PDA

Zobacz pełną wersję : filtry połówkowe do 14-24 - kompatybilność holderów



pysson
26-10-2014, 12:09
Witam,

chciałbym kupić filtry do nikkora 14-24 i uporządkować swoje wiadomości przed zakupem.
1. LEE i NiSi oferują holdery na filtry połówkowe w rozmiarze 150x170
2. Formatt Hitech produkuje filtry 150x170 i 150x150, natomiast do tego obiektywu wymyślili holder 165mm
3. Filtry LEE i Hitecha są zrobione z żywicy, NiSi ze szkła
4. Lee nie oferuje "big stoppera" (ND1000), Hitech i NiSi tak
5. W zestawie "startowym" LEE dokłada piańkową osłonę
6. Pierścienie mocujące i holder LEE są trzy razy droższe od tych oferowanych przez NiSi

Podstawowe pytanie brzmi, czy fitry 150x170 i 150x150 wszystkich producentów pasują do holderów LEE i NiSi ?
Nie zmalazłem informacji o grubości LEE i Hitecha, tylko NiSi podaje, że mają 2mm.
Holder NiSi wydaje się trzymać filtry nieco bliżej soczewki - odpada problem ochrony przed światłem padającym z tyłu.
W tej chwili najkorzystniejszy wydaje mi się zakup holedra NiSi i filtrów Hitecha.
Czy mam rację?

Pozdrawiam
pysson

cadman
08-12-2014, 15:36
Zakupiłem holder NiSi do N 14-24. Wykonanie najwyższej klasy światowej. Czernione aluminium lotnicze precyzyjnie wykonane na maszynach CNC. To nie "plastik fantastik" made in china. Po zamocowaniu na obiektywie i dociśnięciu wkrętami dwóch szczęk pokrytych gumą siedzi pewnie bez ryzyka, że spadnie. Gumowe elementy zapobiegają powstawaniu wgnieceń w plastikowej osłonie obiektywu. Wsuwanie prostokątnych filtrów 150x170 Hitech następuje z dość dużym oporem, gdyż w środkowej części rowków na filtry są elementy sprężyste, wykonane z tworzywa, które pewnie trzymają filtr w ustawionej pozycji, bez ryzyka przypadkowego przesunięcia. Część główną oprawy wraz z wsuniętymi filtrami można obracać o 360 stopni bez potrzeby luzowania mocowania zamocowania głównego. Obrót następuje z pewnym oporem, który jest tłumiony gumowymi elementami hamującymi. Zapobiega to przypadkowej zmianie pozycji kąta obrotu zestawu filtrów. Do tego zestawu firma NiSi wymyśliła również dodatkowy adapter pozwalający zamocować holder na klasycznym profi obiektywie wyposażonym w mocowanie filtrów o średnicy 77mm np. N 24-70/2.8 i N 70-200/2.8. Wiadomo, "Polak potrafi" więc możliwe są dalsze mutacje systemu, czyli kolejne redukcje filtrowe np. 77-->67, celem rozszerzenia zastosowania filtrów Systemu 150. Możliwe jest również tym sposobem połączenie efektów użycia filtra polaryzacyjnego i filtrów połówkowych. Jednym słowem zestaw godny polecenia tym, którzy zakupili N 14-24 do zdjęć krajobrazowych i odczuwają brak możliwości użycia filtrów. Zakupy zrobiłem w polskim sklepie internetowym, bez opłat celnych, które należy brać pod uwagę w przypadku zakupu Systemu 150 Lee w USA.

MstrG
08-12-2014, 15:48
Mówisz o czymś takim? Ja swego czasu bardzo się na to napaliłem :)
Dobrze przeczytać pozytywną opinię.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/07/e9A9OYs-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/e9A9OYs.jpg)

cadman
09-12-2014, 18:02
Tak, to jest opisany przeze mnie holder. Czekam na lepszą pogodę (śnieg, słońce) aby przetestować.

markB
14-12-2014, 15:19
bez opłat celnych, które należy brać pod uwagę w przypadku zakupu Systemu 150 Lee w USA.

