PDA

Zobacz pełną wersję : Predkość karty pamięci



Vargas
06-10-2014, 11:32
Czy jest jakiś programik aby sprawdzić jaką faktycznie ma karta prędkość zapisu? Posiadam jakąś słabą kartę i kartę która posiada 32mb prędkości zapisu i zauważyłem, że między tymi dwoma kartami nie ma żadnej różnicy jeśli chodzi o prędkość zapisu.

Więc się pytam czy jest jakiś program aby sprawdzić faktyczną prędkość karty?

adrian
06-10-2014, 11:50
dd?

puciek
06-10-2014, 11:58
A masz dobry czytnik, który pozwoli na szybki odczyt kart?

GonzoG
06-10-2014, 12:11
W D60 nie będzie różnicy. Wrzuć do D7100 to ja zobaczysz.
A testy na komputerze nic Ci nie dadzą.

drdln
06-10-2014, 12:20
Darmowy ATTO Disk Benchmark mierzy możliwości karty.

Tyle tylko, że w praktyce karta nie zawsze pracuje na najwyższych obrotach. Po drodze może być dużo wąskich gardeł - słaby czytnik, wolny interfejs USB 2.0, czy wolny dysk HDD.

foto4deg
07-10-2014, 08:39
W D60 32mb to chyba zbyt dużo...

Vargas
10-10-2014, 18:56
Dziękuję za odpowiedź.

Vian
05-08-2015, 19:22
Cześć,

żeby nie zakładać nowego tematu, podpinam się pod istniejący. :)

rozważam zakup karty SD ultra 128GB: http://www.sklepsandisk.pl/karta_produktu.php?idProdukt=39117

zastanawiam się czy D7100 obsłuży taką pojemność?

notdot
06-08-2015, 17:13
zgodnie z manualem zatwierdzone są jedynie karty do 64GB, inne karty nie zostały przetestowane, więc twoje ryzyko, najlepiej sprawdzić na żywo

lucek92
06-08-2015, 17:58
Cześć,

żeby nie zakładać nowego tematu, podpinam się pod istniejący. :)

rozważam zakup karty SD ultra 128GB: http://www.sklepsandisk.pl/karta_produktu.php?idProdukt=39117

zastanawiam się czy D7100 obsłuży taką pojemność?


Nie polecam stosowania micro SD przez adapter, kup zwykłą SD i tak jak kolega wyżej pisze - 64GB ma potwierdzoną kompatybilność, przy 128 ryzykujesz.

GonzoG
07-08-2015, 02:44
128 GB działa bez problemów i w D7000.
Jednak odradzam branie microSD - znacznie bardziej się grzeją, są wolniejsze, są bardziej awaryjne i mają mniej trwałe układy pamięci.

TOP67
07-08-2015, 07:26
Też bym nie kupował microSD

Ale jeśli już, to dzisiaj za połowe ceny. http://www.ibood.com/pl/pl/

Pawel 2Karo
14-08-2015, 12:24
Sens zakupu karty microSD jest praktycznie tylko wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości będziesz chciał ją wykorzystać w urządzeniu, które posiada slot typowo na microSD. Jeśli jednak nie ma takiej potrzeby, nie zastanawiaj się i bierz kartę większych rozmiarów.

wain
21-08-2015, 15:56
128 GB działa bez problemów i w D7000.
Jednak odradzam branie microSD - znacznie bardziej się grzeją, są wolniejsze, są bardziej awaryjne i mają mniej trwałe układy pamięci.

To jakieś potwierdzone dane? Czy "tylko tak mi się wydaje bo tak mi się wydaje"?

