PDA

Zobacz pełną wersję : Opowiedzcie Ludzie jak to wasza f 80 slajdy naświetla



pituch
07-08-2005, 09:10
Witam.
Jestem ciekaw jak posiadacze f 80 radzą sobie z naświetlaniem slajdów, jakie stosują korekcje ekspozycji przy poszczególnych sytuacjach oświetleniowych.

dziękuję i pozdrawiam :D

Czornyj
07-08-2005, 11:23
Ja nie stosuje rzadnych. W beznadziejnie trudnych sytuacjach oświetleniowych - statyw+bracketing, a potem łącze to w HDRa. Przyznam jednak, że dysponuje skanerem LS9000, który (dzieki gigantycznej rozdzielczości koloru) pozwala nieprawdopodobnie forsować cienie i osłabiać światła...

pituch
07-08-2005, 11:48
"Czornyj" nie masz wrażenia, że przy naświetlaniu slajdów F 80 bez ujemnej korekcji -0,5 lub -1 EV w większości sytuacji oświetleniowych slajdy wychodzą prześwietlone.

Czornyj
07-08-2005, 11:57
absolutnie nie mam takiego wrażenia. Byłem teraz nad morzem, wściekłe słońce, b. duże kontrasty - wszystkie zdjecia naświetlone poprawnie. Generalnie motto F80 jest "przede wszystkim nie prześwietlić". Jeśliby zaczeły mi z niego wychodzić prześwietlone zdja, to zmieniłbym miejsce gdzie kupuje filmy albo laba

pituch
07-08-2005, 12:29
I właśnie tu jest pies pogrzebany. Slajdy pochodziły z różnych źródeł, wywoływane w dwóch labach (wszak niezbyt perfekcyjnych jeśli chodzi o slajdy i może to jest przyczyną), czy możliwe jest, żeby pomiar był rozlegurowany, że tak to nazwę?? Jaki Lab możesz polecić jeśli chodzi o slajdy, w grę wchodzi nawet wysyłka slajdów do wywołania. Wielkie dzięki i pozdrawiam

[ Dodano: Nie 07 Sie, 2005 ]
Co drodzy Nikonowcy mogą powiedzieć o poniższym Labie, jeśli chodzi o wywoływanie slajdów:

MIGFOTO Kodak Express
pl. Waryńskiego 7 (pętla Ogrody),Poznań
tel. (061) 6631775
email: migfoto@o2.pl

Anonymous
07-08-2005, 13:12
Ja nie stosuje rzadnych. W beznadziejnie trudnych sytuacjach oświetleniowych - statyw+bracketing, a potem łącze to w HDRa. Przyznam jednak, że dysponuje skanerem LS9000, który (dzieki gigantycznej rozdzielczości koloru) pozwala nieprawdopodobnie forsować cienie i osłabiać światła...

Przy źle naświetlonym slajdzie nie pomoże najlepszy skaner.
Fotografujac na slajdach bardzo czesto trzeba stosować korekcje naswietlenia, ale tego nie przekaże sie przez forum.

Pozdrawiam:
Andrzej

[ Dodano: Nie 07 Sie, 2005 ]

I właśnie tu jest pies pogrzebany. Slajdy pochodziły z różnych źródeł, wywoływane w dwóch labach (wszak niezbyt perfekcyjnych jeśli chodzi o slajdy i może to jest przyczyną), czy możliwe jest, żeby pomiar był rozlegurowany, że tak to nazwę?? Jaki Lab możesz polecić jeśli chodzi o slajdy, w grę wchodzi nawet wysyłka slajdów do wywołania. Wielkie dzięki i pozdrawiam

[ Dodano: Nie 07 Sie, 2005 ]
Co drodzy Nikonowcy mogą powiedzieć o poniższym Labie, jeśli chodzi o wywoływanie slajdów:

MIGFOTO Kodak Express
pl. Waryńskiego 7 (pętla Ogrody),Poznań
tel. (061) 6631775
email: migfoto@o2.pl

Znakomicie obrabia slajdy firma CCS Druk w Poznaniu ul. Nowowiejskiego 6, 61-731 Poznań tel. 0-61/8551706 - prawdziwy profesjonalizm.

Pozdrawiam:
Andrzej

pituch
07-08-2005, 13:22
Jak cenowo wygląda oferta CCS Druk?

Anonymous
07-08-2005, 13:35
Wywołanie slajdu E-6 w CCS bez ramkowania - 17 zł.

Pozdrawiam:
Andrzej

twlodar
08-08-2005, 09:06
Trochę skaner pomoże.. Skanuje się slajd dwukrotnie, raz na cienie, raz na światła,
raz nominalnie, potem metodą HDR można co nieco w cieniach i światła odzyskać..

