PDA

Zobacz pełną wersję : Lustrzanka i mikroskop



zolton
09-10-2014, 15:14
Na zajęciach z wytrzymałości materiału będziemy badać surowce przez mikroskop. Potrzebujemy do sprawozdania dodać zdjęcia. Chciałbym do tego celu użyć swojego D70 aby zdjęcie było lepsze niż z telefonu przyłożonego do okularu mikroskopu (trochę ambitniej niż reszta roku :D). Mikroskopy to KOZO XJM 400. Miał ktoś z tym styczność? Chcę aby to było jak najtańsze (darmowym sposobem też nie pogardzę :D). Myślałem nad rozstawieniem statywu i robienia zdjęć przez dwa obiektywy (z czego jeden odwrotnie mocowany). Co o czymś takim sądzicie?

!AGresT
10-10-2014, 07:59
Odezwij się do kolegi Dark - on się na tym zna, a jego żona nawet bardziej.

zolton
10-10-2014, 23:11
Tak zrobiłem. Dzięki ;)
Poczekam na odpowiedź ale jak się ktoś trafi kto w tym siedzi to też niech napisze coś ;)

kazzi
11-10-2014, 12:19
Z tego co zrozumiałem to zamierzasz fotografować próbkę materiału z pominięciem optyki mikroskopu przy wykorzystaniu dodatkowego obiektywy podpiętego na odwrotkę.
W takiej sytuacji to mikroskop raczej nie jest Ci potrzebny. Stosowanie takiego układu plus optyka mikroskopu jest bezsensowne. Już lepiej wykorzystać tzw. projekcję okularową
często stosowaną w astronomii. Polega to na tym,że obraz przedmiotu czy obiektu rzutowany jest przez okular przyrządu bezpośrednio na film czy matrycę aparatu fotograficznego,
a w przypadku lustrzanki na matówkę. Problem w tym,że nie dysponujesz przejściówkami do podłączenia korpusu z mikroskopem. Popytaj,może ta pracownia czy też laboratorium
posiada taką specjalną złączkę. Możesz spróbować ustawić aparat z wypiętym obiektywem za okularem mikroskopu i doświadczalnie ustalić miejsce ogniskowania. Musiałbyś też przy
pomocy jakiegoś tubusika osłonić przestrzeń między okularem mikroskopu a korpusem aparatu. To wszystko to jednak tzw. „partyzantka”i niestety bez specjalistycznego
oprzyrządowania nie da się uzyskać dobrej jakości fotografii. Myślę jednak,że nawet tak zrobiona fotografia będzie lepsza niż ta zrobiona smartfonem, jeżeli w ogóle uda się nim
cokolwiek zrobić. Następnym problemem z którym się zetkniesz jest mikronowy zakres ostrości i to co dla oka wygląda dobrze na foto może być zupełnie nie do przyjęcia.
To nie są próbki biologiczne umieszczone między dwoma szkiełkami lecz przestrzenne mikro obiekty.

zolton
11-10-2014, 15:55
Wątpię aby w pracowni była taka przejściówka. Najwyżej porobimy smartfonem te zdjęcia jak nic nie wykombinuję na najbliższych zajęciach.

Dark
13-10-2014, 07:59
Generalnie to mam dostęp do różnych modeli mikroskopów. Mając opcję sprzętu z dodatkowym torem optycznym do mocowania kamer i aparatów, można czasem ustawić aparat na tym torze, bez konieczności używania przejściówek. Efekty mogą być bardzo fajne i ostateczne rezultaty są głównie sprawą jakości zastosowanej optyki (widywałem tanie mikroskopy z plastikowymi soczewkami!).

