PDA

Zobacz pełną wersję : balans bieli w kościele - jak mierzyć?



Pablo25
25-10-2014, 21:14
Witam. Jutro idę na chrzest kuzynki i wujek poprosił mnie o robienie zdjęć. Chciałbym wykonywać je z lampą błyskową, lecz przed tym wykonać pomiar na białej kartce. Jak tego dokonać? chodzi mi czy zdjęcie robić z autofokusem czy manualnie? kartkę ma być duża, mam ją objąć cała? czy np tylko jakąś cześć, aby było też widoczne np. tło za kartką? raz próbowałem ustawić z AF to nie mógł złapać ostrości na kartce:)

wasilewk
25-10-2014, 21:30
Jaki aparat ?

manfred
26-10-2014, 07:29
Podchodzisz tam gdzie będą stać rodzice. Wyciągasz szarą kartę ustawiasz PRE i robisz pomiar. Po czym wracasz na swoje miejsce z tego z którego robisz zdjęcie.

TOP67
26-10-2014, 10:02
Robiąc zdjącia w RAW ustawienie WB nie ma żadnego znaczenia (jedynie dla podglądu na ekraniku). Za to robiąc z lampą, nie zapomnij o mieszaniu świateł z różnych źródeł. Załóż na lampę filtr odpowiedni do zastanego oświetlenia.

ronin87
26-10-2014, 15:27
A jeśli jest kościół stary, żółte ściany, złote zdobienia, a do tego świetlówki to jaki filtr zakładać na lampę?

TOP67
26-10-2014, 15:30
Filtr zakłada się taki, jak źródło światła zastanego. Przy świetlówkach zielony. Ale to trzeba sprawdzić na miejscu.

manfred
26-10-2014, 15:44
Masz na myśli te podłużne świetlówki. Bo teraz to wszystko nazywają świetlówkami.

ronin87
26-10-2014, 16:00
Świetlówki energooszczędne - takie podłużne z żeberkami - często spotykane w kościołach... Filtr zielony do świetlówek - ok, ale odbijając światło od ściany, która jest złota/żółta to również zielony filtr? Balansu bieli w kościele na małym ekranie w pełni nie sprawdzisz, czasu jest mało na próby i różne ustawienia, a w photoshopie poprawiania tonu skóry nie raz sporo...

manfred
26-10-2014, 16:02
Ups to ja chyba wolę pracować bez lampy jeśli walczyć z takim misz maszem świetlnym.

Pablo25
26-10-2014, 22:31
Podchodzisz tam gdzie będą stać rodzice. Wyciągasz szarą kartę ustawiasz PRE i robisz pomiar. Po czym wracasz na swoje miejsce z tego z którego robisz zdjęcie.

tyle to wiem:) ale mam kadrować samą kartkę tak aby pokryła mi się cała w wizjerze? czy wystarczy mi jej fragment? mogę np dać kartkę komuś do reki i np odsunąć się metr i mierzyć ostrość na kartce, ale w taki sposób, że osoba też będzie na zdjęciu?

Już i tak po chrzcinach, ale chcę wiedzieć na przyszłość:)

josephebeloki
26-10-2014, 23:07
Wujek Cię poprosił o robienie zdjęć hmmm, a to masz przeszkadzać głównemu fotografowi, czy masz być głównym fotografem?
Bo jak masz robić zamęt, to sobie odpuść.

A uprawnienia tj. papiery (legitymacja wydana przez Kurię) masz do robienia zdjęć w miejscach takich jak kościół posiadasz?
Pytałeś rodziców czy dziecku nie będzie szkodzić światło lampy błyskowej, zalecenia od lekarza, nadwrażliwość na światło (tak jak ja mam) ? => Poczytaj może o błyskaniu dzieciom po oczach bo możesz komuś zrobić krzywdę... , a jak masz już focić bez informacji, to BEZ LAMPY => raz, że dziecku nie zrobisz krzywdy dwa, że będziesz mniej się rzucał w oczy.

Balans bieli nie ustawia się na białej kartce, a na specjalnym próbniku, najlepiej na kolorze neutralnym szarym, powiedzmy coś takiego:
http://www.poligrafia-druk.pl/wp-content/uploads/2009/10/total.jpg

TO nie jest zwykła karta szara, jest to specjalna karta, która odbija odpowiednią ilość światła, bez względu na jego barwę.

Nie wiem jaki masz aparat, ale producent zazwyczaj tłumaczy w instrukcji obsługi , nawet z obrazkami jak to zrobić:
https://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/24642.


Pozdrawiam.

Władca Pixeli
27-10-2014, 06:08
Balans bieli nie ustawia się na białej kartce, a na specjalnym próbniku, najlepiej na kolorze neutralnym szarym, powiedzmy coś takiego:
http://www.poligrafia-druk.pl/wp-content/uploads/2009/10/total.jpg

TO nie jest zwykła karta szara, jest to specjalna karta, która odbija odpowiednią ilość światła, bez względu na jego barwę.

Nie wiem jaki masz aparat, ale producent zazwyczaj tłumaczy w instrukcji obsługi , nawet z obrazkami jak to zrobić:
https://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/24642.



Podałeś przykład i nawet go nie przeczytałeś dokładnie. :mrgreen:


https://dl.dropboxusercontent.com/u/174190675/Forum/BalansBieli.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/174190675/Forum/BalansBieli.jpg)

Robiąc w RAW nie ma potrzeby robienia żadnych pomiarów i zakładania filtrów.
W programie do obróbki RAW mierzymy parametry światła ma białej koszuli albo na białej sukni ślubnej i problem jest rozwiązany :mrgreen:

manfred
27-10-2014, 06:29
No to życzę powodzenia jeśli uważasz że raw w tych konkretnych warunkach załatwi sprawę.

Wysłane listem poleconym

fafniak
27-10-2014, 08:39
Balans bieli nie ustawia się na białej kartce, a na specjalnym próbniku, najlepiej na kolorze neutralnym szarym, powiedzmy coś takiego:
http://www.poligrafia-druk.pl/wp-content/uploads/2009/10/total.jpg

TO nie jest zwykła karta szara, jest to specjalna karta, która odbija odpowiednią ilość światła, bez względu na jego barwę.



Fascynujące ;)

WB można ustawić na wszystkim co jest barwowo neutralne
Serwetka, obrus, suknia panny młodej, szara koszulka, szary sweter, buała kartka, framuga okna, podwieszany biały sufit i dziesiątki innych elementów obecnych w pomieszczeniach. Nawet na błyszczących białych talerzach czy cukiernicy itp.
Trzeba tylko pomyśleć gdzie w jakim świetle stoi.

A białe kartki "drukarkowe/ksero" potrafią dać przekłamanie nawet 500-1000K w zależności jak bardzo "niebieskie" są

josephebeloki
27-10-2014, 09:54
Podałeś przykład i nawet go nie przeczytałeś dokładnie. :mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/174190675/Forum/BalansBieli.jpg)

Robiąc w RAW nie ma potrzeby robienia żadnych pomiarów i zakładania filtrów.
W programie do obróbki RAW mierzymy parametry światła ma białej koszuli albo na białej sukni ślubnej i problem jest rozwiązany :mrgreen:

Błagam Cię. Czytaj ze zrozumieniem. Podałem przykład jak producenci podają to (ustawianie balansu bieli) w swoich instrukcjach i wystarczy do nich zaglądnąć...

Dostał kolega, informacje, przykład jak to wygląda w instrukcji... i ja mam może jeszcze za niego instrukcję czytać i mu streszczać?

Karta najlepiej aby była szara, jak opisałem w moim wcześniejszym poście. Dlaczego ? To jest zadanie dla @Faniaka, a autorowi pytania wystarczy tylko i wyłączenie ta informacja.




