PDA

Zobacz pełną wersję : Canon AE-1



apple
20-10-2014, 09:17
Witam, wie ktoś może jak zdjąć matówkę w Canonie AE-1? Do środka dostały mi się pyłki, koniecznie muszę zdjąć tylko nie wiem jak.

wpkx
20-10-2014, 22:30
Sorry, apple, że nie na temat, bo nie umiem Ci pomóc, ale, Panowie Zieloni, czym się kierowaliście, że przenieśliście ten wątek z Aparatów Tradycyjnych do Innych Systemów?
Co z tego, że to nie Nikon? To przecież aparat tradycyjny, analogowy znaczy.
Podobnie z wątkiem kazziego "Tessina i inni".
Przecież tutaj te wątki zginą w czeluściach cyfrowych nowości, a tam były całkiem na wierzchu i miały szanse na przeczytanie.
Gdzie jest napisane, że "aparat tradycyjny" to musi być Nikon?
To przecież nie jest giełda.
Zastanówcie się, proszę.

puch24
20-10-2014, 23:24
Oficjalnie, matówka w AE-1 nie jest wymienna przez użytkownika. Musisz dokładnie obejrzeć mocowanie matówki w komorze lustra, czy nie ma tam jakiegoś zatrzasku, np. ukrytego pod gąbką.

zdyboo
21-10-2014, 08:16
Myślę, że ta strona może nieco pomóc.
http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/SLRs/ae1pgrm/html/index7.htm

puch24
21-10-2014, 08:32
Niestety, to dotyczy modelu AE-1 Program, który ma matówki wymienne przez użytkownika. AE-1 nie ma.

zdyboo
21-10-2014, 08:37
Faktycznie nawet jest o tym informacja o tym na podlinkowanej stronie.
Skoro na tej stronie nie zostało podane jak wymienić matówkę, to znaczy że jest to na tyle skomplikowane iż rzeczywiście wymaga interwencji serwisu.

apple
22-10-2014, 08:00
Czyli sam nic nie zdziałam, pozostaje serwis (sprawdzę ten w Hali Mirowskiej). Dziękuję za pomoc.

puch24
22-10-2014, 12:57
Niekoniecznie - najpierw obejrzyj dokładnie matówkę i sposób jej osadzenia. Możliwe, że jest tam jakiś zatrzask. Zobacz np. tu: http://www.cameraspareparts.co.uk/genuine-focusing-screen-for-canon-ae1--canon-ae-1-film-camera-2891-p.asp - aparat to na pewno AE-1 (nie AE-1P), i sądząc ze zdjęcia, jest tam jakaś zatrzaskowa ramka, trzymająca matówkę od strony lustra, a nie od strony pryzmatu. Ale jeśli się boisz, oczywiście serwis będzie bezpieczniejszy.
Ale w wielu współczesnych aparatach (np. Nikon D70, D80, D200, itp.) matówki teoretycznie nie są wymienne, a praktycznie można to zrobić bez większego problemu.

puch24
22-10-2014, 13:58
Z ciekawości jednak poszukałem instrukcji serwisowej (http://www.baytan.org/): żeby dostać się do matówki, trzeba wymontować cały moduł lustra, pryzmatu i bagnetu, wyjąć pryzmat, i dopiero wtedy można dostać się do matówki, wcześniej demontując jeszcze igłę galwanometru i moduł z diodami. Canon twierdzi, że z tego właśnie powodu uszczelnił przestrzeń pomiędzy pryzmatem a matówką tak dokładnie, by czyszczenie matówki nie było nigdy potrzebne. Myślę, że serwis "zaśpiewałby" za to tyle, że mógłbyś sobie kupić ze trzy sprawne AE-1.

apple
23-10-2014, 09:53
Tak, tak wyceniono usługę na 120zł, więc wziąłem śrubokręt w dłoń;) Teraz mogę potwierdzić organoleptycznie że trzeba rozebrać całą górę aparatu i taśmy elektroniczne, dopiero wyjąć pryzmat do którego jest przymocowana ramka z matówką.....za pomocą taśmy. Przyznaję, chirurgiczna operacja.

doktor
23-10-2014, 18:54
Przyznaję, chirurgiczna operacja.

Istotne, żeby pacjent przeżył...

apple
24-10-2014, 13:58
Operacja się udała, pacjent zmarł;)