PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki komputer



Noirdin
29-04-2007, 18:21
Powoli jestem podirytowany laptopem i w najbliższym czasie kupię stacjonarnego kompa.
Jaką konfiguracje polecacie, mogę przeznaczyć ok 2kpln i mysle, ze w przeciagu najblizszego roku bede go rozbudowywal.
Raczej jestem zdecydowany na Pentium D, ale jeszcze ostateczna decyzja nie zapadła.

Dzieki i pozdrawiam

Al Bundy
29-04-2007, 18:44
Pentium D ?

Core2Duo lub X2 64, 2GB, płyta i grafa gigabyte i się zmieścisz...

A na marginesie - takie tematy lepiej wkładać na forum pclab.pl.

stig
29-04-2007, 19:02
Pentium D ? Core2Duo lub X2 64, 2GB, płyta i grafa gigabyte i się zmieścisz...Taaa... a obudowa z dobrym zasilaczem? A dysk? Te 2 GB pamieci przy tej cenie tez raczej wysokich lotow nie bedzie... A to jednak dosc istotny element.
Na moje te 3-4 tysiace na sensowny zestaw trzeba jednak miec. Przy 2 tysiacach to raczej trzeba szperac w podzespolach przeznaczonych do pracy biurowej a nie obrobki zdjec.

Noirdin
29-04-2007, 19:10
niby racja, ze 2kpln to niewiele, ale tez dlatego myslalem o pentiumie d - bo starszy i przez to tanszy.
Sprawa wyglada tak, teraz jest potrzbny, sa 2kpln i trzeba je madrze zainwestowac w sprzet. Najlepiej, zeby tak to zainwestowac, ze po roku bede mogł dołożyć kolejna kase i go zmodernizowac.

P.S. Al Bundy, dzieki za polecenie pclab.pl, zaraz tam umieszczę. Jeśli komuś przyjdzie sensowny pomysł do głowy jaki zestaw wybrać bede wdzieczny.

mini21
29-04-2007, 19:14
Za 2 tyś to nie wiele zdziałasz.
Co do procka, to ja proponuje Core2 Duo.
A masz chociaż monitor?
Płytę polecam Asusa P5D, grafe, to już wedle upodobań.
No i oczywiście duuuuużo ramu.
Ja mam 2x512 i jest to sporo za mało.
Poczekaj lepiej, dozbieraj.
P.S. jeśli kupisz teraz g.... to potem też będą problemy z modernizacją.

Noirdin
29-04-2007, 19:24
monitor mam, potrzebuje tylko cpu. Myślałem aby na początek kupic tylko 1gb ramu, tańszą karte graf, mniej pojemny dysk - rzeczy które łatwiej wymienić. Jeszcze troche czasu jest, ale suma sie nie podwoi:(, a czekac nie moge;)

mini21
29-04-2007, 19:26
No, ale podstawa to płyta główna.
Od niej zależy "przyszłość" twojego kompa.
Jeśli kupisz słabą płytę, to możesz mieć problem z przyszłą modernizacją całego kompa.

Noirdin
29-04-2007, 19:29
tyle to wiem, ale z tego co sie zorientowalem to cor2duo i pentium d pracuja na tym samym socketcie 775, wiec chyba nie bedzie problemu z modernizacja? I dlatego główną sprawą jest zakup płyty głównej i może tak powinienem zapytać - jaka płyte główną polecacie - bo z wyborem nagrywarki itp. nie bede mial problemu

mini21
29-04-2007, 19:36
Ja polecam Asusa P5B.

stig
29-04-2007, 19:38
P.S. jeśli kupisz teraz g.... to potem też będą problemy z modernizacją.
Swieta racja. Z roku zrobia sie 2 lata, a wtedy okaze sie, ze znowu trzeba wymienic prawie wszystko, bo nowe procki, podstawki, inne pamieci i masa innych problemow. Lepiej wziac maly kredycik i teraz kupic normalnego kompa, niz za jakis czas modernizowac.

stig
29-04-2007, 19:39
Ja polecam Asusa P5B.

Moge jedynie potwierdzic -- takze jade na tej plycie. Zadnych problemow. Wszystko wydajne i stabilne. Do tego -- na niej wlasnie podkrecilem C2D z 1.86 na 2.8 GHz. :)

Noirdin
29-04-2007, 19:40
a co myslisz o tej: http://znak.pl/index.php?cid=327&scid=2652&prid=s775AsuP5BVM+SE
Bo rodzina p5b duza i rozpetosc cenowa jeszcze wieksza...

mini21
29-04-2007, 19:41
Stig mnie wyprzedził :)
Przy dobrej płycie i procku, będziesz mógł zwiększyć ich wydajność bardzo małym kosztem (kupno wiatraczka no i może opłacenie gościa który to zrobi).

mini21
29-04-2007, 19:45
Musisz poczytać.
Zauważ, że do jednej możesz podłączyć Ramy z 400 i np: 533 mhz, a na innej już 400, 533 i 667 mhz.
Jest to dość ważne.
Ja już nie pamiętam dokładnie, bo jak kupowałem, to wydawało mi się że była tylko jedna czy dwie :) wersje
Ja mam napewno P5D deluxe, ale już nawet nie wiem, czy czymś się różni od tamtych.

stig
29-04-2007, 19:51
Stig mnie wyprzedził :)
Przy dobrej płycie i procku, będziesz mógł zwiększyć ich wydajność bardzo małym kosztem (kupno wiatraczka no i może opłacenie gościa który to zrobi).U mnie to biega na standardowym wiatraczku. :) Oczywiscie nie "boxowym", ale tez nie byl jakos specjalnie drogi. Temperatura wzrosla o jakies 6-7 stopni w stosunku do niekreconego...
Co do plyty -- zwykla P5B (bez dodatkowych oznaczen). Nie pamietam roznic w stosunku do P5B Deluxe, ale skoro wybralem wlasnie te, to znaczy, ze raczej w wersji Deluxe byly *******y zbyt malo dla mnie znaczace.

mini21
29-04-2007, 19:52
Stig, a tak średnio, jaką masz temp. po starcie systemu?

stig
29-04-2007, 19:59
Stig, a tak średnio, jaką masz temp. po starcie systemu?Kela 40 stopni... Po dluzszej pracy i przy obciazeniu -- w zaleznosci od temperatury w pokoju -- 41-46 stopni.

bukowy dziad
29-04-2007, 20:00
http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=44806

polecam poczytac sobie to forum przed wyborem sprzetu. zestaw z watku powyzej jest "do wszystkiego" (a jak wiadomo jak cos jest do wszystkiego...). no ale mozesz na jego bazie zmodyfikowac troche, i np. kosztem grafiki (jak nie potrzebujesz do gier) wziac mocniejszego procka itd... no i dopytac tez mozesz (aczkolwiek jak wszedzie - najpierw szukajka:)).
pozdr

ps. w kazdym razie za poprzednikami: lepiej dopozyczyc troche i nie wkladac zadnych ograniczajacych bebechow, niz potem przy modernizacji calosc sprzedawac za grosze i zmieniac wszystkie elementy.