GonzoG
21-08-2015, 16:40
To jakieś potwierdzone dane? Czy "tylko tak mi się wydaje bo tak mi się wydaje"?
Wyssane z małego palca u nogi.

jaroo1
22-08-2015, 08:21
Używałem microsd w d600 i tak samo działała jak zwykła karta .

karvajalka
01-09-2015, 20:34
sd wydaja sie bezpieczniejsze od microsd, uzywam wielu kart, do tej pory najlepsze zdanie mam o sandisku, strasznie zawiodlem sie na toshibie. od pewnego czasu uzywam wymiennie microsd i nie dostrzegam zadnej roznicy.
szybkie microsd np. 80/90 mbit tak samo predko dzialaja jak ich odpowiedniki sd. poza sandiskiem polecam rowniez najnowsze karty samsunga w wersji pro.

Vian
05-09-2015, 08:15
Nie wiem czy to kwestia micro SD czy pojemności, lecz odkąd mam 2x64 GB (sandisk extreme pro) mój D7100 często się zawiesza i dopiero dłuuugie wyjęcie baterii przywraca go do pracy.

esperal
05-09-2015, 12:02
Nie wiem czy to kwestia micro SD czy pojemności, lecz odkąd mam 2x64 GB (sandisk extreme pro) mój D7100 często się zawiesza i dopiero dłuuugie wyjęcie baterii przywraca go do pracy.A może to kwestia oryginalności tych kart. Jeśli kupione po 10zł na wyprzedaży miesiąca to raczej tak będzie.

Vian
06-09-2015, 18:33
A może to kwestia oryginalności tych kart. Jeśli kupione po 10zł na wyprzedaży miesiąca to raczej tak będzie.

nawet jeśli kupione po 1000zł/szt. to oryginalności nie stwierdzę.

boeing
07-09-2015, 05:35
.. ale gdybyś kupił od oficjalnego dystrybutora to szanse na podróbkę miałbyś raczej niewielkie..

Vian
08-09-2015, 19:21
.. ale gdybyś kupił od oficjalnego dystrybutora to szanse na podróbkę miałbyś raczej niewielkie..

... ale kupiłem w cyfrowe.pl i aparat mi się przywiesza.

pet333r
11-11-2015, 12:24
Ja mam 64gb extreme pro 95mb i druga 32 gb ultra 40mb. Oczywiście tylko Sandisk. Extreme pro nigdy nie zawiodła, w serii zwalnia nieznacznie do 2-3 kl/sek. Zresztą tak jak wszyscy piszą jak używać w aparacie to tylko dużą SD. Większa elektronika w środku, mniejsze ryzyko. Choć u Sandiska o ryzyko praktycznie nie ma się co martwić jeżeli się podrobki za parę zł nie kupi.

rdcom
11-11-2015, 13:22
Tylko Samsung posiadam takie jak w linku zero problemów
http://www.x-kom.pl/p/123041-pamiec-securedigital-samsung-16gb-sdhc-pro-80mb-s.html

pioterkow
11-11-2015, 20:48
Ja polecam karty Lexar. Używam 32 GB i 64GB i nigdy się*na nich nie zawiodłem.
SanDisk oczywiście też bardzo dobry.
Natomiast np. w Leica M9 i Monochrom niektóre SanDiski mogą sprawiać problem (zawieszenie aparatu).

Drogis
12-12-2015, 10:50
Jezeli chodzi o microSD, to słyszałem wiele nieprzychylnych opinii na temat SanDiska (karty padają, przycinają się, itp.)
Sam sie nigdy nie zawiodłem na tej firmie, ale ja zawsze korzystalem z SD/HC/XD i CF.
Mozliwe, że jest to kwestia podróbek, albo tego że SanDisk podzleca produkcje microSD komuś innemu.

pioterkow
13-12-2015, 15:08
Jezeli chodzi o microSD, to słyszałem wiele nieprzychylnych opinii na temat SanDiska (karty padają, przycinają się, itp.)
Mozliwe, że jest to kwestia podróbek, albo tego że SanDisk podzleca produkcje microSD komuś innemu.
Pomijając kwestie podróbek - bo to oczywisty SYFILIS to niektóre karty SanDisk sprawiają problem np. z niektórymi modelami Leica (M9, Monochrom, M246) - zawieszenie aparatu.
Z Lexarem nie mam żadnych problemów. Oczywiście nie świadczy to że karty SanDisk są ZŁE - po prostu jedne aparaty współpracują z nimi lepiej niż inne.
Z SanDiskami np. na D3X nie mam żadnych problemów.

arturmsi
16-01-2016, 17:08
Mam kartę SanDisk extreme class 10 U3 90 mb/s do nikona d7200, czy możliwe ze spowalnia ona tryb seryjny robiać raw +jpg fine?
Raw + jpeg waży ze 40mb, przy 5kl/s daje to 200mb danych do zapisu....ale to chyba przechwytuje bufor aparatu i karta powinna to ogarniać, dobrze myślę?

