PDA

Zobacz pełną wersję : [pytanie ] Malbork



timi
02-05-2007, 13:11
Witam, od pewnego czasu planuje wycieczkę do Malborka, przeglądając stronę internetowa tegoż zamku wyczytalem ze wejście kosztuje 30 zl .Myślę sobie ok , zamek sam na siebie zarabia, ale mojemu zdziwieniu ukazała sie notka ze jeżeli ktoś zamierza fotografować to musi w kasie zamku uiścić opłatę w wysokości 15 zl. wiec 30 +15 =45, jest to dla mnie dość dziwne bo za sama wycieczkę autokarem (260 km)place 10zl :mrgreen: . Czy ktoś przerabiał taka kwestie? .Dziękuje za info i pozdr

GrzegorzPPP
02-05-2007, 13:38
Schowaj aparat do plecaka, a jak przejdziesz przez kasę to wyjmij i rób foty :)

Później napisz jak było. Sam wybieram się do Malborka i nie mam ochoty płacić 15zł za fotografowanie :)

Paradox
02-05-2007, 14:02
Dostaje sie taką specjalną plakietkę, którą przypinasz na dumnie wypiętą pierś.
Przecież tam nie ma obowiązku fotografowania, więc opłaty rzeczywiście nie trzeba wnosić. Ale ukrywanie aparatu i wyjęcie go później raczej nie przejdzie.
Przynajmniej tak było w zeszłym roku. Nie sądzę, aby wiele się tu zmieniło.
Cóż fotografia to nie jest tanie hobby:)

Karl Johansson
02-05-2007, 14:48
Polecam Malbork w dniach 20-26 sierpnia. Będzie się tam wtedy odbywał Etno Festiwal. Gra na bębnach, koncerty, pokazy tańców wszelkich "około-bębnowe".

hudybart
02-05-2007, 15:07
timi powiem Ci że zaskoczyłes mnie troche tymi cenami.Będe tam w ten weekend więc sie okaże czy się nie da fotografować.

GrzegorzPPP
02-05-2007, 19:01
Ale to tam chodzą jakieś "kanary" i sprawdzają te plakietki?? Ja mam to w d... niedość że za zwiedzanie życzą sobie astronomiczną sumę to za fotogfrafowanie też. Paranoja!! Jak będę w Malborku to ani mi się śni płacić za fotografowanie, ciekawe co mi zrobią jak mnie złapią:p

Nemeth
02-05-2007, 21:08
Ale to tam chodzą jakieś "kanary" i sprawdzają te plakietki?? Ja mam to w d... niedość że za zwiedzanie życzą sobie astronomiczną sumę to za fotogfrafowanie też. Paranoja!! Jak będę w Malborku to ani mi się śni płacić za fotografowanie, ciekawe co mi zrobią jak mnie złapią:p

Obija kijami, wsadza do ciemnicy a pozniej spuszcza do fosy.

TiTeUF
02-05-2007, 21:40
Obija kijami, wsadza do ciemnicy a pozniej spuszcza do fosy.

Ale aparat zostawia ? Bo mnie to moga obic, nic mi sie nie stanie ale jak tak Nikosia zaczna obijac to gorzej :)

slaw74
13-05-2007, 09:39
Ale to tam chodzą jakieś "kanary" i sprawdzają te plakietki?? Ja mam to w d... niedość że za zwiedzanie życzą sobie astronomiczną sumę

Astronomiczna sume!!!!!!!!!!!???????????????? 30zl (trzydziesci zlotych, 5 funtow, 8 euro) to jest ASTRONOMICZNA SUMA?????????????????

Astronomiczna suma za taki zabytek, jedyny w swym rodzaju klasy swiatowej????????????

A swoje zdjecia za ile bys wycenil???? Choc nie jestes Bresonem ani Adamsem, za ile bys je sprzedal???

Uwazam, choc nie zarabiam krocia, ze 30 zlotych to nie jest duza suma za taki zabytek jak ZAMEK w MALBORKU.

