PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki statyw kupić?



Strony : [1] 2

rrrradek
08-08-2005, 12:00
Witam i proszę o pomoc,
Chciałbym kupić statyw i nie wiem na co zwrócić uwagę. Fotografuję głównie ludzi i krajobrazy. Jakiej wysokości musi być i na co jeszcze mam zwrócić uwagę. planuję kupić na allegro. Będę wdzięczny za rady.

ALF
08-08-2005, 12:40
jeśli chcesz kupić na szybko i krótko to wystarczy sherpa 600, jeśli na zawsze...manfrotto 190 lub 055 z głowica 141RC lub 468RC...wierz mi, że warto...stabilność aluminiaków z alledrogo jest porażająca, zwłaszcza jak ciut wiaterka się pokaże :twisted: :mrgreen:
tu masz tekściorek o statywach...http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=4262&highlight=zestawy

pebees
08-08-2005, 13:15
Pozwolę się podłączyć pod ten wątek z pytankiem, może śmiesznym, ale zawsze pytankiem ;-) Otóż jak przykręcę 70-300 do mojego F75, i robię jakieś zdjecia, to wiadomo - podpieram w sumie obiektyw ręką. Mam jednak wrażenie i obawy, że gdybym tego nie robił (np. właśnie aparat na statywie), to obiektyw wyrwałby mi się z aparatu. Czy te wrażenia i obawy są uzasadnione czy się nie przejmować, bo to się nie ma prawa zdarzyć ?

Gamling
08-08-2005, 13:47
Nie przejmuj sie zupelnie. Wiele osob zapina znacznie ciezsze szkla niz 70-300 i nic sie nie dzieje.

trigger
08-08-2005, 13:47
nie wiem jaki to 70-300 ale chyba aż taki ciężki to on nie jest :wink: Ja przykręcam do d70 80-200 i się nie wyrywa, ale za pierścień to w sumie co innego. Ale myślę że z 70-300 nic ci się nie wyrwie -- tylko nie do końca wiem który to obiektyw G, ED?

pebees
08-08-2005, 13:50
tylko nie do końca wiem który to obiektyw G, ED?
Kitowy, G :)

trigger
08-08-2005, 13:57
e to nie ma mowy, żeby się coś wyrwało

pebees
08-08-2005, 14:05
e to nie ma mowy, żeby się coś wyrwało
Pytam, bo tak cos czytałem, że mam w tym F75 plastikowy bagnet ;-) Aż w końcu go sam obmacam :D

trigger
08-08-2005, 14:09
ten obiektyw lekki jest a bagnet z f75 myśle że zniesie więcej nawet :wink:

krpolak
08-08-2005, 15:43
Wspierajac slowa Alfa o aluminiowych 'statywach' z MM. Oba zdjecia robiowe przy takich samych czasach i przy bardzo podobnych warunkach pogodowych (bardzo delikatne powiewy wiatru). 'Statyw' z MM na oko wydawal sie byc statyczny ;-) Wycinek 1:1

Pozdrawiam,

K.Polak


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://web.aanet.com.au/krpolak/tests/_tripod_review.jpg)

rrrradek
08-08-2005, 16:39
Dzięki za odpowiedzi. Będę musiał dozbierać trochę kaski bo po Waszych odpowiedziach widzę, że mógłbym byc klasycznym przykładem na realizację przysłowia, że "chytry dwa razy traci..."
pozdro.

szymony
08-08-2005, 16:55
Dzięki za odpowiedzi. Będę musiał dozbierać trochę kaski bo po Waszych odpowiedziach widzę, że mógłbym byc klasycznym przykładem na realizację przysłowia, że "chytry dwa razy traci..."
pozdro.
A tak będziesz klasycznym przykładem przysłowia:
"Biednego nie stać na tanie zakupy" :mrgreen:

ALF
08-08-2005, 17:02
rrrradek, zapytaj naszego hesji (link do jego sklepu możesz znaleźć na górze strony)...u niego możesz znależć MF taniej...zwłaszcza zestawy 190 i 055PROB

trigger
08-08-2005, 18:54
co do statywu i wszystkiego to polecam taką taktykę: kupować maksymalnie dobre jakościowo jakie można, to na ogół te droższe niestety :| Ale jak raz kupisz stabilny statyw, to jak będziesz go szanować no starczy ci na bardzo długo. Tyle, że dobry statyw to te 400-600 zł :( Co do polecanych tu Manfrotto - wiedzą ludzie co mówią :mrgreen: :mrgreen:

pebees
09-08-2005, 12:58
To tak naprawdę ile będzie kosztował taki statywik manfrotto czy inny lepsiejszy razem z wszelkimi głowicami i innymi pierdołami, dla człeczka co ma niecałe 1,8 metra wzrostu i aparat ważący do 2,5 kg ?

krpolak
09-08-2005, 13:13
--> pebbes

Obejrzalem, wazylem i zapinalem wiele statywow. Jak widzisz kupilem wlasnie 728B Digi. Dlaczego:

1. Jest lzejszy od 055/99+glowica. Nieduzo, ale jak sie duzo chodzi to to nieduzo zaczyna miec znaczenie. Dla mnie ma.

2. Jest wystarczajaco stabilny by utrzymac D70 ze srednim obiektywem, udzwig, zdaje sie 3.5 kg. Obrazek jest zalaczony wyzej.

3. Jest wysoki, dla mnie bez problemu uzywalny - 183 cm wzrostu

4. Jest tanszy niz bardziej profesjonalne i ciezsze statywy (wylaczajac oczywiscie te z kewralu)

5. Wada jest taka, ze nie mozesz zmienic glowicy (a bedziesz musial?)

Pozdrawiam,

K.Polak

PS. Kupilbym ciezszy i lepszy, ze swietna glwoica, gdybym tylko mial asystenta do noszenia. Ale to tylko ja ;-)

pebees
09-08-2005, 13:23
--> pebbes
Obejrzalem, wazylem i zapinalem wiele statywow. Jak widzisz kupilem wlasnie 728B Digi.
Czyli niecałe 500 zł trzeba mieć ;) No to chyba trzeba zacząć myśleć :) a gdzie tu jeszcze jakieś filtry i inne pierdołki :)

Szkoda, ze faktycznie (wedle opinii w necie) te tanie statywy nie sa statywne :)

twlodar
09-08-2005, 14:25
Rozejrzyj się jeszcze za podróbkami Majfrotek sprzedawanymi przez łódzki
Funsports..

Te topowe modele z wymiennymi głowicami to już nie jest lipa, jak wspomniane
aluminiowce z MM..

pebees
09-08-2005, 14:32
Rozejrzyj się jeszcze za podróbkami Majfrotek sprzedawanymi przez łódzki
Funsports..
Bede blizej kasy to popatrze, dzieki za informacje :)

ALF
09-08-2005, 15:03
to są chińskie podróbki MF nazywane fangier...wyglądają podobnie, ale jakość materiałów dość mizerna...na pewno nie wytrzyma tyle co MF...

fasi
09-08-2005, 15:20
A jak sie ma kwestia wytrzymałości przy statywie Velbon Sherpa 250N tudzież 450N ?

pebees
09-08-2005, 15:27
to są chińskie podróbki MF nazywane fangier...wyglądają podobnie, ale jakość materiałów dość mizerna...na pewno nie wytrzyma tyle co MF...
I chyba są niższe. Popatrze jeszcze na te MF.

ALF
09-08-2005, 15:29
gadajcie z hesją...może znajdzie jakiś rabacik? :mrgreen:

pebees
09-08-2005, 15:43
gadajcie z hesją...może znajdzie jakiś rabacik? :mrgreen:

Będzie musiał, w necie znalazłem mf taniej niż u niego od 20 do 50 zł ;-) I nie na alledrogo :D



PS. Niechcący nacisnąłem zgłoszenie, przepraszam :D

dRUId
09-08-2005, 20:12
Wiele zostało powiedziane i zgadzam sie z tym. Przećwiczyłem na własnej osobie kupno statywu, który okazał się w praktyce "drżącym" i teraz zbieram na Manfrotto :) Myślę, że testy, które przeprowadził ALF po zakupie Manfrotto wykazują, że warto.

Seeker
10-08-2005, 02:36
Oj, tutaj zdecydowanie za Alfem polecam. Sam nie sprawdzaîem, ale po przeczytaniu
specyfikacji wnioski mam dokladnie identyczne. Osobiscie planuje sobie sam zrobic,
ale niestety bez skladanych nozek. Natomiast stabilnosc bedzie wzorcowa.

:)

alien712
10-08-2005, 11:38
Boshe drogi, ten topic powraca co 2-3 miesiące i ciągle te same komentarze. To może w końcu coś podwiesić, na zasadzie jak z obiektywami (opisy) tylko bez zbędnych komentarzy. Żeby użytkownicy opisali za i przeciw SWOICH statywów bez uogólniania, że tylko ten albo tamten.
Może nawet z ankietą w stylu co jest dla Ciebie najważniejsze przy wyborze statywu (ciężar, udźwig, wytrzymałość, wysokość, cena, marka, nie wiem co tam jeszcze).
Myślę że byłoby to bardzo przydatne. Już z tego topicu można zostawić parę opinii a resztę wykasować.

szymony
10-08-2005, 15:21
Boshe drogi, ten topic powraca co 2-3 miesiące i ciągle te same komentarze. To może w końcu coś podwiesić, na zasadzie jak z obiektywami (opisy) tylko bez zbędnych komentarzy. Żeby użytkownicy opisali za i przeciw SWOICH statywów bez uogólniania, że tylko ten albo tamten.
Może nawet z ankietą w stylu co jest dla Ciebie najważniejsze przy wyborze statywu (ciężar, udźwig, wytrzymałość, wysokość, cena, marka, nie wiem co tam jeszcze).
Myślę że byłoby to bardzo przydatne. Już z tego topicu można zostawić parę opinii a resztę wykasować.
To se ne da panie Hawranek. :wink: Zawsze znajdzie się ktoś kto tego nie przeczyta i zada to pytanie ponownie. I spróbuj go upomnieć, to zapała świętym oburzeniem.
Znam to z autopsji. Co jakiś czas wraca jak bumerang pytanie np. czemu błyskograt x nie działa z D70 ?

Terminux
11-08-2005, 09:14
Oj, ile ja się naczytałem o statywach i kupiłem w końcu Velbona Sherpa 600. I muszę powiedzieć, że jestem z niego bardzo zadowolony. Stosunkowo masywny, udźwig do 5 kg(chyba) i zdecydowanie tańszy. Nad man... długo myślałem ale doszedłem do wniosku, że mnie na niego po prostu nie stać.

W takich pozycjach też może pracować ;)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.pianex.pl/foto/Nikon/8.jpg)

ALF
11-08-2005, 11:20
Terminux, oj udźwig to chyba 3,5-4kg skoro waga 2,14 :wink:

twlodar
11-08-2005, 15:27
Mój 663S nie ma napisu Fangier, musiałeś coś pomylić..

Spokojnie pyka się na nim zdjęcia
http://www.fotosabat.org/onephoto.php?id=9087#zdjecie
które dają się gładko powiększyć do 45cm na dłuższym boku..

Co do trwałości, to się nie wypowiem na przykładzie mojej sztuki,
lecz statywu Jarka Grabka.. Pierwsza usterka nogi miała miejsce po
5 latach użytkowania, po czym, choć gwarancji ten statyw od dawna
nie miał, to panowie z funsporst naprawili go za friko (musieli dorabiać
jedną część, bo akurat te nogi nie były już produkowane), przy okazji
został wyregulowany i wysmarowany Joystick, by hulał, jak nowy..

Szczerze polecam te statywy, oraz firmę Funsports.

pzdr
tadzik

ALF
12-08-2005, 03:10
statyw kolegi wymagał regulacji już po miesiącu użytkowania, trwałość elementów też nijaka, ale faktycznie stabilność jest porównywalna :P
nie wszystkie mają napis na sobie...

Terminux
13-08-2005, 16:58
Alfie - wybacz, ale statywy Ci się pomyliły. Mój waży ok 3,5 kg (oj, czuć tą wagę, czuć na grzbiecie) a udżwig ma do 4,5 kg.

ALF
14-08-2005, 01:59
no cóż...dane velbon sherpa - Parametry masowe:
Ciężar własny -2,15 kg
Obciążenie maksymalne -4 kg

link do strony: http://www.imfoto.pl/index.php?zaw=16&id=27

Terminux
14-08-2005, 11:12
Alfie - bardzo proszę, nie potraktuj tego jako osobistą wycieczkę ale zobacz, jak podają różne sklepy internetowe:
sklep 1 (http://www.fotmar.pl/product_info.php?products_id=274)

albo
producent (http://www.velbon-tripod.com/sherpa.htm)
a tu jeszcze coś
innego (http://www.fotozoom.pl/prod.php?idg=45&idp=1391)

I co biedny kupujący może teraz powiedzieć? Właściwie to jest to totalna dezinformacja, wiem, że nic nie wiem.
No dobra, wkurzyłem się, wytargałem swój statyw, postawiłem go na wadze a waga wypluła wynik: 2,12kg. Czyli miałeś rację ;)

ALF
14-08-2005, 15:42
hehe...sławek zwykle ma dobre dane na stronie, dane producenta są chyba najbardziej wiarygodne, a ja przed zakupem statywu dość dokładnie przemyślałem sprawę...zwłaszcza sherpy...przyglądałem mu się dość długo i stwierdziłem, że to bardzo dobry statyw do lekkiego sprzętu...ale jak na ważącym nieco ponad 2 kg statywie postawić zestaw ważący prawie 3,5kg z długą rurą?...no to se ne da pane hawranek :P

thores
15-08-2005, 13:35
Nie wiem jak dla innych ale dla mnie temat jest krotki.

Statyw
Manfrotto 055 Pro +glowica 460MG

Monopod
Manfrotto 449 CARBON ONE MONOPOD +glowica 484 RC2.

trigger
15-08-2005, 14:27
Ja dziś byłem połazić po lesie i zaaraz idę jeszcze na pikniczek :mrgreen: przez ten czas trzymałem w łapie cały czas D70 plus 80-200 razem to chyba ze 2 kg. Mój lewy nadgarstek dostał ostro popalić, dlatego też niedługo cza będzie statyw nabyć. Co do tego podzielam zdanie thores'a - manfrotto - raz kupię i pewnie już nigdy nie będę zmieniał :wink:

mihow
22-08-2005, 12:48
A co sądzicie o statywach sprzedawanych na allegro z przedziału 100-200 zł ?
Bo niestety, ale dla mnie 500zł na statyw to troszkę dużo :)

ALF
22-08-2005, 23:54
to tak, jakbyś trzymał w ręku...owszem nadają się do lekkich kompaktowych cyfrówek, ale nie do lustrzanek...lepiej odpuść sobie taki statyw i zbieraj na coś solidniejszego, nawet jeśli to potrwa rok...