GonzoG
16-01-2016, 17:38
1. To Extreme mają zapis do 60MB/s, a nie 90MB/s
2. Niby jakim cudem karta o zapisie 60MB/s ma ogarniać 200MB/s ??
3. Bufor to nie czarna dziura. Ma określoną wielkość i jak się zapcha, to zostaje tylko karta.

arturmsi
16-01-2016, 17:52
1. To Extreme mają zapis do 60MB/s, a nie 90MB/s
2. Niby jakim cudem karta o zapisie 60MB/s ma ogarniać 200MB/s ??
3. Bufor to nie czarna dziura. Ma określoną wielkość i jak się zapcha, to zostaje tylko karta.
faktycznie 90 mb odczyt, zapis 60 mb. Wiem, że bufor końca nie ma, ale przy krótkich seriach pomaga wolniejszej karcie.
Czyli żeby to aparat ograniczał prędkość karty a nie na odwrót to trzeba zainwestować w cos uhs-II?

GonzoG
16-01-2016, 19:54
faktycznie 90 mb odczyt, zapis 60 mb. Wiem, że bufor końca nie ma, ale przy krótkich seriach pomaga wolniejszej karcie.
Czyli żeby to aparat ograniczał prędkość karty a nie na odwrót to trzeba zainwestować w cos uhs-II?
A czytał cokolwiek ze specyfikacji aparatu ?? Jest tam coś o UHS-II ??

arturmsi
16-01-2016, 20:32
Czytał, dlatego kupił tego SanDiska z I. Pytam teoretycznie o te uhs-II

GonzoG
16-01-2016, 21:19
skoro czytał, to masz odpowiedź.

ps.
UHS-I i UHS-II:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/uhsiicarousel-2.jpg
źródło (http://img.deusm.com/eetimes/2014/05/1322384/uhs-ii-carousel.jpg)

TOP67
16-01-2016, 22:00
Wiem, że bufor końca nie ma, ale przy krótkich seriach pomaga wolniejszej karcie.

Jest dokładnie odwrotnie. To karta wspomaga bufor.
Niezależnie od tego, jak wolną masz kartę, to do czasu zapchania bufora będziesz robił zdjęcia z pełną prędkością. Jak masz szybką kartę, to zanim zapełni się cały bufor część zdjęć zejdzie na kartę. Da to miejsce na dodatkowe zdjęcia przy pełnej prędkości. Czyli odpowiada powiększeniu bufora. W drugą stronę to nie działa. Niezależnie od tego, jak ogromny masz bufor, to czas zapisu zdjęć na kartę zależy tylko od jej prędkości.

arturmsi
16-01-2016, 22:52
Jest dokładnie odwrotnie. To karta wspomaga bufor.
Niezależnie od tego, jak wolną masz kartę, to do czasu zapchania bufora będziesz robił zdjęcia z pełną prędkością. Jak masz szybką kartę, to zanim zapełni się cały bufor część zdjęć zejdzie na kartę. Da to miejsce na dodatkowe zdjęcia przy pełnej prędkości. Czyli odpowiada powiększeniu bufora. W drugą stronę to nie działa. Niezależnie od tego, jak ogromny masz bufor, to czas zapisu zdjęć na kartę zależy tylko od jej prędkości.
Co innego miałem z tyłu głowy, co innego wyszło. Masz oczywiście racje, chodziło mi właśnie że robiąc krótkie serie bufor pomaga wolnej karcie, bo właśnie tak jak piszesz przejmuje dane i zrzuca na kartę, a do czasu zapełnienia bufora prędkość jest pełna mimo wolnej karty. Co innego przy dłuższych seriach, wtedy bufor się zapełnia i głównym wąskim gardłem staje się wolna karta.

