PDA

Zobacz pełną wersję : Panorama sferyczna



Foto1270
12-09-2014, 07:35
Cześć wszystkim,

Ostatnim czasem koncentruję się na tworzeniu panoram okolic. Z wykonanych przeze mnie zdjęć, chciałbym wykonać cuś co się nazywa "PANORAMA SFERYCZNA".

Może ktoś spotkał się i miał przyjemność tworzenia panoram sferycznych ? Czytałem, że podstawia się jakiś skrypt flash, ale potrzebowałbym nieco dokładniejszej instrukcji jak to wykonać.

Czekam na wsparcie!

Pozdrawiam

shaolin
12-09-2014, 08:02
Na forum masz pelno tematow jak robic panoramy sferyczne, w necie masz miliardy poradnikow. Nie trzeba bylo zakladac nowego watku...

Foto1270
15-09-2014, 08:01
Mam nadzieje, że wybaczysz mi ;-) ale mam problem ze złożeniem tego w całość. Sklejam to w jedną panoramę, ale chciałbym aby to nie był płaski obraz ale panorama sferyczna. Wytłumaczyłby mi ktoś czym i jak to mogę wykonać (darmowe programy) ? Ewentualnie jakieś linki, bo może przeotrzyłem.

sedrox
15-09-2014, 10:57
http://fotoblogia.pl/916,tworzenie-malej-planety-photoshop

dobrej zabawy

GonzoG
15-09-2014, 11:07
Mam nadzieje, że wybaczysz mi ;-) ale mam problem ze złożeniem tego w całość. Sklejam to w jedną panoramę, ale chciałbym aby to nie był płaski obraz ale panorama sferyczna. Wytłumaczyłby mi ktoś czym i jak to mogę wykonać (darmowe programy) ? Ewentualnie jakieś linki, bo może przeotrzyłem.

Jak ma być sferyczna, to sklejaj w sferyczną, a nie płaską.
Jest cała masa programów do panoram, jedne lepsze inne gorsze.
Autopano
Panorama sticher
Panorama maker

Wystarczy wpisać w google i wyświetli. Większość dostępna w wersjach testowych, są tez bezpłatne.


http://fotoblogia.pl/916,tworzenie-malej-planety-photoshop

dobrej zabawy
To nie jest panorama sferyczna.

Foto1270
15-09-2014, 13:17
Chodzi mi o wizję przestrzenną ;-)

GonzoG
15-09-2014, 13:30
Chodzi mi o wizję przestrzenną ;-)
Że niby 3D ?? Czy co ??



Może w prosty sposób:


Może ktoś spotkał się i miał przyjemność tworzenia panoram sferycznych ? Czytałem, że podstawia się jakiś skrypt flash, ale potrzebowałbym nieco dokładniejszej instrukcji jak to wykonać.


1. robisz zdjęcie
2. składasz w panoramę sferyczną w programie, który taką opcję posiada.
3. zapisujesz w odpowiadającym formacie

Od cała fizolofia....

Żadnych skryptów, żadnych podstawiań.


Jak chcesz więcej szczegółów - całe poradniki są już na forum, wystarczy użyć szukajki (http://www.google.com/custom?q=panorama+sferyczna&inlang=pl&safe=off&client=pub-000000000&cof=FORID:1%3BGL:1%3BLBGC:CCE5F9%3BBGC:%23000000%3 BT:%23ffffff%3BLC:%23ffcc00%3BVLC:%238a949e%3BALC: %23ffff66%3BGALT:%23CC9908%3BGFNT:%23cc9908%3BGIMP :%23223472%3BDIV:%23999999%3B&domains=forum.nikoniarze.pl&sitesearch=forum.nikoniarze.pl&hl=pl&oe=ISO-8859-2&prmd=ivns&ei=7s0WVLvqFYOrOtmTgLgD&start=10&sa=N)

sedrox
15-09-2014, 15:37
To nie jest panorama sferyczna.