Terminux
23-08-2005, 07:49
Myślę, że na początek powinieneś zważyć swój sprzęt w najcięższym układzie. Do wyniku dodaj ok 20% i będziesz wiedział, ile będzie musiał dźwigać Twój statyw. Potem możesz już dobierać konkretny model statywu do tego o masz.

mihow
23-08-2005, 08:59
Terminux, dzięki - teraz będę wiedział jak to dopasować :)

vuki
23-08-2005, 10:32
Jak chcesz kupowac statyw kilka razy to kup ten z allegro 100-200 zl
Ja mialem ich kilka i ciagle sie chybotaly a ustawic tak jak trzeba nie bylo mozna
Zbieraj wiec na Manfrotto a bedziesz z przyjemnoscia go uzywal

Lolas
23-08-2005, 10:34
Jak chcesz kupowac statyw kilka razy to kup ten z allegro 100-200 zl
Ja mialem ich kilka i ciagle sie chybotaly a ustawic tak jak trzeba nie bylo mozna
Zbieraj wiec na Manfrotto a bedziesz z przyjemnoscia go uzywal

Ostatecznie zbieraj na Sherpe. Tanszy od Manfrotto, a duuuzo stabilniejszy od tych za 100zeta

mihow
23-08-2005, 11:08
Dzięki panowie - takiej właśnie rady potrzebowałem...
Teraz muszę poszukać dobrego sklepu żeby takie coś kupić :)

pebees
23-08-2005, 11:16
Teraz muszę poszukać dobrego sklepu żeby takie coś kupić :)
A jak już kupisz, to mi pożyczysz, to sobie przetestuję ;-)

mihow
23-08-2005, 11:24
Hahaha - dobre - a to się uśmiałem ;)

[ Dodano: Wto 23 Sie, 2005 ]
Aha - rozumiem, że do takiego "gołego" statywu muszę jeszcze kupić głowicę jakąś?

pebees
23-08-2005, 11:46
Aha - rozumiem, że do takiego "gołego" statywu muszę jeszcze kupić głowicę jakąś?
Przeważnie tak, jednakże wszystkie tańsze to mają ją w komplecie :)

mihow
23-08-2005, 12:01
Na co zwrócić uwagę kupując taką głowicę?
Bo rozumiem, że nie każda głowica pasuje do każdego statywu :)

sailor
23-08-2005, 12:36
velbon sherpa 750 - jak dla mnie bdb wyposrodkowanie jakosci do ceny, psrzedawany razem z calkiem przyjemna glowica., dobry jesli nie podpinasz np 300mm/2.8 z konwerterem i czyms tam jeszcze

slik 700pro - statyw z wlokien weglowych, w miare lekki i wytrzymaly

manfrotto 190 - solidny i ciezki odpowiednik slika (a wlasciwie jego drozsza kopia)

do dwoch ostatnich (zreszta do pierwszego w razie czego tez) wybor glowic ogromny.

[ Dodano: Wto Sie 23, 2005 12:38 pm ]

Na co zwrócić uwagę kupując taką głowicę?
Bo rozumiem, że nie każda głowica pasuje do każdego statywu :)

pasuje kazda :) (przynajmniej o ile mi wiadomo) bo sa wkrecane na ten sam gwint. nie pasuja potem plytki miedzy firmami a nawet w tej samej firmie jak w przypadku manfrotto. po prostu sa roznych ksztaltow i rozmiarow

mihow
23-08-2005, 13:07
sailor, thanks.
Ale jeszcze Was troszkę pomęczę :) Czy taka głowica przydaje się tylko w zestawie ze statywem? Czy ma także jeszcze inne zastosowania?

sailor
23-08-2005, 14:24
sailor, thanks.
Ale jeszcze Was troszkę pomęczę :) Czy taka głowica przydaje się tylko w zestawie ze statywem? Czy ma także jeszcze inne zastosowania?

ja swojej od sherpy uzywam do monopodu manfrotto :D co prawda tam by wystarczyla malutka glowica kulowa ale skoro mam jedna przy statywie to po co kupowac nastepna :D

ALF
23-08-2005, 17:30
Myślę, że na początek powinieneś zważyć swój sprzęt w najcięższym układzie.
Do wyniku dodaj ok 20% i będziesz wiedział, ile będzie musiał dźwigać Twój statyw. Potem możesz już dobierać konkretny model statywu do tego o masz.

i dodaj 100% za najlżejszy powiew wiiijaaterku :twisted: :mrgreen:

trigger
24-08-2005, 00:42
Znalazłem na stronie Velbon'a. Producent podeje dwie wagi obciążenia dla każdego statywu. I tak np. dla Sherpy 600n oraz 450n jest to 3.5kg (zalecane - suggested) oraz 15.0kg (maksymalne - max load). Czyli chyba nie jest aż tak źle :D

ALF
24-08-2005, 02:10
trigger, dla mnie to tragedia...jeśli producent pisze takie bzdury, to ja więcej velbona nawet do ręki nie wezmę :evil:
mój MF waży więcej niż velbon ma rzeczywistego udźwigu, a jednak przy szkle 400mm stabilizuje się dopiero po kilku sekundach (velbon, którego miałem przy 300mm nie wykazywał pełnej stabilizacji nawet po 30s, a jak zawiał wiaterek to można było zapomnieć o ogniskowych powyżej 150-180mm)...każda dłuższa ogniskowa potęguje ten stan i jedynym rozwiązaniem jest dociążanie obiektywu dla jego szybszej stabilizacji...a statyw to podstawa każdego fotografa...

sailor
24-08-2005, 09:13
alf .. ni wiem ktorego velbona miales ale moja sherpa przy podpietym f80 z bp z 80-200/2.8 i metzem af3n spisywala sie calkiem poprawnie. ..a troche toto wazylo razem. faktem jest ze idealu nie bylo :P rocznik70 tez zrezygnowal z velbona ale on ma co podpinac :D

trigger
24-08-2005, 09:19
trigger, dla mnie to tragedia...jeśli producent pisze takie bzdury, to ja więcej velbona nawet do ręki nie wezmę :evil:
mój MF waży więcej niż velbon ma rzeczywistego udźwigu, a jednak przy szkle 400mm stabilizuje się dopiero po kilku sekundach (velbon, którego miałem przy 300mm nie wykazywał pełnej stabilizacji nawet po 30s, a jak zawiał wiaterek to można było zapomnieć o ogniskowych powyżej 150-180mm)...każda dłuższa ogniskowa potęguje ten stan i jedynym rozwiązaniem jest dociążanie obiektywu dla jego szybszej stabilizacji...a statyw to podstawa każdego fotografa...

To kurcze fajnie a niby Velbon "Made in Japan" :|

Lolas
24-08-2005, 10:29
Jesli producent podaje maksymalne obciazenie 15kg to niestety osmiesza sie, chyba ze wzgledu na klientow z USA podaja obciazenie przy ktorym statyw moze sie zlamac :mrgreen: :mrgreen:

Mam Sherpe 750 i jest wystarczajacy do moich potrzeb. Statyw jest stabilny i dosc ciezki. D70 z kitem stoi baaaardzo pewnie i watpie czy zauwazysz roznice na manfrociaku. 80-200/2,8, dzieki temu ze ma wlasny uchwyt do statywu tez pozwalana dosc pewne umocowanie sprzetu.

trigger
24-08-2005, 10:55
No to ja już nie wiem (bo właśnie statyw by się przydał), chyba będę łaził po sklepach z rurą i sprawdzał. Jak nie to sam sobie zrobie statyw :wink:

mihow
24-08-2005, 11:07
trigger, mam ten sam problem. Chcę kupić sobie jakiś dobry statyw - nie jakiś wypas za 600 zł bo na tyle ile ja robię zdjęcia to jest luksus. Ale takie coś za max 200-300zł. Zastanawiałem się także nad tym monopodem... Ale nie wiem czy mi sie to przyda... a tanie też nie jest...

pebees
24-08-2005, 11:14
Zastanawiałem się także nad tym monopodem... Ale nie wiem czy mi sie to przyda... a tanie też nie jest...
Moim zdaniem monopod mniej Ci się przyda niż statyw. A tak przy okazji - gdzie w Płocku można by pooglądać trochę statywów ? Bo nic nigdzie mi się w oczy nie rzuciło.

trigger
24-08-2005, 11:25
trigger, mam ten sam problem. Chcę kupić sobie jakiś dobry statyw - nie jakiś wypas za 600 zł bo na tyle ile ja robię zdjęcia to jest luksus. Ale takie coś za max 200-300zł. Zastanawiałem się także nad tym monopodem... Ale nie wiem czy mi sie to przyda... a tanie też nie jest...

Jak porzyczałem staty to często robiłem tak, że nie rozkładałem nóg statywu i używałem jak monopoda, da się przeżyć.

Znalazłem też taką firmą jak Slik http://www.intro2020.co.uk/pages/slik5.htm, czy ktoś tego używa? Model 700 pro ma max. obciążenie 6.8kg byłoby nieźle? No i jest od razu z głowicą.

mihow
24-08-2005, 11:25
W Płocku z tego co widziałem to swojego czasu tylko w FotoJokerze coś stało, ale to było nic... Własnie lipka jest trochę, że w takim dużym mieście nie ma dobrego sklepu foto... Chyba najlepiej jest jechać do wawy... Ja często tak robę... tam przynajmniej można sobie pooglądać, pomacać, przymierzyć...

pebees
24-08-2005, 11:38
Chyba najlepiej jest jechać do wawy... Ja często tak robę... tam przynajmniej można sobie pooglądać, pomacać, przymierzyć...
To może którejś soboty wyskoczę. Albo niedzieli - na giełdę, warto? Bo statywom się nie przyglądałem :)

mihow
24-08-2005, 11:40
Tzn ja osobiście jeszcze na giełdzie nie byłem. Sam nie wiem dlaczego... :)
Latam po sklepach tylko (Carefour, Makro, Selgros, M1 - bo tam często jestem) :) Ale może kiedyś...

trigger
24-08-2005, 11:45
Jeśli chodzi o giełdę to ostatnio jakoś mało było tego (albo ja pecha mam), ale za to można swobodniej obmacać niż w sklepie :wink:

mihow
24-08-2005, 12:28
...za to można swobodniej obmacać niż w sklepie
Z pewnością... :)

pebees
24-08-2005, 13:03
A co sądzicie o manfrotto 718B i 728B ? One są chyba razem z głowicą ? (przynajmniej tak na zdjęciach na imfoto widać).

mihow
24-08-2005, 13:36
pebees, powiem Ci szczerze, że jak dla mnie trochę za drogo i za nisko :) 130 +/- cm jak dla mnie to chyba trochę mało... :) Ja mam 200 cm wzrostu więc... :roll:

Ale fakt - gdyby nie ta wysokość to może może i bym się na coś takiego zdecydował. I faktycznie one są już z głowicami...

pebees
24-08-2005, 13:39
pebees, powiem Ci szczerze, że jak dla mnie trochę za drogo i za nisko :) 130 +/- cm jak dla mnie to chyba trochę mało... :) Ja mam 200 cm wzrostu więc... :roll:
.
Ciekawe, bo piszą w necie, że one mają 164 i 166 cm po wyciągnięciu. Ty chcesz taki co ma 170-180 cm bez wyciągania środkowej części?

mihow
24-08-2005, 14:11
No nie wiem - na stronie było napisane "Wysokość 134cm" - może bez wyciągniętego wspornika... Nie wiem... Chciałbym wiedzieć na jakiej wysokości będę miał wizjer bo schylać się nie będę :)


Ty chcesz taki co ma 170-180 cm bez wyciągania środkowej części?
Najlepiej by było... Ale nie wiem czy takie są - pewnie tak ,ale są drogie i nieporęczne bo gdzieś ta wielkość musi się pomieścić :)

trigger
24-08-2005, 14:15
Do wysokości statywu jeszcze doliczyć trzeba głowicę no i sam aparat, to też trochę podwyższa :wink:

pebees
24-08-2005, 14:29
za imfoto.pl

7128B DIGI
Wymiary:
Długość po złozeniu 49 cm
Wysokość minimalna 47,6 cm
Wysokość maksymalna 139,5 cm
Wysokość maks z wyciągniętą kolumną 166,3 cm
Parametry masowe:
Ciężar własny 1,4 kg
Obciążenie maksymalne 2,5 kg

728B DIGI
Wymiary:
Długość po złozeniu 51,5 cm
Wysokość minimalna 48,5 cm
Wysokość maksymalna 133 cm
Wysokość maks z wyciągniętą kolumną 164,5 cm
Parametry masowe:
Ciężar własny 1,7 kg
Obciążenie maksymalne 3,5 kg

Mówisz, że to mało? To ja kurna już sam nie wiem .. hmm.. a już jakoś byłem przekonany :) Jest gdzieś jakaś wypożyczalnia statywów? :D

mihow
24-08-2005, 14:56
728B DIGI BLACK
"...W komplecie jest torba z dwoma paskami do noszenia jak plecak..."

To do mnie przemówiło :)
Fajny jest ten model chociaż poprzedni też nie jest zły. Gdybym miał teraz na zbyciu 500zł brałbym chyba bez zastanowienia... :)

Lolas
24-08-2005, 16:30
NIe polecam statywu, ktorego mialbys uzywac na maksymalnie wyciagnietej kolumnie.
Lepiej poszukaj czegos wyzszego, a kolumne potraktuj jako rezerwe na wypadek, gdybys urosl ;)

ALF
24-08-2005, 21:03
Lolas, słusznie prawi...fachowcy nie używają - jeśli nie muszą - kolumny centralnej...po co monopod zamiast statywu? :wink:

pebees
24-08-2005, 22:29
NIe polecam statywu, ktorego mialbys uzywac na maksymalnie wyciagnietej kolumnie.
Lepiej poszukaj czegos wyzszego, a kolumne potraktuj jako rezerwe na wypadek, gdybys urosl ;)
Nie urosnę już :) A czytałem ostatnio (nie pamiętam gdzie,ktoś pisał), że któreś tam manfrotto, nie wiem czy nie ten 728B właśnie, czas stabilizacji/wygaszenia drgań ma okolo 4-5 sekund, a na wyciągniętej kolumnie - nie dłuższy niż 2 sekundy. I co Ty na to ? :D
A tak przy okazji - więc co polecisz w mniej więcej tej cenie, o tych parametrach i wyższego ? :)

ALF
25-08-2005, 04:02
pebees, raczej odwrotnie :wink:
po pierwsze, na chłopski rozum :P
po drugie, tak wynika z praw fizyki :wink:
po trzecie, tak wynika z moich doświadczeń :mrgreen:
po czwarte, tak wynika z doświadczeń setek zawodowych cykaczy przyrody, którzy nigdy by nie wydali 500zł na stayw...oni wydają 1500$, a używania kolumny centralnej unikają jak ognia :twisted: :mrgreen:

pebees
25-08-2005, 08:02
pebees, raczej odwrotnie :wink:
po pierwsze, na chłopski rozum :P
po drugie, tak wynika z praw fizyki :wink:
po trzecie, tak wynika z moich doświadczeń :mrgreen:

A to był Twój post porównawujący statywy? Daj urla, bo właśnie nie znalazłem.
Właśnie tak mi się wydawało, że odwrotnie, że fizyka itd, szukam tego posta teraz po googlach, ale nie mogę coś znaleźć :)


po czwarte, tak wynika z doświadczeń setek zawodowych cykaczy przyrody, którzy nigdy by nie wydali 500zł na stayw...oni wydają 1500$, a używania kolumny centralnej unikają jak ognia :twisted: :mrgreen:

