PDA

Zobacz pełną wersję : Biegi-maraton



Erhlik
03-09-2014, 16:59
Witam szukam pomocy jak najlepiej ustawić Nikona D7100 zeby zrobic ladne ostre (nie zmazy)zdjęć podczas maratonu biegów-bo chcialbym uczestnikom poklikac podczas biegania... otoz jaki najlepszy dac tryb, wiadomo ze nie auto ;P najwazniejsze dla mnie opcje jakie ustawic to jaki dac af? AF-A, AF-S czy AF-C?? jaki pomiar matrycy? i ile pol ostrosci? tam max jest 51pol... i wiaodmo ze migawke wmiare szybka PROSZE o pomoc pozdrawiam mam obiektyw standardowy tzn 18-105mm

pawl_s
03-09-2014, 17:03
Ustaw tryb S, krótki czas, AF-C, pomiar chyba punktowy i mozesz tryb seryjny, czy jak to sie zwie. Wszystko zależy od pogody, jak bedzie słońce to czas bardZo krótki (1/500) i nic ci sue nie "rozmaze". A jak bedzie kiepska pogoda, to zwiększ ISO albo wydłuż czas.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Erhlik
03-09-2014, 17:09
czas naswietlenia 500? myslalem ze szybciej dac migawke? oki pokombinuje mi tylko zalezy na tych af-ach i polach af oki dziekuje za informacje pozdrawiam

pawl_s
03-09-2014, 17:14
Jak masz dużo światła, to daj krótszy czas, tyle na ile ci obiektyw pozwoli. Wydaje mi się, że 1/500 powinno wystarczyć.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

ShutterStill
04-09-2014, 01:57
Priorytet przesłony A z minimalnym czasem 1/500 jak pod górkę ;) 1/800 z górki ;)
Auto iso ograniczone do tylu ile uważasz za akceptowalne. Pomiar punktowy jeśli bez nakryć głowy, w przeciwnym wypadku matrycowy. Af-C z wyłączona blokada śledzenia

Erhlik
04-09-2014, 07:28
a co ma nakrycie glowy wspolnego do pomiaru? hmm chyba to zartobliwie wszystko opisales... szukam konkretnej odpowiedzi, nie mam tu ochoty na zarty na forum, pisze konkretnie wiec szukam kogos kto sie zna...

pardwadwa
04-09-2014, 07:53
Wyborów ustawień są tysiące. Ja proponuję iść na całość, dać manual i po prostu oglądać zdjęcia na monitorku i zmieniać co się nie podoba. Osobiście na pewno miałbym ustawiony pomiar centralny światła, AF w punkt i pojedynczy (AF-S), WB "pod chmurką". No a potem w domu oglądać foto do upadłego, zastanawiać się co jest w nich nie tak i cieszyć się z tych Ciekawych. Czekać na następną szansę. :)

PS. O czasie koledzy już pisali, a mi się wydaje, że czytałem kiedyś coś takiego, że aby wychwycić ostrość "z ręki", należy mieć czas co najmniej dwukrotnie "przekraczający" długość ogniskowej. Tzn. jeżeli masz tele 125, to czas co najmniej 1/250. Oczywiście to zależy też od ręki, chwytu, oddechu...

GonzoG
04-09-2014, 08:40
PS. O czasie koledzy już pisali, a mi się wydaje, że czytałem kiedyś coś takiego, że aby wychwycić ostrość "z ręki", należy mieć czas co najmniej dwukrotnie "przekraczający" długość ogniskowej. Tzn. jeżeli masz tele 125, to czas co najmniej 1/250. Oczywiście to zależy też od ręki, chwytu, oddechu...
Tu nie chodzi o nie poruszone zdjęcia, a nie rozmnażane. Czas zależy od szybkości ruchu.

1/500 powinna być biezpiecznym czasem przy dalszych ujęciach. Przy zbliżeniach nogi czy ręce mogą już wyjść poruszone, tu proponowałbym dla pewności w garanicach 1/800-1/1000, o ile światło na to pozwoli.

ShutterStill
04-09-2014, 13:30
a co ma nakrycie glowy wspolnego do pomiaru? hmm chyba to zartobliwie wszystko opisales... szukam konkretnej odpowiedzi, nie mam tu ochoty na zarty na forum, pisze konkretnie wiec szukam kogos kto sie zna...


Robię tego typu zdjęcia od 20 lat. Nakrycie głowy, czapki, kaski oszukują pomiar punktowy bo często są czarne albo białe.
Pomyśl zanim coś chlapniesz opryskliwego komuś kto chce Ci pomóc. Bo lenistwo to najgorsza choroba! Zamiast próbować samemu to pytasz o gotowy przepis. Ja Ci go daje, a Ty zachowujesz się jak obrażony dzieciak. Życzę powodzenia z takim podejściem

Erhlik
04-09-2014, 14:18
do shutllet ... Poprostu nie wiedzialem oco chodzi z tymi czapkami... nigdy bym nie pomyslal ze pomiar matrycy centralny ma wplyw na czapki biegaczy,.. i to bylo dla mnie zaskoczeniem i moze dlatego tak zareagowalem mimo wszystko przepraszam i kazdemu tutaj dziekuje za wytlumaczenie Napewno poprobuje tylko jeszcze nie wiem ile dac tych af auto, 5, d9, d21 czy d51 ... ito 3D nie wiem konkretnie co to jest w af-3d

ShutterStill
04-09-2014, 15:11
Jeden centralny punkt AF i wyłączona blokada sledzenia

RomanZWrocławia
04-09-2014, 15:58
Erhlik :"nigdy bym nie pomyslal ze pomiar matrycy centralny ma wplyw na czapki biegaczy"
i słusznie, bo nie ma ..:)

ShutterStill
04-09-2014, 16:45
Erhlik :"nigdy bym nie pomyslal ze pomiar matrycy centralny ma wplyw na czapki biegaczy"

i słusznie, bo nie ma ..:)


Następny zagaduje zamiast sprawdzić :/
Na punktowym pomiarze światła nie ma dla Ciebie znaczenia czy mierzysz na czarnym czy na białym ??!! Weź aparat do ręki i sprawdź.
I znowu bedą przeprosiny tak jak wyżej ...

pawl_s
04-09-2014, 18:17
Ehrlik: poszukaj może na nikonrumors.com bo tam kiedyś opisywali działanie AF-ON i trybu AF-C. Może ci się przyda.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

RomanZWrocławia
04-09-2014, 19:31
ShutterStill:
pisz wolniej, dokładniej czytaj :)

ShutterStill
04-09-2014, 20:02
ShutterStill:
pisz wolniej, dokładniej czytaj :)


Na czapki.., ;) zwracam honor i tym razem ja przepraszam

RomanZWrocławia
04-09-2014, 20:14
:) spoko