PDA

Zobacz pełną wersję : Kręcenie polarem



jaromir
09-08-2005, 09:20
Witajcie !!!

Szkolę się z obsługi polara przed wyjazdem w ciepłe kraje (polecany Marumi WPC). Z teorii wyczytałem o kręceniu polarem czyli "ściąganiu" polaryzacji przed pomiarem ekspozycji a następnie odpowiednie polaryzowanie. Wszystko pięknie tylko jak ja kręce tym polarem w prawo i lewo to np. w trybie A czas kompletnie się nie zmienia. Pogoda w testowy dzień była dość słoneczna, słońce wg. wskazówek 90 z prawej lub lewej. Co więcej podczas kręcenia efekt polaryzacji jest jak dla mnie mało wyczuwalny. Obraz w wizjerze zmienia się powiedzmy od bardziej "zaniebieszczonego" do bardziej "ciepłego" coś jak balans bieli na chmury w słoneczny dzień. Domyślam się że efekt polaryzacji otrzymuje się właśnie w momencie tego ocieplania kolorów.

PS1. Wbrew pozorom w trakcie testów nie spożywałem żadnych napojów "polaryzujących" :lol:

PS2. Przy okazji proszę zajrzeć do mojego wątku i rozwiać moje wątpliwości na temat pomiaru CW. O tutaj (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=12332)

Spinner
09-08-2005, 09:57
Nie zawsze efekt (czyli oczekiwane "niebieskie niebo") jest bardzo widoczny... najlepiej 90 stopni do slonca... A co do blokady ekspozycji - tak juz jest - ew. pracuj w manualu:-)

Pzdr
Spinner

dRUId
09-08-2005, 19:29
Tak jak napisał Spiner. Efekt bardziej "zaniebieszczonego" nieba to jest polaryzacja. Nie wiem czy dobrze rozumiem co napisałeś z ocieplaniem kolorów, gdyż znaczyłoby to odrotnie. Przy stosowaniu polara masz bardziej widoczną różnicę między niebem, które jest ciemniejsze a chmurami (jesli wystepują), które też zmieniają barwę.

jaromir
09-08-2005, 20:11
Rozumiem. Czyli jeśli teoretycznie nie ma co polaryzować (złe warunki) to kręcenie polarem nie spowoduje żadnych zmian ekspozycji ?? Bo właśnie tutaj mam największe wątpliwości. Napisze jeszcze raz. U mnie w 90 % pomiarów ekspozycji (np. w trybie A) pomiar daje te same wartości niezależnie od "kręcenia" filtrem. Dopytuje się o to gdyż na forum ktoś napisał że pomiaru dokunuje się w pozycji neutralnej filtra a dopiero potem odpowiednio się polaryzuje. Niestety u mnie i w jednej i w drugiej pozycji odczyt jest ten sam. I tej zasady fotografowania z polarem właśnie nie rozumiem.

PS. Książka Mroczka już w drodze.

dRUId
09-08-2005, 20:18
Jeśli masz wersję polara tzw. kołową to nie ma zadnych problemów, gdyż AF jak i pomiar swiatła działają poprawnie. Pomiarem nie powinieneś się przejmować. Róznice mogą ewentualnie wystąpić w tych samych warunkach tylko przy pomiarzem z polarem i po jego zdjęciu. Wszystko zależne jest przede wszystkim od warunków (stan nieba).

Gawronnek
09-08-2005, 20:20
jaromir, dziwne bo u mnie w piorytecie przesłony jak kręce filtrem to zmienia sie czas i to znacznie

dRUId
09-08-2005, 20:25
Dziś nie ma warunków (całe niebo mocno zachmurzone), ale jutro jeśli pogoda pozwoli to sprawdzę jak to jest w A.

Spinner
09-08-2005, 20:26
PS. Książka Mroczka już w drodze.

I slusznie:-) A co do "marnej pogody" to moze faktycznie "polaryzowanie" bedzie dla Ciebie widoczne jako "zmiana zabarwienia"... Ale jak sie przyjrzysz zobaczysz, ze to "ciut co innego"... :P

Pzdr
Spinner

dRUId
09-08-2005, 20:38
Najlepiej widać działanie polara przy słonecznej pogodzie i niedużych chmurkach.

gALL
09-08-2005, 20:52
U mnie w 90 % pomiarów ekspozycji (np. w trybie A) pomiar daje te same wartości niezależnie od "kręcenia" filtrem. Dopytuje się o to gdyż na forum ktoś napisał że pomiaru dokunuje się w pozycji neutralnej filtra a dopiero potem odpowiednio się polaryzuje. Niestety u mnie i w jednej i w drugiej pozycji odczyt jest ten sam. I tej zasady fotografowania z polarem właśnie nie rozumiem.

To ja pisalem ze tak sie mierzy. Roznice wskazan moga siegac ponad 1EV (w zaleznosci od ilosci spolaryzowanego swiatla).

Poza tym nie sugeruj sie tym co wypisuje aparat na wyswietlaczu, poniewaz czas migawki jest dobierany bezstopniowo a wyswietlana wartosc jest pierwsza najblizsza z typoszeregu. Calkiem mozliwe ze masz przy stalej przyslonie czas 1/100 dla pozycji neutralnej polara i 1/80 przy pozycji skreconej a aprat i tak pokazuje 1/90.