Alfie, to poleć mi statyw, będący kompromisem między ceną a stabilnością i wygodą użytkowania, z głowicą, wysoki na jakieś 160 cm bez wyciągania środkowej kolumny, do 3 kg udźwigu :)

dopisek Znalazłem, przeczytaj sobie tutaj (http://groups.google.pl/group/pl.rec.foto.cyfrowa/browse_thread/thread/2ae3b5ff388eac4d/), wklejam interesujący fragment:

Srodkowa kolumne mozna wysunac i o dziwo jest wtedy mniej podatna na
drgania. Sprawdzone empirycznie za pomoca mocnego stukniecia w zamocowany
korpus aparatu i weryfikacji na matowce z obiektywem 50. Kolumna sciagnieta
zupelnie na dol wygaszala sie po okolo 3-4 sekundach, podczas, gdy
wysuniecie na 2/3 dlugosci czy nawet calkowicie dawalo efekt wygaszenia po
1-2 sekundach. Moge sie tu mylic o ulamki, niemniej roznica byla zauwalalna.
I co pan na to, panie wielożołądkowcu ? :D

ALF
25-08-2005, 15:20
hihi...pan polak się napisał...sporo prawdy, tylko jak przeczytałem o tym "teście" tłumienia to jesteś mi winny za lekarza, bo pęknołem ze śmiechu :mrgreen:
kto robi test statywu na 50tce??? :mrgreen: ...to się da ustabilizować nawet na plastikowym velbonie za 80zł :wink:
zrób taki test na szkle minimum 200mm i czasie 4-5s :P

przeczytaj dokładnie całość...zwłaszcza odpowiedź slona...i nawet polaka w ostatnim poście...niestety nie pamiętam linka do strony, na której wypowiadało się kilku znanych fotografów przyrodniczych...z nich tylko jeden używał MF - napisali o nim jako o najtańszej alternatywie dobrych statywów :!: :shock: :mrgreen: a polecali zwłaszcza wersje karbonowe (lepiej tłumią drgania)...jeden czy dwóch pisało własnie o centralnej kolumnie, pisząc żeby korzystać z niej tylko w wyjątkowych przypadkach...

weź na chłopski rozum...jeśli coś ciężkiego jest podparte na 3 nogach i jest podparte na jedej - co bedzie stabilniejsze?...a im wyżej wyciągniesz kolumnę centralną, tym środek ciężkości idzie co raz wyżej czyniac statyw mniej stabilnym.
znam miejscowego zawodowca, który nosi po górach MF055, cyka na kilku szkłach z zakresu 24-300 i od 135mm dociąża kolumnę centralną (nie wyciągając jej) workiem z kamieniem, a przy obiektywach 200-300 dodatkowo obciąża obiektyw! :wink:

nie ma co...są dwa wyjścia (+1):
1- kupić statyw w miarę solidny w granicach 300zł (velbon sherpa lub MF digi) ale nie używac kolumny centralnej (dociążając ją workiem z kamieniem przy szkłach 200-300), traktując to jako formę przejściową...
2- kupić MF 190/055/karbonowe w miarę możliwości nie używac kolumny centralnej i pilnować drgań, a przy szkłach od 300mm lub czasach powyżej 1s dociążać jw.
3- kupić bdb statyw, ale to już wydatek od 500$ :twisted: :mrgreen:

zobacz w opisie http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?PHPSESSID=53c0c03f6646d9bf4157d263 d33b3f7b&idt=8672
gwarantują stabilność ze średnim tele :P

zobacz:
http://www.profeelvideo.com/showpage.asp?itemid=5780&source=dealtime
http://www.digitalfotoclub.com/sc/from-shopping.asp?id=264874076&rf=dt

pebees
25-08-2005, 15:38
weź na chłopski rozum...jeśli coś ciężkiego jest podparte na 3 nogach i jest podparte na jedej - co bedzie stabilniejsze?...a im wyżej wyciągniesz kolumnę centralną, tym środek ciężkości idzie co raz wyżej czyniac statyw mniej stabilnym.
znam miejscowego zawodowca, który nosi po górach MF055, cyka na kilku szkłach z zakresu 24-300 i od 135mm dociąża kolumnę centralną (nie wyciągając jej) workiem z kamieniem, a przy obiektywach 200-300 dodatkowo obciąża obiektyw! :wink:

Wiem, wiem :) Ale teraz sam zobacz, człowiek nie ma o czymś pojęcia, sięga do netu, tu sto milionów różnych opinii :)


nie ma co...są dwa wyjścia (+1):
1- kupić statyw w miarę solidny w granicach 300zł (velbon sherpa lub MF digi) ale nie używac kolumny centralnej (dociążając ją workiem z kamieniem przy szkłach 200-300), traktując to jako formę przejściową...
2- kupić MF 190/055/karbonowe w miarę możliwości nie używac kolumny centralnej i pilnować drgań, a przy szkłach od 300mm lub czasach powyżej 1s dociążać jw.
3- kupić bdb statyw, ale to już wydatek od 500$ :twisted: :mrgreen:

No tak też prawda :)
A teraz daj mi trzy propozycje (dolna, średnia, górna półka) - chcę więc statyw taki, co będzie miał jakieś 160 cm max bez wyciągania, będzie można sobie go rozstawiac dowolnie, czasy naświetlania nie planuję dłużej niż 15 sekund, waga sprzętu do 2 kilogramów, z głowicą, w miarę lekki :) Z góry dzięki :)

boolek
25-08-2005, 17:18
rób taki test na szkle minimum 200mm i czasie 4-5s
A czy nie jest przypadkiem tak, że "najtrudniejsze" czasy to te od 1/30 sek do 1 sek - gdzieś tak wyczytałem.
To jest pytanie :?:

trigger
25-08-2005, 18:20
Ja po długich "przemyśleniach" stwierdziłem, że kupie co najmniej MF 055Pro, a to dlatego, że chcę żeby był jak najsztywniejszy, poza tym jak tam przykręcę zestaw który kosztował mnie jakieś parę tyś zł, to nie będę ryzykować, że coś się urwie albo upadnie. Co do wysokości to mi wystarcza 1m :wink: Ja na razie nie odczuwałem konieczności wyżsego mocowania (na porzyczanym statywie), bo makro nisko, zwierzaki też max 1m, żeby nie straszyć. Wyżej raz tylko potrzebowałem, jak była barierka coś jak 1.2m :wink:

meliszipak
25-08-2005, 21:29
A ja myślałem, że jak kupię polecany przez Hesję i Alfa statyw 055 PRO to już będę
miał coś super- najlepszego :oops: - a to tylko przyzwoity statywik
Ciekawa dyskusja..

pozdrawiam

ALF
26-08-2005, 02:55
1- tani statyw dla amatora z kompaktem - dowolny statyw o udźwigu powyżej 1,5kg
2- dobry statyw dla amatora z kompaktem - MF DIGI

3- tani statyw dla amatora z lustrzanką i amatorskimi szkłami* do 300mm - velbon sherpa lub chińskie podróbki MF (fangier i podobne...zobacz aukcje na allegro - abitus)
4- dobry statyw dla amatora z lustrzanką i amatorskimi szkłami do 300mm - MF190PRO

5- tani statyw dla amatora ze sprzętem zaawansowanym** - MF190PRO
6- dobry statyw dla amatora ze sprzętem zaawansowanym - MF055PRO
6a - drogi statyw dla amatora - MF 055MF4

7- statyw profi dla reprtera - Gitzo G1228LVL (udźwig 8kg)
8- statyw profi dla reortera sportowego - Gitzo G1327 (udźwig 12kg)
9- statyw profi dla fotografa przyrody - Gitzo G1548GT (udźwig 15kg)

od 4 w górę statywy bez głowic
* szkła amatorskie (np 70-300G lub APO o wadze do kilkuset gram)
** szkła zaawansowane (np 70-200VR o wadze przekraczającej 1kg lub amatorskie powyżej 300mm)

pebees
26-08-2005, 08:15
- velbon sherpa lub chińskie podróbki MF (fangier i podobne...zobacz aukcje na allegro - abitus)
- MF190PRO
- MF055PRO
- MF 055MF4

Resztę pomijam, bo jestem amatorem :) Czyli jednak najbardziej by mi pasował 055PRO, ale ze względu na cenę pewnie jednak sherpa pozostanie :) Choć ten 055 kusi wysokością, jednak z głowicą jakąś to siedem stówek :) No zobaczymy, w każdym razie dzięki Alfie za konkrety :)

mihow
26-08-2005, 09:54
A co sądzicie o tym statywie?
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60635102

Nie wiem - może już gdzieś była o nim mowa, ale straciłem wątek jakiś czas temu.

pebees
26-08-2005, 10:02
A co sądzicie o tym statywie?
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60635102

No chyba nawet o nim właśnie Alf pisał ;-) Ciekawe, że na aukcji u nich sherpa 600 kosztuje 357, a w cenniku firmowym 350 :D Może to dwa różne statywy ?

Leon13th
26-08-2005, 10:09
Mihow : a nie lepiej statyw manfrotto 190Pro z głowicą 329RC4 :?: Będzie dużo lżejszy niż 055Pro.Przynajmniej wiem na pewno że wytrzyma u mnie kilka lat,do innych firm mam mieszane uczucia (coś takie plastikowe te statywy ich)

mihow
26-08-2005, 10:16
Leon13th, niestety - ten model jest dla mnie za niski - 145cm z wysuniętą kolumną to zdecydowanie za mało - nie będę także ukrywał, że cena mnie przeraziła trochę...

Ja nie potrzebuję jakiegoś niewiadomo jakiego statywu - wystarczy mi w miarę wysoki, solidny statyw, ale za rozsądną cenę 200-max 300zł. Statyw przyda mi się czasami więc nie mam aż takich wielkich wymagań...

trigger
26-08-2005, 10:45
niestety - ten model jest dla mnie za niski - 145cm z wysuniętą kolumną to zdecydowanie za mało

Ale czy naprawdę będziesz potrzebował aż takiego wysokiego. On nie jest taki niski 145cm do tego głowica ok 10 cm i do tego aparat ok. 10 cm (do wizjera) to razem daje jakieś 165 cm - to całkiem dużo. Ja dla moich potrzeb nigdy nie potrzebowałem nigdy więcej niż 1m (czasem tylko jak barierka na moście byłą :wink: ) a tak to mi wystarcz max 70cm (licząc sam statyw). Ale to nie wiem do czego będziesz używał :?:

mihow
26-08-2005, 10:52
trigger, czyli jak robisz fotki to kucasz przy statywie? Jeśli tak to nie męczy cię to? Co fotografujesz tak nisko? Mam statyw do kompakta - po rozstawieniu jakieś 140cm i muszę powiedzieć, że niewygodnie mi się go obsługiwało - musiałem się schylać (mam 200cm wzrostu) - poprostu było niewygodnie...

trigger
26-08-2005, 10:56
Ja zawsze kucam, albo siedze bo ja u.zywam głównie do przyrody i zwierzaków to ja czasem nie używam wogóle wysuwanych nóg, żeby nie płoszyć zwierzów, ale to tak jak ja używam. Mi wystarcza. :wink: Na siedząca (na ziemi) jest całkiem wygodnie :wink: Po prosty nie wiedziałem, do czego będziesz go używał

mihow
26-08-2005, 11:01
No w moim przypadku to głównie widoczki, budynki - zwierzaków jeszcze nie fociłem bo dopiero mam dostać na dniach tele więc może wtedy postrzelam do przyrody :)

pebees
26-08-2005, 11:05
No w moim przypadku to głównie widoczki, budynki - zwierzaków jeszcze nie fociłem bo dopiero mam dostać na dniach tele więc może wtedy postrzelam do przyrody :)
Z tego 70-300 to sobie wiele nie postrzelasz ;-) Ale do ptactwa w mieście się nadaje ;-)

trigger
26-08-2005, 11:05
No tak to tu co innego przydałoby się wyżej :| . To foć zwierzaki, oszczędzisz na statywie :wink: :wink:

mihow
26-08-2005, 11:10
Z tego 70-300 to sobie wiele nie postrzelasz ;-) Ale do ptactwa w mieście się nadaje ;-)
No ale napewno bardziej niż kitową 70-tką... :)

boolek
26-08-2005, 11:21
A co sądzicie o tym statywie?
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60635102

Nie wiem - może już gdzieś była o nim mowa, ale straciłem wątek jakiś czas temu.

Mam ten statyw i oceniam na 4 z plusem - ale przy Twoich 200 cm to szukałbym czegoś możliwie najwyższego już przy złożonej kolumnie bo garba sie nabawisz.

Alfie troche wyżej pytanie Ci zadałem :?:

mihow
26-08-2005, 11:55
boolek, no właśnie mam zamiar coś znaleźć wysokiego :)

pebees
26-08-2005, 12:17
no właśnie mam zamiar coś znaleźć wysokiego :)
Hehe, przy Twoim wzroście i wymaganiach, to zasuwaj na allegro po ministatyw z głowiczką, potem do stolarza po deski, do metalowego po zawiasy, i zabieraj się za montaż :)

ALF
26-08-2005, 12:29
sherpa 600 to całkiem dobry wybór dla nr 1-3, a ostateczność dla 4
jeśli nie robicie makro to lepszym wyborem może być ten:
http://www.abitus.pl/sklep/polka.php?IdKat=13&IdPodKat=57&SzczegolyIdPrd=40
solidny i stabilny, ale jakościowo ustępuje MF :P

mihow
26-08-2005, 12:39
pebees, dzięki :)

pebees
26-08-2005, 12:48
sherpa 600 to całkiem dobry wybór dla nr 1-3, a ostateczność dla 4
jeśli nie robicie makro to lepszym wyborem może być ten:
http://www.abitus.pl/sklep/polka.php?IdKat=13&IdPodKat=57&SzczegolyIdPrd=40
solidny i stabilny, ale jakościowo ustępuje MF :P
Patrzyłem na niego, ale jakoś mi się nie podobał, mówisz, żeby mu się jeszcze przyjrzeć? I czemu jeśli makro nie to ten lepszy ? Bo stabilniejszy a nie umie się na nisko ustawić czy jak ?

ALF
26-08-2005, 12:51
on ma blokadę nóg i nie można go rozłożyć tak jak 055, więc do makro nadaje się średnio, ale za to jest stabilniejszy od sherpy...

pebees
26-08-2005, 12:56
on ma blokadę nóg i nie można go rozłożyć tak jak 055, więc do makro nadaje się średnio, ale za to jest stabilniejszy od sherpy...
Aha, czyli szeroko go tez gdzieś w jakichs dziwnych warunkach nie rozstawię. Rozumiem, dzięki.

ALF
26-08-2005, 13:11
kolega, który ma, mówi, że teoretycznie można to rozkręcić :wink:

pebees
26-08-2005, 13:21
kolega, który ma, mówi, że teoretycznie można to rozkręcić :wink:
Albo przerobić ;-) Pomyślę, zobaczę, może się do Wawy wybiorę na giełdę :)

boolek
26-08-2005, 13:29
ALF :!: :!: :!:
Odpowiedz na moje powyższe pytanie - Ty mnie świadomie ignorujesz :? :?:

ALF
26-08-2005, 13:37
nie, czemu tak sądzisz?
chodzi o to: Aukcja została usunięta przez pracownika Allegro (numer 60635102)?

mihow
26-08-2005, 13:44
A czy nie jest przypadkiem tak, że "najtrudniejsze" czasy to te od 1/30 sek do 1 sek - gdzieś tak wyczytałem.
To jest pytanie :?:
Dlaczego uważasz, że są to najtrudniejsze czasy? Z ręki raczej będzie ciężko zrobić zjdęcie, ale posiadając statyw... prościzna

boolek
26-08-2005, 14:17
A czy nie jest przypadkiem tak, że "najtrudniejsze" czasy to te od 1/30 sek do 1 sek - gdzieś tak wyczytałem.
To jest pytanie :?:
Dlaczego uważasz, że są to najtrudniejsze czasy? Z ręki raczej będzie ciężko zrobić zjdęcie, ale posiadając statyw... prościzna

Rozmowa tyczy się zdjęć ze statywu i właśnie stąd moje pytanie - Alf podaje jako - wnioskuję - trudny przykład czasy rzędu 5-6 sek. kiedy to _IMHO_ trudniejsze są te 1/30 do 1 (nie licząc wichury i takich tam...)- wnioski te wyciągnąłem po lekturze
http://www.olegnovikov.com/technical/f100/f100notes.shtml
Jeśli błędne - proszę o wyprowadzenie mnie z takowych
pzdr

krzysiekk
26-08-2005, 14:30
Nie czytalem tego ... ale podobniez uwazam. Te czasy ok 1/30 sa dla mnie niajtrudniejsze i to do tego stopnia ze mam ustawione autoiso tak, ze prz 1/60 i dluzszych sie owo autoiso aktywuje. Wole ziarno niz zruszone lustrem zdjecia na ktore nawet statyw nie pomaga. Chyba ze wspomniany juz kiedys worek z grochem/piaskiem czy czymstam na obiektyw :)

chrup
28-08-2005, 21:14
Alfie, a co sądzisz o tym:
http://www.abitus.pl/sklep/polka.php?IdKat=13&IdPodKat=57&SzczegolyIdPrd=406
lub o tym:
http://www.abitus.pl/sklep/polka.php?IdKat=13&IdPodKat=57&SzczegolyIdPrd=407

ALF
29-08-2005, 03:34
tych statywów nie ma...z tańszych mozna polecić np ten:
http://www.abitus.pl/sklep/polka.php?IdKat=13&IdPodKat=57&SzczegolyIdPrd=40
myslę, że dla kogoś, kto absolutnie nie może sobie pozwolić na MF 190 lub 055, powyższy statyw lub ten:
http://www.abitus.pl/sklep/polka.php?IdKat=13&IdPodKat=57&SzczegolyIdPrd=189
może być jakimś rozwiązaniem...
ten pierwszy dla szkieł długich, ten drugi dla miłośników makro i przyziemnych ujęć :P

trigger
30-08-2005, 22:07
Ja żem dziś nabył statyw - Slik 300 DX. Jest całkiem fajny, waży 2.6 kg z głowicą, czyli jest mniej więcej lekki :wink: Co do stabilności to z niewysuniętymi nogami jest super - D70 plus 80-200 trzyma się cacy, po wysunięciu nóg (są 3 elementowe) też jest ok, ale subtelnie mniej sztywno (nie znaczy że nie jest stabilnie, nic się nie trzęsie). Wystarcza jednak aby powyższym zestawem robić ostre zdjęcia, przy poluzowanej głowicy tak aby móc kręcić aparatem. Sama głowica nie posiada żadnych luzów, podobnie jak wszystkie inne elementy statywu. Wszystko obraca się płynnie i z fajnym oporem. Statyw jest wystarczająco wysoki, bez wysuwania kolumny środkowej wizjer sięga mi do "oka" (mam ok. 176). Nośność statywu to 5kg. Dla mnie jest super, naprawdę stabilny, głowicę można zamocować w dół, w poziomie się niestety nie da. No i jeszcze jedno zapłaciłem 285zł. Za tę cenę to nic o takiej sztywności bym nie kupił, 055 z głowicą to już niecałe 700zł :mrgreen:

pebees
30-08-2005, 22:16
głowicę można zamocować w dół, w poziomie się niestety nie da
Czy to oznacza, że nici z pionowych kadrów?

trigger
30-08-2005, 22:20
głowicę można zamocować w dół, w poziomie się niestety nie da
Czy to oznacza, że nici z pionowych kadrów?

Tzn chodziło mi o poziome mocowanie kolumny środkowej tak jak w wersjach PRO Manfrotto (się zamotałem :oops: ). Tutaj oczywiście głowicą można kręcić w każdą manikę (3D) czyli pionowe kadry jak najbardziej :mrgreen:

pebees
30-08-2005, 22:35
Tutaj oczywiście głowicą można kręcić w każdą manikę (3D) czyli pionowe kadry jak najbardziej :mrgreen:
No to jeszcze podaj urla ;-)

mihow
30-08-2005, 22:45
Siemka! To i ja się wtrącę :)

Dzisiaj miałem okazję :D przypiąć Nikona D70 + 70-300G do statywu za 90zł. Porobiłem trochę fotek i powiem Wam, że było całkiem przyjemnie. Oczywiście sama głowica (o ile tak to można nazwać :)) nie chodzi lekko i jakoś szczególnie statycznie, ale dało się porobić fotki...

Mam 200cm wzrostu i statyw w zupełności mi wystarczył - mogłęm robić fotki w wyprostowanej pozycji :shock: Dlatego myślę, że nie będę płacił 300-500 zł za statyw tylko kupię coś tańszego i w zupełności mi wystarczy...

trigger
30-08-2005, 22:48
Tutaj oczywiście głowicą można kręcić w każdą manikę (3D) czyli pionowe kadry jak najbardziej :mrgreen:
No to jeszcze podaj urla ;-)

Niestety żem używany kupił :wink:

pebees
30-08-2005, 23:00
trigger a już myślałem, że te ceny w necie to jakieś chore są ;-)

ALF
31-08-2005, 08:25
mihow, na pewno ktoś w płocku ma MF...ustaw swojego D70 na obu statywach z podpiętym 70-300, daj na 290mm i cyknij ten sam obiekt oddalony ze 300m na obu statywach, a później porównaj fotki w pełnej roździelczości...założę się, że zobaczysz wyraźną różnicę :wink:

pebees
31-08-2005, 08:38
Siemka! To i ja się wtrącę :)
Dzisiaj miałem okazję :D przypiąć Nikona D70 + 70-300G do statywu za 90zł. Porobiłem trochę fotek i powiem Wam, że było całkiem przyjemnie. Oczywiście sama głowica (o ile tak to można nazwać :)) nie chodzi lekko i jakoś szczególnie statycznie, ale dało się porobić fotki...
.

Czego fotki robiłeś? I na jakich czasach? Polecam odległe obiekty, z dłuższymi czasami na takim statywie :)

mihow
31-08-2005, 08:43
pebees,

Czego fotki robiłeś? I na jakich czasach? Polecam odległe obiekty, z dłuższymi czasami na takim statywie
Robiłem fotki z dugiego brzegu Wisły (tam gdzie jest skwerek - wędkarze tam przesiadują). Robiłem fotki drugiego brzegu (budynki, samochody i parę widoczków Katedry). Powiem, że całkiem cieźle te fotki wyszły... Nie narzekam...

Czasy? 1/240 - 1/2000
Narazie wieczorami jeszcze nie fotografowałem, ale nie będę zaprzeczał - zapewne przy czasach dłuższych od 1/4s może być widać różnicę...

ALF
31-08-2005, 10:17
zapewniam ciebie, że widać różnicę już przy czasach 1/250 :mrgreen:

trigger
31-08-2005, 11:52
No i jeszcze np. zdjęcia w nocy albo wieczorem gdzie czasy np. 1, 2 sek. Albo pioruny pokazy ogni sztucznych - tam też będzie widać.

ALF
31-08-2005, 12:47
kupujcie co chcecie...tylko żeby nie było, jak powiedział poeta - mądr polak po szkodzie :mrgreen:

pebees
31-08-2005, 12:52
kupujcie co chcecie...tylko żeby nie było, jak powiedział poeta - mądr polak po szkodzie :mrgreen:
Ja tam z rad skorzystam, odłożę kasy trochę, i kupię albo sherpę, albo tego co wskazałeś, albo mf w końcu..

BTW. Co masz do kr.polaka ? :D

ALF
31-08-2005, 13:40
BTW. Co masz do kr.polaka ? :D

:?: :?: :?:

pebees
31-08-2005, 13:49
BTW. Co masz do kr.polaka ? :D

:?: :?: :?:
Chodziło mi o Twoje 'mądry polak po szkodzie' :)

mihow
31-08-2005, 14:16
Panowie - jak będę śmierdzał kasą w najbliższej przyszłośći to kupię Sherpę lub MF. Ale jesli okaże się, że nie będę miał tyle kaski nie pozostaje mi nic innego jak zamiennik za 100zł... Niestety - tak jest w życiu :)

pebees
31-08-2005, 14:19
jesli okaże się, że nie będę miał tyle kaski nie pozostaje mi nic innego jak zamiennik za 100zł...
Potem sprzedasz na allegro za 50, dolożysz kasę i kupisz lepszy. I będziesz 50 zł w plecy. Jak Cię nie stać, to kupuj drogie :)

step.tom
02-09-2005, 19:27
Witaj ALF


kupujcie co chcecie...tylko żeby nie było, jak powiedział poeta - mądr polak po szkodzie :mrgreen:

Uczestniczyłem w tym wątku na tyle biernie, że dużej mierze dzięki Twoim sugestiom zakupiłem dziś MF 055 PROB + 488 RC2+MGAB 80. A w przyszłym tygodniu ( bo niemieli głowiczki) 681 B + 234 RC. Uważaw, iż jest to najlepszy wybór jakiego dokonałem z zakrsu stabilizacji aparatu. ( moze kiedyś AF-S70-200 VR ) Niezdecydowanym gorąco polecam. Niestety komfort musi kosztować.

ALF nie było okazji. Dzięki za życzenia urodzinowe.

ALF
02-09-2005, 19:48
podjąłeś słuszną decyzję, czego szczerze życzę innym niezdecydowanym :P
ja bez swojego 055 już się nawet nie ruszam :mrgreen:

step.tom
02-09-2005, 20:04
Wierzę. Ja się przesiadłem z Velbon CX 640. To jak z Poldka do Merca.

Pozdrawiam

trigger
02-09-2005, 20:21
ja kupiłem slika za 285 zł i jest stabilniutki z 80-200. Biorąc pod uwagę możliwe obiektywy, to dla mnie jest o super statyw i Manfrotto dużo by tu nie zmienił, a nawet 055 w przypadku dłuższych lensów będzie już na styk. Jak bedę miał cięższe i dłuższe lensy to kupię drugii statyw i będę mieć 2 :wink: i to najlepiej drewniany - bo tani i sztywny. Do lensów up to 80-200 to co mam jest wystarczające :wink: Tak więc nie tylko Mf choć jest niezłe :mrgreen:

Tr0n
02-09-2005, 20:28
Ja dokładnie to samo :) Z Velbon CX 660 na MF 055 Pro z glowica 486 RC2 oraz torba MBAG80P. Z tym statywem w tej torbie moge chodzic i jest on wygodny na plecach - w przeciwienstwie do Velbona - naprawde super zakup - i w tym miejscu dziekuje Hesji który mnie do tego zakupu przekonał

FOTOPAN
07-09-2005, 16:51
Obecnie używam MF 190NAT2 + 168 - działa bezproblemowo, trochę jednak ciężki zestaw (w przypadku turystyki, np. górskiej, gdzie focenie nie jest celem samym w sobie). Poprzednio używałem taniutkiego aluminiaka Hamy - i też się dało tym robić - tylko był trochę niewygodny (niski, plastykowa głowiczka o 2,5 stopniach swobody), no i można go było używać wyłącznie przy bezwietrznej pogodzie - wtedy aparat się stabilizował po ok 5 sek. I teraz i wtedy zawsze wyzwalałem pilotem. Ze względu na ciężar myślę o dokupieniu jakiegoś monopodziku (jak będzie kasa).
PS - temat się ładnie rozwija (choć już to było) - nie wiem tylko czemu w Aparatach Tradycyjnych (ja używam statywu głównie z D70 - ale nie wiem teraz czy mogę :) ) - a nie w Obiektywach i Akcesoriach

krpolak
07-09-2005, 17:12
Krpolak madry po szkodzie mowi: "plastikowo-aluminiowym pseudo-statywom mowimy zdecydowane 'NIE' "

Pozdrawiam,

K.Polak :D

darek_d
27-02-2010, 22:28
Slik Pro 330DX , a czy ktoś miał doczynienia z tym?

taaatooo
01-03-2010, 15:44
witam,

ciekawy temat, przeczytany od deski do deski, ale nasuwa mi się jedno pytanie :)
czy ma sens zakup dobrego statywu i głowicy (po wczytaniu się w temat wybrałem MF055XPROB + głowica MF496RC2), jeśli nie mam w aparacie D70 funkcji zwolnienia migawki przy ręcznie opuszczonym lustrze ??
w sumie przy długich czasach naświatlania, ruch samego lustra powoduje powstanie "mikrodrgań" i jak to się ma do dobrego statywu ??

markB
02-03-2010, 18:17
Ma się to tak, że na słabym statywie siła tych drgań ulega wzmocnieniu dzięki zjawisku rezonansu.

xclone
13-06-2010, 12:32
hm. trochę czasu minęło... może coś się zmieniło w temacie dobrych statywów.. ? :???:

sprawa ma się tak: chciałbym zrobić prezent komuś ważnemu, więc kasa w tym wypadku to trochę drugorzędna sprawa.. niemniej - nie stać mnie na szaleństwa ponad rozum.. :)

popatrzyłem na Manfrotto, na Silk'a i na Velbon'a
jeśli komplet, to Silk Pro 340 DX lub Velbon Sherpa 600
jeśli osobno - oczywiście - Manfrotto 190XPRO + ???

pytania:
czy sam statyw Manfrotto 190XPRO może funkcjonować jako statyw bez głowicy ? da się tam wkręcić aparat chociaż na pierwszych 10 zdjęć ?

jak to tak naprawdę jest z tymi Silkami i Velbonami ? już wiem, że statywu typu Hama mam się strzec :) ale może faktycznie wyluzować trochę i poprzestać na którymś z tych średnich poziomów ? początkowo na statywie pracować będzie P90, docelowo ma być coś nowszego z serii D..

jeśli miałbym się decydować na Manfrotto, z głowicą muszę maksymalnie przystopować (skoro jest niezbędna) ze wzgl. na kasę - którą więc kupić ? dla mnie ważne, żeby nogi były możliwie najlepsze.. operator(ka) ma 165cm wzrostu.. dobrą głowicę może sobie zawsze dokupić..

doradźcie.. sam sobie nigdy w życiu bym nie kupił takiego zestawu, ale dla kogoś... hm.