Co do focenia tam i placenia za to, nie bede sie wypowiadal. Przypomne tylko ze wejscie do Wieliczki kosztuje 60 zlotych!

pebees
13-05-2007, 10:10
slaw74 to nie jest dużo, gdy idzie jedna osoba. Czteroosobowa rodzina musi już zapłacic 120zł.

timi
13-05-2007, 10:16
Inna kwestia jest robienie zdjęć dla siebie prywatnie , po to by siąść w domowym zaciszu i przeglądając fotki przypomnac sobie o wyprawach a inna kwestia jest robienie zdjec w celach typowo zarobkowych.

Esjot
13-05-2007, 10:53
Witam.
http://www.malbork.pl/index.php?option=content&task=view&id=1902
W zeszłym roku byłem na imprezie "Oblężenie Malborka" z inscenizacją i z wieloma atrakcjami.
Dużo ludzi ,kolorowo,ciekawie.
Jedni określają to jako czystą komercję ja to odebrałem jako odskocznię od dnia codziennego.
Zapłaciłem za zwiedzanie zamku za 3 osoby plus za przewodnika.Pojechałem na jeden dzień zostałem na trzy.
Dla mnie było warto.Dzieciaki wniebowzięte. W tym roku też jadę.
Kilka fotek z zeszłorocznego wypadu.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i30.photobucket.com/albums/c303/Lobos_os/Malbork/Malborklato200606.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i30.photobucket.com/albums/c303/Lobos_os/Malbork/Malborklato200601.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i30.photobucket.com/albums/c303/Lobos_os/Malbork/Malborklato200604.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i30.photobucket.com/albums/c303/Lobos_os/Malbork/Malborklato200603.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i30.photobucket.com/albums/c303/Lobos_os/Malbork/Obl281380enieMalborkat0004.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i30.photobucket.com/albums/c303/Lobos_os/Malbork/Obl281380enieMalborkat0003.jpg)

samek
13-05-2007, 10:56
[B]...to nie jest dużo, gdy idzie jedna osoba. Czteroosobowa rodzina musi już zapłacic 120zł.

A na co to był argument? Że się tak spytam. Ktoś obiecywał, że w życiu będzie lekko i przyjemnie? Tak to jest - pieniądze się zarabia i się je wydaje. Decyzje się podejmuje (np. założenie rodziny) i ponosi się tego konsekwencje - także finansowe.


Inna kwestia jest robienie zdjęć dla siebie prywatnie , po to by siąść w domowym zaciszu i przeglądając fotki przypomnac sobie o wyprawach a inna kwestia jest robienie zdjec w celach typowo zarobkowych.

A jeszcze inną sprawą jest prawo właściciela do ustalania zasad panujących na jego terenie. Na terenie zamku, o którym tu mowa, panują opisane powyżej zasady.

Mam nadzieję, że widać, że to kolejna rozmowa z cyklu podobnego do kradzieży oprogramowania. Czyli jak uczy doświadczenie nie do rozwiązania. A jeśli będziemy ją dalej rozwiązywać to najwyżej skończy w pręgierzu. Ja w każdym bądź razie kończę.

pebees
13-05-2007, 11:06
A na co to był argument? Że się tak spytam. Ktoś obiecywał, że w życiu będzie lekko i przyjemnie? Tak to jest - pieniądze się zarabia i się je wydaje. Decyzje się podejmuje (np. założenie rodziny) i ponosi się tego konsekwencje - także finansowe.


Ale czy ja gdzieś napisałem coś innego? Odniosłem się tylko do tego, że 30 zł to nie jest dużo, a 120 to już trochę jest. Szczególnie za połażenie po muzeum :) Ustawa o muzeach, jakieś ustawy o edukacji kulturalnej itp. mają nieco inne przesłanie :) Ale to już OT :)

odie
13-05-2007, 11:14
W zeszłym roku uiszczenie opłaty za foto/video nie było konieczne, jeśli chciało się robić zdjęcia w ograniczonym zakresie - o ile dobrze pamiętam na wewnętrznym dziedzińcu można było szaleć do woli, dopiero dalej należało mieć plakietkę. Moim zdaniem warto.

timi
13-05-2007, 15:42
Dziękuje wszystkim którzy udzielili sie w rozmowie" Malbork pytań kilka". pozdr Dawid

slaw74
13-05-2007, 18:26
Owszem 120 zł za rodzine to jest rzeczywiście juz spory wydatek.
Jednak szedłbym w innym kierunku, że nie muzea, benzyna, bilety itp itd są drogie..... raczej nasze wynagrodzenia sa zbyt niskie.

Ja np chcialbym dozyc czasow gdzie za osmiogodzinny dzien pracy moge wlasnie isc z rodzina do muzeum!!!! Mialbym wtedy w pompie szarpanie sie z jakimis fuchami i innymi bzdetami!

W wolny weekend chodzilbym z dzieciakami do muzeum, na wystawy i do lunaparku! Nabijalbym kase tym co tam siedza i wszyscy byliby zadowoleni....

Sorki za OT, tak jakos mnie wzielo bo jutro znowu poniedzialek
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon8.gif)

GrzegorzPPP
18-05-2007, 18:43
tak jak napisał pebees dla jednej osoby to może nie tak dużo ale dla 4 + 15 zeta na foto to jest 135 zeta, dla mnie to jest bardzo dużo jak na polskie warunki. Żeby tam jeszcze jakieś atrakcje były, to może bym zapłacił, ale za zwykłe chodzenie po zamku tyle nie dam!

<| MICHAŁ |>
21-05-2007, 11:00
Bylem w Malborku w dlugi weekend.
Robilem zdjecia i uiscilem zaplate, przede wszystkim dlatego, ze tak nakazuje uczciwosc i tak zyczy sobie wlasciciel.
Nie bardzo rozumiem toku rozumowania biegnacgo ku wnioskowi, ze jak za 4 osobowa rodzine to drogo - moze i drogo, ale nie musisz robic zdjec - mozna robic zamek z zewnatrz a skoncentorwac sie na ogladaniu wnetrz, a nie ich fotografowaniu. Tez bylem z czteroosobowa rodzina i jakos przezylem te ekstra 15pln..... nie ukradlem, nie oszukalem i z nieklamana satysfakcja patrzylem na personel, ktory kazal cwaniaczkom chowac aparaty..... za 15 zl - nie dosc, ze wszyscy sie na nich patrzyli jak na zlodziei to jeszcze taki obciach.....

Strasznie mi to przypomina typowa sytuacje z polskiego rynku moto - kupic najbardziej ********a bryke na jaka czlowieka stac, w mysl przyslowia postaw si a zastaw sie, a pozniej taka ********a bryka stoi, bo nie zawsze stac na paliwo, albo na kapcie na zime.....

err
29-05-2007, 23:05
Drogo? Sprawdźcie ceny w kopalni soli w Wieliczce.

Jeśli jesteś uczciwy to popracujesz godzinę więcej i będziesz miał na to by fotografować. Nie oszukujmy się, to nie jest jakaś wygórowana cena te 15zł za możliwość robienia zdjęć.

Pozdrawiam.

zwolak
01-06-2007, 08:30
Byłem w Malborku i z chęcią bym tam wrócił jeszcze raz. To jest naprawdę budowla robiąca wrażenie. To co oferuje Malbork w stosunku do np. Fromborka upaważnia IMHO właścicieli do pobierania 30 złotych za bilet. Poza tym polecam zwiedzać Malbork z przewodnikiem.
Poza tym wolałbym nie kupić dwóch numerów Playboya niż nie zwiedzić Malborka. Cena w zasadzie ta sama, a Malborka tak szybko się nie zapomina. :mrgreen:

szloser
19-09-2007, 00:28
no to zapraszam. Dwóch nowych maniaków fotek zMalborka własnie się narodziło :))

Smurf
24-09-2007, 00:42
Bylem w Malborku w dlugi weekend.
Robilem zdjecia i uiscilem zaplate, przede wszystkim dlatego, ze tak nakazuje uczciwosc i tak zyczy sobie wlasciciel.