mini21
29-04-2007, 20:01
Kurde, to naprawdę masz nieźle skonfigurowany ten komp.
Ja na chwile obecną mam 63 stopnie.
A w czym sprawdzasz temp?

mini21
29-04-2007, 20:02
Co do linka, sam z podobnego korzystałem, tylko w moim przypadku był inny przedział cenowy.
Ale raczej popytaj tam na forum, sądzę, że dostaniesz więcej odp. niż tutaj.

stig
29-04-2007, 20:18
A w czym sprawdzasz temp?Core Temp

mini21
29-04-2007, 20:20
to chyba tego ni mam :)
Ja sprawdzam w jakimś programie dołączonym do płyty:Asus Suite
Teraz spadło mi do 45 stopni

Gawronnek
29-04-2007, 20:27
stig a jaką masz obudowę, bo to bardziej ważne dla prawidłowej temperatury niż wiatraczek na procku

mini21
29-04-2007, 20:58
Ja mam obudowe Chifteca-dokładnie modelu nie pamiętam

stig
29-04-2007, 22:25
:D Tez mam Chifteca... BX cos tam... Juz jej nie widze w zadnej ofercie...

mini21
29-04-2007, 22:29
A ja mam Chifteca wer. Bravo

Gawronnek
29-04-2007, 22:30
fakt jedne z lepszych, jak miałem stacjonarkę też miałem Chifteca, ale w sumie było chyba w niej z 8 wentylatorów wolno obrotowych, licząc z prockiem i grafą

wwwwww22
29-04-2007, 22:55
a ja plecam playstation 3 z procesorem cell IBMa 9 rdzeni nominalne taktowanie 3ghz a max to troszkę ponad 4
cena 2300zł, z firmware można odpalić linuxa (nawet sony napisało specjalnie linuxa z pod którego można odpalić windowsa) w zestawie dysk 60gb a klawiaure i mysz podłącza się pod usb a tu linki :
http://serwery.computerworld.pl/news/99433.html
http://www.purepc.pl/node/69
http://www.idg.pl/news/90297.html
http://media2.pl/technologie/21430-procesor-cell-w-65nm.html

timi
30-04-2007, 09:33
Jeżeli chodzi o temperaturę to 5 stopni mniej osiągniesz na samej pasie(ARCTIC SILVER 5) pytanie do czego bedziesz używał komputer. Ja z własnych doświadczeń polecam ci kupno dysku Raptora na początek 36( byś nie doznał szoku cenowego :mrgreen: bo ich cena jest dość wysoka) za x czasu dokupisz drogi dysk taki sam i połączysz w Raid. Na tym dysku instalujesz tylko system i programy .Co uzyskasz w ten sposób? 30 procent szybszy komputer, widoczne gołym okiem. Zapewne wyczytasz ze sa głośne (10000 tys obr) nic mylnego troszke twojej dobrej woli w postaci odkręcenia dysku by nie stykał sie z obudowa oklejenia gąbka i położenia go na dolnej części skrzyni i jest ok.

Guancho
30-04-2007, 09:37
ja ostatnio (jakieś 2tyg. temu) wziąłem:

c2d E4300
Asus P5B
1gb ramu
160 segate
GeForce 7300gt
dvd

wszystko śmiga. jak trochę potanieją kości to dokupie 2gb 800fsb, wsadze to na dual, podkręce procka (a ten to może dużo - z 1,8ghz do 3 ponoć bez dodatkowego chłodzenia na dobrej płytce :shocked:) i będzie hulało jeszcze lepiej niż teraz

Guancho
30-04-2007, 09:37
ja ostatnio (jakieś 2tyg. temu) wziąłem:

c2d E4300
Asus P5B
1gb ramu
160 segate
GeForce 7300gt
dvd

wszystko śmiga. jak trochę potanieją kości to dokupie 2gb 800fsb, wsadze to na dual, podkręce procka (a ten to może dużo - z 1,8ghz do 3 ponoć bez dodatkowego chłodzenia na dobrej płytce :shocked:) i będzie hulało jeszcze lepiej niż teraz

a i cena w salonie 2150zł

stig
30-04-2007, 09:45
Ja z własnych doświadczeń polecam ci kupno dysku Raptora na początek 36( byś nie doznał szoku cenowego :mrgreen: bo ich cena jest dość wysoka) za x czasu dokupisz drogi dysk taki sam i połączysz w Raid. Na tym dysku instalujesz tylko system i programy .Co uzyskasz w ten sposób? 30 procent szybszy komputer, widoczne gołym okiem. Heh... Raptora nawet nie trzeba w RAID laczyc -- na pojedynczym (mam wersje 72 GB) widac niezly przyrost wydajnosci jesli chodzi chociazby o to jak "zbieraja" sie aplikacje. Dosc wazne jest (sam stosuje te regule od kilku lat), zeby jednak miec dwa fizyczne dyski. Szybki i nie za duzy wlasnie na system i oprogramowanie, a drugi, wiekszy na skladowanie wszelkich plikow (projekty, zdjecia, etc.). Jako systemowy mam wspomnianego Raptora, a na dane Caviara 250 GB.

mini21
30-04-2007, 09:51
A mam takie dziwne pytanie.
Kiedyś, na starszych kompach, aby prześpieszyć prace kompa, dzieliło się dysk na partycję.
Teraz rzekomo już nie trzeba.
A jak wy robicie?
Robicie np: 2 partycje-1 na system i programy, druga na całą resztę, czy jakoś tak?

stig
30-04-2007, 09:56
Kiedyś, na starszych kompach, aby prześpieszyć prace kompa, dzieliło się dysk na partycję.
Teraz rzekomo już nie trzeba.
A jak wy robicie?
Raz tylko uzywalem wiecej niz jednej partycji. Na Amidze jeszcze. :) Od czasu, kiedy potrzebowalem pewnego razu tyle wolnego miejsca, ile bylo w sumie na dwoch partycjach. Problem byl taki, ze potrzebowalem tego miejsca w jednym ciagu. :) Od wielu lat -- nie robie podzialu na wiecej niz jedna. Jeden fizyczny dysk, to jeden dysk w systemie.

mini21
30-04-2007, 10:17
Acha, bo właśnie się zastanawiałem, czy dobrze robię tworząc tylko jedną.
Zawsze miałem kilka, ale mam wrażenie, że wtedy wolniej działał niż teraz przy jednej.
Fakt, że u stiga, komp chodzi bez problemu, z tak małą temperaturą jest napewno spowodowane, że nie ma tylu śmieci na dysku co ja.
Takie programy z osiołkiem w tle strasznie mulą kompa, a u mnie chodzi to prawie non stop.