Podobnie w trybie S dobierana jest przyslona (tez bezstopniowo).

jaromir
09-08-2005, 21:07
Dziękuje bardzo wszystkim za odpowiedzi. Potrenuje jeszcze w pełnym słońcu, chociaż ciężko u nas o to ostatnio. Ale chyba zaczynam rozumieć co oznacza pojęcie "ciemny wizjer" w D70. Mam na myśli słabo zauważalny efekt polaryzacji w wizjerze.

gALL
09-08-2005, 21:24
To to pryszcz, ustawianie ostrosci w makro to dopiero jazda. D70 to ma nie wyzjer a ciemny tunel ze swiatlekiem na koncu (rozbestwilo mnie F3 i FE2).

romejo
09-08-2005, 21:30
Przejdz na manuala.
Jak mniemam polarek bedzie ci glownie do landszaftu przydatny a tam jest kupa czasu na M
I domyslam sie ze brykasz do Turcji (Alany) a tam bedziesz mial perfidnego pecha jak ci pogoda chmury zaserwuje :D Natomiast niestety cala dobe wisi tam mgla

Spinner
09-08-2005, 21:34
Tutaj pisalem: http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=11819&start=0 jak uzywac polarka aby "skrecic niebo" :mrgreen:

Mimo fatalnego wizjera przy odowiednich warunkach doskonale zauwazysz efekt - tak jak kolega wyzej pisal - kat prosty do slonca i chmurki male - szczena opada :mrgreen:

Pzdr
Spinner

jaromir
09-08-2005, 21:36
.... I domyslam sie ze brykasz do Turcji (Alany) a tam bedziesz mial perfidnego pecha jak ci pogoda chmury zaserwuje :D Natomiast niestety cala dobe wisi tam mgla

Tam to już byłem. Ale tak jak pisałem Romejo chętnie bym powspominał, także zapraszam do "chwalenia się". Może coś z zamku z góry, albo z centrum nocą.

[ Dodano: Wto Sie 09, 2005 9:39 pm ]

Tutaj pisalem: http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=11819&start=0 jak uzywac polarka aby "skrecic niebo" :mrgreen:


Czytałem , czytałem Spinner. Tylko jakoś mi umknęło w tym czytaniu że efekt jest tym większy im więcej słońca i stad pewnie moje rozczarowanie. A ze słońcem u nas to sami wiecie jak jest ostatnio.

Spinner
09-08-2005, 21:41
Heh - ja mam wlasnie dylemat - czym focic niedlugo w Hiszpanii - kamerka mnie obarczono (ale juz przekazalem ja mojej ladniejszej polowie)... Slajdzik by sie pstryknelo - jeden korpus, cyferka eksperymenty... a moze i "klimaciki" w B&W by stykly.. Tak wiec 3 body :mrgreen: :shock: Troche szkla :?: Lampa :?:

Paranoja :mrgreen: W koncu jade wypoczywac a nie popelnic samobojstwo noszac 10kg torbe w upale przez 2 tyg... :twisted:

Odpuszcze chyba wiec B&W... :? Jeszcze i tak masa zostaje do noszenia...

Jakies wskazowki :?: :lol:

Pzdr
Spinner

romejo
09-08-2005, 21:43
Zdjec wiele przywiozlem niewiele przygotowalem dopadlo mnie zapalenie oskrzeli po powrocie.
Tutaj kilka fotek (http://www.zoo-planet.pl/fotogaleria/thumbnails.php?album=15)
A cala reszta za kilka dni :D
A gdzie to brykasz tym razem?

jaromir
09-08-2005, 22:01
Zdjec wiele przywiozlem niewiele przygotowalem dopadlo mnie zapalenie oskrzeli po powrocie. A cala reszta za kilka dni :D A gdzie to brykasz tym razem?

No to życzę szybkiego powrotu do zdrowia i czekam z niecierpliwością na fotki. Miałeś ze sobą statyw ?? Bo nocnych zdjęć to tam można było naprawde napstrykać fajnych.

Ja to gdzieś w kierunku Tunezji się wybieram tym razem.

pebees
09-08-2005, 22:03
A ja ostatnio stwierdziłem, że da się niebieskie niebo zrobic bez polara i juz. Nie uzywalem jeszcze żadnego filtru (poza UV pełniącym rolę ochronnego >czyt. zbędnym :D<), ale raczej ztego ci się oczytałem, to polar czy inny połówkowy służy do zmniejszenia rozbieżności między światłami a cieniami na tyle, by negatyw mógł to przenieśc ;-)
A jesli sie myle, to napiszcie, ze sie myle, poczytam znowu to samo, moze do mnie dotrze :D

romejo
09-08-2005, 22:04
Tak mialem statyw ale uzylem tylko 2 razy za goraco i za duszno i za duzo efeza :evil:

jaromir
09-08-2005, 22:06
Heh - ja mam wlasnie dylemat - czym focic niedlugo w Hiszpanii - kamerka mnie obarczono (ale juz przekazalem ja mojej ladniejszej polowie)... Slajdzik by sie pstryknelo - jeden korpus, cyferka eksperymenty.......

No właśnie, chociaż "w kupie" mam tego nie za wiele to jednak pełny mini trekker się uzbiera. Dobrze że te kamerki robią teraz małe to się jeszcze gdzieś dopchnie :lol: Specjalistą nie jestem ale jak masz Spinner jakiś backup sprzętowy to chyba lepiej weź ze sobą. Ostatnio jak słysze wiele D70 padów zaliczyło. Mam nadzieję że mnie to nie spotka, nie przeżył bym chyba.

[ Dodano: Wto Sie 09, 2005 10:09 pm ]

Tak mialem statyw ale uzylem tylko 2 razy za goraco i za duszno i za duzo efeza :evil:

Pamętam :lol: Jest tam gdzieś w okolicach centrum taki termometr cyfrowy na dachu budynku z zegarem. Mam gdzieś fotke - godzina 21:00 temp. 40 stopni :shock: