PDA

Zobacz pełną wersję : SIGMA 18-35 f/1.8 vs SIGMA 35 f/1.4 - który wybrać?



leklisek
05-09-2014, 20:27
Witam serdecznie,
Jestem amatorem fotografii ale z dużymi ambicjami, zamiłowaniem. Proszę o pomoc z wyborze obiektywu. Mam Nikona d300 chciałbym kupić jasny obiektyw do codziennego użytku, zdjęcia rodzinne, wycieczki, zdjęcia córeczki, która urodziła się 7 tygodni temu. Mam co prawda NIKKOR 18-70 i lambę sb-600, ale bardzo podobają mi się zdjęcia z naturalnym światem, a o nie trudno tym obiektywem przy słabszym świetle.
Z braku doświadczenia nie mogę się zdecydować który wybrać:
1. SIGMA 18-35 f1.8 - użyteczne ogniskowe
2. SIGMA 35 f1.4 - jaśniejszy, ale w pomieszczeniach rodzinne ujęcia już trudniej
W zasadzie wybrałbym ten pierwszy ale kusi mnie jasność tego drugiego i nie wiem ile stracę z praktycznego punku widzenia na jasności i możliwości wykonywania zdjęć z małą głębią ostrości i krótkim czasem naświetlania.
Z góry dziękuję za cenne informację i porady. Pozdrawiam

knopers1
05-09-2014, 20:38
bierz 18-35, f1.4 a f1.8 to prawie to samo...

GonzoG
05-09-2014, 20:45
bierz 18-35, f1.4 a f1.8 to prawie to samo...
Takie samo prawie to samo jak f/2.8 a f/3.5, a tu wszyscy mówią, że to spora różnica.


Biorąc tak jasne szkła musisz wiedzieć, że z tym wiąże się pewna niedogodność - a mianowicie bardzo mała głębia ostrości.
Przy zdjęciach rodzinnych i tak będziesz zmuszony do przymykania przesłony, więc to f/1.4 bardzo często będzie tylko napisem na obudowie obiektywu.

Poza tym Sigma 35/1.4 to szkło pelnoklatkowe, jest znacznie droższe od 30/1.4 które jest przeznaczone pod małe matryce.
Tak więc nie ma sensu jego kupowania jeśli nie myślisz o przejściu na pełną klatkę w najbliższym casie.

leklisek
06-09-2014, 09:08
Poza tym Sigma 35/1.4 to szkło pelnoklatkowe, jest znacznie droższe od 30/1.4 które jest przeznaczone pod małe matryce.
Tak więc nie ma sensu jego kupowania jeśli nie myślisz o przejściu na pełną klatkę w najbliższym casie.


Proszę wybaczyć jeśli to pytanie jest głupie, ale czy obiektywu do pełnej klatki nie można podpiąć do aparatu formatu DX? Czy zmieniają się właściwości optyczne?
Jeśli chodzi o SIGMĘ 30/1.4 to wiem że do dobrych on nie należy (celność autofocusa).

knopers1
06-09-2014, 12:19
to zalezy o jakiej S30/1,4 piszesz... Ja mialem dwie wersje i w starej wlasnie AF swirowal. A AF w nowej wersji ART dziala tak znakomicie jak w S17-50.. Trudno nie trafic w punkt tym szklem.

Sin
06-09-2014, 14:27
Proszę wybaczyć jeśli to pytanie jest głupie, ale czy obiektywu do pełnej klatki nie można podpiąć do aparatu formatu DX? Czy zmieniają się właściwości optyczne?
Można podpiąć, tylko po co przepłacać za obiektyw dla większego formatu, jeśli istnieje tańsza alternatywa dedykowana mniejszemu.

Archibald6803
06-09-2014, 15:18
..................chciałbym kupić jasny obiektyw do codziennego użytku, zdjęcia rodzinne, wycieczki, zdjęcia córeczki..............który wybrać:
1. SIGMA 18-35 f1.8 - użyteczne ogniskowe
2. SIGMA 35 f1.4 - jaśniejszy, ale w pomieszczeniach rodzinne ujęcia już trudniej
...............

Do zastosowań które wymieniłeś , ani przez moment nie rozważaj innej opcji niż ta z poz 1.

Zalety takiego zestawu ( jaki będziesz miał ):
a/ topowy optycznie obrazek / ta Sigma to najwyższej klasy optyka /
b/ bezproblemowa celność / d300 to najwyższej klasy pucha w tym względzie /

Jak kiedyś zmienisz puchę , szkło Ci zostanie i będzie równie doskonałe optycznie na innej puszce DX.

leklisek
07-09-2014, 23:33
Do zastosowań które wymieniłeś , ani przez moment nie rozważaj innej opcji niż ta z poz 1.

Zalety takiego zestawu ( jaki będziesz miał ):
a/ topowy optycznie obrazek / ta Sigma to najwyższej klasy optyka /
b/ bezproblemowa celność / d300 to najwyższej klasy pucha w tym względzie /

Jak kiedyś zmienisz puchę , szkło Ci zostanie i będzie równie doskonałe optycznie na innej puszce DX.


Bardzo dziękuję za radę. Pozdrawiam

cz4rnuch
08-09-2014, 09:01
Również przychylam się do opcji 18-35 a 35/1.4 w ogóle nie brałbym pod uwagę na DX. Szkło jest debeściackie ale dla tych co siedzą w FX. 18-35 da Ci taką samą jeśli nie lepszą ostrość a do tego jest bardziej wszechstronne. Oba są niestety bardzo ciężkie. Jeśli jednak dalej zastanawiasz się nad S35/1.4 bo chcesz trochę więcej światła to rozważ też S30/1.4 ale w wersji ART. Poprawiono tam większość bolączek starszej wersji. Szkło jest ostre, małe, stosunkowo lekkie i "patrzy trochę szerzej" a AF jest w porządku, powiedziałbym że lepiej i szybciej niż w N35/1.8DX którego też bym dopisał do twojej listy. Jest najtańszy i o ile taka ogniskowa Ci pasuje to będzie to dobra opcja za najmniejsze pieniądze bo używkę można kupić za 500 PLN.