cezet
17-01-2016, 12:17
Mam dość mieszane uczucia.
Używam Samsung Evo+ 64GB do D7200 i niestety 6fps widzę tylko w dwóch opcjach - jak ustawię RAW i kadrowanie x1,3 lub jak robię JPG

TOP67
17-01-2016, 12:49
Mam dość mieszane uczucia.
Używam Samsung Evo+ 64GB do D7200 i niestety 6fps widzę tylko w dwóch opcjach - jak ustawię RAW i kadrowanie x1,3 lub jak robię JPG

To coś masz namieszane. Mam Samsunga Pro 32GB (MB-SG32D), a w drugim slocie stary Sandisk Extreme 30MB/s.
RAW 12bit + JPG NORM - 12 zdjęć w 1.97 sekundy (różnica między czasem pierwszego a 13 zdjęcia w serii). Włączony ADL i winietowanie.

cezet
19-01-2016, 08:49
Wszystko jasne - był ustawiony 14-bitowy RAW

Dho'ine
02-02-2016, 14:43
Koledzy mam D90 i jakaś kartę 16GB Kingstona i planuję zakup w końcu jakieś lepszej, prawdopodobnie Sandisk 32GB. Zastanawia mnie tylko czy kupić dużą wersję czy może micro. Dyskusje tu są różne. Z micro jest taka zaleta że mogę ją przełożyć w razie czego, do smartfona, do tabletu itp, w D90 pliki małe więc 32 wystzrczy, ale jak zmienię puszkę to mogę wtedy 32 dać do czegoś innego a kupić większą 64 do nowego body. Duża karta w zasadzie staje się bezużyteczna. . Ma ktoś lub robił porównanie między micro w adapterze a zwykłą dużą SD ?

Sanjuro
05-02-2016, 17:30
Fajne zestawienie i test kart pamięci (wraz z ich testem w danym aparacie) oraz czytników kart pamięci można znaleźć tu: Camera Memory Speed (http://www.cameramemoryspeed.com/).

arturmsi
05-02-2016, 18:32
Koledzy mam D90 i jakaś kartę 16GB Kingstona i planuję zakup w końcu jakieś lepszej, prawdopodobnie Sandisk 32GB. Zastanawia mnie tylko czy kupić dużą wersję czy może micro. Dyskusje tu są różne. Z micro jest taka zaleta że mogę ją przełożyć w razie czego, do smartfona, do tabletu itp, w D90 pliki małe więc 32 wystzrczy, ale jak zmienię puszkę to mogę wtedy 32 dać do czegoś innego a kupić większą 64 do nowego body. Duża karta w zasadzie staje się bezużyteczna. . Ma ktoś lub robił porównanie między micro w adapterze a zwykłą dużą SD ?
W większości przypadków, na dołączonym adapterze do microSD sprzęty nie dają rady osiągnąć takiej prędkości, co bez. tj. adapter w większości przypadków spowalnia kartę, jak potrzebujesz faktycznie szybkiej karty do d90 to kup normalnych gabarytów SD.

Dho'ine
10-02-2016, 11:16
Dzięki, zastanawiam się tylko czy adapter spowolni o tyle że odczuję różnicę na D90, ta puszka nie ma chyba super wymagań.

conio
10-02-2016, 12:03
W większości przypadków, na dołączonym adapterze do microSD sprzęty nie dają rady osiągnąć takiej prędkości, co bez. tj. adapter w większości przypadków spowalnia kartę, jak potrzebujesz faktycznie szybkiej karty do d90 to kup normalnych gabarytów SD.