WB można ustawić na wszystkim co jest barwowo neutralne
Serwetka, obrus, suknia panny młodej, szara koszulka, szary sweter, buała kartka, framuga okna, podwieszany biały sufit i dziesiątki innych elementów obecnych w pomieszczeniach. Nawet na błyszczących białych talerzach czy cukiernicy itp.
Trzeba tylko pomyśleć gdzie w jakim świetle stoi.


Komentarz do czerwonego tekstu: Może jeszcze ma sprawdzać pod jakim kątem promienie padają? Przypominam, chłopak nie ma pojęcia o robieniu zdjęć, prosi o pomoc. Nie KOMPLIKUJ. Pisz prosto i staraj się pomóc, a nie popisywać.

@Faniak, błagam, poczytaj o WB bez obrazy. A pisałem o szarym NEUTRALNYM kolorze, gdyż to jest jedyne MĄDRE rozwiązanie w przypadku tak nieodpowiedzialnego posunięcia jakim jest, robienie zdjęć nie mając pojęcia o niczym. Chłopak nie wie jak aparat włączyć, a ja mu tutaj będę wykłady robił na temat teorii światła i barwy.
I jedyne wyjście to karta WB, żadne obrusy...

I nie pisz bzdury o obrusach, koszulach, bo jak kolega zrobi zdjęcia w JPG, to jest pozamiatane i żadne Twoje teorie się nie sprawdzą.


Słabo mi ...

sl011
27-10-2014, 10:02
ale mam kadrować samą kartkę tak aby pokryła mi się cała w wizjerze? czy wystarczy mi jej fragment? mogę np dać kartkę komuś do reki i np odsunąć się metr i mierzyć ostrość na kartce, ale w taki sposób, że osoba też będzie na zdjęciu?

W instrukcji jest to opisane dość precyzyjnie. Np w pełnej instrukcji do D5100, str. 85, jest taki opis: "Zanim wskaźniki przestaną migać, wykadruj obiekt wzorcowy w taki sposób, aby całkowicie wypełniał pole widzenia w wizjerze, a następnie naciśnij spust migawki do końca. Nie zostanie zarejestrowane żadne zdjęcie; balans bieli można precyzyjnie mierzyć, nawet gdy aparat nie ustawił ostrości."

edit:
I koniecznie rób w nef. A najlepiej nef+jpeg.

fafniak
27-10-2014, 17:04
Błagam Cię. Czytaj ze zrozumieniem. Podałem przykład jak producenci podają to (ustawianie balansu bieli) w swoich instrukcjach i wystarczy do nich zaglądnąć...

Dostał kolega, informacje, przykład jak to wygląda w instrukcji... i ja mam może jeszcze za niego instrukcję czytać i mu streszczać?

Karta najlepiej aby była szara, jak opisałem w moim wcześniejszym poście. Dlaczego ? To jest zadanie dla @Faniaka, a autorowi pytania wystarczy tylko i wyłączenie ta informacja.



Komentarz do czerwonego tekstu: Może jeszcze ma sprawdzać pod jakim kątem promienie padają? Przypominam, chłopak nie ma pojęcia o robieniu zdjęć, prosi o pomoc. Nie KOMPLIKUJ. Pisz prosto i staraj się pomóc, a nie popisywać.

@Faniak, błagam, poczytaj o WB bez obrazy. A pisałem o szarym NEUTRALNYM kolorze, gdyż to jest jedyne MĄDRE rozwiązanie w przypadku tak nieodpowiedzialnego posunięcia jakim jest, robienie zdjęć nie mając pojęcia o niczym. Chłopak nie wie jak aparat włączyć, a ja mu tutaj będę wykłady robił na temat teorii światła i barwy.
I jedyne wyjście to karta WB, żadne obrusy...

I nie pisz bzdury o obrusach, koszulach, bo jak kolega zrobi zdjęcia w JPG, to jest pozamiatane i żadne Twoje teorie się nie sprawdzą.


Słabo mi ...