szymony
30-04-2007, 23:44
Co do partycji, to swego czasu warto było założyć osobną na plik wymiany i tempy. Żeby było śmieszniej najlepiej to biegało gdy były formatowane w fat16. Tak mam na swym staruszku athlon 1,7.
Jak się dziś sprawy mają, nie wiem, sprawdzę jak przyjdzie czas na nową jednostkę obliczeniową ;-)

Andy_O
01-05-2007, 00:49
Chciałbym tylko nieśmiało się włączyć..
moim skromnym zdaniem hiper-prędkości procesorów są dobre,ale.. do gierek.
"Wąskim gardłem" przy pracy w PS-ie (zwłaszcza z wieloma warstwami) jest RAM. Co wam po hiper-procesorze, gdy HDD ciągle pracuje z plikiem wymiany? Przypominam, że PS ma własny plik wymiany, czasem gigantycznych rozmiarów.
Niestety, Microsoft i tym razem się nie popisał. Na wszystkich windowsach poza Vistą maksymalna wielkość RAM-u to.. zaledwie 2 GB. Właśnie tyle mam i przy pracy z warstwami to jest za mało.

szymony
01-05-2007, 02:59
Niestety, Microsoft i tym razem się nie popisał. Na wszystkich windowsach poza Vistą maksymalna wielkość RAM-u to.. zaledwie 2 GB. Właśnie tyle mam i przy pracy z warstwami to jest za mało.

Na to jest chyba jednak jakiś knyf. Władca Pikseli linka zapodawał.
http://www.microsoft.com/whdc/system...AE/PAEmem.mspx (http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEmem.mspx)

stig
01-05-2007, 09:52
moim skromnym zdaniem hiper-prędkości procesorów są dobre,ale.. do gierek. Hmmm... Ja tam wole, zeby mi sie NEF dekodowal 3 sekundy zamiast 20. Szczegolnie gdy jest ich wiecej. Wiec raczej nie tylko do gierek... ;)



Właśnie tyle mam i przy pracy z warstwami to jest za mało.Jak to za malo? To jakie Ty pliki obrabiasz? 1000x700 mm w 300 DPI, 16 BITach i 50 warstwami?
Lata temu pracowalem w Photoshopie 3 ze 128 MB -- tez starczalo... Przez ostatnie 5 lat pracowalem na 768 MB, mimo, ze praca z warstwami to dla mnie codziennosc... Od pol roku mam maszyne tez z 2 GB i czesto pracuje z plakatami czy billboardami, ktorych pliki maja nawet do 500 MB -- jakos nie narzekam.
Musisz miec cos nie-tak z komputerem lub systemem, skoro twierdzisz, ze 2 GB do pracy na pliku z cyfrowej lustrzanki to za malo...

bears_company
01-05-2007, 11:00
Po pierwsze czemu chcesz składać na Intelu??. Ja proponuje technologie AMD (jest bardziej wydajna). A skoro AMD to tylko Athlon i co conajmniej 939 catche. Do tego dodaj płytę główna Geforce (jak najlepszy model na jaki ciebei stać - bo to od niej zaczyna sie późniejsza zabawa). Kosci RAM tylko od Geil-a - majądużą częstotliwosć odświerzania i nieraz lepie wziaść 512 heila niż 1Gb np. Kingstona - bo gail sie ne izapcha danymi i bedzie bardziej efektywny. Co do grafiki to w miare grybosci portwela- zwracaj uwaga aby miała własny interfejs z pamiecia (to jest jakieś dodatkowe 10 zł wiec niedużo)

Cenn tobie nei podaj bo w każdym sklepie są inne (i to baaardzo inne)

mini21
01-05-2007, 11:02
Dlaczego twierdzisz, że AMD jest bardziej wydajny?
Kiedyś tak było, ale teraz różnica się zatarła.

I mam prośbę, jakie to są płyty Gforce? Mógłbyś dać linka?

bukowy dziad
01-05-2007, 12:21
Dlaczego twierdzisz, że AMD jest bardziej wydajny?
Kiedyś tak było, ale teraz różnica się zatarła.

I mam prośbę, jakie to są płyty Gforce? Mógłbyś dać linka?

z pierwsza czescia sie jak najbardziej zgodze: w tej chwili amd nie ma odpowiednika c2d pod wzgledem ceny/wydajnosci.

a co do plyt ge-force to podejrzewam, ze chodzi o chipset nvidii np. popularne ultra4 (choc to juz starsza konstrukcja ale wciaz bardzo dobra).

wwwwww22
01-05-2007, 19:18
litości
widzę że tu się na kompach tylko ja znam

GeForce to karty graf a chipset to nForce

co do cpu to jest jedna zasada jak największy mnożnik przy jak najmniejszej fsb przy tym samym rdzeniu bo wtedy jest tanio i są ogromne możliwości OC

timi
01-05-2007, 20:19
Kupując komputer pod katem oc (kręcenia proca )jednym z najważniejszych kryteriów jest voltarz który oferuje płyta główna, w tym wypadku dfi lan party wiedzie prym( ps bardzo fajna i cicha płytka polecam)

Al Bundy
01-05-2007, 20:53
Czytam i przeleciałem na koniec. Na szybko poprawię kilka mitów.

1. Kompów już od dawna się nie modernizuje bo zwykle się to nie opłaca.
2. Kompa do obróbki zdjęć z 2GB Ramu, 250GB, na AMD X2 64 4600, dobra płyta itd. Można kupić śmiało wszędzie za 2600 zł - jak nie znajdziecie zapraszam do mnie do firmy.
3. Różnice w faktycznej wydajności AMD vs Intel przy podobnej cenie są tak znikome że niezauważalne - Intela wybieramy gdy lubimy kręcić proca - Amd gdy lubimy totalną ciszę w kompie a ten stoi zamknięty w biurku.
4. Słowo dobry zasilacz nie zawsze musi oznaczać wywalenie 250 zł na ten cel. Spokojnie można kupić ModeComa z budą który udżwignie w/w sprzęt a ten mit rozprzestrzeniają onaniści komputerowi.