A jakieś dowody na poparcie tezy, że adapter spowolni kartę? Jakieś wyniki testów?
Sam adapter jest prosty jak konstrukcja cepa: http://www.camerahacker.com/Forums/Storage/Inside_the_miniSD-to-SD_Adapter.files.hidden/Detailed%20Inside.JPG
Przy zapisie na obecne szybkie karty największym ograniczeniem będzie magistrala D90.

Sanjuro
13-02-2016, 09:45
W większości przypadów nie będzie różnicy. Sam adapter nie powinien jezcze wpływać na prędkości (co zresztą stwierdzili na Camera Memory Speed przy okazji testu SanDisk Extreme Plus microSD (http://www.cameramemoryspeed.com/reviews/sd-cards/sandisk-extreme-plus-80mbs-32gb-micro-sdhc-memory-card/)).

Jednak z punktu wysokich czętotliwości adapter to jednak dość duży filtr RLC, gdzie największym problemem będzie pojemność C związana ze stykiem między kartą, a adapterem i adapterem, a czytnikiem. Ciul wie przy jakich prędkościach będzie miało to znaczenie, ale kiedyś zapewne się okaże :P

GonzoG
13-02-2016, 14:25
A jakieś dowody na poparcie tezy, że adapter spowolni kartę? Jakieś wyniki testów?
Sam adapter jest prosty jak konstrukcja cepa: http://www.camerahacker.com/Forums/Storage/Inside_the_miniSD-to-SD_Adapter.files.hidden/Detailed%20Inside.JPG
Przy zapisie na obecne szybkie karty największym ograniczeniem będzie magistrala D90.
Tak - wystarczy przeczytać co to SD i microSD.To nie jest tem sam standard w 2 rozmiarach. Te karty równia się również traktowaniem i interfejsem.
SDHC taktowane są do 104MHz, microSD do 50MhHz. Aby microSD osiągały takie same prędkości, to pakierlty danych muszą być 2x większe, tym samym urządzenie nie obsługujące standardu microSDHC/XC będzie je traktowało jako SD taktowane 50MHz i karta będzie dzialac do 2x wolniej.
Np. w D60 karty microSD działają masakrycznie wolno.

Sanjuro
14-02-2016, 01:32
Kompletna bzdura. SD, miniSD i microSD to ten sam standard różniący się tylko rozmiarem karty. Mylisz pojęcia szybkości związanej z wersją standardu SD (1.01 - Normal speed; 2.0 - High speed; 3.01 - UHS-I; 4.0 - UHS-II) i trybu szybkości magistrali (default, high, SDR12, SDR25, DDR50, SDR50, SDR104, FD156, HD312) z nazwą związaną z pojemnością karty (SD, SDHC, SDXC). Problemem z uSD jest upakowanie szybkiej pojemnej pamięci wraz z kontrolerem w tak małej powierzchni dlatego zwykle są wolniejsze od standardowych kart SD.

Inna sprawa to jest obsługa standardów przez kontroler karty. Przykładowo SanDisk Extreme Pro UHS-II (280MB/s) będzie w aparatach obsługujących max UHS-I dużo wolniejszy od SanDisk Extreme Pro (95MB/s), ponieważ ten pierwszy w trybie UHS-I, nie obsługuje trybu szybkości magistrali SDR104 (a to niektóre konkurencyjne karty UHS-II jak najbardziej obsługują).

GonzoG
14-02-2016, 02:22
Kompletna bzdura. SD, miniSD i microSD to ten sam standard różniący się tylko rozmiarem karty. Mylisz pojęcia szybkości związanej z wersją standardu SD (1.01 - Normal speed; 2.0 - High speed; 3.01 - UHS-I; 4.0 - UHS-II) i trybu szybkości magistrali (default, high, SDR12, SDR25, DDR50, SDR50, SDR104, FD156, HD312) z nazwą związaną z pojemnością karty (SD, SDHC, SDXC). Problemem z uSD jest upakowanie szybkiej pojemnej pamięci wraz z kontrolerem w tak małej powierzchni dlatego zwykle są wolniejsze od standardowych kart SD.