Pirko
13-06-2010, 12:37
Zerknij jeszcze na ofertę benro, bardzo porządne statywy http://www.benro-statywy.pl/

Mariusz888
13-06-2010, 13:41
Ja też postanowiłem wymienić swój tani statyw którego co prawda używałem rzadziej niż od święta ale w tym roku planuję porobić trochę więcej ze statywu - sęk w tym że z tego wątku nie za wiele wynika a przeczytałem od A do Z ;) to że MF 055 jest lepsze niż statyw za 100zł to wiadomo i tak więc może zapytam bardziej konkretnie - statywu potrzebuję głównie do krajobrazu (ew. architektury więc generalnie to to samo) - będzie na nim wisieć jakieś ok 2,5-3kg chociaż miło by było gdyby dało się na tym postawić więcej bo jak już mam kupić lepszy to niech ma zapas ;) Wykombinowałem sobie że będzie to MF 055XPROB (ze strony MF wynika że można na nim zawiesić do 7kg) + głowica MF 410 dźwigająca do 5kg :)

Czy to dobry wybór? wiem że głowica nie będzie specjalnie szybka w ustawieniach ale nie szukam takiej do sportu a kulowa jest mało precyzyjna - lubię kadrować w momencie robienia zdjęcia a nie przy obróbce dlatego wolę od razu mieć horyzont poziomy itd więc myślę że precyzja w przypadku tej głowicy powinna być ok :)

Czy to dobry wybór czy jednak pchać się w Gitzo? Zdanie o Gitzo panuje lepsze ale i portfel chudnie dużo szybciej ;)

podany wcześniej zestaw MF to 525zł za nogi i 666zł za głowicę czyli 1200zł - w Gitzo za tyle nie dostanę nawet samych nóg ;) czy może inwestować np w jakiąś karbonową wersję MF 055? Waży ok 0,5kg mniej i dźwiga 1kg więcej ale kosztują one chyba z 1,5k zł a głowica i tak ma wciąż ten sam udźwig... a na głowicę MF 405 sobie nie pozwolę bo ta kosztuje 1500zł... :roll:

xclone
14-06-2010, 22:10
Zerknij jeszcze na ofertę benro, bardzo porządne statywy http://www.benro-statywy.pl/

w związku z brakiem podpowiedzi, stanęło faktycznie na Benro, a konkretnie na 500EX z głowicą BH1.. mam nadzieję, że będzie słuzył długo i stabilnie przyszłej włascicielce :)

póki co - dziękuję.

de Fresz
15-06-2010, 11:17
statywu potrzebuję głównie do krajobrazu (ew. architektury więc generalnie to to samo) - będzie na nim wisieć jakieś ok 2,5-3kg chociaż miło by było gdyby dało się na tym postawić więcej bo jak już mam kupić lepszy to niech ma zapas ;) Wykombinowałem sobie że będzie to MF 055XPROB (ze strony MF wynika że można na nim zawiesić do 7kg) + głowica MF 410 dźwigająca do 5kg :)

Czy to dobry wybór?

Ja bym Ci radził udać się do sklepu i organoleptycznie sprawdzić różnice w masie i wysokości 055 vs 190. Miałem ten pierwszy (jeszcze w czasach gdy była tylko jedna wersja, a nie fyfnaście) i po paru plenerach zmieniłem na 190. Niby tylko niecały kilogram różnicy, ale po dłuższym spacerku dawało się w kość, a z wysokością ~155 cm da się żyć. To samo z głowicą - 410 jest naprawdę super do wszystkiego, opróczy szybko się ruszających obiektów (ale tu albo joystick, albo kulowa z regulacją oporu), ino swoje waży. Może to już stetryczenie, ale tachanie ~4 kg statywu to dla mnie za dużo (chyba że tylko 10 m od bagażnika samochodu) i teraz nie wziąłbym w plener nic cięższego niż ~1,5 kg (a lepiej 1 kg).
I sprawdź dokładnie wagę swojego sprzętu w najcięższej konfiguracji, bo 3 kg to naprawdę całkiem sporo.

Mariusz888
15-06-2010, 17:09
I sprawdź dokładnie wagę swojego sprzętu w najcięższej konfiguracji, bo 3 kg to naprawdę całkiem sporo.
No tyle obstawiam bo puszka 1 lub 1,5kg + szkło szerokie dobre też będzie ok 1kg + ew jakieś filtry to spokojnie wyjdzie z te prawie 3kg ;) ja też bym wolał nosić statyw + głowicę ważące łącznie 1,5 kg ale to chyba jest niemożliwe... same nogi karbonowe MF jak patrzyłem to ważą 1,7kg... ;)

Mariusz888
16-06-2010, 22:14
350 wyświetleń więcej i 1 post... :roll: ;)

Mariusz888
19-06-2010, 19:24
Prawie 1500 wyświetleń i dalej nic ;)

Logos.M
25-06-2010, 13:31
Witam!

Szukam dobrego statywu do makro w przedziale do max 350zł. Czy Velbon Sherpa 600 to dobry wybór? Jeżeli nie to co polecacie?

mycza
25-06-2010, 13:48
Witam,
Ja od niedawna używam Velbon Carbon Fiber 530, można go kupić w zestawie z dwoma rodzajami głowic 3D trochę powyżej 600zł. Jestem zadowolony z wyboru, z założonym D200+Sigma 100-300, działa wybornie. W zestawie znajduje się haczyk, worek na piasek/kamienie, klucz do dokręcania śrub przy nogach, kolumna centralna jest odkręcana, nogi są zakończone kolcami.

iroyork
26-06-2010, 02:26
Ja też postanowiłem wymienić swój tani statyw którego co prawda używałem rzadziej niż od święta ale w tym roku planuję porobić trochę więcej ze statywu - sęk w tym że z tego wątku nie za wiele wynika a przeczytałem od A do Z ;) to że MF 055 jest lepsze niż statyw za 100zł to wiadomo i tak więc może zapytam bardziej konkretnie - statywu potrzebuję głównie do krajobrazu (ew. architektury więc generalnie to to samo) - będzie na nim wisieć jakieś ok 2,5-3kg chociaż miło by było gdyby dało się na tym postawić więcej bo jak już mam kupić lepszy to niech ma zapas ;) Wykombinowałem sobie że będzie to MF 055XPROB (ze strony MF wynika że można na nim zawiesić do 7kg) + głowica MF 410 dźwigająca do 5kg :)

Czy to dobry wybór? wiem że głowica nie będzie specjalnie szybka w ustawieniach ale nie szukam takiej do sportu a kulowa jest mało precyzyjna - lubię kadrować w momencie robienia zdjęcia a nie przy obróbce dlatego wolę od razu mieć horyzont poziomy itd więc myślę że precyzja w przypadku tej głowicy powinna być ok :)

Czy to dobry wybór czy jednak pchać się w Gitzo? Zdanie o Gitzo panuje lepsze ale i portfel chudnie dużo szybciej ;)

podany wcześniej zestaw MF to 525zł za nogi i 666zł za głowicę czyli 1200zł - w Gitzo za tyle nie dostanę nawet samych nóg ;) czy może inwestować np w jakiąś karbonową wersję MF 055? Waży ok 0,5kg mniej i dźwiga 1kg więcej ale kosztują one chyba z 1,5k zł a głowica i tak ma wciąż ten sam udźwig... a na głowicę MF 405 sobie nie pozwolę bo ta kosztuje 1500zł... :roll:

Ja bym sie pchal w Gitzo, wepchalem sie i nie zaluje


No tyle obstawiam bo puszka 1 lub 1,5kg + szkło szerokie dobre też będzie ok 1kg + ew jakieś filtry to spokojnie wyjdzie z te prawie 3kg ;) ja też bym wolał nosić statyw + głowicę ważące łącznie 1,5 kg ale to chyba jest niemożliwe... same nogi karbonowe MF jak patrzyłem to ważą 1,7kg... ;)

Jak najbardziej mozliwe Gitzo GT-1541T Traveler 6X Carbon Fiber , mam uzywam i jak narazie nie zamienilbym na nic innego. Drogi jak to Gitzo ale warto.

Mariusz888
26-06-2010, 09:32
Znalazłem i spodobał mi się dopóki ceny nie zobaczyłem :D ma go na skąpcu 1 sklep za 2700zł a teraz jeszcze + głowica... ;) Czy Gitzo ma jakiś precyzyjne głowice czy tylko same takie kulowe itd bo nawet na stronie nic bardziej precyzyjnego nie znalazłem - same kulowe w odmianach wszelakich ;)

m3
26-06-2010, 17:08
Witam :) Właśnie zastanawiam się nad zakupem statywu.Chcę wydać około 150 euro(max 500 złoty).Przeglądając rożne modele zainteresowały mnie te dwa statywy :

1: http://www.allegro.pl/item1057607870_statyw_benro_a300_a_300_ex_a_300ex_ glowica_hd_18.html#gallery

2: http://www.cullmann-foto.de/detail/id/magnesit-525.html Tu komplet z głowicą w niemiecki sklepie internetowym : http://www.amazon.de/Cullmann-Magnesit-525-Stativ-3-Wege-Kopf/dp/B002A9JN84/ref=sr_1_46?ie=UTF8&s=ce-de&qid=1277564334&sr=1-46

Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tych statywów ? A może polecacie coś innego do tej ceny ? Oczywiście chodzi o nogi z głowica :)
Z góry dziękuje za wszelkie propozycje i rady.

Dodam że statyw musi utrzymać Nikon'a D5000 i Nikkor'a 70-300 VR więc coś około półtora KG.Najlepiej jak będzie miał już te 4kg bo może się na przyszłość przydać :D

iroyork
26-06-2010, 23:57
Znalazłem i spodobał mi się dopóki ceny nie zobaczyłem :D ma go na skąpcu 1 sklep za 2700zł a teraz jeszcze + głowica... ;) Czy Gitzo ma jakiś precyzyjne głowice czy tylko same takie kulowe itd bo nawet na stronie nic bardziej precyzyjnego nie znalazłem - same kulowe w odmianach wszelakich ;)

Zobacz ta: http://www.bhphotovideo.com/c/product/339485-REG/Gitzo_G2272M.html#reviews

m3
27-06-2010, 18:28
Mój poprzedni post już nie aktualny ;] Właśnie zamówiłem statyw Cullmann Magnesit 525 :)

Wujot
27-06-2010, 20:48
Ciekawa dyskusja - przypomina szukanie św Graala. Tyle tylko, że go nie ma. A konkretnie nie ma jednego uniwersalnego statywu "do wszystkiego" (podobnie jak nie ma jednego uniwersalnego oświetlenia).

Dobry statyw powinien być prosty (mało segmentów) i ciężki. Czym toporniejszy i masywniejszy tym lepszy. Np. taki jak pod teodolit. Tyle tylko, że czasem zachodzi konieczność jego przenoszenia! I nie zawsze jest też tak samo niezbędny. Wybór statywu zależy więc od kombinacji tych czynników. I tak:
- w studio czym cięższy tym lepszy, jak brakuje kasy to można kupić geodezyjny (używałem takiego z kolumną centralną pod Sinara i Linhofa - na pewno nie był wiele gorszy od MN 028 ). Ciężki statyw - nie tylko z powodu ograniczania drgań, powtarzalności kadrów (ważne przy montażach), możliwości robienia makro przy sztucznym świetle ale przede wszystkim jak ktoś na niego wlezie to on ma się przewrócić a nie sprzęt.
- ulica. Jeśli dojedzie się autem, ruch pieszych spory a punkt focenia jest jeden - jw. Jeśli spacerujemy i robimy większą ilość tematów to średniak wagowy. Ale przy dobrej pogodzie i street fotografii już monopod (zakładając, że pracujemy długą optyką).
- krajobraz. Tu zaczyna się prawdziwe kombinowanie. Jeśli wyprawa jest wymagająca kondycyjnie to dżwiganie czterech dodatkowych kilogramów może dać się ostro we znaki. I pozbawić sił do fotografowania. Do przemyślenia jest po pierwsze wybór optyki. Czy warto targać 200 mm skoro robi się nią 5 % tematów? Czy warto brać jasną stałkę skoro blenduję ją do 8? Czy planuję robić zdjęcia o zmierzchu czy nocy i czy w ogóle pojawią się korzystne warunki do fotografowania? Czy ekipa z którą idę będzie skłonna na mnie czekać?
Odpowiedż "niezbyt" na ostatnie pytanie podpowie nam np. zabranie monopoda. Szybkość pracy z nim, szczególnie w skalistym albo mokrym terenie jest wprost nieporównywalna ze statywem. Używany z samowyzwalaczem da nam dodatkowe 3 przesłony swobody. Jak zdecydujemy się na statyw to może wybrać model masywny... ale niski. Lepiej kucnąć przy focie raz na pół godziny niż nosić te kilogramy. Ważne jest też podejście nasze do post produkcji. Zamiast jednej perfekcyjnej technicznie foty możemy zrobić 18 klatek "z ręki" i po sklejeniu i zresamplowaniu uzyskać najwyższej jakości fotę, o której ci targający 6 kg statywy będą mogli pomarzyć! Nie twierdzę, że to zawsze będzie możliwe ale prawie zawsze. Za to ciężki statyw w plenerze zawsze będzie niezbędny dla fotografa przyrodnika (ptaki, makro).
Reasumując. Analizując potrzeby i tematy naszej aktywności można np dojść do wniosku, że zamiast "uniwerslnego" statywu za 500 zł należy kupić:
- drewniaka do studia za 100 zł
- monopod z prostą głowicą za 150 zł
- niski dość solidny statyw "w góry" za 200 zł

Podsumowując. Należy myśleć kompleksowo o całym procesie fotografowania. Przed wyjściem w teren starannie przemyśleć możliwe tematy, zastanowić się nad optyką (i aparatem), powiedzieć sobie co jest naszym celem (wyłącznie foty, foty + wycieczka, wycieczka + foty, może foty). Ocenić szanse na sukces - jak są niewielkie to ograniczyć sprzęt. Albo wymyśleć sobie jakiś temat, manierę, metodę.
W cuda nie wierzę. Nie ma możliwości zrobienia statywu lekkiego i tłumiacego drgania (wbrew forumowym opiniom - fizyka się tu kłania ), wielosegmentowego z zaciskowymi łączami ale sztywnego a do tego szybko się rozkładającego. Każdy sprzęt ma pewien zakres stosowalności. Rozsądny zestaw statywów będzie zawsze lepszy od największego cuda. Sam stosuję pewnie z 7 statywów i monopodów - żaden nie jest jakoś częściej używany...
Pozdro

maaati
26-07-2010, 15:48
Tak wiem, przeczytałem stosunkowo dokładnie i mimo wszystko nie uzyskałem pomocy. Oczywiście dowiedziałem się, że tani statyw zły, drogi statyw dobry. Ale niestety nie stac mnie - i w najbliższym czasie nie będzie, na statyw droższy niż 200zł. Statywu będę używał do krajobrazu, może jakaś architektura i zastosowania RÓŻNE (może coś na aukcję internetową, ale na pewno nie makro, przyroda itp.). Co polecacie?

jaś
26-07-2010, 17:04
Sam stosuję pewnie z 7 statywów i monopodów - żaden nie jest jakoś częściej używany...
Pozdro
:) przeczytałem całość posta cytuję tylko koniec :) mam jeden statyw - używam go cały czas właściwie to nie fotografuję bez statywu - ma "normalną" wysokość, trzy segmenty (wolałbym cztery bo czasami z trudem upycham w walizce ale 3 segmenty mają inne zalety) waży 1.3kg (mógłby być jeszcze trochę lżejszy) i jest zrobiony z włókna weglowego do tego głowica kulowa 0.3kg (mam również 3d ale akualnie nie używam). Uważam że jest uniwersalny (głowicę można zmienić na dopasowaną do potrzeb) - ideały nie istnieją - czasami widzę reklamy statywów bliskich mojemu wobrażeniu ideału - mają zwykle jedną drobną wadę - cenę.