Oczywiście, o ile skaner na takie fanaberie pozwala, a klatka tego warta :)

[ Dodano: Pon Sie 08, 2005 9:07 am ]
Co do F80.. Mając aparat z pomiarem punktowym po prostu nie można
źle naświetlić slajdu..

pituch
08-08-2005, 09:36
Rozumiem, że mierzymy za pomocą punktowego pomiaru miejsca najjaśniejsze i najciemniejsze, określamy rozpiętość tonalną danej sceny i na podstwie tego decydujemy się czy zależy nam na głebokich cieniach czy cieniach ze szczegółami, ewentualnie wybieramy średnie parametry ekspozycji dla danej rozpietośći.
Czy tak to mam rozumieć,?. Wszak jeszcze dochodzi rozpiętość tonalan samego slajdu.
pozdrawiam z robotniczego poniedziałkowego poranka:)

gALL
08-08-2005, 10:20
Nie ma czegos takiego jak rozpietosc tonalna slajdu, jest uzyteczna skala naswietlen. naswietlanie na krzywa charakterystyczna. Wiecej na ten temat znajdziesz na pl.rec.foto.

A co do F80 i slajd, to od 4 lat nie mam z tym problemow.

pebees
08-08-2005, 10:25
A co do F80 i slajd, to od 4 lat nie mam z tym problemow.
A wcześniej miałeś ? ;-)

zgredek
08-08-2005, 10:38
Witam.
Jestem ciekaw jak posiadacze f 80 radzą sobie z naświetlaniem slajdów, jakie stosują korekcje ekspozycji przy poszczególnych sytuacjach oświetleniowych.

dziękuję i pozdrawiam :D
Stosunkowo niewiele popełniam fotek na pozytywach, ale korekt dokonuję jesynie w trudnych sytuacjach oświetleniowych. IMHO dobre naświetlanie slajdów to jeden z większych plusów F80'tki. [mam porównanie z EOS 30 i Dynaxami 5 i 7 - koledzy wyżywają się na takim dziwnym sprzęcie... :mrgreen: ]

PS
Oczywiście powyższe nie dotyczy mojej tokinki: to n/AI - z nią mam nieco więcej zabawy :wink:

gALL
08-08-2005, 12:07
A wcześniej miałeś ?

Wczesniej nie robilem slajdow ;-)

powerfactorx
09-08-2005, 17:03
Bezproblemowo naświetla, wg. mnie jest genialny

eRJot
15-10-2009, 22:21
Wykopaliska! :-D

Mam slajd w aparacie więc nie chciałbym zepsuć klatek. Nie zrozumiałem trochę instrukcji i stąd pytanko: jak działa bracketing w F80? To znaczy jak ustawię sobie zrobienie trzech zdjęć w bracketingu (np. -1,0; 0; +1,0) to:
- mam przestawić w tryb robienia seryjnych i raz nacisnąć spust migawki (i zrobią się trzy zdjęcia)?
- mam pozostać w trybie zdjęć pojedynczych i zrobić trzy zdjęcia (trzy razy nacisnąć spust migawki)?
- mam pozostać w trybie zdjęć pojedynczych i zrobić jedno zdjęcie (jeden raz a długo nacisnąć spust migawki i zrobią się trzy)?

J51
16-10-2009, 10:21
Pozostać w trybie zdjęć pojedynczych.

eRJot
16-10-2009, 11:07
Pozostać w trybie zdjęć pojedynczych...

...i nacisnąć migawkę trzy razy czy jeden raz? W instrukcji: "Ustal kompozycję kadru, nastaw ostrość i zrób zdjęcie" :???:

Ma ktoś F80 bez filmu i mógłby to sprawdzić?

Sokolik Wędrowny
16-10-2009, 12:54
Dopiero co założyłem film do F80... :)

W instrukcji na stronie 62 mamy coś takiego:

"Jeśli włączone są zdjęcia seryjne, naciśnij spust do końca i przytrzymaj go dopóty, dopóki aparat nie zrobi nastawionej liczby zdjęć i nie zatrzyma samoczynnie przesuwu filmu.
Jeśli rolka filmu skończy się w trakcie sekwencji, można zrobić pozostałe zdjęcia po założeniu nowej rolki. Podobnie, jeżeli wyłączysz zasilanie w trakcie sekwencji, pozostałe zdjęcia można zrobić po ponownym włączeniu zasilania.
Gdy włączony jest samowyzwalacz, każdorazowe naciśnięcie spustu w trybie sekwencji powoduje naświetlenie tylko jednej klatki."

Faktycznie - jest niedowiedzenie odnośnie tego, jak to jest w trybie zdjęć pojedynczych. Domyślam się, że konieczne jest trzykrotne naciśnięcie spustu migawki, ale pewności nie mam. Aż sprawdzę gdy aparat będę miał pusty... :)

Zawsze możesz włączyć tryb seryjny i postąpić zgodnie z instrukcją. Tu żadnych wątpliwości nie ma.