Widać, że coś przeczytałeś, ale nie wiesz co, tylko rzucasz skrótami... Poczytaj dokładnie specyfikacje, to się dowiesz - mały skrót - DDR50 tyczy się tylko i wyłącznie kart microSD.

Sanjuro
14-02-2016, 09:05
W dostępnej specyfikacji nic takiego nie ma. DDR50 jest obowiązkowy dla uSD, ale opcjonalny dla SD. Pozatym nie ma nic w specyfikacji co by potwierdzało twoje słowa o ograniczeniu kart uSD do 50MHz. Powiem więcej wyraźnie jest podane, że karta uSD może pracować do 208MHz w trybie SDR104.

Jedyne ograniczenia jakie ty podajesz mogą wynikać tylko z braku zaimplementowania odpowiednich trybów albo w czytniku karty SD (brak np. trybu DDR50), albo w kontrolerze karty SD (jak podałem przykład powyżej np. brak trybu SDR104 dla kart UHS156, który jest dla nich opcjonalny).

W twoim przypadku mogę się domyślać, że brakuje w obu tj. czytnik nie czyta uSD w trybie DDR50 (i zapewne SDR104), a karta nie ma zaimplementowanej obsługi SDR50 (czyli nie spełnia standardu SD ;) bo obsługując DDR50 powinna zgodnie ze specyfikacją SD mieć także SDR50).

Zdebik
14-02-2016, 10:30
Wogole co to za moda na micro sd w aparatach O.o

Maly.Psikus
14-02-2016, 10:43
Niektórzy po prostu mają karty microSD z smartfonów i używają ich do aparatu, a do smartfona wtedy dokupują coś mniej pojemniejszego i tańszego.

Ja mam Samsung Evo 32GB microSD HC I U1 z oryginalną przejsciówką (jest szybko i bez zwiech), ale już Sandisk SD 16GB (HC I class 10) wywala błąd czasami w aparacie, że nie ma niby karty.

A mam D5200.

Maly.Psikus
14-02-2016, 23:18
Sprawdziłem właśnie sobie swoje karty i:

- Samsung 32GB (MicroSD Evo z oryginalnym adapterem)
zapis minimum 20.1 MB/sec
zapis maksimum 29.3 MB/sec
średnio 26.0 MB/sec
czas dostępu 1.1ms

- SanDisk Ultra 16GB (Karta SD)
zapis minimum 26.1 MB/sec
zapis maksimum 27.7 MB/sec
średnio 26.7 MB/sec
czas dostępu 1.2ms

- Kingston 16GB class 10 U1 (Karta SD)
zapis minimum 26.2 MB/sec
zapis maksimum 30.0 MB/sec
średnio 27.3 MB/sec
czas dostępu 1.6ms

Trudno coś z tego wywnioskować, a test robiłem aby sprawdzić dlaczego SanDisk ma problemy na D5200, niestety dalej nie wiem.
Będę coś więcej wiedział to dam znać :-)



EDIT
Po zmianie na system plików exFat zamiast FAT32 wszystkie karty miały zapis maksymalny i minimalny taki jak wcześrej średnia tych zapisów.

Sanjuro
14-02-2016, 23:59
SanDiski tak już mają na serii D5x00. Jedynie co możesz spróbować zrobić to update fw (o ile jeszcze nie masz najnowszego) i PEŁNY format karty za pomocą programu SDFormatter (https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/) (opcje: Full Erase + Size Adjustment). Czy pomoże ciul wie. Jedni mówią, że pomaga, inni że dalej lipa.

Maly.Psikus
15-02-2016, 00:18
Update mam najnowszy, SDFormatter na Win10 nie chodzi, zawiesza się.

Czyli pozostaje sprzedać tą kartę :-)

wunat
15-02-2016, 10:09
Sdformatter działa na win10

Maly.Psikus
15-02-2016, 10:18
To ciekawe bo mi się zawiesza i jedynym sposobem na jego pozbycie się to ponowne uruchomienie laptopa (może update z Win7 na Win10 tak zadziałało źle)