PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa do CP 8700



rafakow
08-08-2005, 23:21
Wiem, że temat był już poruszany co do współpracy aparatów serii CP i lamp błyskowych. Niestety nie zauwazyłem konkretnej informacji nt. współpracy lamp z aparatem CP 8700. I tu moje pytanie: czy trzeba koniecznie uzywac lamp Nikona, czy też może być to np. lampa Metz 36 AF-3 ??? Pytanie kieruję raczej do posiadaczy tego aparatu, którzy mają "ORGANOLEPTYCZNE" doświadczenie z tym sprzętem. Fakt, jestem "zielony" w temacie fotografii, ale czytam gdzieniegdzie że aparat taki a taki nie obsługuje TTL. Jednak w instrukcji do 8700 pisze żeby "ustawić tryb lampy na TTL", więc chyba 8700 obsługuje ten tryb. Proszę o jakieś porady bo sam już się gubię. Chcę dokupić lampę zewnętrzną gdyż ta wbudowana, mimo zapewnień producenta co do zasięgu 4m, to tak naprawdę to się nie sprawdza.

Irvine
09-08-2005, 06:26
Konkretnej informacji nie ma gdyz w zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z tego co zauwazylem to jednak wiekszosc ludzi kupuje sb600/800.
Jedna z forumowiczk ma 8800 i sb27 wiec moze opisze swoje doswiadczenia z ta lampa.

gALL
09-08-2005, 08:42
Tak w lampie ustawiasz tryb TTL ale to nie znaczy, ze CP mierzy swiatlo przez obiektyw (to dokladnie oznacza TTL). CP (prawie dowolny z goraca stopka, nie wiem jak z 8400 i 8800), do pomiaru swiatla blyskowego uzywa czujnika umieszczonego nad obiektywem, obok lampy blyskowej (takie pop.... to). Uzywalem SB-50dx z CD 5400 (tak samo dziala z 5700 i 8700). IMHO kupowanie SB-600 czy 8000 do CP to pomylka. O ile sie nie myle to nie dziala: wspomaganie AF, nie dziala zoom palnika.

A poza tym idz do FotoJokera, zapmij dowolna lampe z dedykacja do Nikona, pobaw sie tym w sklepie i sprawa sie wyjasni.

Pomiar blysku w CoolPixach to takie niewiadomoco (jeden z powodow dlaczego pozbylem sie CP).

rafakow
09-08-2005, 10:14
Dzięki za odpowiedzi.
Piszecie że aparaty serii CP działają z lampami "jak im sie podoba". W takim razie czy jest jakikolwiek sens kupowania lampy Nikona za ok. 1000 zł jeśli można kupić lampę Metz'a za ok. 350 zł, a działać (lub nie) będzie podobnie do Nikona???
Nie mam wygórowanych wymagań, zdjęcia robię amatorsko, jednak czasami brakuje mi światła z lampy wbudowanej. Skłaniam się do zakupu właśnie lampy Metz 36 AF 3. Czy będzie ona wogóle współpracowała z CP 8700 ??
Sorry że marudzę, ale cóż.... człowiek na pieniądzach nie śpi i trzeba się liczyć z kazdą wydaną złotówką.
PS. A może Cullmann DC36 ??

irekka
09-08-2005, 10:27
Miałem kiedyś 5700 - lampa która współpracowała to był metz 40af-4n. Pierwsze słyszę, zeby pomiar świata odbywał się nie przez obiektyw tylko przez jakiś tajemniczy czujnik nad obiektywem (przynajmniej w 5700). Coolpixy faktycznie nie potrafią wykorzystać możliwosći lampy - nie działa zoom w lampie, w 5700 nie świecił asystent AF z lampy. Ale lampa pracowała w TTL i bardzo ładnie naświetlała mi zdjecia. 5700 miał jeszcze tę zaletę, że mozna było ustawić jednoczesnie błyskanie lampa wbudowaną i zewnętrzną.

marcintomasz
11-08-2005, 22:22
Metz 40 AF-4 N, Metz 44AF-4i N, Metz 54 MZ-3 N

irekka
12-08-2005, 09:02
No i oczywiście wszystkie lampy posiadajace własne sterowanie - tylko wóczas trudno mówić o współpracy.

gregoire7
16-08-2005, 15:33
używałem Nikona 8700 wraz z lampą SB-80DX, efekty niesamiwite, naświetlanie wręcz idealne !!! ale tylko gdy lampy używałem w trybie TTL, choć w papierach było o ile pamiętam napisane że powinna być ustawiona na automatykę lampy, niemniej SB-80DX i efekty jakie dzięki niej uzyskiwałem powalały mnie, lampa ta wygląda dosyć niepozornie (np. przy 550EX Canona) ale przed sb800 była to flagowa lampa Nikona, w każdym razie błysk to jedyne na co można było liczyć przy współpracy tego zestawu, nie działał ani automatyczny zoom lampy - dało się przeżyć, zabawa przyciskami to też w końcu frajda:), wspomaganie autofocusa (nie mogło działać bo działa ono przy współpracy z prawdziwym czujnikiem ostrości a te mają tylko lustrzanki), reflektor redukcji czerwonych oczu, za to gdy zamieniłem 8700 na D100 :shock: , i teraz wiem co ta lampa potrafi :)
p.s.
wbudowana lampa 8700 bardzo dobrze sobie radziła w naprawdę wielu sytuacjach, pomijając skuteczność wbudowanego wspomagania autofocusa....