PDA

Zobacz pełną wersję : D3200 wybór szkła do makro



bulcek
18-09-2014, 19:15
Witam, chciałbym zacząć pstrykać fotki makro owadów, kwiatów, ciekawych struktur. Posiadam D3200 + kitowy 18-105, stary obiektyw Fed N61 2,8/53, przejściówkę m42-m39 oraz adapter Pixco dla m42 ( link (http://allegro.pl/adapter-nikon-m42-nieskonczonosc-mc-8powlok-bonus-i4567909692.html) ),statyw oraz lampę macro ring ledową .

Prosiłbym o poradę jaki stary obiektyw i ewentualne akcesoria (mieszek, pierścienie) warto poszukać na alledrogo, aby uzyskać duże odwzorowanie i koszt zamykał się w około 150-200 zł.

Piotr

GonzoG
18-09-2014, 19:22
Jak ma być tanio:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=247716

bulcek
18-09-2014, 20:19
Ciekawy temat, czy taki obiektyw z uszkodzonym silniczkiem będzie się nadawał?

P.s. ten stary obiektyw, który posiadam to oczywiście Industar.

GonzoG
18-09-2014, 20:34
Ciekawy temat, czy taki obiektyw z uszkodzonym silniczkiem będzie się nadawał?

Będzie, szczególnie, że po przeróbce AF się nie nadaje do niczego.

kazzi
18-09-2014, 22:36
Dokup lepiej najzwyklejsze pierścienie pośrednie m-42,a z tym Industarem z pewnością będziesz miał lepsze osiągi niż okaleczonym obiektywem.
Jutro wrzucę coś tutaj zrobione takim zestawem.

bulcek
18-09-2014, 22:47
@kazzi czekam z niecierpliwością. Jakie pierścienie kupić: dołożyć do tych z przenoszeniem automatyki czy nie?

GonzoG
18-09-2014, 22:53
@kazzi czekam z niecierpliwością. Jakie pierścienie kupić: dołożyć do tych z przenoszeniem automatyki czy nie?
A do czego Ci automatyka przy M42 czy M39 w Nikonie ??

bulcek
18-09-2014, 22:55
Pytam, ponieważ jestem nowicjuszem. Zatem zakupię zwykłe pierścienie. Czy polecacie jakąś konkretną firmę?

GonzoG
18-09-2014, 23:03
Pytam, ponieważ jestem nowicjuszem. Zatem zakupię zwykłe pierścienie. Czy polecacie jakąś konkretną firmę?
Wystarczą stare poradzieckie, albo podziadkowe wytoczone na tokarce.

bulcek
19-09-2014, 07:57
Czy taki rodzaj pierścieni będzie się nadawał? Klik (http://allegro.pl/pierscienie-makro-nikon-m42-i4615910729.html)

kazzi
19-09-2014, 10:14
Nie wiem czy te zalinkowane pierścienie będą najlepsze,bo podejrzewam,że wykonane są z plastiku z metalowymi elementami bagnetu i gwintów.Zaletę mają taką,że
pozbędziesz się reduktora N/m42 z soczewką,która zawsze będzie powodowała pogorszenie jakości obrazu.Do swoich przykładowych zdjęć użyłem reduktora z soczewką
firmy Hama kupionego chyba ponad dwadzieścia lat temu.Pierścienie pośrednie też stare pentaconowskie z popychaczem,które tutaj do niczego nie są potrzebne.
W tym komplecie brakuje najcieńszego o grubości ok 5mm.Obiektyw to Industar 61 LD 2,8/55mm z aparatu FED 5.Ponieważ nie miałem reduktora m39/m42 to obiektyw
po prostu włożyłem w pierścień i okleiłem taśmą izolacyjną.



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/in4-2.jpg
źródło (http://www.foto-forum.modrzewie8.agro.pl/na%20forum%20nikon/in4.jpg)

1-elementy składowe



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/in3-2.jpg
źródło (http://www.foto-forum.modrzewie8.agro.pl/na%20forum%20nikon/in3.jpg)

2- zmontowany zestaw


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/in2-2.jpg
źródło (http://www.foto-forum.modrzewie8.agro.pl/na%20forum%20nikon/in2.jpg)

3-przykładowy obrazek na pełnoklatkowej matrycy D700,w głębi widoczna suwmiarka ze skalą milimetrową.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/in1-2.jpg
źródło (http://www.foto-forum.modrzewie8.agro.pl/na%20forum%20nikon/in1.jpg)

4-obrazek zarejestrowany D700 wtrybie DX,czyli przycięty do formatu jaki rejestruje Twój aparat.



Wszystkie zdjęcia zrobione ze statywu,aparat wyzwalany kabelkiem,naturalne poranne światło wpadające przez okno.Przysłona ustawiona na 11,odległość od przedmiotu do
czoła obiektywu ok 7,5cm.RAW-y wołane standardowo w programie Capture One Pro 8.
W swoim aparacie prawdopodobnie nie będziesz miał pomiaru światła,więc to dodatkowe utrudnienie w drodze do osiągnięcia zadowalających rezultatów.Nie ma co się
oszukiwać,ale fotografowanie takim zestawem nie jest łatwe i nie da obrazków najwyższej klasy.Dla tego obiektywu przydał by się jeszcze jakiś tubusik jako osłona przeciwsłoneczna.

bulcek
25-09-2014, 20:09
Dzięki @kazzi ! właśnie testuje Industara.

Czy warto kupić Heliosa 44m-4? Czy taki obiektyw nadaje się do makro i czy będzie możliwość wykonywania zdjęć np. portretowych? Industar ostrzy mi tylko na jakieś 8-10 cm od końca obiektywu, nie pomaga nic adapter m42 z soczewką.

GonzoG
25-09-2014, 20:39
Dzięki @kazzi ! właśnie testuje Industara.

Czy warto kupić Heliosa 44m-4? Czy taki obiektyw nadaje się do makro i czy będzie możliwość wykonywania zdjęć np. portretowych? Industar ostrzy mi tylko na jakieś 8-10 cm od końca obiektywu, nie pomaga nic adapter m42 z soczewką.

Jak masz Industara z mocowaniem M39, to nic nie pomoże. Różnica w odległości mocowania obiektywu to jakiś centymetr, a nie 2-3mm jak przy szkłach M42.

Co do Heliosa 44M - nie jest to najlepsze rozwiązanie pod makro. Lepszym będzie Zenitar-M2 50/2, dużo lepsza optycznie konstrukcja (ostatecznie M2s).
Można go czasami dostać na allegro w cenie ok 100-120zł, nawet razem z aparatem.

bulcek
26-09-2014, 18:13
Mam możliwość kupna Zenitar-M2 50/2 za stówkę. Czy posiada ktoś ten obiektyw i jest w stanie pokazać jakieś sample?
@GonzoG czy ten obiektyw będzie miał jakieś inne zastosowanie czy tylko makro?

GonzoG
26-09-2014, 18:22
Mam możliwość kupna Zenitar-M2 50/2 za stówkę. Czy posiada ktoś ten obiektyw i jest w stanie pokazać jakieś sample?
@GonzoG czy ten obiektyw będzie miał jakieś inne zastosowanie czy tylko makro?

W DX możesz próbować jeszcze bawić się w ciasne portrety - ostrzy do ok 2m.

Natomiast można go dość prosto przerobić pod bagnet - wystarczy wymienić tył z gwintem M42 na adapter i powinien ostrzyć na nieskończoność.