej za długi. Autor pisał o 1/40.;-)

Todziu
02-11-2014, 15:18
Jutro wstawię fotki

GonzoG
02-11-2014, 15:59
Raczej za długi. Autor pisał o 1/40.;-)
Zawsze miałem kłopoty z kierunkami ;)

RAF7705
02-11-2014, 16:12
Pole najlepiej centralne i czas tak 1/90 lub krótszy. ISO tak do 800 potem trochę szumi.
Przysłonę możesz trochę otworzyć, f4 wystarczy raczej, chociaż to zależy od ogniskowej i odległości.

fescrew
02-11-2014, 20:30
f 5,6 1/40 ISO 800-1000 :) to nie mogło się udać

Todziu
02-11-2014, 21:47
Mam ograniczony budżet :-) wiec doświetlam tylko SB-700 zdalnie za pomocą trigerów - zamierzam dokupić 2x softbox a jaki jest bezpieczny czas jeżeli chodzi o migawkę do robienia fotek z ręki tak żeby zdjęcie było ostre przy D90 z VR ?

AndBed
02-11-2014, 22:02
Zależy od obiektywu i ogniskowej. Na optyczne.pl masz w testach podaną skuteczność VR przy danych szkłach. Przyjmuję, że czas powinien być dobrany do 1/ogniskowa. Czyli robisz zdjęcie na ogniskowej 100 to Twój czas 1/100s

GonzoG
02-11-2014, 22:17
Mam ograniczony budżet :-) wiec doświetlam tylko SB-700 zdalnie za pomocą trigerów - zamierzam dokupić 2x softbox a jaki jest bezpieczny czas jeżeli chodzi o migawkę do robienia fotek z ręki tak żeby zdjęcie było ostre przy D90 z VR ?

Taki, który nie da poruszenia. Przy całkiem statycznych obiektach, jest to 1-2 EV poniżej wyliczonego ze wzoru 1/(ogniskowa * crop), czy poruszających się, choć odrobinę - wynikający z ruchu obiektu, ogniskowej i odległości...

d90
03-11-2014, 08:19
Doswietlajac można dać czas krótszy. Światło pomaga. (Studio i mini studio).
Ustaw jednak na sztywno np 1/125. Skracać i tak juz w sumie nie ma sensu...
Chyba ze obiekty nie ruchome jakies.
To i wspomniana 1/40 da rade i dłuższy jeszcze czas także.

OberD
03-11-2014, 10:05
zawsze coś jest nie ostre głównie dolna część modelki ...


Mnie nurtuje najbardziej ta część wypowiedzi.
Modelka pewnie porusza się? Bo jeśli stoi w miejscu, to przy 5,6 raczej wszystko powinno być ostro.

Andrzej1974
03-11-2014, 10:17
[...] wiec doświetlam tylko SB-700

"Tylko SB-700"? Rozchmurz się, SB-700 to naprawdę świetna lampa ze stajni Nikona i nie ma powodów do smutków.


[...] a jaki jest bezpieczny czas jeżeli chodzi o migawkę do robienia fotek z ręki tak żeby zdjęcie było ostre przy D90 z VR ?

Dla lustrzanek APS-C, czyli m.in. Twojego D90:

Dł. ognisk. | Czas eksp.:
----------------------------
18 mm | 1/30 s (bo 18 x 1,5 = 27 stąd 1/30 s)
50 mm | 1/100 s (bo 50 x 1,5 = 75 stąd 1/80 s)
etc.

BTW pobaw się też tym (http://camerasim.com/apps/camera-simulator/) symulatorkiem. Tu też modelka się delikatnie rusza... ;-)

sl011
03-11-2014, 11:34
> Napisał Todziu
> zawsze coś jest nie ostre głównie dolna część modelki ...

Mnie nurtuje najbardziej ta część wypowiedzi.
Modelka pewnie porusza się? Bo jeśli stoi w miejscu, to przy 5,6 raczej wszystko powinno być ostro.
Przy ogniskowej ok. 50mm i przysłonie f/5,6 może nie wystarczyć głębi ostrości na całą postać.
1/40 sekundy to długi czas migawki, dający duże prawdopodobieństwo poruszenia. A kiedy obiekt jest ruchliwy (np wieje wiatr), to i 1/200 sek. może być za długo. Choć biorąc pod uwagę, że to zdjęcia z lampą - nie widząc zdjęć, stawiałbym na małą głębię ostrości.


edit:
...albo na:

autom. wybór pól ostrości w trybie wyboru pola ostrości

RAF7705
03-11-2014, 12:14
raczej to drugie, przy 50mm f5.6 to aż nad to.