Paweł M
01-05-2007, 21:23
litości
widzę że tu się na kompach tylko ja znam

GeForce to karty graf a chipset to nForce

co do cpu to jest jedna zasada jak największy mnożnik przy jak najmniejszej fsb przy tym samym rdzeniu bo wtedy jest tanio i są ogromne możliwości OC

dokładnie to wygląda tak:
- GeForce, to chipset kart graficznych produkowany przez nVidię
- nForce, to również chipset kart graficznych z taką różnicą że montowany na płytach głównych jako "zintegrowana karta graficzna"

Al Bundy
01-05-2007, 22:45
- nForce, to również chipset kart graficznych z taką różnicą że montowany na płytach głównych jako "zintegrowana karta graficzna"

nForce wcale nie oznacza zintegrowanej karty graficznej - to chipset płyty głównej jeno... więc nie pisz że dokładnie to tak wygląda ;)

hicks
01-05-2007, 22:59
Nie sluchaj, ze komp do biura i do grafiki musi sie jakos specjalnie roznic, no moze poza ramem.
Ma byc do 2000 wiec zaczynamy:

1. Plyta polecam - Abit NF-M2 nView ze zintegrowaną grafika GeForce6150 mozna zaistalowac zewn. grafe na PCIe
2. Procesor Athlon X2 z Serii EE czyli pobor pradu max 65 W np. 3800+ lub wiecej
3. Ram 2x1 GB ddr2 667 mhz np. TwinMOS
4. Dysk 7200 obrotow 8/16 MB cache firma/model od preferencji np. Seagate 250 16MB seria raid ST3250620NS umieszczony na gumowych nozkach
5. Nagrywarka DVD - co tam lubisz
6. Wiatrak na procka Arctic Cooling Alpine 64
7. Zasilacz wystarczy np. mode com 300-350W komp. bedzie ciagnal mniej ale trzeba miec zapas- tu proponuje wymienic wiatrak na papsta 12db

Zmiescisz sie w 2000 i bedziesz miec cichego kompa. Moze w przyszlosci bedziesz mogl wrzucic procek amd "barcelona". Jesli nie chcesz miec bardzo cicho nie musisz nic zmieniac z wiatrakami i tak bedzie ok.

hicks
01-05-2007, 23:07
A tak wyglada komp u mnie (ten jeszcze na sempronie na s.939 obecnie athlon x2)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.alex.tuchola.pl/foto/komp.jpg)

Andy_O
01-05-2007, 23:46
Kolego Stig: wiem, ze robisz dużo fotografii reportażowej i zależy Ci na szybkiej batch-owej obróbce NEF-ów.
U mnie z kolei wygląda to trochę inaczej - z 200-300 zdjęć wybieram 3 które są wynikiem sesji. Potem te zdjęcia są dosyć mocno retuszowane, zwykle jest to 8-10 warstw 16-to bitowych z maskami. W takim wypadku prędkość procesora wpływa na prędkosć filtrowania, które robię może ze 4 razy (w ciągu kilkunastu gzodzin) a reszta pracy to ręczne pociągnięcia, przesunięcia fragmentów i przełączanie między warstwami - tutaj wąskim gardłem jest właśnie pamięć.

Kolega na początku postu pytał o prędkość w PS-ie czyli o prędkość w czasie obróbki, a nie prędkość konwersji NEF-ów.

Paweł M
02-05-2007, 00:20
nForce wcale nie oznacza zintegrowanej karty graficznej - to chipset płyty głównej jeno... więc nie pisz że dokładnie to tak wygląda ;)

zgadza się, pomyliły mi się "komendy" ;-)

stig
02-05-2007, 08:32
U mnie z kolei wygląda to trochę inaczej - z 200-300 zdjęć wybieram 3 które są wynikiem sesji. Potem te zdjęcia są dosyć mocno retuszowane, zwykle jest to 8-10 warstw 16-to bitowych z maskami. Ok -- rozumiem. Ale to nadal nie sa dokumenty, ktorych nie da sie wygodnie obrabiac na 2 GB RAMu.




Kolega na początku postu pytał o prędkość w PS-ie czyli o prędkość w czasie obróbki, a nie prędkość konwersji NEF-ów. I uwazasz, ze predkosc procesora tez nie ma znaczenia w czasie obrobki? To sproboj to samo zrobic na jakims np. Celeronie 1,5 GHz i 4 GB RAMu. Wtedy zobaczysz czy jedynie RAM ma znaczenie...

Andy_O
02-05-2007, 09:59
Wtedy zobaczysz czy jedynie RAM ma znaczenie...

Kolego szanowny, trochę tutaj offtopic-ujemy. Oczywiscie, że nie JEDYNIE RAM MA ZNACZENIE. Ale w z toku dyskusji w tym wątku wywnioskowałem, że kwestię RAMu zupełnie się pomija, a w dobie coraz-to-więcej-megapixelowych matryc pominięty przy projektowaniu konfiguracji RAM szybko okaże się wąskim gardłem. Konfiguracja komputera powinna być równomiernie silna w zakresie procesora, RAMu, wielkości i prędkości dysków i prędkości grafiki. I tak np. komputer który powszechnie ujdzie za hiper-wypas, bo będzie miał najszybszy dostępny na rynku procesor i najlepszy akcelerator 3D w dziedzinie PS-a zawiedzie oczekiwania, bo zabraknie mu właśnie RAM-u, a akcelerator 3D bedzie się po prostu nudził. Tak samo zamiast 6-cio przyciskowej 3-rolkowej ;-) bezprzewodowej myszy należaloby się wyposarzyć w najprostszy tablet Wacoma.
Potrzeba posiadania szybkiego porcesora jest powszechnie rozumiana, potrzeba rozbudowy RAM-u już mniej.

stig
02-05-2007, 10:24
Ale w z toku dyskusji w tym wątku wywnioskowałem, że kwestię RAMu zupełnie się pomija, Dlaczego tak wywnioskowales? Przeciez juz w pierwszej odpowiedzi, w ktorej Al podal konfig, znalazlo sie 2 GB RAMu.



Konfiguracja komputera powinna być równomiernie silna w zakresie procesora, RAMu, wielkości i prędkości dysków i prędkości grafiki. Obecne dyski i karty graficzne, mozna w zupelnosci pominac. Ich udzial w obrobce grafiki (jesli RAMu jest odpowiednia ilosc) jest wrecz marginalny. W temacie dyskow i kart graficznych -- wszystko co da sie wpiac we wspolczesne plyty glowne obslugujace C2D czy dwujajowe Athlony, bedzie wystarczajace do obrobki (nooo... przydaloby sie te minimum 128 MB na karcie grafiki -- ze wzgledu na chore wymagania interface'u Shopa CS2). Najwazniejsza pozostaje pamiec (nie tylko ilosc, ale takze jej taktowanie) i mimo wszystko szybki procesor. Z racji ceny i mozliwosci OC -- najlepszym obecnie procesorem pozostaje Intel Core 2 Duo.



Potrzeba posiadania szybkiego porcesora jest powszechnie rozumiana, potrzeba rozbudowy RAM-u już mniej. W tej dyskusji akurat nie zauwazylem, zeby ilosc pamieci byla pomijana... Nie mozna jednak przesadzac na temat jej roli, piszac, ze szybki procesor nadaje sie tylko do gier... ;)

mini21
02-05-2007, 10:30
Potrzeba posiadania szybkiego porcesora jest powszechnie rozumiana, potrzeba rozbudowy RAM-u już mniej.

No z tym się nie zgodzę.
Ja w procka już bym więcej nie inwestował, a w pamięć tak.
Jej brak udziela mi się na każdym kroku (czy to jakaś nowsza gra-choć i tak w nie nie gram), czy przy obróbce fot.
Ja mam 2x512 i muszę dokupić przynajmniej drugie tyle.
Boję się podkręcać, choć efekt podkręcenia i tak nie będzie ten sam co przy drugiej kości.