Dopiska: z ciekawości zajrzałem jeszcze do instrukcji F70. Tam jest napisane jasno:

"Sposób przesuwu filmu S lub SL: Naciśnij spust migawki do końca trzykrotnie, aby zrobić trzy zdjęcia.
Sposób przesuwu filmu H lub L: Naciśnij spust migawki do końca i przytrzymaj go dopóty, dopóki aparat nie zrobi trzech zdjęć."

S, SL - zdjęcia pojedyncze (to drugie z opcją cichego zwijania filmu)
H, L - tryb zdjęć seryjnych (szybszych lub wolniejszych)

Nie sądzę aby w F80 miało być inaczej...

wlopis
16-10-2009, 14:18
W trybie zdjęć seryjnych możemy nie zapanować nad ich ilością ze względu na emocje, w konsekwencji zrobimy następne bezsensu które będą powtórzeniem, aparat ustawiamy w trybie zdjęć pojedynczych i naciskamy spust dwa lub trzy razy, w zależności od ustalonej ilości w sekwencji, wszystko.

Pamietaj że zaprogramowane korekty wynikające z ustawienia innych elementów sterujacych, w trybie bracetingu sumują się.

eRJot
16-10-2009, 14:38
aparat ustawiamy w trybie zdjęć pojedynczych i naciskamy spust dwa lub trzy razy, w zależności od ustalonej ilości w sekwencji, wszystko.
Aha, czyli należy zrobić trzy oddzielne zdjęcia i rozumiem, że po każdym zdjęciu znika jeden znaczek na wyświetlaczu symbolizujący ustawiony tryb bracketingu (2 lub 3 zdjęcia). Dzięki za wyczerpujące temat wyjaśnienie, wlopis.


W trybie zdjęć seryjnych możemy nie zapanować nad ich ilością...
Akurat tryb zdjęć seryjnych to instrukcja opisuje w miarę jednoznacznie. Bo z tego co zrozumiałem to w tym trybie aparat wykona tylko tyle zdjęć, ile jest ustawione w bracketingu. Chyba. :-D

Sokolik Wędrowny
16-10-2009, 14:45
Chyba nie ;) Będze trzaskał tak długo, jak długo będziesz trzymał spust wciśnięty. Oczywiście już bez bracketingu... Jeśli się mylę - poprawcie.

Autopoprawka - przepraszam, namieszałem. To w F70 tak jest. Mam otworzone 2 instrukcje jednocześnie i nie zapanowałem nad nimi. A jeszcze nigdy nie użyłem autbracketingu w praktyce... :)

eRJot
16-10-2009, 15:05
Sam czytałeś: "Jeśli włączone są zdjęcia seryjne, naciśnij spust do końca i przytrzymaj go dopóty, dopóki aparat nie zrobi nastawionej liczby zdjęć i nie zatrzyma samoczynnie przesuwu filmu". Dla mnie to jest jednoznaczne. I może rzeczywiście łatwiej (i szybciej!) ten bracketing wykonać w trybie seryjnym.

Yoora
16-10-2009, 15:06
Chyba pozostanie empiria.
Kto chętny?

Sokolik Wędrowny
16-10-2009, 15:10
Sam czytałeś: "Jeśli włączone są zdjęcia seryjne, naciśnij spust do końca i przytrzymaj go dopóty, dopóki aparat nie zrobi nastawionej liczby zdjęć i nie zatrzyma samoczynnie przesuwu filmu". Dla mnie to jest jednoznaczne. I może rzeczywiście łatwiej (i szybciej!) ten bracketing wykonać w trybie seryjnym.

Czytałem. A potem przeczytałem drugą instrukcję. A potem informacje zamieniły mi się miejscami w łepetynie... :)
Teraz już wiadomo: F80 + bracketing + zdjęcia seryjne = 2 lub 3 kłapnięcia :)

eRJot
16-10-2009, 15:17
Teraz już wiadomo: F80 + bracketing + zdjęcia seryjne = 2 lub 3 kłapnięcia
W sensie: automatyczne kłapnięcia. :)

eRJot
16-10-2009, 19:52
Wiem, że nie ma o co kruszyć kopii ale z ciekawości zajrzałem do instrukcji EN. I właściwie problem świadczy tylko o jakości tłumaczenia instrukcji na PL. W angielskiej instrukcji w nagłówku rozdziału nt. bracketingu (pierwsze zdanie po tym czarnym kwadraciku) stoi: "Auto Exposure Bracketing allow you to shoot ... for a selected number of shots (two or three) each time the shutter is released". A więc to o czym była mowa wcześniej w tym wątku - dwa/trzy razy nacisnąć spust migawki. W polskiej instrukcji tego wytłuszczenia w ogóle nie ma. Taka ciekawostka przyrodnicza. :mrgreen: