PDA

Zobacz pełną wersję : Praktica MTL5B



jasin
29-10-2014, 20:07
Jakiś czas temu zakupiłem sobie taki oto aparat analogowy, do zabawy. W aparacie wszystko jest sprawne, ale dziś zauważyłem jedną dziwną rzecz, że jak zmarznie to czasy od ok 1/8 do 1s przestają działać normalnie, coś w środku zaczyna się zacinać i z 1/8s robi się nawet kilka minut, dopóki nie poruszę kółkiem czasów. Wydaje mi się, że jakiś smar od tego mechanizmu gęstnieje i przez to tak się robi. Jest jakiś patent aby to rozebrać i ewentualnie samemu naprawić? Ktoś z Was pewnie miał w przeszłości to cudo i może sam naprawiał, do serwisu nie będę wysyłał bo koszt naprawy pewnie przekroczyłby kilkukrotnie wartość aparatu a polubiłem go.

GonzoG
29-10-2014, 22:24
Nie ma tam żadnego smaru.
Trzeba rozebrać i przeczyścić styki pod pokrętłem czasów, rozebranie nie jest łatwe.
Jak to nie pomoże, to zostaje już tylko sprawdzenie mechanizmu migawki i jej zwalniania - raczej nie do zrobienia samemu, bo migawka jest sterowana magnetycznie.

jasin
30-10-2014, 18:55
Zrobiłem, nie jest to aż tak trudne do rozłożenia, gorzej w drugą stronę. Czyścić nie bardzo było co ale przedmuchałem wszystko, z wiekiem ten mechanizm trochę się zużył ale kropelka oliwki mu pomogła, już nic się nie zacina, aparat działa normalnie.

Archibald6803
31-10-2014, 09:13
no to jeszcze jeden DDR-owski kliszaczek dostał nowe życie :-); mój nie miał tyle szczęścia - od dawna "wącha trawkę od spodu" :-(