Al Bundy
02-05-2007, 17:35
Ja mam 2x512 i muszę dokupić przynajmniej drugie tyle.

Tutaj Cię zmartwię - póki działasz na XP więcej jak drugie tyle Ci nie obsłuży...


Boję się podkręcać, choć efekt podkręcenia i tak nie będzie ten sam co przy drugiej kości.

Tego zdania nie rozumiem kompletnie :P

mini21
02-05-2007, 19:51
Chodziło mi o podkręcenie Ramu.
Podkręcenie jednej kości nie da takiego efektu co dołożenie drugiej.
Czyli 2x512 + podkręcenie < 4x512 bez podkręcenia

Al Bundy
02-05-2007, 22:44
Nie rozumiem jak podkręcona pamięć może być wydajniejsza od jej większej ilości...to przecież nielogiczne...:)

Z drugiej strony przy podkręcaniu proca pamięć się najpierw odkręca... Na koniec powiem jedno - mam w kompie kości 1000Mhz CL5 które ustawione mam w 800Mhz z CL4. Robiłem ostatnio test na zwykłych Kingstonach 667 CL5 i teraz żałuję że wywaliłem 2 razy więcej kasy na te 1000-czki bo różnicy odczuć nie sposób ...

Chris
10-05-2007, 11:45
Zmieniam teraz komputer, i wykombinowałem sobie taki zestaw:



Obudowa Modecom Harry - czarna - 350W 197.00
Procesor AMD Athlon 64 X2 4600+ BOX (Socket AM2) 451.00
Dysk twardy IDE/SATA Seagate 250 GB Barracuda ES (16MB, Serial ATA II)312.00
Napędy optyczne Asus DVD+/-RW DRW-1612BL LightScribe BOX black124.00
Płyta główna Asus M2N32-SLI Deluxe WiFi-AP nForce 590 SLI 580.00
Pamięć RAM GeIL Dual 2x 512MB DDR2 667 MHz CL4 203.00
Stacja dysków FDD 1.44MB 3.5" – black 28.00
Karta graficzna GeForce 7600 GS Gigabyte Turbo Force Silent Pipe 256MB (PCI-E) 329.00
Kieszeń HDD Kieszeń Chieftec KF-22-SB1 szt.84.00



Potrzebuję go przede wszystkim do zabawy Photoshop'em i obróbki zdjęć, kwota w jakiej muszę się zmieścić - max 2400 PLN - więcej nie da rady :( ( no max. 2500). Co byście w tym zestawie zmienili, poprawili..?? Zaznaczam, że potrzebuję stację dyskietek i kieszeń na HDD :)

hicks
10-05-2007, 12:24
Po co ci taka droga plyta chcesz sie bawic w overclocking, wez jakas tansza a w to miejsce 2 gb ram. W athlonie praktycznie nie ma roznic wydajnosci miedzy plytami ze wzgledu na wbudowany w procesor kontroler pamieci. Grafika tez moze byc cos slabszego jakas slabsza 7300 lub nawet cos zintegorwanego na gf6150 jesli nie bedziesz gral bo w photoshopie 3d i tak potrzebne. I pamietaj aby procesor brac w wersji EE bedzie sie mniej grzal. Powinienes byc zadowlony z zestawu.

Chris
10-05-2007, 13:09
czyli np. płyta Asus M2NPV-VM GeForce 6150 (299 PLN w Komputroniku) byłaby ok? ona ma już zintegrowaną grafikę - sporo by się zaoszczędziło.. Co do grania - generalnie wogóle się w to nie bawię - ale może jakaś karta jednak by się przydała..?? Cały czas liczę na propozycje .... :)

Dodam tylko, że wstępnie obstawiam konfigurację na Athlonie, bo taniej wychodzi, a znajomi mówią, że nie ma dużej różnicy pomiędzy tym, a c2d...

stig
10-05-2007, 13:14
czyli np. płyta Asus M2NPV-VM GeForce 6150 (299 PLN w Komputroniku) byłaby ok? ona ma już zintegrowaną grafikę - sporo by się zaoszczędziło.. Co do grania - generalnie wogóle się w to nie bawię - ale może jakaś karta jednak by się przydała..?? Tak -- raczej odpusc sobie grafike na plycie. Karta powinna byc normalna. W ogole nie patrz na *******y 3D i inne dziadostwa -- lepiej wybierz taka, ktora ma pasywne chlodzenie i jest po prostu tania.

Chris
10-05-2007, 13:18
ok - ale byłbym wdzięczny za konkretne przykłady :)

hicks
10-05-2007, 13:28
Tak -- raczej odpusc sobie grafike na plycie. Karta powinna byc normalna. W ogole nie patrz na *******y 3D i inne dziadostwa -- lepiej wybierz taka, ktora ma pasywne chlodzenie i jest po prostu tania.

Stig te geforce 6150 nie jest taka zla, mam taka i sobie chwale 2d dziala spoko i jest tak jak piszesz tania i pasywnie chlodzona, ja mam akurat abita z wyjsciem vga i dvi wiec jak dla mnie nic jej nie brakuje (asus tez ma takie), zreszta na plycie jest miejsce na wcisniecie dodatkowej grafiki wiec jakby bylo za malo nie ma problemu z rozbudowa. Jakby nie patrzec grafike otrzymujemy wlasciwie gratis :). Ja na miejscu Chrisa wolalbym zamiast tej grafy dokupic jakis 55-200.

hicks
10-05-2007, 13:31
ok - ale byłbym wdzięczny za konkretne przykłady :)

Jak juz musi byc tanie i nie zintegrowana z pasywnym chlodzeniem to np.

http://sklep.benchmark.pl/pelny_32956.html 64mb za 117 zl

Domiks
10-05-2007, 14:03
jesli się mogę wtrącić, moja propozycja dla Ciebie (ceny brane z pierwszego lepszego sklepu w Krakowie)


PATRIOT DDR2 2048MB PC800 dual 2 x 1024 CL5 EP ELK 430zl
CORE 2 DUO E4300 400zl
SAMSUNG 250 GB SATA2 235zl
GIGABYTE GA-965P DS3 430zl
MODECOM 350w jakakolwiek 190zl
LG H30N SATA 125zl
ASUS ATI Radeon X550 HM 256MB DDR/128bit 180zl

i masz równe 2000zl

na tej płytce i na tych pamieciach ten 4300 1,8ghz pójdzie śmiało na 2,8ghz, jak lekko pobawisz sie napieciami to i do 3,2ghz poleci, tylko wymienic bedziesz musial chłodzenie, najlepszy np arctic cooling freezer 64 pro chyba sie tak nazywa

ewentualnie dołożyć 175zl do core2 6320 ma już wirtualizacje (cokolwiek to jest hehe) i 4mega cache L2

stig
10-05-2007, 14:15
No 64 MB pamieci na karcie, to raczej nie bardzo do Shopa. Nie chodzi oczywiscie o potrzeby "obrazowania" tylko o wymagania interface'u CS2. 128 MB to minimum.