Właściciel - czyli kto?
Nie przypominam sobie, żeby ten zamek sprywatyzowano - do dzis pozostaje narodowym dobrem kultury utrzymywanym z naszych podatków i jako taki powinien byc masowo udostępniany zwiedzajacym, tak jak to sie dzieje z muzeami np w Londynie.

wrocek
24-09-2007, 09:11
Jeśli dobrze pamiętam, to opłata dotyczy tylko fotografowania we wnętrzach. Na dziedzińcach, krużgankach itp. można fotografować bez opłaty. We wnętrzu obsługa pilnuje czy jest plakietka.

ADAS
24-09-2007, 09:38
Wydaje mi się że , 15 zł to malutko biorąc pod uwagę fakt że prędko tam nie zawtasz ponownie. (w Lublinie focenie w skansenie we wnętrzach kosztuje 100 zł to jest dopiero zdzieranie - z tym że ta licencja obowiązuje przez cały dień i wchodzą na nią wszystkie osoby które z toba przyszły)
Co do Malborka to trzeba pamietać że to gotyk czyli ciemny klimat (wnętrza) łatwij będzie ze statywem czyli tabliczka przyda się. Pamiętaj, że to zabytek klasy zerowej i takich jak twoja rodzina będzie więcej czyli tłumy jakich nigdzie nie spotkasz. Jak możesz wybierz dzień pracujący raczej będz pierwszymzwiedzającym niż gdzieś w południe. Jak jedziesz z daleka to przyjedź witem zaparkuj za Nogatem z widokiem na zamek rano Nogat zaparuje wtedy możesz też odpocząć i się zresetować. Jak będzie czas można zwiedzać Malbork od strony podgrodzia i przyległuych fortyfikacji będących też Malborkiem,. Tu niestety trzeba pochodzić po okolicy - plany są w necie.
Jak masz czas to przeczytaj Pana Samochodzik i Templariusze mnie zawsze ta książka wprowadzała w nastrój tego miejsca może nienacki nie tworzył literatury z gornej półki lecz w tym przypadku udało mu uchwycić pewną tajemnice miejsca. Dla Ciebie mogą byc przydatne fragmenty dotyczące właśnie zwiedzania zamku. Mnie bawi zawsze to, że przewodnicy od lat opowiadają takie same anegdoty.
Malbork to największa góracegieł w Europie. Powodzenia może Ty wlaśnie znajdziesz skarb Templariuszy (przynajmniej zrób mu zdjęcie) Powodzenia.

ozarek
25-09-2007, 11:59
Witam, od pewnego czasu planuje wycieczkę do Malborka,

jeśli nie jest to dzień ze zorganizowaną impreza to zdecydowanie nie polecam.
Bez przewodnika pooglądasz puste mury, kilka gablotek i nic z tego nie wyniesiesz, poza niesmakiem źle wydanej kasy.
Malbork ma sens z przewodnikiem, na wycieczce tematycznej, samemu naprawdę nie warto.

Co do zdjęć, spokojnie można robić bez zezwolenia, w zeszłym roku nikt nie zainteresował się Nikodememn w rękach, a przepustki nie miałem.

vanity
01-10-2007, 13:43
Opłata za robienie zdjęć pamiątkowych to lekka przesada, ale w Polsce to już jest powszechnie stosowane. Więc myślę, że te kilka godzin zwiedzania i fotografowania zamku są tego warte.
Niestety nie rozumiem takich restrykcji jak "bez statywu, lampy błyskowej" - turysta to nie terrorysta, nie wchodzi się na zamek żeby kogoś statywem pobić. Chciałam ostatnio iść na wieżę zamkową żeby Malbork obfocić, ale wieża jak każde pomieszczenie ma stróża i myślę, że statyw nie przejdzie.... a może... zobaczymy :twisted:

Jeśli chodzi o zwiedzanie zamku, to jak wyżej bez przewodnika sensu nie ma. Ale jadąc samemu oczywiście, że można zwiedzić zamek z przewodnikiem. Przecież zbierane są grupy indywidualnych turystów i przydzielany jest dla nich przewodnik. No chyba, że ktoś chce zrobić sobie dzienną wycieczkę po zamkach krzyżackich - ale w jeden dzień okiełznać się ich wszystkich nie da. Samo zwiedzanie malborskiego zamku to powyżej 3 godzin. A gdzie Gniew, Kwidzyn, Nidzica, Olsztyn... wszystko rozstrzelone po północnej Polsce.