Jak czytam niektóre posty to widzę że mam do czynienia z prawdziwymi geniuszami renesanu, zakres fotografii jaka uprawiają przytłacza od makro poprzez achitekturę i pejzaż do fotografii reklamowej, portretu i mody potrzebują kilkunastu obiektywów, kilku korpusów, kilku statywów i monopoda - widząc to popadam w lekko nostalgiczny nastrój jak to dobrze że ja potrzebuję tylko jednen korpus (drobne kłamstwo bo czasem używam analoga) jeden statyw i mógłbym się zadowolić jednym obiektywem (mam oczywiście kilka więcej niż jeden ale tak naprawdę to zadowoliłbym się jednym lub maksimum dwoma), żeby jeszcze jeszcze filtry były tańsze lub wystarczała mi UVka która leży w szafie (bo nie używam) to byłoby cudownie.

pic1985
26-07-2010, 20:33
Ja proponuje BENRO sam mam 300EX czy 350EX i jest super - co prawda mój zestaw to maź d90 + SB900 + 70-300 ale taki zestaw daje rade. Lekki ma odwracaną kolumnę, hak na "dociążenie" regulowane kąty. Wszystko czego potrzeba na początek - kupiłem rok temu w promocji za niecałe 200 PLN. Proponuje poszukać firm nie najbardziej znanych ale dających ciekawe parametry - dla kogoś kto używa statywu nie częściej niż 1-2 razy na miesiąc to chyba dobre rozwiązanie.

YANOSZ
28-07-2010, 00:22
W temacie nie ma nic o statywach SLIK mam na oku model SPRINT PRO II
http://www.sklepfotograficzny.pl/statywy/slik/statywy-i-monopody/statyw-SPRINT-PRO-II+glowica/
Miał ktos doczynienia z tym produktem?

leszeg
28-07-2010, 20:58
jeśli nie masz kasy , a masz stałe źródło utrzymania to sa sklepy w których kupisz dobry zestaw na raty 30x% .Dla mnie to fajne rozwiazanie. Płace pare złotych miesiecznie ,a sprzet mam spoko.

wojtas0009
28-07-2010, 21:14
YANOSZ :) o statywach SLIK jest na forum nikoniarzy :) sam pisałem,
co do SPRINT PRO II, za praktycznie te same pieniądze można dostać 330DX... zobacz ten statyw :) ja rozłożyłem tego Sprint Pro II i szybko odłożyłem... wziąłem w tej samej cenie 330dx :)

Ggrzesiek
29-07-2010, 10:20
Witam

Od około 3 lat używam statywu Slik Pro 330DX. Najpierw współpracował z Olympusem E-400, a teraz z nieco cięższym Nikonem D90. Jestem z tego trójnoga bardzo zadowolony. Mimo upływu czasu i dosyć intensywnego użytkowania wszystko pracuje tak jak w dzień po zakupie. Kierując się wyborem chciałem oczywiście aby statyw był stabilny ale także i niezbyt ciężki. Jeśli ktoś potrzebuje przyzwoitego statywu, który dosyć często będzie dźwigał na plecach to polecam Slika.

Zalety:
- waga
- przyzwoita sztywność konstrukcji
- jakość wykonania
- możliwość ustawienia nóg pod 3 różnymi kątami (bardzo przydatne w terenie)
- przy zakupie otrzymałem także pasek na ramię, wydaje mi się, że to lepsze rozwiązanie niż pokrowiec
- pianka na górnej części nóg - to nie gadżet! Zimą ta pianka bardzo się przydaje. Już przy kilkustopniowym mrozie, nawet w dobrych rękawicach, jeśli złapiemy za metalową część ręce marzną błyskawicznie.
- sposób regulacji wysokości kolumny centralnej - jeśli w teren, to wydaje mi się, że system zaciskowy jest poręczniejszy, jeśli wymagana jest precyzja (może np. w studio) to pewnie lepiej sprawdzi się korbka.

Wady:
- biorąc pod uwagę cenę i trwałość sprzętu raczej nic mi nie przychodzi do głowy.

Generalnie uważam, że statyw należy kupić jak najlepszy. Zmienia się aparaty, obiektywy, a statyw zostaje.

Pozdrawiam

cinspire
29-07-2010, 22:10
I ja się podepnę pod temat. Również rozglądam się za statywem.
W chwili obecnej mam D3000, wkrótce do tego 70-300vr, z czasem dojdzie jakaś lampa, a kiedyś tam prawdopodobnie D90/jego następca.
Planuję sporo pobawić się z fotografią na dłuższych czasach, poeksperymentować w plenerze, za jakiś czas może uda się też zorganizować coś a la studio.
Chcę kupić coś solidnego, jak napisał poprzednik, zmieniają się aparaty, a statyw zostaje.
(Nie nastawiam się na jak najlżejszy - na dalekie wyprawy. Raczej coś do wożenia samochodem, ponoszenia trochę po mieście czy innej okolicy).

Ciekawie wygląda (przynajmniej w materiałach marketingowych) głowica Manfrotto 324RC2 (trochę ponad 300 zł http://www.ceneo.pl/7606258).
Może ktoś o czymś takim coś powiedzieć, jak się sprawdza? Może lepiej zwykłą kulową (tzn. nie joystick)?
Do tego nogi - tak na szybko wygrzebane
Manfrotto 055XPROB Professional
(od około 450 zł http://www.ceneo.pl/1619633s)
A może coś innego, wartego polecenia?
Nie jest mi potrzebny znaczek, tylko przyzwoity statyw.

Generalnie chciałbym, żeby nogi+głowica bez wyciągania kolumny miały około 150 cm.
Oczywiście przydało by się, żeby był jak najlżejszy, ale wiadomo, coś za coś, więc z ok 3kg się liczę.

Budżet był planowany na 500 zł, ale okolice 900 zł są w realnym zasięgu.
Wolę wydać więcej, ale żeby w krótkim czasie nie stwierdzić, że to jednak nie to i rozglądać się za czymś innym.

MARTINK
29-07-2010, 22:17
I ja się podepnę pod temat. Również rozglądam się za statywem.
W chwili obecnej mam D3000, wkrótce do tego 70-300vr, z czasem dojdzie jakaś lampa, a kiedyś tam prawdopodobnie D90/jego następca.
Planuję sporo pobawić się z fotografią na dłuższych czasach, poeksperymentować w plenerze, za jakiś czas może uda się też zorganizować coś a la studio.
Chcę kupić coś solidnego, jak napisał poprzednik, zmieniają się aparaty, a statyw zostaje.
(Nie nastawiam się na jak najlżejszy - na dalekie wyprawy. Raczej coś do wożenia samochodem, ponoszenia trochę po mieście czy innej okolicy).

Ciekawie wygląda (przynajmniej w materiałach marketingowych) głowica Manfrotto 324RC2 (trochę ponad 300 zł http://www.ceneo.pl/7606258).
Może ktoś o czymś takim coś powiedzieć, jak się sprawdza? Może lepiej zwykłą kulową (tzn. nie joystick)?
Do tego nogi - tak na szybko wygrzebane
Manfrotto 055XPROB Professional
(od około 450 zł http://www.ceneo.pl/1619633s)
A może coś innego, wartego polecenia?
Nie jest mi potrzebny znaczek, tylko przyzwoity statyw.

Generalnie chciałbym, żeby nogi+głowica bez wyciągania kolumny miały około 150 cm.
Oczywiście przydało by się, żeby był jak najlżejszy, ale wiadomo, coś za coś, więc z ok 3kg się liczę.

Budżet był planowany na 500 zł, ale okolice 900 zł są w realnym zasięgu.
Wolę wydać więcej, ale żeby w krótkim czasie nie stwierdzić, że to jednak nie to i rozglądać się za czymś innym.

http://www.forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=138293
Na pewno nie pozalujesz.

cinspire
29-07-2010, 22:42
Dzięki MARTINK.
Może ktoś coś doradzi jeszcze z głowicą. Skłaniam się ku kulowej, ciekawi mnie ta wspomniana wyżej Manfrotto 324RC2. Ale póki co widziałem trochę filmików i marketingu. Nie wiem jak się takie coś sprawuje "w walce", po pewnym czasie.

marszull
30-07-2010, 11:56
kulowa joystick jest ok ja uzywam czasem ze statywem (bo na stale to 410) a najczesciej z monopodem. Ale mam 222 a nie ta z linku. "Steruja sie" bardzo dobrze. Jako rekomendacje moge powiedziec ze mialem ja wczesniej, pozniej mi ja skaradziono i niedawno kupilem taka sama ;)
ale jak ci potrzebna bardzo duza precyzja, to jednak wtedy kulowej glowicy nie polecam.

cinspire
30-07-2010, 15:49
Mi bardzo duża precyzja niepotrzebna. Raczej łatwość/ szybkość ustawiania jakiegoś kadru, który później i tak można dociąć.

marszull
30-07-2010, 17:34
latwosc szybkosc to joystick sie sprawdza w 100% tylko proponowalbym organoleptycznie ktory bardziej ci pasuje poziomy czy pionowy
mi bardziej podpasowal 222

cinspire
30-07-2010, 20:57
Da się toto wymacać w jakimś sklepie dla idiotów lub kosmicznej konkurencji?
(Bo jak ostatnio byłem i zapytałem z ciekawości o Nikkory, to stwierdzili, że nie ma i w ogóle to jest tylko tych kilka obiektywów, które widać w gablocie. Więc z tym może być podobnie. )

marszull
30-07-2010, 23:47
kosmiczna konkurencja to zadna konkurencja na MM bo to ta sama firma ;)
a w temacie to tam raczej nie pomacasz
a skad jestes? to moze ktos pomoze w tym temacie

getos
31-07-2010, 09:13
jak statyw to solidny, nie ma co się bawić w głupoty, ja biorę pod uwagę Manfrotto i Benro, przewagą tego drugiego to pokrowiec, pierwszego to chyba jednak lepsze wykonanie, ale różnica jest minimalna, do wyboru wchodzą takie modele:
Manfrotto 055PROXB
Benro A600EX
do nich głowice kulowe:
Manfrotto 496RC2
Benro KB-2A
w obydwu wypadkach to wydatek po około 650 zł (wiem że trochę ale w dziadostwo nie idźcie, ja poszedłem i muszę zmieniać, właśnie na jeden z tych dwóch mam zamiar się zdecydować)

Marcin Borkowski
31-07-2010, 10:02
mam slika 330dx, ale kupując ten statyw w zestawie z głowicą, całkiem szybko będziemy chcieli ją zmienić

cinspire
31-07-2010, 16:57
kosmiczna konkurencja to zadna konkurencja na MM bo to ta sama firma ;)
a w temacie to tam raczej nie pomacasz
a skad jestes? to moze ktos pomoze w tym temacie

Okolice Wrocka, z tym, że do Wrocka muszę dojechać, dlatego pytałem o te dwa sklepy, za którymi nie przepadam, ale jednak one mi się kojarzą z "macaniem" (i kupieniem oczywiście gdzie indziej :P)
W sumie nie spieszy się tak bardzo, teraz w planie 70-300vr. Więc statyw to może wrzesień.
(No i trzeba się spieszyć, bo nam wspaniałomyślnie VAT podniosą :P)

Greg77
03-08-2010, 02:49
mam slika 330dx, ale kupując ten statyw w zestawie z głowicą, całkiem szybko będziemy chcieli ją zmienić

No wlasnie to ciekawe......kupuje Slik 500DX i tam chyba jest podobna glowica?!
Ogladalem go w sklepie i wyglada dosc masywnie.......hmmmm mam nadzieje ze sie sprawdzi;)

bulinko
06-08-2010, 15:04
Ja mam teraz rozterkę jaki statyw kupić.
Potrzebuje statywu do fotografii makro, a z racji, że na statywach się nie znam i nie wiem na co patrzeć w doborze to proszę o poradę w doborze jakiegoś statywu+głowica.
Całość 600-700 zł. Sprzęt to D90+ N105

mycza
06-08-2010, 16:26
Ja mam teraz rozterkę jaki statyw kupić.
Potrzebuje statywu do fotografii makro, a z racji, że na statywach się nie znam i nie wiem na co patrzeć w doborze to proszę o poradę w doborze jakiegoś statywu+głowica.
Całość 600-700 zł. Sprzęt to D90+ N105

Ja polecam Velbon CF-530, na Allegro powinny być z głowicą 3D, w Twoim budżecie.

bulinko
06-08-2010, 18:36
Ok dzięki za szybką odpowiedź, poczekam jeszcze na inne komentarze.
P.s Przepraszam za strasznie nie gramatycznie pytanie, teraz dopiero zauważyłem co napisałem;)

Pinczer
06-08-2010, 23:44
Ja polecam Benro Versatile, łatwość operowania kolumną, jakość wykonania statywu, wszystko przemawaia na korzyść tych statywów

cichy_no_war
07-08-2010, 02:15
Ja ze swojej strony polecam velbon sherpa. nigdy mnie nie zawiódł. Jak na moje potrzeby to idealny kompromis miedzy wagą a stabilnością. I co ważne: mimo upływu lat nie musiałem nigdy dokręcić choćby śrubki.

tadeusz60
07-08-2010, 12:57
Nic nie napisałeś o bużecie. ale popieram przedmówcę. Też mam Velbon Sherpa 600. Może trochę ciężki (2 kg), ale za przyzwoitą cenę (350-400 zł) otrzymasz dobrą jakość, niezawodność, stabilność, nie musisz się garbić (wys. 170 ), sprzętu też udźwignie sporo (4 kg), ma odwracaną kolumnę do zdjęć makro, głowica 3D w zestawie, płytkę szybkomocującą również posiada no i nby nic ale pokrowiec też dostajesz. Na początek znakomity wybór - polecam !

Mcarto
07-08-2010, 15:03
Witam
Przymierzam się do zakupu statywu który docelowo ma utrzymać d90.
Czytam już od ponad tygodnia porady i inne opinie i mam coraz większy mętlik i nie wiem co wybrać.
Chciałbym coś przenośnego a za razem lekkiego a na Carbon mnie nie stać. Jestem dość wysoki 188cm i jedyne statywy jakie przychodzą mi do głowy (ze stabilnych) to Manfrott0 055 i Benro z serii A-297m8. Nie wiem który z nich lepiej wybrać - oba są ciężkie i mało poręczne ale stabilne - wcześniej myślałem o Benro A-258 ale ma nogi cztero-segmentowe (podobno sporo mniej stabilne?) i kolumnę musiałbym wysuwać o 7 cm.

mycza
07-08-2010, 15:10
Witam
Przymierzam się do zakupu statywu który docelowo ma utrzymać d90.
Czytam już od ponad tygodnia porady i inne opinie i mam coraz większy mętlik i nie wiem co wybrać.
Chciałbym coś przenośnego a za razem lekkiego a na Carbon mnie nie stać. Jestem dość wysoki 188cm i jedyne statywy jakie przychodzą mi do głowy (ze stabilnych) to Manfrott0 055 i Benro z serii A-297m8. Nie wiem który z nich lepiej wybrać - oba są ciężkie i mało poręczne ale stabilne - wcześniej myślałem o Benro A-258 ale ma nogi cztero-segmentowe (podobno sporo mniej stabilne?) i kolumnę musiałbym wysuwać o 7 cm.