Domiks
10-05-2007, 14:23
no fakt , nie zauwarzyłem tego hyper memory ;) , już się poprawiam:

GIGABYTE Radeon X550 256MB DDR2/128b 165zl i do tego pasywne chłodzenie, @stig tak lepiej ;)

Domiks
10-05-2007, 14:27
a propos grafy, ja przez dłuuuugi czas używałem od zawsze nvidii, jednak jakieś 2 mies. temu przesiadłem się na ati (dokładnie x1950pro) i co mi się od razu rzuciło w oczy: KOLORY !(hmm jakby to powiedzieć... lepsze?) i KONTRAST! (zdecydowanie się poprawił, zuważalnie pod każdym względem, no i czcionki, teraz nie potrafie patrzyć na nic innego jak nie ma ATI, mówie serio), nie wiem jak to wytłumaczyć ale teraz wszystko nabrało jakiejś nowej lepszej jakości, jestem ciekaw waszych doświadczeń w tym temacie.
Ja wiem napewno, że teraz nie porzuce ATI :)

fIlek
10-05-2007, 14:58
Zgadzam się - coś w tym jest mam 3 kompy - 2xATI + 1x NVIDIA. Karty są podobne klasowo, monitory też, zresztą zdarzało się je podmieniać. ATI radzi sobie zdecydowanie lepiej. Na pewno podzespoły mają na to wpływ, ale też ATI doskonale dogaduje się z Microsoftem - wspólnie testują nowe rozwiązania. Dla nowych systemów operacyjnych zawsze najpierw dostępne są sterowniki ATI a potem całej reszty.

hicks
10-05-2007, 19:36
ATI doskonale dogaduje się z Microsoftem - wspólnie testują nowe rozwiązania. Dla nowych systemów operacyjnych zawsze najpierw dostępne są sterowniki ATI a potem całej reszty.

Za to dla Linuxa zdecydowanie odwrotnie :( Zreszta Ati po przejciu przez AMD dla prockow athlon x2 jest dobrym pomyslem - w koncu to jeden producent.

hicks
10-05-2007, 19:46
No 64 MB pamieci na karcie, to raczej nie bardzo do Shopa. Nie chodzi oczywiscie o potrzeby "obrazowania" tylko o wymagania interface'u CS2. 128 MB to minimum.

Ruszyc ruszy ..
http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/systemreqs/

Swoja droga to przy cenie photoshopa liczy sie kazdy grosz zaoszczedzony na sprzecie ;)

stig
10-05-2007, 20:03
Ruszyc ruszy .. Wiadomo, ze ruszy... Ale uwierz... W pracy z CS2, na karcie z 64 MB a 128 i wiecej -- czuc kolosalna roznice. Mulenie miedzymordzia tej wersji, jest tak wyrazne, ze masz wrazenie jakbys pracowal na generacje starszym komputerze. A caly problem rozbija sie tylko o ilosc pamieci na karcie grafiki. Problem znika przy 128 i wiecej MB.

hicks
10-05-2007, 20:17
Tak wlasciwie to troche chore jest aby np. miec 24 bity kolor na ekranie w 1280x1024 to wystarczy 1280x1024x3=3932160 bajtow czyli ok 4 MB na karcie dodajmy do tego bufor ramki czyli razy 2 wiec 8MB by wystarczylo, no zaszalejmy niech bedzie 16MB. Ale 64 czy 128 lub wiecej to jednak przesada, no widac takie czasy. Tak sie zastanawiam czy PS tam laduje warstwy czy co ? A moze wykorzystuje jednosti pixelshader do dzialania np. filtrow typu gausian blur itp. ?

stig
11-05-2007, 00:00
Tak wlasciwie to troche chore jest aby np. miec 24 bity kolor na ekranie w 1280x1024 to wystarczy 1280x1024x3=3932160 bajtow czyli ok 4 MB na karcie dodajmy do tego bufor ramki czyli razy 2 wiec 8MB by wystarczylo, no zaszalejmy niech bedzie 16MB. Ale 64 czy 128 lub wiecej to jednak przesada, no widac takie czasy. Tak sie zastanawiam czy PS tam laduje warstwy czy co ? A moze wykorzystuje jednosti pixelshader do dzialania np. filtrow typu gausian blur itp. ?nie, nie... To nie ma nic wspolnego z praca jako taka, tylko z rysowaniem interfejsu. Po prostu korzysta to z innych mechanizmow niz wszystkie programy. Nie jestem programista, wiec nie jestem w stanie precyzyjniej tego okreslic. W kazdym badz razie jest to faktem i swego czasu na forum Adobe czytalem wypowiedz inzynierow, ze problem rozwiazuje karta graficzna ze 128 i wiecej MB.

MayQ
12-05-2007, 04:16
Tak czytam i czytam te sprzętowe potyczki i zastanawia mnie kilka rzeczy. Juz nie pamietam kto ale chyba Al Bundy napisał że nie płaca sie modernizowac kompa. Otórz nie zgodze sie z tym. Zależy co ktoś rozumie przez modernizacje bo jeżeli kupujemy kompa raz na ruski rok czyli załózmy 3 lata to oczywiście zbytnio to nie ma sensu. Ale w krótszym wymiarze czasu to wystarczy wymienić płyte+procek+ram a nieraz tylko procek i dorzucić ramu. Grafika nie jest aż tak ważna no chyba że jest sie zapalonym graczem to w tedy ma ona podstawowe znaczenie. U mnie taka modernizacja zachodzi mniejwiecej co pół roku. Hmm jakos nei pamietam kiedy miałem zawias jakiego kompa kupic bo i tak wszytko sie rozbija o te 3 podstawowe elementy. Co do 2 rdzeni to sprawa jest równiesz dyskusyjna czy aby na pewno są one tak potrzebne do pracy z jedną aplikacją jednoczesnie. Jak na lekarstwo mamy softu zoptymalizowanego pod kilka rdzeni wiec jakby nie było to można mieć 10 rdzeni a aplikacja i tak kożysta w sumie z jdnego bo z pozostałych 9 nie potrafi. Co innego gdy pracujemy na kilku progsach jednocześnie. Jednak jest jak jest i teraz nie wypada mieć jednego rdzenia tak jak jednego jajka.
Co do liczby ramu to ktoś również wspomniał że nie jest on aż tak ważny..... Błąd! Jak mówi stare informatyczne powiedzenie (które chyba nie wszyscy graficy znaja).... " Ramu Nigdy Za Wiele". Trzeba wziąć tez pod uwage że np w amd na podstawkach 939 montując 4x512 400MHz zwolnia one do prędkości 333, do tego dochodzi problem doboru kości żeby sobie fajnie chodziły a nie były powodem zwisów i innych szopek dlatego lepiej wrzucić 2x1.
Bardzo często niedocenianym elementem kompa jest zasilacz. Po pierwsze kwesta czy pociągnie, po drugie stabilność. Wystarczy sprawdzić jakie są odchyły w napięciu. Kiepski zasilacz potem owocuje zwisami, resetami itd co często ludzie zwalaja na system. Nie mozna sie zbytnio sugerować mocą zasilacza ale również wydajnością każdej lini i spojrzec na amperaż. DO tego dochodzi sprawność zasilacza. Często zwykłe nołnejmy mają sprawnośc ok 50% nawet wspomniany ModeCom to nie rewelacja. Dlatego jak już coś to poleciłbym zwykłego chiefteca o mocy 350W niz jakiegoś biednego hebla o mocy 450W bo koniec końców ten hebel i tak sie okaże słabszy.