Todziu
07-11-2014, 22:08
Zdjęcia robię w pomieszczeniu osoba którą fotografuję nie rusza się - lampa za mną na statywie błysk odbity od sufitu wyzwalana z trigera z włączonym TTL - tak zdjęcie wygląda

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://todziu.hanet.pl/1.jpg)

dlaczego tak ciemno wychodzi ?

drugie pytanie:
chciałbym dokupić dodatkowe oświetlenie (1 + blenda) co polecacie do takich zdjęć
1. parasolka (jaka i jakie światło - żarówka ile Ws czy moja SB-700)
2. Soft box - jaki rozmiar - żarówka ile Ws czy moja SB-700

niestety na tą chwilę nie stać mnie na lampy studyjne :-(

Dzieki

witboy
07-11-2014, 22:38
2 lampy sb wystarcza nawet jakies manuale do takich zastosowan i wyzwalacze jak na tak malych odleglosciach zmiany parametrow lampy beda bezproblemowe niema latania po xx metrow do kazdej z lamp, wg mnie octa i jakis soft lacznie 3 lampy zebys mial i wyzwalacze i musi byc miodzio...a parasolka to wg mnie tak srednio do wnetrz bo za bardzo sieje...no chyba ze odbijajaca ale twarde swiatlo

CODER_BEST
07-11-2014, 23:25
To coś słabo odbijasz jak taki cień wychodzi. Spróbuj nie centralnie do góry tylko delikatnie lampę za siebie skierować to cień jeśli będzie to delikatny i rozproszony a nie taki ostry.

Ja robiłem jakiś czas temu nikkor 35mm + sb-700 (1/2 mocy) f/2.8 35.0 mm 1/100 ISO 250


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/11/15480589438_bd7320be47_z-2.jpg
źródło (https://farm8.staticflickr.com/7560/15480589438_bd7320be47_z.jpg)

Todziu
08-11-2014, 21:44
no nie gadaj, że z jedną lampą przy takich ustawieniach i bez obróbki graficznej zrobiłeś takie jasne i ostre zdjęcie :O - pewnie doświetlałeś tło za modelem ;-) - fakt, ze stłką z nikkora wychodzą super zdjęcia, nie mam 35 ale mam 50 1.8 - i coś mi się sie chce wierzyć , że przy świetle 2.8 cały model jest ostry ...

nikoniarz
08-11-2014, 21:50
Przy takim kadrze i obiektywie 35 mm głębia będzie wystarczająca w przypadku f/2.8

Todziu
08-11-2014, 22:00
pod warunkiem, że jest na tyle miejsca na objęcie modela punktami ostrości - ale dalej myślę, że doświetlał zew. światłem

nikoniarz
08-11-2014, 22:04
pod warunkiem, że jest na tyle miejsca na objęcie modela punktami ostrości - ale dalej myślę, że doświetlał zew. światłem

Jakimi punktami? Wystarczy jeden punkt...

RAF7705
09-11-2014, 04:58
:-)
Zadziwia mnie ta rozmowa.
Todziu, kup może książkę na początek.

CODER_BEST
09-11-2014, 12:47
Dobra wydało się po lewej stronie stała blenda a po prawej duża kartka A2 przymocowana do kartonu :v + SB-700 ale nie w górę tylko za siebie. I to nie żadne studio tylko ściana w domu ;vvvv

Na zdjęciu poniżej lampa tak ustawiona bo zdjęcia było w pionie więc jeśli przekręcę aparat to jest tak jak mówiłem ;) Lampa w sufit.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wrzucajtu.pl/wrz/e67593e69e6dec8c8695e5f5dcd6d9da141.101.89.190WP_2 0141101_006.jpg)Upload with http://Wrzucajtu.pl

Ned Stark
09-11-2014, 12:56
Teraz Coder wyślij mu rachunek za setup.