czyli wikipedia wprowadza w błąd podając taki przykład :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Panorama_sferyczna

GonzoG
15-09-2014, 15:40
czyli wikipedia wprowadza w błąd podając taki przykład :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Panorama_sferyczna
A od kiedy to wikipedia jest zaufanym źródłem informacji... szczególnie jeszcze polska wersja...

sedrox
15-09-2014, 15:54
A od kiedy to wikipedia jest zaufanym źródłem informacji... szczególnie jeszcze polska wersja...

zatem bardzo Cię proszę o podanie źródła, które jest na tyle wiarygodne, abym w przyszłości nie popełniał takich błędów

(ja znalazłem to: http://www.optyczne.pl/58.6-poradnik-Kadrowanie_zdj%C4%99%C4%87_panoramicznych_Typy_pan oram.html) tylko nie wiem na ile jest to zaufane źródło :)

Borat1979
15-09-2014, 16:14
zatem bardzo Cię proszę o podanie źródła, które jest na tyle wiarygodne, abym w przyszłości nie popełniał takich błędów

(ja znalazłem to: http://www.optyczne.pl/58.6-poradnik-Kadrowanie_zdj%C4%99%C4%87_panoramicznych_Typy_pan oram.html) tylko nie wiem na ile jest to zaufane źródło :)

W twoim źródle jak byk jest napisane: panorama kołowa :)

shaolin
15-09-2014, 16:47
Prawidlowo zrobiona planetka to zwinieta forma panoramy sferycznej zwana kolowa :razz: a sferyczna to zwykle 360x180st.

foto4deg
16-09-2014, 01:06
Do wykonania poprawnej panoramy sferycznej potrzebna jest głowica z możliwością wyznaczenia/ustawienie punktu nodalnego. Bez tego ciężko będzie skleić taką panoramą. Do tego ptgui i pano2vr, najprostsze, najtańsze. Pomijam oczywiście wiedzę, jaką trzeba posiadać do obsługiwania tych programów, ale wszystko pięknie ładnie wytłumaczone w tutkach.

sokolnik
16-09-2014, 22:06
Prawidlowo zrobiona planetka to zwinieta forma panoramy sferycznej zwana kolowa :razz: a sferyczna to zwykle 360x180st.

wydaje mi się że taka planetka (http://m.fotoblogia.pl/32-e81c2fd7e742379d4457c81283133,989,0,0,0.jpg) nie jest poprawna. Jest beznadziejna.

o coś takiego Ci chodziło?

foto4deg
17-09-2014, 00:06
Sokolnik, dlaczego uważasz, że jest beznadziejna? Swój dziwny wygląd zawdzięcza różnicy w wielkości budynków.

shaolin
17-09-2014, 01:29
Waldek bo to nie jest 360x180, spojrz na centrum panoramy - widzisz jak wszystko jest sciagniete do srodka? To znak, ze nie bylo tam danych i to jest to co sobie dosmarowal fotoszop po uzyciu polar coordinates. Budynki nie ma na nic do rzeczy.

:razz:

Limax7
17-09-2014, 19:18
Zrób panoramę 360x180 stopni i oglądaj ją w przeglądarce DevalVR player
http://www.devalvr.com

Robiłem takie panoramy kitowym obiektywem 18-55 i D40x (puszka formatu DX).
Na taką panoramę trzeba było ok 20-25 zdjęć


Sklejałem w PTGui

sokolnik
17-09-2014, 20:04
Waldek bo to nie jest 360x180, spojrz na centrum panoramy - widzisz jak wszystko jest sciagniete do srodka? To znak, ze nie bylo tam danych i to jest to co sobie dosmarowal fotoszop po uzyciu polar coordinates. Budynki nie ma na nic do rzeczy.

:razz:

brawo :)

dlatego ja robiąc plenetkę zawsze robię 1 zdjęcie ziemi :) np tu :) (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3402253&postcount=1)