<| MICHAŁ |>
03-10-2007, 06:59
Właściciel - czyli kto?

czyli ktokolwiek kto ma prawa dzierżawy lub własności, i to koniec dowodu na temat. Chcesz sie wiecej dowiedziec to śmiało (http://www.zamek.malbork.pl/pl/kontakt/kontakt.php).....

:-P

johny_85
04-10-2007, 12:40
Ceny w Wieliczce za fotografowanie to +10zł a za wejscie zaleznie od okresu waha się od 36 - 45zł a ulgowe od 24-31zł. Więc nie jest żle.

W Malborku byłem tylko przejazdem ale i tak zamek robi wrażenie...cena za wejście w granicach rozsądku - myśle.

W Krakowie niestety jest co raz częściej tak że juz wnętrz kościoła nie sfotografujesz bez uiszczenia opłaty.


ps. Czy ktoś wie czy można do Kościoła Mariackiego wejśc ze statywem ?

Smurf
04-10-2007, 23:10
czyli ktokolwiek kto ma prawa dzierżawy lub własności, i to koniec dowodu na temat. Chcesz sie wiecej dowiedziec to śmiało (http://www.zamek.malbork.pl/pl/kontakt/kontakt.php).....

:-P
Po co jest wogóle ta Twoja wypowiedź?
Chciałeś sie popisać? - w świetle tej wypowiedzi to nie masz za bardzo czym.
Moze naucz sie dokładniej czytać i spróbuj zrozumieć, co napisałem:
Właściciel - czyli kto?
Nie przypominam sobie, żeby ten zamek sprywatyzowano - do dzis pozostaje narodowym dobrem kultury utrzymywanym z naszych podatków

<| MICHAŁ |>
05-10-2007, 19:36
Po co jest wogóle ta Twoja wypowiedź?
Chciałeś sie popisać? - w świetle tej wypowiedzi to nie masz za bardzo czym.Moze naucz sie dokładniej czytać i spróbuj zrozumieć, co napisałem:
no niestety uprawiasz demagogie
PKP jest utrzymywanew wiekszosci z naszych podatkow? jest. a za bilety placisz? placisz. a protestujesz? pewnie nie
przepraszam, ale czasy tak zwanego dobra wspolnego, czytaj narodowego sie skonczyly, i co z tego, ze placisz podatki, skoro ida na rozne mniej lub bardziej zbozne cele, a kupe kiedys znacjonalizowanych uzytkow przeszlo w rece najemcow, czy jak kto woli dzierzawcow, ktorzy placa koszty najmu, co rowniez jest wplywen do budzetu tego kraju, a sami musza zarabiac dojac kogo sie tylko da.
ja czytac potrafie, rozumiem tez co czytam, wiec badz tak mily i nie staraj sie mnie obrazic, bo po pierwsze nie dam sie sprowokowac, a po drugie zanim nastepnym razem napiszesz takie druzgocace prawdy postaraj sie zastanowic i przemyslec, bo nie zawsze musisz miec racje.

Smurf
05-10-2007, 20:51
no niestety uprawiasz demagogie
PKP jest utrzymywanew wiekszosci z naszych podatkow? jest. a za bilety placisz? placisz. a protestujesz? pewnie nie
przepraszam, ale czasy tak zwanego dobra wspolnego, czytaj narodowego sie skonczyly, i co z tego, ze placisz podatki, skoro ida na rozne mniej lub bardziej zbozne cele, a kupe kiedys znacjonalizowanych uzytkow przeszlo w rece najemcow, czy jak kto woli dzierzawcow, ktorzy placa koszty najmu, co rowniez jest wplywen do budzetu tego kraju, a sami musza zarabiac dojac kogo sie tylko da.
ja czytac potrafie, rozumiem tez co czytam, wiec badz tak mily i nie staraj sie mnie obrazic, bo po pierwsze nie dam sie sprowokowac, a po drugie zanim nastepnym razem napiszesz takie druzgocace prawdy postaraj sie zastanowic i przemyslec, bo nie zawsze musisz miec racje.
Co ma piernik do wiatraka?

<| MICHAŁ |>
06-10-2007, 09:10
Nie bardzo wiem, czego nie rozumiesz.
Zamek zostal komus wydzierzawiony - to bez zanczenia komu. Mogl go wydzierzawic Krauze, bo akurat ma z Trojmiasta blisko, moglo wydzierzawic Towarzystwo Przyjaciół Zamku w Malborku (o ile takie istnieje).
Od tego mometu dzierzawca placi dzierzawe, a w zamian za zwiedzanie pobiera oplate. pobiera rowniez oplate z fotografowanie. Ma do tego pelne prawo.
Nawet, jesli zamek nie zostal nikomu wydzierzawiony, nie oznacza to, ze Panstwo jako wlasciciel nie ma prawa zadac oplat za jego zwiedzanie.

Jesli chodzi o podatki - chyba lepiej nie wiedziec na co ida, ale jak widac w tym kraju nikt nad tym nie panuje, a juz na pewno nie beda szly na utrzymywanie muzeów. Pewnie sa wazniejsze cele - becikowe, obchody, bankiety, biurokracje itd itp. Brakuje na drogi, podywzki dla sluzby zdrowia, nauczycieli czy stadiony (w swietle zblizajacych sie Euro), a Ty sie dziwisz, ze musisz placic wchodzac do Malborka....
Ja tez place podatki i to calkiem niemale, i mam prawo zadac sprawnej administracji, kompetentnych urzednikow, dróg rownych jak stol czy czystych dworcow. i co? i nic. mam prawo...

Jesli w mojej wypowiedzi cos jeszcze jest niejasne, to z pewna doza niecheci wyjasnie, chociaż uwazam, ze dyskusja na ten OT jest zupelnie jalowa i nic nie wnosi.

Smurf
06-10-2007, 10:04
Zamek zostal komus wydzierzawiony - to bez zanczenia komu.

Ten zamek nikomu nie został wydzierżawiony.
Pisz tylko to co naprawdę wiesz.

<| MICHAŁ |>
06-10-2007, 10:43
Ten zamek nikomu nie został wydzierżawiony.
Pisz tylko to co naprawdę wiesz.


Nawet, jesli zamek nie zostal nikomu wydzierzawiony, nie oznacza to, ze Panstwo jako wlasciciel nie ma prawa zadac oplat za jego zwiedzanie.

tego kolega juz nie raczyl zauwazyc :mrgreen:
jak dla mnie EOT

jurekb
06-10-2007, 11:24
Astronomiczna sume!!!!!!!!!!!???????????????? 30zl (trzydziesci zlotych, 5 funtow, 8 euro) to jest ASTRONOMICZNA SUMA?????????????????

Przypuszczam, że większości na tym forum, nie płacą w funtach ani w euro, oraz że ich średnie pensje nie są w takiej wysokości jak w Wielkiej Brytanii Irlandii czy też w Niemczech. Wobec tego jest trochę bezczelne odnoszenie ceny biletów do kwot w tych walutach. Biorąc pod uwagę średnią krajową to koszt zwiedzania Malborka z rodziną, z foceniem czy bez jest duży. Na Słowacji ceny zwiedzania podobnych obiektów w przeliczeniu na złote, np. Zamek Orawski 11zł-zwiedzanie 5,5zł-focenie (ceny z ubiegłego roku), czyli porównując te ceny można odnieść wrażenie że w Malborku po porpostu ZDZIERAJĄ SKÓRĘ z turystów i fotoamatorów.
Wiem, wiem, że zaraz może się rozpocząć dyskusja, że nie można porównywać obydwu obiektów(Choć wg mnie można) sam jestem pod wrażeniem piękna zamku w Malborku ale zdzierstwa nie popieram.
A jeśli chodzi o fotografowanie zamku to widziałem przepiękne zdjęcia z przeciwnego brzegu Nogatu na zewnątrz zamku, a tam fotografowanie jest gratis :-D.