Witam,
Ja bym wybrał Manfrotto z tych dwóch, w wątku polecałem Velbon CF-530, mz może on być dla Ciebie za niski.

bulinko
07-08-2010, 15:39
A takie jeszcze mam pytanie, kupując na przykład statyw Berno to musze dokupić do niego głowice takiej samej firmy czy mogę kupić głowice manfrotto.

Mcarto
07-08-2010, 16:02
Witam,
Ja bym wybrał Manfrotto z tych dwóch, w wątku polecałem Velbon CF-530, mz może on być dla Ciebie za niski.

Sam już nie wiem bo czytałem się, ze nawet 055 ma wysokość 143cm be wysuniętej kolumny - inne podobnie wypadają więc i tak nie mam tych nóg długich a samą kolumnę wystarczy mi wysunąć do 150 cm + głowica i aparat i jest ok.
Możesz mi przybliżyć jaka jest wysokość tego Velbona bez wysuniętej kolumny bo nie mogę tego odnaleźć?

Greg77
07-08-2010, 21:30
Powtarzam sie ale chcial bym uslyszec opinie o tym SLIKu 500DX, ktos mial z nim do czynienia? Kupuje go i znam opinie jednego forumowicza ale chce uslyszec jeszcze jakies.....please;)
Co z ta glowica ktora jest w zestawie bo slyszalem ze nie jest najlepsza??;)

Mcarto
07-08-2010, 22:12
Zdecydowałem się ostatecznie na Benro A-257m8. Statyw waży 1.8kg a bez wysuniętej kolumny jest wyższy od Manfotto 055 a z wysuniętą niższy o 10 cm. Z tą wysokością maksymalną trzeba uważać bo nie zawsze wyższy znaczy stabilniejszy - środek ciężkości jest często niżej.

@Greg77 - ten Slik ma b.dobre opinie, oglądałem go w sklepie i rzeczywiście tak jak w recenzjach jest opisane, jest b.solidny. Głowica 3D jest ciężka i solidna jak cała reszta.

Greg77
07-08-2010, 22:42
@Greg77 - ten Slik ma b.dobre opinie, oglądałem go w sklepie i rzeczywiście tak jak w recenzjach jest opisane, jest b.solidny. Głowica 3D jest ciężka i solidna jak cała reszta.

Dziekuje, o to chodzi.....waga i stabilnosc;)
Tez ogladalem w sklepie ale wtedy jeszcze nie wiedzialem czy go chce a teraz jest wyprzedany:D
Tak to juz w tej Irlandii jest, jak sie cos podoba to bierz bo jutro juz nie bedzie:D

Marcin Borkowski
07-08-2010, 22:57
właśnie ta głowica do do stabilnosci z d70s i sigmą 70-300 apo, niby ok ale gdy dokręcę wiesz tą rączkę zestaw o jakies 2mm w dół się obniża..
dlatego zastanawiam się nad jakąś solidną, kulową.
500dx pewnie lepszy od 330dx, ale nogi z 330dx mi pasuję i cze czuję potrzeby wymiany na inne, więc z 500 będzie jeszcze lepiej:D

Mcarto
08-08-2010, 20:53
Mam jeszcze jedno pytanie na szybko - wybrałem już model statywu ale nie mogę się jeszcze zdecydować czy ma być cztero-sekcyjny czy trój-sekcyjny. Cztero-sekcyjny jest poręczniejszy ale zależy mi na stabilności i chcę się dowiedzieć czy jest wielki rozdział miedzy nimi pod względem stabilności "w akcji" czy nie?

drk
09-08-2010, 12:54
Czasami można myśleć, kombinować... po prostu zwróć uwagę na wagę sprzętu, który będzie głownie mocowany na głowicy... porównaj ją z wagą statywu i głowicy to Ci da jakiś obraz czy dany statyw (+głowica) będą ok. Chyba nie muszę mówić, że statyw powinien być cięższy, żeby Ci sprzęt nie poleciał w terenie przez podmuch wiatru... ok, można bawić się w obciążenia statywu ale po co. Statyw to pewna inwestycja. Zwróć uwagę gdzie go będziesz używał, jak w terenie to lepiej mieć lżejszy (ale i tak cięższy od montowanego sprzętu) jak w studio... to ciężki, mocny, trwały... może być z żelbetonu hehe ;)


...Cztero-sekcyjny jest poręczniejszy...

w jakim sensie poręczniejszy? masz więcej roboty z odkręcaniem (benro) lub odblokowaniem (np. manfrotto) poszczególnych sekcji. W terenie uciążliwość straszna (no chyba, że w pewnym sensie mylę pojęcie poręczności z praktycznością hehe),


...ale zależy mi na stabilności...

popatrz na ostatnią (patrząc od góry) sekcję w 3 i 4 sekcyjnym statywie, będzie się dyygotał, jeśli chcesz stabilnie to jak najmniej sekcji.

pozdro;

Mcarto
10-08-2010, 19:19
Jest to (odkręcanie) nieco uciążliwe ale i tak statyw przeważnie rozłożony niosę w ręku. Wybrałem statyw który ma spory udźwig (10 kg) ale nie jest ciężki - wolę dociążyć go. Zastanawiam się tyko jak wielka jest różnica w stabilności między trzy a cztero-sekcyjnymi nogami bo każdy wspomina, że jest ale nikt nie wie jak spora - wolałbym cztero-sekcyjny bo mogę go nawet zabrać do walizki z samolocie.

messer
10-08-2010, 23:40
Odpowiadając na pytanie z pierwszego posta w tym wątku: Kupić najlepszy, na jaki Cię stać.

wĄs
10-08-2010, 23:50
mam MF055xprob + kulową 486rc2...polecam z czystym sumieniem...musisz dopasować przede wszystkim statyw do ciężaru sprzętu...jeśli chodzi o głowicę to dla ciebie to trudny wybów...do foto. ludzi wybrałbym szybszą, czyli kulową...jeśli chodzi o widoki to 3d...manfrotki teraz potaniały...pozbieraj i kup bo to najtańszy sprzęt na rynku wart swojej ceny.

drk
11-08-2010, 13:52
Walku, tutaj każdy Ci poradzi jak umie, zwróci uwagę na ważne elementy, głównie z własnego doświadczenia, ale nikt nie znajdzie złotego środka bo takiego nie ma. Ciężko przewidzieć czy częściej będziesz używał (potrzebował) stabilności czy praktyczności, poruszyłeś odwieczny problem w niejednym aspekcie.
Trudno też opisać na ile trój-sekcyjny będzie bardziej stabilny od czworo-sekcyjny (nie wiem w jakiej jednostce to porównać :P może w Richterze?) podaj dwa do porównania jeden trój drugi czworo, to ludziki Ci pomogą z doświadczenia, najlepszym pomysłem było by pójść do sklepu i sobie zobaczyć, porównać. Masz ciężki wybór, bo trudno dobrać praktyczność z ergonomią, ceną, cechą produktu. WALCZ :)

Moim zdaniem, kupił bym stabilny, potem dozbierał i kupił drugi totalnie praktyczny (żeby zmieścić nawet do kieszeni);

pozdrawiam;

Mcarto
11-08-2010, 22:48
Walku, tutaj każdy Ci poradzi jak umie, zwróci uwagę na ważne elementy, głównie z własnego doświadczenia, ale nikt nie znajdzie złotego środka bo takiego nie ma. Ciężko przewidzieć czy częściej będziesz używał (potrzebował) stabilności czy praktyczności, poruszyłeś odwieczny problem w niejednym aspekcie.
Trudno też opisać na ile trój-sekcyjny będzie bardziej stabilny od czworo-sekcyjny (nie wiem w jakiej jednostce to porównać :P może w Richterze?) podaj dwa do porównania jeden trój drugi czworo, to ludziki Ci pomogą z doświadczenia, najlepszym pomysłem było by pójść do sklepu i sobie zobaczyć, porównać. Masz ciężki wybór, bo trudno dobrać praktyczność z ergonomią, ceną, cechą produktu. WALCZ :)

Moim zdaniem, kupił bym stabilny, potem dozbierał i kupił drugi totalnie praktyczny (żeby zmieścić nawet do kieszeni);

pozdrawiam;

Uff i tak też zrobiłem:D - kupiłem wczoraj trój-sekcyjnego Giottos GTMTL9261B, żeby zamknąć temat statywu bo widzę, ze nie ma w tej kategorii produktów uniwersalnych ;)
Dziękuję wszystkim za pomoc.

ginter
13-08-2010, 19:59
Rozwazajac wszystkie za i przeciw wybralem Manfrotto 190XPROB + 496RC2.Sprzet zamowiony i czekam na paczke:)

sebaok
14-08-2010, 09:59
Podłacze sie pod temat, szukam statywu o takich parametrach:
- waga max 1,5kg,
- wysokość min. 160cm,
- obciążenie 8kg,
- blokowanie nóg w postaci zatrzasków.

Mcarto
14-08-2010, 14:22
Podłacze sie pod temat, szukam statywu o takich parametrach:
- waga max 1,5kg,
- wysokość min. 160cm,
- obciążenie 8kg,
- blokowanie nóg w postaci zatrzasków.

Zobacz sobie http://www.amazon.co.uk/Giottos-GTMTL9251B-Section-Aluminium-Vertical/dp/B0019HLGE2/ref=sr_1_82?ie=UTF8&s=electronics&qid=1281788146&sr=1-82
Waga 1.5, wyskokość max 160cm ale udźwig tylko 5kg - ze strony producenta

Jak nie to może Velbon CF-530 ciekawie wygląda i kilka osób go polecało.

sebaok
14-08-2010, 20:42
W velbonie blokowanie nog jest zakręcane wiec odpada.

jarek76
14-08-2010, 21:20
W velbonie blokowanie nog jest zakręcane wiec odpada.

Może coś takiego, mam taki i jest naprawdę super
http://allegro.pl/item1183106043_statyw_manfrotto_055cx3_torbyfoto_p l.html

Mcarto
15-08-2010, 02:39
W velbonie blokowanie nog jest zakręcane wiec odpada.

Sorki nie doczytałem- sam też wolę zatrzaski bo są szybsze i widać czy zamknięty czy nie.
Zobacz jeszcze tą (http://www.benro-statywy.pl/?/produkty/detale/39) serię Benro. Będziesz musiał pójść na niewielki kompromis w sprawie wagi bo jak nie to pozostają Tobie tylko drogie Karbony.
Ja sam przy wzroście 188cm. zakupiłem Giottos GTMTL9261B -link (http://www.giottos.com/). Nie muszę nawet wyciągać kolumny do komfortowego korzystania - waga 1.9 kg.

sebaok
15-08-2010, 09:59
Teraz mam do targania 10kg i chce uciąć z tego z 1kg (statyw frota 055xprob - 2,4kg). Mam 2m wzrostu ale w 9/10 przypadków statyw rozkładam do max. 150cm.
Może jakieś benro karbonowe bo nie dam 2k za gitzo, wimberley mnie dobił bo go nie planowałem:)

Greg77
15-08-2010, 17:16
Wy mi tu o wysokosci a ja juz mysle co by kolumne w swoim SLIKu 500DX obciac:D W koncu kolumna ogranicza rozkladanie na pajaka:D

Marcin Borkowski
15-08-2010, 18:27
Greg77 - chyba uraduje Cię wieść na to ze slik w swoich statywach daje 2 częściowe kolumny :) (bynajmniej mój 330 tak ma) :D

Greg77
16-08-2010, 02:01
Greg77 - chyba uraduje Cię wieść na to ze slik w swoich statywach daje 2 częściowe kolumny :) (bynajmniej mój 330 tak ma) :D

:mrgreen: no tos mnie uradowal, 500dx tez pewnie tak ma:D

quantum678
16-08-2010, 11:47
http://www.foto-tip.pl/sklep/statyw_triopo_mx_1327-p-1790.html a o tej firmie ktoś moze coś powiedziec ,

nazgul
16-08-2010, 12:42
Teraz mam do targania 10kg i chce uciąć z tego z 1kg (statyw frota 055xprob - 2,4kg). Mam 2m wzrostu ale w 9/10 przypadków statyw rozkładam do max. 150cm.
Może jakieś benro karbonowe bo nie dam 2k za gitzo, wimberley mnie dobił bo go nie planowałem:)

Wiesz, nie wiem czy jest sens byś zmieniał. Z parametrami jakie podałeś masz tylko jeden wybór: Drogi i KRUCHY karbon. Zbawi Cię ten kilogram? Ja właśnie myśle o innym ruchu - o zoptymalizowaniu obciążenia poprzez zakup DOBREGO plecaka z możliwością troczenia statywu (055XProB + 322RC2) do którego przepakuję zawartość wypchanego na maxa Stealth Reportera D400AW. Zwłaszcza, że Nikkora 70-300 zamierzam zmienić na Tamrona 70-200/2,8 + TC...

adolfik9501
16-08-2010, 22:15
http://www.foto-tip.pl/sklep/statyw_triopo_mx_1327-p-1790.html a o tej firmie ktoś moze coś powiedziec ,

Wydaje się to być kolejny klon Benro/Induro.

pako7726
16-08-2010, 23:27
Nie chcę zakładać nowego wątku więc podepnę się tu.

Chcę kupić statyw a mój wybór waha się między Velbon Sherpa 250R a Slik Sprint Pro 3WAY. Za Slikiem przemawia to, że po złożeniu mniej miejsca zajmuje i ma odwracaną kolumnę (nie wiem czy Sherpa też coś takiego ma) i mniej waży. Cena obydwu bardzo zbliżona.

Ktoś z Was poleca któryś z tych modeli albo miał z nimi styczność i mógłby na ich temat powiedzieć jakąś ciekawostkę albo mocną zaletę? Liczę na pomoc :-)

nazgul
17-08-2010, 17:02
Nie chcę zakładać nowego wątku więc podepnę się tu.

Chcę kupić statyw a mój wybór waha się między Velbon Sherpa 250R a Slik Sprint Pro 3WAY. Za Slikiem przemawia to, że po złożeniu mniej miejsca zajmuje i ma odwracaną kolumnę (nie wiem czy Sherpa też coś takiego ma) i mniej waży. Cena obydwu bardzo zbliżona.