System 150 Lee (jak i wszystkie filtry i akcesoria Lee) jest produkowany w Anglii, więc kupując tam, nie ponosi się opłat celnych. Filtry Lee mają grubość 2 mm, czyli taką samą jak NiSi, natomiast filtry Hitech są trochę cieńsze, 1.5 mm. Jednak filtry Hitech wchodzą do adaptera Lee, bo ten adapter ma taką plastikową niby-sprężynkę dociskową umożliwiającą trzymanie filtrów o grubości od 1.5 do 2 mm. Trzeba sprawdzić czy w taką samą sprężynkę wyposażony jest adapter NiSi. Jeśli tak to OP jest w domu.

fafniak
14-12-2014, 15:23
Zakupiłem holder NiSi do N 14-24. Wykonanie najwyższej klasy światowej. Czernione aluminium lotnicze precyzyjnie wykonane na maszynach CNC. To nie "plastik fantastik" made in china. Po zamocowaniu na obiektywie i dociśnięciu wkrętami dwóch szczęk pokrytych gumą siedzi pewnie bez ryzyka, że spadnie. Gumowe elementy zapobiegają powstawaniu wgnieceń w plastikowej osłonie obiektywu. Wsuwanie prostokątnych filtrów 150x170 Hitech następuje z dość dużym oporem, gdyż w środkowej części rowków na filtry są elementy sprężyste, wykonane z tworzywa, które pewnie trzymają filtr w ustawionej pozycji, bez ryzyka przypadkowego przesunięcia. Część główną oprawy wraz z wsuniętymi filtrami można obracać o 360 stopni bez potrzeby luzowania mocowania zamocowania głównego. Obrót następuje z pewnym oporem, który jest tłumiony gumowymi elementami hamującymi. Zapobiega to przypadkowej zmianie pozycji kąta obrotu zestawu filtrów. Do tego zestawu firma NiSi wymyśliła również dodatkowy adapter pozwalający zamocować holder na klasycznym profi obiektywie wyposażonym w mocowanie filtrów o średnicy 77mm np. N 24-70/2.8 i N 70-200/2.8. Wiadomo, "Polak potrafi" więc możliwe są dalsze mutacje systemu, czyli kolejne redukcje filtrowe np. 77-->67, celem rozszerzenia zastosowania filtrów Systemu 150. Możliwe jest również tym sposobem połączenie efektów użycia filtra polaryzacyjnego i filtrów połówkowych. Jednym słowem zestaw godny polecenia tym, którzy zakupili N 14-24 do zdjęć krajobrazowych i odczuwają brak możliwości użycia filtrów. Zakupy zrobiłem w polskim sklepie internetowym, bez opłat celnych, które należy brać pod uwagę w przypadku zakupu Systemu 150 Lee w USA.

Jakie są całkowite koszty zakupu ?

markB
14-12-2014, 15:27
Tutaj cena holdera: http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/Uchwyt-do-filtrow-150mm-do-Nikkor-14-24.html

pysson
15-12-2014, 15:17
cadman,

dzięki wielkie za odpowiedź. :)
Tak mie się wydawało, że Chińczycy nie będą wyważać "otwartych drzwi" i dostosują się do tego co oferuje Lee.

fafniak,

najtaniej jest chyba tutaj:
http://www.amazon.co.uk/NiSi-Professional-Aviation-Aluminium-14-24mm/dp/B00IYZFTR2/ref=sr_1_2?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=photo&ie=UTF8&qid=1418648844&sr=1-2
Filtry mogą stanieć troszkę, gdy Canon wypuści podobny obiektyw.
Albo zdrożeć :D
Suma summarum - ok 1k pln na start.