Przypomne tylko ze wejscie do Wieliczki kosztuje 60 zlotych!
Jak wyżej. ZDZIERSTWO.

slaw74
06-10-2007, 17:12
ZDZIERSTWO.

A za ile kolega chcialby zwiedzac muzea i tak wspaniale zabytki???? Za 10 czy za 5 zlotych? ;)

Prosze wybacz ta ironie. Nie przemawia do mnie jednak Twoj argument z niskimi zarobkami (nota bene ja rowniez mieszkam i pracuje w Naszym Kraju). Raz, ze nie codziennie jedzie sie do Malborka, nie codzien idzie do muzeum, nie codzien do teatru czy na wystawe..... Wszystkie te wspaniale rzeczy wymagaja wielkiej kasy na utrzymanie i ich rozkwit. Zatem raz na "ruski rok" nawet nas stac na taki wypad. prawda?

Dwa, tym bardziej ze pewnie wiekszosc z nas zostawia wiecej kasy tygodniowo w roznych wspanialych "oszonach" i "kerfurach".

Zatem po prostu napisz, ile bys sobie zyczyl za bilet gdybys Ty byl wlascicielem zamku?

jurekb
06-10-2007, 18:55
A za ile kolega chcialby zwiedzac muzea i tak wspaniale zabytki???? Za 10 czy za 5 zlotych? ;)


Myślę, że w poprzednim poście napisałem o realnych cenach za bilety wstępu, powołując się na ceny w Zamku Orawkim (podobne zresztą są w pobliskim Stercznie na Słowacji). Myślę że Słowacja jest bardzo dobrym przykładem gdyż w zakresie tzw stopy życiowej i we wzroście gospodarczym nas już dogania.


Prosze wybacz ta ironie.

Wybaczam :-D i doceniam merytoryczną dyskusję.


Nie przemawia do mnie jednak Twój argument z niskimi zarobkami (nota bene ja rowniez mieszkam i pracuje w Naszym Kraju).

Nie chodzi o niskie zarobki ale o politykę cenową w polskiej turystyce w proporcji dochodów do:
- Cen biletów do tzw atrakcji turystycznych
- Cen noclegów
- itp. itd.
Porównaj koszt wypoczynku nad naszym Bałtykiem w miejscowościach z tzw renomą (koszty noclegów itd.) a koszty wczasów w Grecji, Egipcie, Chorwacji (oczywiście biorąc pod uwagę to co mają do zaoferowania)


Raz, ze nie codziennie jedzie sie do Malborka, nie codzien idzie do muzeum, nie codzien do teatru czy na wystawe.....

Zgadza się w Malborku byłem tylko raz tzn w jednym dniu zaliczyłem zwiedzanie a później w nocy, widowisko "światło i dźwięk" (odległość od miejsca zamieszkania i brak czasu) i jestem zauroczony tym miejscem.


Wszystkie te wspaniale rzeczy wymagaja wielkiej kasy na utrzymanie i ich rozkwit. Zatem raz na "ruski rok" nawet nas stac na taki wypad. prawda?

Tak tylko, że w naszym kochanym kraju oprócz tego, że te tzw dobra kultury wymagają utrzymania to jeszcze są niezłym miejscem do osiągania profitów (czytaj nachapania się). Bo Prezes czy jakiś tam Dyrektor Kustosz czy jeszcze jakiś inny, muszą mieć dobre auto służbowe, horrendalną gażę w stosunku do pozostałych pracowników, no bo on jest przecież menażerem dobrze wykształconym i przygotowanym do tego. Ale że po kilku latach tego menedżerowania zostawia przedsięwzięcie na skraju bankructwa to już inna sprawa. Przychodzi inny i dalej doprowadza do "rozkwitu" a straty tamtego pokrywa podatnik.
SORRY że za bardzo się rozpolitykowałem.