Ktoś z Was poleca któryś z tych modeli albo miał z nimi styczność i mógłby na ich temat powiedzieć jakąś ciekawostkę albo mocną zaletę? Liczę na pomoc :-)

A jaką ma mieć nośność? Miałem Sherpę 435 i demonem stabilności z zalożonym D90 + 70-300VR przy lekkim wietrze to on nie był...

pako7726
17-08-2010, 18:58
Jak na razie to do tego co w stopce. Później pewnie jakieś 70-300. Niby 250R ma udźwig do 3,5 kg a 435 do 3 kg. Jak jest w praktyce tego nie wiem. Demona stabilności w takiej cenie ciężko kupić, więc nawet na to nie liczę :)
Slik jesr lżejszy i chętniej bym go zabierał w podróże. Udźwig do 2 kg hmm...

jaś
17-08-2010, 19:54
W velbonie blokowanie nog jest zakręcane wiec odpada.
końcówki numer z 5 mają zatrzaski, z zerem pokrętła np. ja mam 535 - 5 rozmiar 3 sekcje 5 zatrzaski :) ale przy 2 m wzrostu 535 będzie trochę mała.

sensualna
23-08-2010, 11:36
http://www.foto-tip.pl/sklep/statyw_triopo_mx_1327-p-1790.html a o tej firmie ktoś moze coś powiedziec ,

Mało jest informacji o Triopo w sieci.
Jedyne info na jakie do tej pory trafiłam to ta informacja prasowa http://www.fotopolis.pl/index.php?n=11336
Może ci coś pomoże i rozjaśni.
Generalnie jednak, gdy tak czytam opinię internautów na temat tych statywów to jawią się pozytywnie.
Masz zamiar kupić?

dlugas1982
24-08-2010, 17:46
To i ja się podepnę.
Znajomy potrzebuje statywu.
Amator, bez wyczynów, sprzęt d60+18-200VR, focenie na statywie okazjonalnie, nawet bardzo więc nie potrzebuje żadnej profeski lub nawet pół pro, trzeba statywu w miarę stabilnego dla tego zestawu (bo obiektyw jak wiadomo waży zdrowo więcej jak sama puszka, więc przegina w przód balans)
Wysokośc nie ważna bo nie jest za wielki mój znajomy.
Budżet to 200zł na statyw (razem z głowicą of korz). Nie będzie już nic zbierane ani dokładane, więc trzeba się zmieścić w tej kwocie.

Co polecicie ?

-----------edit---------
nada się w tej cenie ?

http://fotoelektro.pl/statyw-velbon-df-50.html
czy czuć różnicę i brać od razu tego ?
http://fotoelektro.pl/statyw-velbon-df-60.html

błajan
24-08-2010, 19:02
ja za nowego velbona df50 płaciłem 80zł w sklepie w sieci można było dostać za 65 +przesyłka
po roku sporadycznego użytkowania mam mieszane uczucia.
plastik, średnia precyzja, spore rozmiary.
problemem było np precyzyjne ustawienie obiektywu na księżyc p80 (zoom 18x4)
ale za 70 -80 zł ciężko o coś lepszego

KwaK410
28-08-2010, 13:04
Takie szybkie pytanie. Sposób dokręcania głowicy za pomocą dwóch "śrub" tak jak w SLIK PRO czy jednej tak jak w VELBON? Nie wiem co jest lepsze i wygodniejsze przy operowaniu aparatem na statywie? Podpowie ktoś?

skrzynka97
28-08-2010, 13:33
dwie śruby są niezastąpione jak statyw postawisz na nierównym podłożu,
mi w sklepie polecono Slik pro i jestem bardzo zadowolony

KwaK410
28-08-2010, 13:46
Czyli ta druga to śruba służąca do pochylania aparatu na boki, tak? W Velbonie jest do tego tylko motylek. Dobrze mi się wydaję?

szymonvader
28-08-2010, 14:57
ja polecam slika ale cena... nie da rady zmieścić się w 200 zł. Używam pro 500 i jestem zadowolony, stabilny i dobrze wykonany.

KwaK410
29-08-2010, 20:17
Od początku na tego slika parzę i chyba kupię 330. Wydaje mi się dość dobrym wyborem

Marcin Borkowski
29-08-2010, 20:32
mam go, jak chcesz cos wiedziec pisz pw

sensualna
30-08-2010, 11:01
Skoro ma być to zestaw statyw plus głowica to proponuję coś takiego - Triopo C-258 (http://www.foto-tip.pl/sklep/statyw_triopo_c_258_z_glowica_kj_2___zestaw-p-1776.html)
Podobno jedna z bardziej wytrzymałych statywów. Lepsze niż Goldphoto. Za Valbony nie ręczę. Miałam i się rozpadł, a Triopo podobno robią furorę wśród wymagających specjalistów.

KwaK410
31-08-2010, 21:08
mam go, jak chcesz cos wiedziec pisz pw

A powiedz mi proszę z jakim najdłuższym tele robiłeś zdjęcia. Ja dzisiaj byłem w MM i porównywałem 330 do 500. 500 o niebo stabilniejszy. moim zdaniem 330 to naprawdę do lekkiego zestawu z krótkim obiektywem. Może się mylę i ten statyw daje radę i z "większym kalibrem"

Marcin Borkowski
31-08-2010, 21:20
najciezszy moj zestaw to d70s+grip i sigma 70-300 apo i daje rade

adolfik9501
31-08-2010, 21:25
A powiedz mi proszę z jakim najdłuższym tele robiłeś zdjęcia. Ja dzisiaj byłem w MM i porównywałem 330 do 500. 500 o niebo stabilniejszy. moim zdaniem 330 to naprawdę do lekkiego zestawu z krótkim obiektywem. Może się mylę i ten statyw daje radę i z "większym kalibrem"

Zalecenia producenta odnośnie aparat+szkło/jaki statyw znajdują się tutaj. (http://slik.com/e/p20.jpg) Przynajmniej nie obiecuje cudów ;)

EDIT: Zaraz podeślę Ci przez PW test statywów z DFV, gdzie jest między innymi ten Slik 330.

KwaK410
31-08-2010, 22:30
[QUOTE=adolfik9501;2052496]Zalecenia producenta odnośnie aparat+szkło/jaki statyw znajdują się tutaj. (http://slik.com/e/p20.jpg) Przynajmniej nie obiecuje cudów ;)

No i wszystko jasne :) Dzięki - moje testy "organoleptyczne" to potiwerdzają :)

KwaK410
31-08-2010, 22:32
najciezszy moj zestaw to d70s+grip i sigma 70-300 apo i daje rade

Że da radę to nie wątpię. Statyw jest przecież dość porządny. Na pewno się nie przewróci :) - to więcej niż pewne. Ja jednak szukam większej stabilności.

A przy silnym wietrze już próbowałeś ?

Artur25
07-09-2010, 20:41
poszukuje statywu do zestawu d200 80-200 af-s pozniej d700 lub cos w ten desen, dodam ze zazwyczaj statyw bedzie uzywany raczej ze szklarnia od 10-100mm ale 80-200 to moj najwiekszy obiektyw wiec wole pod taki zestaw szukac statywu:) do kwoty 400. Statyw powinien byc solidny wytrzymaly, glownie w gory aczkolwiek do uzytku niezbyt czestego:smile: mam tez pytanko co byscie polecili, moze cos silka lunb benro a moze velbon sherpa 555 lub 600??

Mariusz888
07-09-2010, 21:02
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=2528

To jest mega obszerny wątek o statywach w którym padły chyba wszelakie możliwe konfiguracje i bardzo wiele propozycji statywów ;)

AdamoN
07-09-2010, 21:47
Solidny i wytrzymały za 400 zł ??

Gurgul99
07-09-2010, 22:00
A nie ma takich?
Jak solidny i wytrzymały to od razu musi być frotek za tysiaka?

kurp
07-09-2010, 22:18
Witam. Co do statywu , to najlepszym "ustroistwem" jest zakup statywu drewnianego od zaprzyjażnionego geodety (takiego od teodolitu) i wyposażenie go w dobrą głowicę 3D. Wadą jest jego ciężar i gabaryty. Natomiast dalej same zalety:
- ciężar (też jest zaletą), przenosi wielkie obciążenia
- nie drga na dużym wietrze
- drewno amortyzuje mikrodrgania
- generalnie stabilność i jeszcze raz stabilność
sprawdzone ,można kręcić jeździć głowicą na wszystkie strony bez obawy że w coś stukniemy i zaraz się wywali

emgieb
07-09-2010, 23:04
Nie ma. A Frotek nie musi byc za tysiac. Chcesz Frotka 390 Junior za 450? Wazy 2 kg, mierzy 170 cm rozlozony, teoretyczny udzwig ma 4 kg, jak na nim sadzam D200 z 80-210/4.5 to mozna w niego kopac i sie nie przewraca :)

124miko
08-09-2010, 00:24
Ja z kolei szukam lekkiego statywu na wyjazdy ( często długie ). Ponieważ odchudziłem swój plecak wycieczkowy ( 2 body + 3 obiektywy ) obciążenie nie będzie duże ( największe - D300+N18-200 ). Budżet, powiedzmy do 1000,-PLN.
Co polecacie ?

Artur25
08-09-2010, 06:18
czyli co jednak do 400 nie ma co liczyc na dobry statyw?? jezeli cos nie nazywa sie na m lub g i nie kosztuje od 700 w gore to sa to trzy kijki zwiazane ze soba, chybotliwe itd:) nie wiem ale dlamnie cena nie jest wyznacznikiem jakosci przynajmniej w dzisiejszych czasach kiedy wszystko zeszło konkretnie na psy. Dlatego tez wypisałem kilka modeli o prosil bym o opinie ludzi ktorzy ich uzywaja, a osoby ktore z gory zakładaja ze za 400 nie ma co liczyc na cos dobrego lub tez wyznawcow literek g oraz m raczej prosił bym o nie włanczanie sie do dyskusji bo moim zdaniem tak i tak nie wniesie to nic dobrego ;) a ramy finansowe jak by nie bylo sa ustalone, a nie wiem czy jest sens wydawac 700 za cos czego uzyje sie z 6 razy w roku

akustyk
08-09-2010, 11:23
Jak solidny i wytrzymały to od razu musi być frotek za tysiaka?
albo solidny albo frotka.

akustyk
08-09-2010, 11:26
tak w ogole, to zaczac trzeba od wzrostu. co innego wybrac statyw na 1,60 a co innego na 1,90

z uczciwych i przystepnych cenowo statywow: Velbon Sherpa lub Benro (nie znam modeli, przepraszam).
nawet zwykla Sherpa 600 utrzyma wskazany zestaw - de facto lepiej niz byle Mansrotto z gow* glowica
typu 484

Pinczer
08-09-2010, 11:35
Tematów o statywach było mnóstwo i z nich mogles sie dowiedziec ze szukajac statywu powinienes wziac jeszcze pare spraw pod uwage oprocz sprzetu jaki bedzie wisial na tym to jak powyzej akustyk napisal twoj wzrost czy bedziesz nosil ten statyw na dlugich dystansach czy jestes ograniczony gabarytami po zlozeniu jaka minimalna wysokosc jest potrzebna itd itp i jak sobie to przemyslisz to lista dostepnego sprzetu zmniejszy ci sie do skromneijszej ilosci wtedy zobacz ktory miesci sie w cenie 400 i bedziesz mial prawdopodobnie ten jedyny (lub zaden)

pastaleon
09-09-2010, 12:32
Witam serdecznie

Jestem z zamiłowania ornitologiem amatorem.Moje wędrówki na bezkrwawe
łowy to okolice Krakowa,jak do tej pory tylko z lornetką.

Posiadam D90, 18-105, 35 f/1.8

Zdecydowałem się za jakiś miesiąc na zakup Sigmy 150-500.Finanse nie
pozwalają mi na nic innego,także będzie to mój pierwszy i jedyny jak na
razie obiektyw na ptaki.Cóż,trochę ciemny ale...

Mam prośbę o wskazanie odpowiedniego statywu i głowicy do zestawu D90 i
150-500.

Chodzi mi po głowie głowica Triopo DG-3(typ gimbal) - jakieś 750zł.Czy jest na tyle solidna i komfortowa że spełni wymogi na ten
rodzaj fotografii?
No i statyw.Tu kompletnie jestem zielony.Ile statywów tyle opinii.Zestaw
musi niewątpliwie gwarantować nieporuszone zdjęcia.
Na wszystko jestem wstanie przeznaczyć około 1200zł.

rogal_
09-12-2010, 19:42
Witam,

chce kupic glowice Induro PHQ1 lub PHQ3 (http://www.indurogear.com/products_catalog_PHQ-Series-PanHeads.html). Dzwonilem do kilku sklepow, nigdzie nie ma. Gdzie moge ja kupic w PL? Ewentualnie interesuje mnie inna, podobna glowica - tylko jaka?

Chce kupic tez statyw, do 1000zl. Jak najwyzszy i stabilny. Musi byc mozliwosc rozlozenia nog szeroko i wlozenia kolumny do gory nogami i np. ustawienia jej poziomo. Na wadze tak bardzo mi nie zalezy, ale wiadomo... jesli bedzie lekki, to lepiej, ale nie kosztem np. +500zl. Udzwig ok. 6kg

W jakim sklepie mozna pomacac duzo takich statywow (wawa / lodz)?

Mcarto
08-04-2011, 22:31
Zastanawiam się nad tymi modelami -Slik Sprint PRO EZ vs Velbon Ultra Luxi L II.
Chcę aby całość (z głowicą) nie była dłuższa po złożeniu niż 50 cm i cena nie przekraczała 300 zł.
Mam już jeden solidny statyw ale potrzebuję jeszcze czegoś bardziej podręcznego.

costi
09-04-2011, 00:36
Ktoś wie może, kiedy będzie pełna oferta nowych Triopo w sklepach? Na razie jest trochę sieczka, połowa modeli jest, połowy nie ma.

plusfoto
14-04-2011, 22:05
Dzisiaj na targach pomacałem trochę statywów i wybór padł na sirui 2204 TX lub manfrotto 190xprob. Reszta odpadła niestety w przedbiegach (stabilność i waga). No i mam zagwozdkę. Czy warto dopłacić 400 stówki (100%) do carbona sirui czy zostać przy manfrotto. Po obmacaniu jeśli chodzi o stabilność identyczne, zatrzaski w MF a w S skrętka która chodzi wręcz wzorowo, no i waga MF 1800 a S 1100, dodatkowo w S pokrowiec w komplecie. Powiem szczerze że sirui zaskoczył mnie swoją jakością wykonania.

maly5
14-04-2011, 22:32
plusfoto - jesli myslisz o karbonowych nogach to odpowiedzia moze byc (dla mnie byla) sherpa cf-630/640.

akustyk
14-04-2011, 22:38
Sherpa 6x0 bedzie z grubsza w tej samej cenie.

jesli taniej, to 530-tka - przynajmniej w NL to chodzilo w okolicach 150 EUR.

plusfoto
14-04-2011, 22:54
Powiem szczerze że macałem go dziś też ale nie powiem żeby wzbudził u mnie zachwyt. A i zapomniałem dodać że po złożeniu S 41 cm a MF 57. Tylko czy właśnie warto wydać zamiast 400 800.

maly5
14-04-2011, 23:57
no ale to jest wiecej pytan procz 400 czy 800 zlociszy i 41 a 57cm po zlozeniu. zalezy jaki statyw ma byc wysoki po rozlozeniu, ile sekcji maja nogi, jaka jest stabilnosc konstrukcji, do jakiego obciazenia, czy bedziesz to nosic na plecach po gorach i dlugich wycieczkach czy walniesz to do auta i czasem wyciagniesz niosac 5 min. statywu nie kupuje sie na codzien wiec czasem warto wydac pare zlotych wiecej. ale jak sie go pozniej ciepnie w kąt to nie ma sensu przeplacac. waga robi swoje i u mnie czasem bylo to na zasadzie wziac na lazenie po gorach czy 'nie bedzie mi sie chcialo tego tachać'.
o mf wszyscy wiedza jakie jest. co to jest to drugie to czas pokaze. bo to ze ktos niedawno zaczal robic statywy to fajnie, ale pytanie jak na dluzsza mete sie to bedzie sprawowalo. ja za nieznane mi nogi nie dalbym tyle kasy.