PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbka filmu - jaki program, rozszerzenie pliku



Jacek_Z
20-10-2014, 20:03
Jesli chodzi o video jestem laikiem wiec wybaczcie.
Mam długi (65 minut) film w formacie .mp4 i chcę wyciąć z niego dwa fragmenciki (5 i 3 minuty) zapisać oczywiście jako jeden, mający 8 minut (bez zmieniania jakości, rozdzielczości itp).
Okazuje się, że nie wszystkie aplikacje obsługują mp4.
Znalazłem XMedia Recode. Ale generuje mi 2 pliki. Ja bym wolał miec te dwa odcinki sklejone z sobą.
Jest Windows Movie Maker (który nie obsługuje mp4 - obszedłem ten problem), ale który tez tylko wycina mi fragment, wiec robię to 2 razy i mam 2 pliki.

Czy te proste programy do cięcia video nie potrafią skleic plików? Całkiem możliwe, że ja nie potrafię ich obsługiwać.

Przy okazji. Dlaczego przy wideo rozszerzenie pliku jest zarazem ważne i nieważne???
Windows Movie Maker nie obsługuje MP4.
wystarczy jednak zamienić rozszerzenie .mp4 na .avi i już program czyta i pracuje na pliku (tak zrobiłem!).
To już dawno zauważyłem. Można bezkarnie (?) zamieniać rozszerzenia plików video i sa one bez problemu do odtwarzania. Gdybym tak zrobił z innym formatem to by nie szło (np zmiana .docx na .doc itd itd)

Pytanko jakim programem warto się zainteresować? Nie potrzebuję fajerwerków, chce by nie obciążał za bardzo komputera (laptop z procesorem i5, 8 GB RAM, Win 7 64 bit, osobna grafika), wiem, że programy video potrafią strasznie długo mielić plik. Program ma byc intuicyjny w obsłudze (i być w polskiej wersji językowej).
Sciągne jakiegos triala. Kiedyś miałem z kamerą oprogramowanie Pinnacle, było ok, ale to było pare lat temu i kodeki itd są nie takie.
Czytam o Sony Vegas, Adobe Premiere (Elements wystarczy?) i właśnie Pinnacle. Ale to Pinnacle ma 2,5 GB - dużo ściągania !
Obawiam się, że montaż filmów będzie wymagał płatnego oprogramowania.

Czy dam zrobić to co chcę (podzielić plik i skleić jego fragmenty) na innym programie?

Ketosz
20-10-2014, 20:34
Wideo można w prosty sposób obrabiać nawet w Photoshopie, ale nie ma żadnych zaawansowanych opcji.
Premiere Elements też raczej zacznie szybko ograniczać. Jeśli nie chce się dużo w temat inwestować, można kupić za niecałe 200zł Sony Vegas Movie Studio HD Platinum SUITE - ma całkiem spore możliwości i do tego dostaje się od razu program do obróbki audio i do tworzenia płyt DVD i Blu-Ray.

GonzoG
21-10-2014, 03:24
Prosty sposób na ominięcie braku obsługi MP4, to zmiana rozszerzenia np. na AVI.
Zdecydowana większość programów rozpoznaje pliki po rozszerzeniu, a nie po tym w jakim formacie są.

Najlepszym programem do samego wycinania fragmentów jest VirtualDub (http://www.virtualdub.org/index.html) (już chyba nie rozwijany, ale ostatnie wersja jest z końca 2013r.). To jedyny jaki znam, który zapisuje obcięty plik bez ponownej kompresji, więc wycięcie fragmentu z filmu i ponowne zapisanie to wręcz sekundy. Dodatkowo jest bezpłatny. Jedyny jego minus, to konieczność posiadania zainstalowanych kodeków w systemie, nie tylko filtrów (filtry służą do odczytu, kodeki do zapisu).

AndBed
21-10-2014, 06:26
ja używam Format Factory. Darmowy uniwersalny program do konwersacji, wycinania i składania wszystkiego :)

shaolin
21-10-2014, 08:06
ja używam Format Factory. Darmowy uniwersalny program do konwersacji

Program do rozmow? :shock:

Jacek_Z
21-10-2014, 10:13
@ GonzoG - napisałem przecież, że samo cięcie robi mi XMedia Recode, lub Windows Movie Maker po zmianie .mp4 na .avi.
Te programy też szybko tną, nie przeliczają (jak się je odpowiednio skonfiguruje).
Ja sie pytam jak (czym) za jednym zamachem skleić kilka fragmentów w 1 filmik. VirtualDub nie ma polskiej wersji

Ark
21-10-2014, 10:32
Przyznam, że nie bardzo rozumiem w czym jest problem (mówię bez sarkazmu)?
Wczytujesz plik do WMM, tniesz na fragmenty, te które są zbędne usuwasz. Zostawiadz dwa wspomniane kawałki (wedle gustu - możesz dodać jakieś przejście pomiędzy klipami), zapisujesz i gotowe.

Edit:
http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-vista/work-with-clips-in-windows-movie-maker

...ale może coś źle rozumiem i gadam nie na temat ;-)

nied0bry
21-10-2014, 11:01
Ark: pewnie chodzi o to, że WMM po takim zabiegu, jak opisałeś będzie ten plik od nowa kodował. Chyba, że to nie problem dla Jacka.
Jacek_Z: sprawdź jeszcze Cyberlink PowerDirector. Nie pamiętam tylko, czy jest PL wersja.

pozdr,
kris

Jacek_Z
21-10-2014, 11:04
Tam piszą, że importuje się kilka plików i je skleja. Ja mam jeden plik, który tnę, wyrzucam poczatek, kilka minut między ujęciami i koniec.
Wpadłem na pomysł. Zapiszę ten sam plik pod kilkoma nazwami, zaimportuję kilka razy, z każdego pliku wytnę co innego, to wtedy (chyba, z tego co czytam) da sie skleić (z klawiszem ctrl - nie wiedziałem).

Całkiem możliwe, że nie potrafię używac programu. Ba, nawet jestem tego prawie pewien, bo na pewno nie znam wielu jego opcji ;)

Ark
21-10-2014, 11:39
@Jacek_Z, ale przecież jeden klip możesz pociąć w kilku miejscach i usunąć zbędny materiał, a to co zostało połączyć w całość. Tej operacji musisz dokonać na "osi czasu".


Ark: pewnie chodzi o to, że WMM po takim zabiegu, jak opisałeś będzie ten plik od nowa kodował. ...


...Te programy też szybko tną, nie przeliczają (jak się je odpowiednio skonfiguruje)...
W tym WMM ;-)

Jacek_Z
21-10-2014, 12:17
Wiem :) dlatego chciałem z nim pracować na słabym komputerze.

WMM nie chce mi tego robić (mogę wyciąć tylko 1 fragment). Ale może dlatego, że ma teraz go w wersji na 32 bitowy Win XP.
A to co opisują dotyczy aktualnej wersji. Będe musiał zainstalowac go na tym lepszym laptopie gdzie mam Win 7 64 bit.
VirtulaDub nie chce otworzyć mp4, nie chce też ruszyć pliku ze zmienionym na .avi rozszerzeniem.
Wskazywałem mu tez inne pliki - prawie nic nie chce mi otwierać, brak widzę mi kodeków czy co?