Pozdrawiam
pss

cadman
30-12-2014, 01:53
Korzystając z poprawy pogody przetestowałem holder NiSi na moim N 14-24 wraz z filtrami Hitech. Zestaw D800+N14-24+holder z filtrami systemu 150 robi monstrualne wrażenie. Nie należy do kategorii poręcznych sprzętów, ale jeśli ktoś się na coś takiego decyduje, powinien to wiedzieć. Pierwsze wrażenia z użytkowania mam pozytywne. Holder NiSi to solidne profesjonalne narzędzie, działa niezawodnie, mocowanie na obiektywie i zamocowanie filtrów jest bardzo skuteczne i pewne. Przesuwanie filtrów góra-dół jest płynne z dość dużym oporem, co zapobiega przypadkowym przesunięciom. Obrót holdera wokół osi optycznej obiektywu jest również dobrze tłumiony, obraca się płynnie z dużym oporem. Jeśli ktoś ceni sobie profesjonalne rozwiązania to polecam.
Przetestowałem filtry szare połówkowe Hitech ND 03 i ND 09 z miękkim przejściem oraz Reverse Gray ND 09. ND 03 bardzo użyteczny do ogólnego przyciemniania nieba, nie przebarwia, neutralny. ND 09 bardzo użyteczny do zdjęć pod słońce, przy mocnym słońcu dodawałem również ND 03, aby wzmocnić tłumienie światła. ND 09 bardzo dobrze spisywał się przy pejzażach robionych nad jeziorem. Bardzo ładnie wyrównywał błękit nieba z tym odbitym w wodzie. Przy wschodzącym i zachodzącym słońcu używałem Reverse Gray ND 09. Bardzo ładnie przyciemnia jasne partie w okolicach horyzontu. Jednak ku mojemu zaskoczeniu wprowadza lekko fioletową dominantę. W post procesie trzeba było wprowadzić poważną korektę WB. Ogólnie zakup oceniam bardzo pozytywnie.

sufenta
30-12-2014, 08:24
Ja tez mam filter holder f-my nisi. Jego wada jest prostota (solidnego, jak pisal kolega cadman) wykonania- brak pierscienia mocujacego powoduje, ze "w okolicznosciach przyrody" zmiana filtra moze byc nieco klopotliwa.

harb
19-02-2015, 12:55
Ja tez mam filter holder f-my nisi. Jego wada jest prostota (solidnego, jak pisal kolega cadman) wykonania- brak pierscienia mocujacego powoduje, ze "w okolicznosciach przyrody" zmiana filtra moze byc nieco klopotliwa.

jest juz bardzo proste rozwiazanie mocowania tego holdera , sam je stosuję

http://www.ngubeg.com/reviews/best-filter-holder-for-14-24mm

dzisiaj zakupiłem ND 1000 firmy Nisi , dam znac jak sie sprawuje w testach, po najblizszym plenerze :)

pysson
19-02-2015, 14:34
Ja z kolei będę tetował Firecresta ND3 (10 stops). To "zwykły" szary filtr, więc wrażenia opiszę w Twoim wątku.
NiSi podobno ma problem z powtarzalnością, czasami te filtr dają zafarb, czasami nie.
Do holdera nie mam zatrzeżeń.

Pozdrawiam
pss

harb
21-02-2015, 20:26
zgodnie z obietnica pare słow na temat Nisi ND1000. Z filtrami Lee jestem od kilku lat, ostatnio sprzedałem Big Stopera 100X100, jak wspominałem Lee nie ma odpowiednika o rozmairze 150x150 do Nikona 14-24mm, stad koniecznosc znalezienia czegos innego

Zrobiłem kilka zdjec z ND 1000, zafarbów zadnych, temeratura barwowa 10 000 K, wydaje sie byc najbardziej odpowiednia. Czas osiagany w srodku dnia w pełnym słońcu - ISO 100, F11, to 40sek.
Mz filtr jest bardzo naturalny ( Big Stoper Lee lekko ociepla ) . Przejrzystosc filtra wydaje sie byc lepsza, znakomite wykonanie, tył poza obszarem soczewki, podklejony cienkim materiałem gumowanym, co ma gwarantowac brak odbic swiatła, i tak jest w rzeczywistosci.
Poniewaz holder Nisi trzyma filtry bardzo blisko soczewki, juz uzywajac z nim filtrów Lee ( szary i połowka ) nie miałem odbic swiatła, w przeciwieństwie do holdera Lee

Polecam i sam filtr, i holder, oraz sklep "Bez Nazwy". Filtr otrzymałem, na nastepny dzien rano, od chwili złozenia zamowienia

ps. jezeli zaobserwuje problemy z powtarzalnoscia jak nadmienił pysson, dam znac

Bronis
08-11-2015, 12:35
czy wiecie jak sprawuje się filtr polaryzacyjny do tego holdera?
http://sklepbeznazwy.com.pl/filtr-polaryzacyjny-kawadratowy-nisi-hd-cpl-150x150.html
pozdrawiam

pysson
08-11-2015, 18:01
czy wiecie jak sprawuje się filtr polaryzacyjny do tego holdera?