I mozna sobie tak gdybac i gdybać a wystarczy złożyć przeciętnego kompa jak na obecne czasy, dorzucic mu ramu i wsio.

hicks
16-05-2007, 19:54
Taki maly plusik dla platformy amd za zgodnosc. Cytat za pclab.pl:
"Phenomy będą potrzebowały podstawki Socket AM2+, jednak nie będzie ona koniecznością – kosztem utraty niektórych funkcji z zakresu oszczędzania energii, a także wolniejszego HyperTransportu, będzie ich można używać w już posiadanych płytach głównych z podstawką Socket AM2. Zgodność jest zresztą dwustronna – do płyty z gniazdem Socket AM2+ można bez zahamowań zastosować dzisiejszego Athlona 64 X2."

A tu wyniki w porownaniu do xeona:
http://pclab.pl/art26386-3.html
Od 20 do 50% wydajniej przy tym samym zegarze to duzo, jesli oczywiscie bedzie to prawda.
Tutaj http://pclab.pl/art26386-4.html wydajnosc jednostek FP/SSE majacych spory udzial w dekodowaniu np. rawow. Wydajnosc nawet do 60% lepiej.

madburn
17-05-2007, 17:18
Stig - nie wiem po co ci nawet 64MB VRAM - juz miales wyliczone ile potrzeba do pracy 2D

na stronie adobe jest tylko "Some 3D features in Adobe® Photoshop® CS3 Extended require a Microsoft DirectX 9 capable graphics card with at least 64MB of VRAM."

czyli niektore ficzery i bajery 3D zra VRAM uzywajac directX - czyli tylko to co genruje grafike i efekty 3D
interfejs jest bitmapa tak jak okna windowsa - no chyba ze na areo puszczasz :P

raczej mi sie wydaje ze ulegles sile sugestii - mam nowa lepsza karte, dalem za nia w 3 mikolaje kasy - wiec JEST szybsza - MUSI byc szybsza :)

programistycznie nie widze powodow dla ktorych potrzeba by wiecej niz 4-8MB VRAM do pracy z bitmapami
tak to bylo i dlugo bedzie - no chyba ze zmienili architekture PC&VGA - ale nic mi o tym nie wiadomo

co prawda istnieja sposoby dobrania sie do mocy obliczeniowej karty graficznej - sa prowadzone prace udane nad przetwarzeniem ......dzwieku ;) po prostu probki audio sa konwertowane jako tekstury - wszak i to macierz i to macierz :) a potem robione rozne sztuczki jak np transformata fouriera
do machania stemplem i plasterkiem, zapodawania gaussa na warstwach nijak nie potrzeba wpisdu ramu na grafie

najwazniejsze to szybki odczyt z dysku, plik wymiany szopa na szybkim dysku (osobnym) zarabiscie szybki procek , duuuuuzo ramu o niskich cyklach, szybkim odswiezaniu itd (oczywiscie procek najwazniejszy - ale wszystko musi byc szybkie - nie mozna dac core2duo z dyskiem 4GB :P

stig
17-05-2007, 17:31
Stig - nie wiem po co ci nawet 64MB VRAM - juz miales wyliczone ile potrzeba do pracy 2D A Ty czytac potrafisz? Tlumaczylem przeciez nie raz... Wiem, ze do pracy z bitmapami nie potrzeba wiecej, ale popracuj sobie chwile na PhotoShopie CS2 z karta graficzna o pamieci 64 MB, a potem na takiej, ktora ma np. 256 MB na pokladzie.


na stronie adobe jest tylko "Some 3D features in Adobe&reg; Photoshop&reg; CS3 Extended require a Microsoft DirectX 9 capable graphics card with at least 64MB of VRAM." Tu nie chodzi o oficjalna specyfikacje tylko "mulenie" interfejsu tej wersji Shopa, na wlasnie mniejszej ilosci VRAM. Prawie nieoficjalnie (bo jednak na jakims forum Adobe), przyznali sie do tego inzynierowie Adobe. Wyraznie napisali, ze jesli nie chcesz odczuwac dolegliwosci zwiazanych z dziwnymi objawiami pracy CS2 -- zainstaluj karte ze 128 MB (lub wiecej) pamieci.
Dokopalem sie do tej informacji, kiedy na pl.comp.dtp albo pl.comp.grafika wymienialismy swego czasu spostrzezenia na temat tego specyficznego "zamulania". Specyficznego -- bo niby sama praca na projektach odbywala sie ok, to jednak czuc bylo, ze cos bardzo nie gra. I wtedy wlasnie ktos dokopal sie podobnych pytan na forum Adobe i odpowiedzi zwiazanej z iloscia VRAM od jednego z programistow Photoshopa.

madburn
17-05-2007, 17:36
wniosek z tego taki ze zrabali CS3 - no chyba ze koniecznie chcesz CS3 to wolna wola - ale trzeba sobie dokupic karte zeby korzystac z kombajnu mimo ze przenicy sie nie sieje (funkcje 3D i inne ficzersy)

stig
17-05-2007, 17:42
wniosek z tego taki ze zrabali CS3 - no chyba ze koniecznie chcesz CS3 to wolna wola - ale trzeba sobie dokupic karte zeby korzystac z kombajnu mimo ze przenicy sie nie sieje (funkcje 3D i inne ficzersy)

Jednak w ogole nie czytasz tego co pisze. Sprawa tyczy sie wersji CS2, a nie CS3.