Dwa, tym bardziej ze pewnie wiekszosc z nas zostawia wiecej kasy tygodniowo w roznych wspanialych "oszonach" i "kerfurach".

Porównanie nie na miejscu, tam kasę po prostu trzeba zostawić bo przecież trzeba jeść i ubrać się. A a propos "oszona" to w miesiącu sierpniu (czyli w okresie kiedy można jeszcze było skorzystać z promocji "weź 340zł ) widziałem NIKONA D40+kit za 1650 zł czyli 1650-340=1310zł. Kiedy w tym czasie w innych wspaniałych miejscach ALLEGRO i inne sklepy, dalej chodziły po 1900-2000. Tak więc czasem warto.


Zatem po prostu napisz, ile bys sobie zyczyl za bilet gdybys Ty byl wlascicielem zamku?

Właścicielem tego dobytku jest podatnik, czyli każdy biedny i bogaty Polak, gdyż kupił go Kazimierz Jagielończyk (czyli nabyło go Państwo Polskie) od załogi nie otrzymującej żołdu od krzyżaków, i jako tako powinien być przedsięwźięciem non profit dla dobra ogółu społeczeństwa,czyli powinien się sam utrzymać nie przynosząc dochodu, przez zdzieranie skóry na polskim podatniku.

SERDECZNIE pozdrawiam i proszę o wybczenie z mój długi wywód. :)

pebees
06-10-2007, 20:08
(..)
nie codzien idzie do muzeum, nie codzien do teatru czy na wystawe..... (..)
Otóż to. A powinno się dużo częściej, niż raz na rok :D

vanity
06-10-2007, 21:11
Tak tylko, że w naszym kochanym kraju oprócz tego, że te tzw dobra kultury wymagają utrzymania to jeszcze są niezłym miejscem do osiągania profitów (czytaj nachapania się). Bo Prezes czy jakiś tam Dyrektor Kustosz czy jeszcze jakiś inny, muszą mieć dobre auto służbowe, horrendalną gażę w stosunku do pozostałych pracowników, no bo on jest przecież menażerem dobrze wykształconym i przygotowanym do tego. Ale że po kilku latach tego menedżerowania zostawia przedsięwzięcie na skraju bankructwa to już inna sprawa. Przychodzi inny i dalej doprowadza do "rozkwitu" a straty tamtego pokrywa podatnik.
SORRY że za bardzo się rozpolitykowałem.


Widzisz drogi kolego, zamek w Malborku to ogromny budynek i ogromny teren do utrzymania. Muzeum zamkowe to nie tylko zamek, ale też biblioteka zamkowa, cenne zbiory historyczne, pracownicy naukowi.
W zamku są jeszcze miejsca, które nie są dostępne dla turystów tylko dla tego, że nie są do tego odpowiednio przystosowane. Przykładem mogą być piwnice - zagrzybione - nie można ich odsuszyć w 5 minut, za 5 zł i wpuścić zwiedzających. Jak myślisz, czy nasze hojne państwo, z podatków da muzeum pieniądze na odrestaurowanie ich i udostępnienie? Wątpię. Do tego obecne obiekty zamkowe na bieżąco wymagają stałej ochrony - to też nie jest za darmo. Państwo już nie ładuje tyle w nasze wspaniałe dobra kulturowe i niestety, ale muszą się one same utrzymywać.

Ok, koniec offtopa, bo ten temat nie miał zejść na taką drogę. Zapraszam do zamku, na pewno nikt nie będzie żałował, że zapłaci 15 zł za fotografowanie.

pebees
06-10-2007, 21:13
Ok, koniec offtopa, bo ten temat nie miał zejść na taką drogę. Zapraszam do zamku, na pewno nikt nie będzie żałował, że zapłaci 15 zł za fotografowanie.
Właśnie. Autor wątku wie już chyba wszystko, co chciał, więc... wątek należy zamknąć, co niniejszym chętnie bym uczynił, ale mi nie jest dane :)