Filtr pewnie pasuje do holdera.
Problemem jest szeroki kąt widzenia obiektywu i wynikająca z tego "nierównomierność" polaryzacji. :)
Ujmując rzecz bardzo skrótowo, efekt polaryzacji będzie miał różne nasilenie w różnych miejscach kadru, czyli do landszaftów średnio się to nadaje.

Pozdrawiam
pysson

Bronis
08-11-2015, 23:09
Dzięki. Fizyki nie da się oszukać ;-) Ale ten holder można dokręcić do np 24-70 lub 70-200 i załatwić cały zakres tym zestawem, stąd też pytanie o sam filtr - jakiej jakości jest ten produkt ? A w przypadku 14-24 na ile przy najszerszym kącie ta nierównomierność jest widoczna. Może jakieś sample? Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

pysson
08-11-2015, 23:57
Ale ten holder można dokręcić do np 24-70 lub 70-200 i załatwić cały zakres tym zestawem, stąd też pytanie o sam filtr - jakiej jakości jest ten produkt ?

Jakieś 3 lata temu, gdy NiSi wchodziło do Polski, był test ich filtrów w polskiej edycji Digital Foto Video.
Miesięcznik już się nie ukazuje, ale dostępne są numery archiwalne, a autorem recenzji był Piotr Dębek - klik (http://www.ewaipiotr.pl/o-nas/piotr/)

Używanie takiego filtra wraz z holderem i przejściówką podpiętymi do 24-70 lub 70-200 to dość karkołomne przedsięwzięcie. :)
Na pewno znacznie wygodniej i chyba też taniej będzie kupić nakręcany polar.

Pzdr.
pss

Bronis
09-11-2015, 00:32
Dzięki, spróbuję coś znaleźć. Jeśli chodziłoby o jeden filtr na obiektywie - sprawa jasna, wygodniej i taniej. Ale czasem jest potrzeba dołożenia szarej połówki lub stopera. Mam ten holder, redukcję, połówkę itd oraz ten zakres ogniskowych, i zastanawiam się jak najoptymalniej dobrać filtry oraz ograć sprawę polara, który tak naprawdę jest najbardziej potrzebny. Redukcji w sposób cywilizowany na kołowe polary o których piszesz nakręcic sie nie da, próbowałem i poległem, więc albo muszę dokupić kwadratowy polar NISI - i stąd pytanie o jakość albo wizyta u grawera/jubilera i wymyślenie patentu jak przymocować dobry kołowy polar do tego holdera. Jakby nie było większych problemów ;-)Pozdrawiam

Lukasio
21-12-2015, 21:57
Panowie, filtr typu 150 to jest filtr o szerokości 150 mm jak sądzę? A jaki jest drugi wymiar szarej połówki tzn długość /wysokość?

MstrG
21-12-2015, 22:15
Może to Ci troszkę pomoże:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/OS1axr-1.jpg
źródło (http://i.cubeupload.com/OS1axr.jpg)

Lukasio
22-12-2015, 00:12
Dziękuję!

cadman
25-01-2016, 17:04
Krótka informacja dla poszukujących filtrów / holdera do Nikkora 14-24. W ubiegły poniedziałek oddałem w rozliczeniu w sklepie holder NiSi wraz z trzema filtrami połówkowymi 150x170 firmy Hitech. W zestawie są dwa filtry połówkowe szare z miękkim przejściem 0,3 i 0,9 oraz tzw. Rewerse Gray 0,9. Jest to specjalny filtr szary połówkowy, odwrotnie ciemniejący, najciemniejsze miejsce jest w środkowej części, rozjaśnia się ku górnej krawędzi. Stosuje się go przy fotografowaniu pejzaży z zachodzącym słońcem. Można uzyskać ciekawe efekty. Cena zestawu jest dość atrakcyjna. Stan jak nowy.
Link:
http://www.interfoto.eu/?page=produkty&id=258

rak-photo
24-11-2017, 16:16
Tylko ile one kosztują. Szczerze mówiąc to wole Wonderpana. Mam filtry ND okrągłe, polaryzatory obrotowe i mnóstwo innych opcji. No i możliwość zastosowanie polaryzatora i 1-2 filtrów prostokątnych. Do tego wykonanie piszecie metal a ja mam z tytanu (Wonderpana), aluminium tylko mocowana do kwadratowych a jakość w stosunku do ceny bije resztę .