Z jedynym tekstem z jakim sie zgadzam to to że facet nei mając pojęcia - generalnie moze sobie zaszkodzić przy pracy w JPG.
Co do reszty .. od 20 lat mam doczynienia z robieniem zdjęć w"jpg" bo kamery generalnie tylko w takim trybie pracują - wszystko co napisałem jest prawdą - jeżeli nie wierzysz to juz twój problem

Władca Pixeli
27-10-2014, 17:14
Dostał kolega, informacje, przykład jak to wygląda w instrukcji... i ja mam może jeszcze za niego instrukcję czytać i mu streszczać?
Z instrukcji Nikon DF :mrgreen:
Czy trzeba przetłumaczyć na język polski :wink:


https://dl.dropboxusercontent.com/u/174190675/Forum/Preset.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/174190675/Forum/Preset.jpg)

josephebeloki
27-10-2014, 18:36
Z jedynym tekstem z jakim sie zgadzam to to że facet nei mając pojęcia - generalnie moze sobie zaszkodzić przy pracy w JPG.
Co do reszty .. od 20 lat mam doczynienia z robieniem zdjęć w"jpg" bo kamery generalnie tylko w takim trybie pracują - wszystko co napisałem jest prawdą - jeżeli nie wierzysz to juz twój problem

No to żyjemy w 2 światach. Obudź się i zacznij robić w RAW, powinieneś mieć taki tryb w swoim aparacie. Jeśli masz Nikona będzie to .NEF.

Polecam moje wcześniejsze pytanie o WB w .jpg i odpowiedź naszego kolegi:
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3431641&postcount=23


Pozdrawiam.

TOP67
27-10-2014, 18:38
Kamera filmowa w RAW? A na czym to nagrywa?


Robiąc w RAW nie ma potrzeby robienia żadnych pomiarów i zakładania filtrów.
W programie do obróbki RAW mierzymy parametry światła ma białej koszuli albo na białej sukni ślubnej i problem jest rozwiązany :mrgreen:

Jest. Przy świetle mieszanym. Tego w RAW nie wyrównasz.

fafniak
27-10-2014, 19:01
No to żyjemy w 2 światach. Obudź się i zacznij robić w RAW, powinieneś mieć taki tryb w swoim aparacie. Jeśli masz Nikona będzie to .NEF.



Tak - czytanie to trudna sztuka - żałosne.

TOP67 - dyski SSD generalnie lub specjalne zestawy pamięci - owszem da radę pisać w RAWach - szalenie ciężkie pliki ;)


Kamera filmowa w RAW? A na czym to nagrywa?



Jest. Przy świetle mieszanym. Tego w RAW nie wyrównasz.
Już kilka razy starałem sie nawet na przykładach to wytłumaczyć -ale sporo osób jest odpornych na wiedzę

MichalC.
08-11-2014, 14:03
jeszcze nigdy nie spotkałem się z jednolitym kolorem w kościele, przeważnie z jednej jest więcej okien, im dalej od ołtarza tym bardziej światło mieszane, nie mówię, nie da się ustawić wszędzie, ale to trochę ciężko - dlatego rawy mają tu wielką przewagę nad jpg

FelTom
08-11-2014, 16:07
Jospehbeloki, dobrze, że są ludzie, których stać na kupno zwyklej szarej kartki za duże pieniądze. Ja się naprawdę cieszę.

Ponieważ wystarczy dowolna szara lub biała, albo cokolwiek w tym kolorze, tak jak napisał Fafniak. Nie widzę ani różnicy ani najmniejszego sensu kupować szarej, gdyż jest to zupełnie niepotrzebne.

Co do światła mieszanego. To fakt, sprawa nie jest prosta. Biała / szara kartka nie rozwiązuje problemu, nawet taka za grube pieniądze, jaką zaproponował Josephbeloki. Sednem sprawy jest jej umiejscowienie. Powinna być umieszczona w miejscu, gdzie wpływ źródeł światła jest najmniejszy. Czyli tam, gdzie jest najciemniej. Jeżeli oczywiście wszystkich świateł nie możemy wyłączyć. Wtedy uzyskamy naturalne oświetlenie tego miejsca. Na zdjęciu zaś oświetlenie i zabarwienie obszarów temperaturami barwowymi tych źródeł światła, które je oświetlają.

Pozdrawiam: Nozaki

Jacek_Z
11-11-2014, 12:57
.. Sednem sprawy jest jej umiejscowienie. Powinna być umieszczona w miejscu, gdzie wpływ źródeł światła jest najmniejszy. Czyli tam, gdzie jest najciemniej. Jeżeli oczywiście wszystkich świateł nie możemy wyłączyć. Wtedy uzyskamy naturalne oświetlenie tego miejsca. Na zdjęciu zaś oświetlenie i zabarwienie obszarów temperaturami barwowymi tych źródeł światła, które je oświetlają.Wątpię czy o to chodzi. Bo w ten sposób WB będzie ustawiony na "tło", a to co najważniejsze w kadrze będzie miało balans niepoprawny - np suknia panny młodej.

manfred
11-11-2014, 13:45
Ale po co walczyć z tym WB?

Wysłane listem poleconym

Jacek_Z
11-11-2014, 13:52
Dla dobrego koloru. Zdecyduj się czy RAW czy nie. Bo pisałeś, że on nie załatwia sprawy.
I to racja, nie załatwia, bo pytanie pierwsze - co chcemy osiągnąć. Białą suknię panny młodej, klimatyczne oświetlenie, zrównanie oświetlenia i zakładanie filtrów na lampę błyskową czy wręcz przeciwnie - różne kolory w kadrze.
Jeśłi chodzi o zrównanie kolorów to trzeba bawić sie filtrami na lampach (i lepiej jednak też pracować w RAW)
Jeśli nie potrzeba wyrównywać kolorów świateł to wystarczy samo fotografowanie w RAW. Jakoś średnio wierzę w AWB przy cięzkim świetle, a i pomiar na kartę w kościele też nie załatwi sprawy, nie wierzę, że w całym kościele jest takie same światło.

manfred
11-11-2014, 13:57
Z tym zdecydowaniem to ty do mnie? Nie używam lampy i jest mi z tym bardzo dobrze. Wg ciebie to jak powinno się poprawnie ustawić WB?

Wysłane listem poleconym

Jacek_Z
11-11-2014, 14:59
Na komputerze, wywołując RAW.
Kolor jest dobry taki, jaki dobrze wygląda, to niekoniecznie jest równoznaczne z tym co otrzymamy z szarej karty.
ostatnio widzę, że niemal normą się staje selektywne ustawianie innego WB w różnych miejscach kadru. LR czy ACR to umożliwia.
To zamiast zrównywania barw światła. Bo tak naprawdę to w kosciele nie możemy zmienić barwy innych świateł, poza swoją lampą błyskową, o ile w ogóle ktos ją używa, jak słusznie zauważyłeś.

FelTom
14-11-2014, 23:46
Wątpię czy o to chodzi. Bo w ten sposób WB będzie ustawiony na "tło", a to co najważniejsze w kadrze będzie miało balans niepoprawny - np suknia panny młodej.

W przypadku ślubu faktycznie, para młoda, panna młoda, jej suknia są najważniejsze. Generalnie tak jest.

W przypadku jednak wielu różnych świateł, trudno dobierać balans bieli (lub filtr na lampę błyskową) do sukni panny młodej, jeżeli ona np. wejdzie w obszar światła rzucanego przez witraż... Taką sytuację miałem na myśli, kiedy różnorodnych źródeł światła jest dużo, jedynego słusznego zaś nie ma. Żarówki, świetlówki, a do tego jeszcze witraże... W tej sytuacji imho nie ma sensu dążenie do bieli sukni panny młodej, to będzie widać na innych zdjęciach. Kolorowe światła z witraża, czy światło świecy, imho najlepiej zostawić w naturalnych kolorach. Co innego, jeżeli chodzi o dominujące w kościele oświetlenie, gdy tylko ono ma wpływ na barwy w kadrze.

Pozdrawiam: Nozaki