CODER_BEST
09-11-2014, 23:08
Todziu fakturka czy paragon? haha Od tego jest forum ;) jeszcze poćwicz popróbuj z tym światłem powyginaj tę lampę ;) Kup blendę albo nawet tą kartkę A2 ;)

CODER_BEST
16-11-2014, 00:14
I jak tam Todziu? Poradziłeś sobie czy dalej jakieś małe problemy? Ja jestem po kolejnej sesji z takim samym ustawieniem jak podawałem wyżej. Tyle że tym razem zamiast 35mm użyłem Sigmy 17-50.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wrzucajtu.pl/wrz/3e412088d0c205cb4fd4df507cf7ef4f141.101.89.237DSC_ 1743male.jpg)Upload with http://Wrzucajtu.pl

nikoniarz
16-11-2014, 00:23
Kolejny dowód na to, że sprzęt liczy się mniej niż umiejętności... Czego w innych wątkach niestety brakuje.

Andrzej1974
16-11-2014, 10:16
Zejdźcie już z Todzia. Nauczy się ustawiania lampy to cienie na zdjęciach też znikną...

Todziu trzymam kciuki za cb. Pokaż prześmiewcom, że Todziu też potrafi.

CODER_BEST
16-11-2014, 13:20
Andrzeju nie denerwuj się :v Pokazałem mu co i jak, wszystkie ustawienia, potem jeszcze napisałem że forum jest po to żeby pomagać a zdjęciem chciałem go zmotywować żeby spróbował jeszcze raz.

Andrzej1974
16-11-2014, 17:43
Nie denerwuję się. Myślę, że Todziu sobie spokojnie poradzi i jeszcze nas zaskoczy swoimi fotkami.

Todziu
19-11-2014, 23:01
Dobijaj mnie dalej tymi fotami ;-) dzięki za uwagi - ostatnie pytanie o AF - jakie ustawienia tak aby postać była cała ostra oraz jaka minimalna wartość przysłony przy tym obiektywie do takiej sesji

dzięki

cały czas się uczę...

Todziu
20-11-2014, 16:22
Z powodu braku modelki postanowiłem poćwiczyć na rybkach :-) zmieniłem ustawienia - przymknąłem dziurę skróciłem czas, dodatkowo doświetliłem obiekt dwiema lampami pokojowymi (leżącymi gdzieś na strychu) trochę małej mocy 2 x 60W COOL_WHITE - więc postanowiłem środek lamp wyłożyć sreberkiem - niestety na tą chwilę tylko takie oświetlenie posiadam - zrobiłem zdjęcia dwoma obiektywami SIGMA 17-50 i NIKKOR 50mm - jest lepiej ale na tą chwilę niestety efekt mnie nie zadowala jedynie po obróbce w PS efekt końcowy jest bliski moim założeniom a nie chciałbym poddawać zdjęć obróbce cyfrowej - więc moje pytanie - sprzęt czy dalej umiejętności ?
sample (http://todziu.hanet.pl/foto.jpg)

Dzieki za odpowieź

Ned Stark
20-11-2014, 16:31
A dlaczego nie chcesz zdjęć poddawać obróbce? Ciężko ocenić słoik ze śledziami ;-), ale tutaj trzeba chyba bardziej przymknąć panie. To już fotografia produktowa.

GonzoG
20-11-2014, 16:34
Dobijaj mnie dalej tymi fotami ;-) dzięki za uwagi - ostatnie pytanie o AF - jakie ustawienia tak aby postać była cała ostra oraz jaka minimalna wartość przysłony przy tym obiektywie do takiej sesji


http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Cała odpowiedź na twoje pytanie.




zrobiłem zdjęcia dwoma obiektywami SIGMA 17-50 i NIKKOR 50mm - jest lepiej ale na tą chwilę niestety efekt mnie nie zadowala jedynie po obróbce w PS efekt końcowy jest bliski moim założeniom a nie chciałbym poddawać zdjęć obróbce cyfrowej - więc moje pytanie - sprzęt czy dalej umiejętności ?
sample (http://todziu.hanet.pl/foto.jpg)


Jak nie chcesz obrabiać zdjęć, to zajmij się czymś innym niż fotografią.
Zdjęcia zawsze podlegały obróbce, czy to analogowe, czy cyfrowe.

