PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości i dużej wadze



Denajka
22-09-2014, 17:34
Muszę zrobić zdjęcia na plakaty. Muszą mieć więcej niż 3000x4000px. Ale w ogóle nie znam się na takich rzeczach! Czy to ustawia się w aparacie, czy przerabia w komputerze?
Proszę o wytłumaczenie laikowi... ;)

zolton
22-09-2014, 17:39
W aparacie ale to też zależy od tego jaki masz aparat ;)

Denajka
22-09-2014, 17:45
Mam Nikona D70 (brak instrukcji, menu po angielsku). Plakaty charytatywne a to moje taka pierwsza sprawa, więc jestem kompletnie zielona :D

zolton
22-09-2014, 17:48
Jak widzisz w stopce, też mam D70 i nim nie zrobi większych zdjęć niż 3008x2000px ;)

adrian
22-09-2014, 17:50
D70s daje mniejsze pliki (3008x2000px), więc będziesz musiała powiększyć ;-)

Denajka
22-09-2014, 17:54
Ojć :/ Właśnie poszperałam w menu. Jak się zawiodłam... :/ A czy coś jeszcze może na to wpłynąć? Czy mogę powiększyć zdjęcie (nie 'uszkadzając' jego jakości - jakość chyba tutaj można podwyższyć w Raw, JPEG Fine, JPEG Normaln (to mam teraz), JPEG Basic, NEF + JPEG Basic). Im lepszej jakości zrobię zdjęcie, tym będę mogła go więcej powiększyć? (+ wtedy zmienia się rozmiar pikseli?)
Przepraszam, zawsze zawalam milionami pytań ;)

zolton
22-09-2014, 17:57
Powiększając zdjęcie tracisz na jakości.
Tu masz przykład:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/slide_24-1.jpg
źródło (http://images.slideplayer.pl/1/57705/slides/slide_24.jpg)

Denajka
22-09-2014, 18:00
Ugh. To muszę zostać przy takim rozmiarze? Nie mogę powiększyć zdjęcia? (trudno kumam ;))

zbyszekD7000
22-09-2014, 18:07
Zdjęcia robi się na najlepszej dostępnej jakości, bo potem przynajmniej możesz z takim zdjęciem wiele więcej zrobić w porównaniu do marnej jakości ustawionej już w aparacie (czasem niektórzy tak ustawiają żeby dało się więcej zdjęć zmieścić na karcie).

Istotniejsze jest pytanie jak duży chcesz zrobić wydruk na ten plakat, jakie on ma mieć wymiary, bo od tego będzie wszystko w dużej mierze zależało. Czy ma to być wydruk A4, czy na bilbord 4x5 metrów ;-)

zolton
22-09-2014, 18:12
http://alphacorner.eu/index.php/porady/megapixele-a-rozdzielczosc-zdjec

puciek
22-09-2014, 18:12
Zolton, ale dałeś przykład kompresji zdjęcia, a nie strat przy powiększaniu. Tu masz spakowane dwa zdjęcia (http://mops.wasilkow.pl/test.zip). Pierwsze oryginał w 3000x2000 i drugie powiększone z oryginału 5000x3333 Porównaj sama.

Denajka
22-09-2014, 18:14
To nie ja robię plakat - ja robię tylko zdjęcia do organizacji i to ona plakat wydrukuje. Najprawdopodobniej będzie to najpopularniejszy rozmiar, A2 - A1.
Patrzę na moje zdjęcia bez obróbki, zwiększam rozmiar poziomy do 4008. Potem do 5000. Nadal dobra jakość, po obróbce może nie być niczego widać. Ale może lepiej dmuchać na zimne ;) (w końcu dużo zależy od pogody..) - którą jakość lepiej wybrać? Coś tam słyszałam, że REW jest dobre...

zolton
22-09-2014, 18:15
Zolton, ale dałeś przykład kompresji zdjęcia, a nie strat przy powiększaniu. Tu masz spakowane dwa zdjęcia (http://mops.wasilkow.pl/test.zip). Pierwsze oryginał w 3000x2000 i drugie powiększone z oryginału 5000x3333 Porównaj sama.

Racja. Mój błąd.


Coś tam słyszałam, że REW jest dobre...

Nie REW a RAW. Rób w RAW ponieważ możesz dużo więcej "wyciągnąć" ze zdjęcia.

zbyszekD7000
22-09-2014, 18:20
Robienie zdjęć w RAW to podstawa żeby potem można było coś dalej ze zdjęciem robić bez utraty jakości jaką wprowadza każda kompresja w tym przypadku kiedy robisz w JPG.

Denajka
22-09-2014, 18:28
Mam kartę 2 giga, ile może się na niej zmieścić zdjęć w RAW? Jakby co mogę pożyczyć też i 8...
puciek, ja tu nie widzę żadnej różnicy. Jeśli miałam zauważyć, to jestem ślepa, a jeśli to miało tak wyglądać, to jestem w szoku :D

zolton
22-09-2014, 18:32
Jakieś 170 w najwyższej rozdzielczości zrobisz na 2.
Na 8GB ja robię w rawach ok 740

zbyszekD7000
22-09-2014, 18:33
jak w aparacie zmienisz jakość zdjęć w ustawieniach, albo jak ustawisz sam NEF to aparat ci pokaże szacunkową ilość zdjęć jakie się zmieszczą na karcie.

Denajka
22-09-2014, 18:36
Ojj dzięki :) Chyba ode mnie to wszystko... Będę focić głównie psy (taa, to taka charytatywność :D), czy o czymś jeszcze mam pamiętać? Bo mi to już się chyba trochę rozjaśnia we łbie :)

zbyszekD7000
22-09-2014, 18:39
pytaj śmiało, jak będziemy w stanie to pomożemy :-)

Denajka
22-09-2014, 18:45
Dzięki wielkie, zostałabym z tym goła tuż przed zdjęciami! Bo to tylko kilka dni. No i tutaj na kogoś mogę liczyć... :)
Miłego wieczoru!

puciek
22-09-2014, 18:46
Widzę, że sprawdzałaś. Zwiększenie rozmiaru zdjęcia jest zawsze mniej stratne niż zwiększenie kompresji. Jedynym warunkiem jest robienie zdjęć w dobrej jakości. Jak będziesz robiła w RAW, to będziesz je mogła powiększyć.

zbyszekD7000
22-09-2014, 18:52
Denajka, pochwal się potem efektami :-)

Denajka
22-09-2014, 18:58
Myślałam że zasiałam ciszę, jestem prostą kobitą ze wsi i nie zauważyłam stron.. :D
To myślę, że zdjęcia wyjdą dobrze. Tylko żebym nie zapeszyła... I na pewno podzielę się efektami :)

zbyszekD7000
22-09-2014, 19:01
No to powodzenia :-)