Tu obrazek z D700 przyłożonego do mikroskopu Nikon Labophot-2

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/10/ixodes_ricinus_by_dark_raptord3cpz9q-1.jpg
źródło (http://fc09.deviantart.net/fs71/f/2011/088/6/6/ixodes_ricinus_by_dark_raptor-d3cpz9q.jpg)

Możliwe są jednak też dwie opcje. Wszystko rozbija się o to jakie skale będą Tobie potrzebne.
Być może wystarczy obiektyw szerokokątny na mieszku - pierścieniach:
http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-75-odwrocone-obiektywy-w-makrofotografii/

Ewentualnie obiektyw mikroskopowy mocowany w różnych kombinacjach:
http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-133-mikrofotografia-dla-kazdego/

W pierwszym wypadku wystarczy miech, tanie pierścienie M42, pierścień odwrotnego mocowania, przejściówka Nikon/M42 + obiektyw. Ten ostatni głównie wpływa na cenę. W 300-500 zł można zmajstrować fajny zestaw. W drugim wypadku może być taniej, choćby ze starymi obiektywami PZO. Jednak problemem będzie przejściówka (ja dostałem od znajomego, ręcznie robioną na jakiejś tokarce).

Aha. Przy dużych powiększeniach jest straszliwie mało światła. D70 może jakościowo nie pociągnąć... No i jeśli obiekty są przestrzenne, konieczne będzie stackowanie. Tu przydałyby się sanki nastawcze i solidny statyw.

zolton
13-10-2014, 10:18
Statyw...slik dx500 wystarczy?
Ja szukam strasznie budżetowego rozwiązania. 300 to za dużo :)
Mam kilka obiektywów M42 które mógłbym zamontować odwrotnie (tylko musiałbym kupić pierścień odpowiedni bo mam jeden ale się nie przyda).

kazzi
13-10-2014, 12:23
Trochę mnie zainteresował temat i postanowiłem sprawdzić czy dysponując podobnym sprzętem co posiada Kolega można coś osiągnąć. Nie dysponuję co prawda mikroskopem metalograficznym
lecz tylko szkolnym mikroskopem biologicznym do obserwacji preparatów na szkiełku. Żeby jednak próbka miała cokolwiek wspólnego z tym co chce osiągnąć Kolega,użyłem zwykłej żyletki
do golenia. W tym układzie nie było mi potrzebne podświetlenie,wykorzystałem światło naturalne w pokoju. Sprzęt to d700,statyw z sankami i zwykły mikroskop kupiony dawno temu
od sowietów na bazarze. Sanki bardzo ułatwiają pracę, lecz przy odrobinie cierpliwości można też ustawić aparat wykorzystując tylko statyw i głowicę. Oczywiście do tego mikroskopu
posiadam specjalną złączkę fotograficzną,lecz w tym przypadku spróbowałem tzw projekcji okularowej o której pisałem poprzednio. Do mikroskopu stojącego na biurku przystawiłem
korpus tak aby uzyskać obraz widziany przez okular. Praktycznie płaszczyzna czołowa okularu pokrywała się z płaszczyzną mocowania bagnetowego. Jako światło uszczelnienie przestrzeni
pomiędzy tubusem mikroskopu a komorą lustra w korpusie posłużyła mi czarna tkanina,którą owinąłem tubus i korpus aparatu. Czas naświetlania dobierany automatycznie,migawka
wyzwalana wężykiem z wstępnym podniesieniem lustra. W d70 chyba trzeba będzie przejść na manual i doświadczalnie ustalić wartość migawki. Myślę,że bez wężyka
i wstępnego podnoszenia lustra też można się obyć korzystając z samowyzwalacza. Z pewnością tak uzyskane fotografie będą dalekie od tych wykonanych przy pomocy specjalistycznego
oprzyrządowania lecz myślę,ze nawet tak wykonane fotki maga zrobić wrażenie na wykładowcy.




https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/10/zyletka-1.jpg
źródło (http://www.foto-forum.modrzewie8.agro.pl/na%20forum%20nikon/zyletka.jpg)

Fragment ostrza żyletki.Powiększenie na mikroskopie 120x.Pełna klatka z FF.





https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/10/bfyletka20mikroskop-1.jpg
źródło (http://www.foto-forum.modrzewie8.agro.pl/na%20forum%20nikon/%bfyletka%20mikroskop.jpg)

Tak to wyglądało przed okryciem.Fotka robiona telefonem.

Jak będzie Ci się chciało w to bawić to powodzenia.