Todziu
20-11-2014, 16:46
Wiesz tutaj się nie zgodzę - Bo znam ludzi którzy nie obrabiają cyfrowo a zdjęcia wychodzą naprawdę rewelacyjnie -
Jeżeli poddajesz zdjęcia cyfrowej obróbce to tak naprawdę nie wiadomo ile umiejętności twoich zdjęcie zawiera - a tutaj chodzi o Fotografie !
a odpowiedz w stylu :

Jak nie chcesz obrabiać zdjęć, to zajmij się czymś innym niż fotografią mnie naprawdę rozwala

Ned Stark
20-11-2014, 16:57
Masz dziwne podejście to się nie dziw, że dostajesz takie info zwrotne.

FelTom
20-11-2014, 18:06
Masz rację Todziu. Dobry fotograf robi zdjęcia. A ten któremu coś nie wyjdzie, siedzi przed komputerem i je poprawia... Jeżeli wszystkiego się dopilnuje podczas robienia zdjęcia, to najczęściej można od razu pokazać je już w aparacie.
Czasami co prawda warunki nie są sprzyjające i trzeba coś poprawić...

Niemniej jednak fotografia polega na tym, żeby więcej czasu spędzać na robieniu zdjęć niż na ich poprawianiu.


http://www.dofmaster.com/dofjs.htmlJak nie chcesz obrabiać zdjęć, to zajmij się czymś innym niż fotografią.
Zdjęcia zawsze podlegały obróbce, czy to analogowe, czy cyfrowe.
Parafrazując tę wypowiedź; Jeżeli chcesz zajmować się obróbką fotografii, zajmij się grafiką komputerową... ;)
A jeżeli każde zdjęcie wymaga obróbki... Zastanowił bym się nad swoimi umiejętnościami fotograficznymi.
Cały czas się nad nimi zastanawiam, ale na szczęście nie uważam, że każde zdjęcie muszę poprawić.
Jak to w życiu, niektóre od razu lądują do kosza, inne powinny, ale sentyment nie pozwala... Jedne wymagają obróbki, niektóre na szczęście nie.
Współczuję tym, którzy każde zdjęcie koniecznie muszą obrobić.

Pozdrawiam

CODER_BEST
20-11-2014, 18:57
Wszystko też zależy czy śmigamy w JPG i to aparat za nas obrabia zdjęcie :) Czy robimy w RAW;ach i to my obrabiamy zdjęcie zamiast aparatu.
W tym drugim przypadku zawsze trzeba usiąść na chwilkę bo wiadomo że w RAW brak jest kolorów kontrastu zdjęcia są przeważnie bezwyrazu w porównaniu do JPG'ów.

Ja zawsze poprawiam wady optyki w lightroomie wybieramy tylko odpowiedni obiektyw jakim zrobiliśmy zdjęcia + kontrast i parę innych pierdół. PS używam tylko do retuszu twarzy jak ktoś ma jakieś pokaźne Pryszcze :P i tyle.

Na tej zasadnie obrabiałem te wcześniejsze zdjęcia.

----
A co do zdjęć słoika to bardziej podchodzi mi obrazek z Sigmy z racji minimalnego odbicia przy 50 jest ono zbyt duże moim zdaniem. A tak to elegancko teraz tylko słoik podmienić na modelkę :)

Praktyka praktyka praktyka :)

Todziu
20-11-2014, 21:39
Dzięki za odpowiedzi oraz konstruktywną krytykę

Andrzej1974
20-11-2014, 23:49
[...]
Współczuję tym, którzy każde zdjęcie koniecznie muszą obrobić.

Ja zaś tym, którzy nie obrabiają zdjęć..

Todziu ćwicz i się nie przejmuj. ;-)

FelTom
21-11-2014, 08:31
To już zależy z jakiego powodu ich nie obrabiają. Jeżeli nie potrafią, to rzeczywiście szkoda. Niektóre ujęcia mogłyby być lepsze.
Jeżeli nie muszą, ja im zazdroszczę :) Nie muszą siedzieć przed komputerem tracąc wzrok.

Andrzej1974
21-11-2014, 13:30
Ja się skupiam na zdjęciach ludzi a tu jak wiadomo zawsze jest coś do poprawienia np. niedoskonałości skóry, które ma praktycznie każdy, jakiś włosek czy kosmyk, który tu lub tam się zawieruszy... etc. Nie wiem jak przy innych zdjęciach (krajobrazy, makro etc) ale przy zdjęciach ludzi zawsze jest coś do poprawki i MZ należy to poprawić. I to nie jest żadna ujma na honorze.

zgera
21-11-2014, 18:39
Zdjęcia zawsze podlegały obróbce, czy to analogowe, czy cyfrowe.

Zdjęcia analogowe zawsze podlegały obróbce, aparat nie wypluwał gotowych plików, można było najwyżej wyciągnąć z niego film, film trzeba było wywołać, naświetlić papier, wywołać, utrwalić i wysuszyć.
Jak by nie patrzeć jest to rodzaj obróbki, narzędzia do retuszu zdjęć w postaci suwaków wtedy nie istniały, ale doświadczony fotograf umiał wyciągnąć szczegóły zdjęcia z klatek prześwietlonych lub niedoświetlonych chociaż niedoświetlenie nie dawało dużego pola do popisu.
Obecnie aparaty cyfrowe generują gotowy obrazek, pliki jpeg przy prawidłowej ekspozycji i scenie o małej rozpiętości tonalnej nie muszą wymagać obróbki, możemy jednak skorygować zniekształcenia obiektywy, nasycenie, kontrast itd.
Nie zawsze ustawienia w puszce zagwarantują mam zadowalający obrazek finalny.
Ci co robią tylko w RAW muszą obrabiać zdjęcia, mamy takie czasy że obecnie technologia pozwala na dowolną ingerencje w dane zdjęcie, sam efekt końcowy często odbiega od rzeczywistej sceny.
Obróbka to coś w rodzaju operacji plastycznej, jak się komuś nie podoba jakaś część ciała idzie do chirurga plastycznego i poprawia to.

mmluty
21-11-2014, 21:36
Czytając ten wątek widzę, że chyba nie wszyscy dyskutujący wiedzą, jak powstaje zdjęcie w ich aparacie, a później na ekranie monitora i dalej na drukarce czy w labie. Na każdym z tych etapów obraz narysowany przez obiektyw podlega zmianom ( modyfikacją). Spotkałem gdzieś bardzo trafne określenie, że obraz JPG jest "wymyślany" (przetwarzany) przez aparat na podstawie informacji pobranej z jego matrycy. Może też być świadomie przetwarzany w procesie obróbki RAW-a pod naszą kontrolą w naszym komputerze. Gdyby wszyscy sobie to uświadomili to nie pisaliby, że istnieją jakieś zdjęcia bez obróbki, bo jest to fizycznie niemożliwe. Obróbka co najwyżej może być świadoma, kiedy staramy się lepiej lub gorzej zapanować nad efektem końcowych (obrabiamy RAW-y, profilujemy monitory, drukarki czy laby itp), albo nieświadoma kiedy wszystko zostawiamy producentom urządzeń i przypadkowi, a my tylko na końcu decydujemy: do pokazania, do kosza. Są tacy którzy ten drugi sposób postępowania nazywają stanem nieświadomej niekompetencji albo "radosnej twórczości". Jest oczywiście wiele sytuacji gdzie jakość ma drugorzędne znaczenie a liczy się wyłącznie czas i wtedy zdanie się na automatykę aparatu i pozostałych urządzeń jest jedynym wyjściem. Z drugiej strony: czy ktoś zna przykład "nieobrobionego" zdjęcia opublikowanego w prasie fotograficznej lub na wystawie.

madebyzosiek
21-11-2014, 23:00
Doskonałe podsumowanie tej bezsensownej dyskusji...

rewddd
22-11-2014, 02:56
Z powodu braku modelki
...
zrobiłem zdjęcia dwoma obiektywami SIGMA 17-50 i NIKKOR 50mm - jest lepiej ale na tą chwilę niestety efekt mnie nie zadowala jedynie po obróbce w PS efekt końcowy jest bliski moim założeniom a nie chciałbym poddawać zdjęć obróbce cyfrowej
...
sprzęt czy dalej umiejętności ?



1. Po co to iso tak wywindowałeś?
2. Jak chcesz bardziej kontrastowe, nasycone zdjęcia zmień ustawienia aparatu (inaczej: puszka obrobi za Ciebie) ;)
3. "Modelek" na maxmodels masz pod dostatkiem