madburn
17-05-2007, 21:51
auc - sorry myslalem ze cs3
ja mam tylko CS i nie ma takich cudawiankow
ale jesli powierzyli interfejs directXowi a nie GUI windowsa to coz- moze byc ze jeszcze sie musza poduczyc :)

nason
28-05-2007, 01:40
Polecam zestaw:
Core2Duo E6400
płyta Asus P5B
2 x 1GB Dual Channel Kingston 800mhz hyperX
Nvidia GF 7300GT (lub nowszy - ale ta karta wystarczy w zupełności)
Dysk SATA2 250GB 16MB cache
nagrywarka i czytnik kart
komputer świetnie nadaje sie do rozbudowy a teraz pracuje prawie 24h na pakiecie Adobe CS2 Premium (czasami pracuję na 4-ch programach jednocześnie) pod Win XP i spisuje się rewelacyjnie. Planuje przejść na Viste Premium i wykorzystać w pełni 64bity ale muszę dokupić kolejne 2GB i zaczyna brakować dysku więc kolejne 250GB też się przyda.
Tak czy inaczej komp chodzi na ustawieniach nominalnych - jest stabilny i super wydajny.POLECAM

Erie
28-05-2007, 08:53
Taki maly plusik dla platformy amd za zgodnosc. Cytat za pclab.pl:
"Phenomy będą potrzebowały podstawki Socket AM2+, jednak nie będzie ona koniecznością – kosztem utraty niektórych funkcji z zakresu oszczędzania energii, a także wolniejszego HyperTransportu, będzie ich można używać w już posiadanych płytach głównych z podstawką Socket AM2. Zgodność jest zresztą dwustronna – do płyty z gniazdem Socket AM2+ można bez zahamowań zastosować dzisiejszego Athlona 64 X2."

A tu wyniki w porownaniu do xeona:
http://pclab.pl/art26386-3.html
Od 20 do 50% wydajniej przy tym samym zegarze to duzo, jesli oczywiscie bedzie to prawda.
Tutaj http://pclab.pl/art26386-4.html wydajnosc jednostek FP/SSE majacych spory udzial w dekodowaniu np. rawow. Wydajnosc nawet do 60% lepiej.

mały plusik za zgodność ciekawe czy faktycznie, core2duo też jest zgodne podstawkami z pentium D (czyli socket 775), ale niestety płyty okazały się nie być zgodne napięciowo (bo producenci płyt zaoszczędzili parę centów na kondensatorach i przetwornikach ;))

mswilk
17-06-2007, 22:41
Polecam zestaw:
Core2Duo E6400
płyta Asus P5B
2 x 1GB Dual Channel Kingston 800mhz hyperX
Nvidia GF 7300GT (lub nowszy - ale ta karta wystarczy w zupełności)
Dysk SATA2 250GB 16MB cache
nagrywarka i czytnik kart



i ten zestaw jest do złożenia w granicach ~ 2.000 PLN ???

nowart
18-06-2007, 00:01
i ten zestaw jest do złożenia w granicach ~ 2.000 PLN ???

Jeśli procesor wymienisz na model 4300 a pamięci na dużo tańsze - obie te zamiany bez jakiegokolwiek uszczerbku na wydajności - to i 1500zł bez problemu wystarczy.

wlopis
18-06-2007, 09:10
zgadza się, sprawdzałem w www.komputronik.pl (http://www.komputronik.pl)

wlopis
20-06-2007, 22:24
Jako że mam komputer stacjonarny który już nie spełnia wymogów dzisiejszych czasów, jest z roku 2000, zaprojektowałem nowy jak niżej :
- procesor Intel Core2 Duo E4400 2GHz BOX (S775) 650 zł
- płyta główna Asus P5B Intel965 380 zł
- karta graficzna GeForce 7300 GT 256 MB 289 zł
- pamięć RAM Kinghston DDR2 2x 1GB 667 MHz CL5 273 zł
- obudowa Tracer TRO-797 IMPULSE 4 Life.... 138 zł
- napęd optyczny Pioneer DVD+/-RW DVR 125 zł
- twardy dysk posiadam 2x 80 GB ze starego oraz system operacyjny
- oprogramowanie do edycji zdjęć Nikona NX 450 zł
razem .................................................. ..........................................ok. 2250 zł
Wszystko w Komputroniku, myślę ze będzie śmigać.

korekta, procesor kosztuje 550 zł nie jak napisałem 650 zł

mswilk
20-06-2007, 22:34
a ja zastępuje swojego wysłużonego laptopa na stacjonarny...
i właśnie zamówiłem zestaw:

Monitor LCD EIZO 19" S1931SUB
Core 2 Duo E4300 1.8 GHz LGA775
Płyta główna Asus P5B i965P
Karta grafiki GEFORCE 7300GT 256MB 128BIT DDR3 SONIC
RAM - 2GB Kingston 2 x 1024MB 667MHz DDR2
Dysk Twardy 250 GB Seagate Barracuda
Chłodzenie (Arctic Cooling Freezer 7 Pro)
Obudowa FEVER SHINOBI SH09A z ZASILACZEM 400W
PENTAGRAM P 7304 (Freezone) WIELOFUNKCYJNY CZYTNIK KART
nagrywarka DVD/RW LG GSA-H42N
Klawiatura Genius SLIMSTAR PRO
Głośniki Logitech 2.1 S200

Komplet 3.900 zł

stig
20-06-2007, 22:37
- obudowa Tracer TRO-797 IMPULSE 4 Life.... 138 zł
Hmmm... sensowny zasilacz kosztuje przynajmniej tyle, ile ta obudowa z zasilaczem, ktora wybrales...
Warto dolozyc ze 200-300 zl na lepsza bude.

PS. Na przyszlosc -- nie koloruj tekstu na bialo, bo uzytkownicy jasnej skorki forum, maja powazne problemy z czytelnoscia Twojego tekstu.

wlopis
21-06-2007, 08:15
dzięki, do wyboru obudowy komputera wracam, jeszcze raz dzięi

Eric T. Cartman
21-06-2007, 08:40
Hmmm... sensowny zasilacz kosztuje przynajmniej tyle, ile ta obudowa z zasilaczem, ktora wybrales...
Warto dolozyc ze 200-300 zl na lepsza bude

Racja. Miałem obudowę tracera z zasilaczem "kitowym" i cudem chyba mój komp przeżył jego awarię (kondensatory spuchły itd.). Nigdy juz tego błędu nie zrobię. Nie ma co oszczędzać tych 200 zeta na zasilaczu

wlopis
21-06-2007, 11:04
może ktoś z forumowiczów podpowiedzieć jaką obudowę zastosować, będę bardzo rad,

Erie
21-06-2007, 11:08
może ktoś z forumowiczów podpowiedzieć jaką obudowę zastosować, będę bardzo rad,

obudowę jako pudło jaka Ci się podoba (to w końcu z Twoimi meblami się ma komponować), tylko porządny zasilacz kup osobno, jakiegoś Tagana, Chiefteca itp.

wlopis
21-06-2007, 11:16
...o taką sugestię chodziło, dzięki, popatrzę

stig
21-06-2007, 12:27
może ktoś z forumowiczów podpowiedzieć jaką obudowę zastosować, będę bardzo rad,Osobiscie podobny zestaw jak Ty skladasz -- wlozylem do tej obudowy (http://www.komputronik.pl/Obudowy/Chieftec/seria_Bravo/seria_LBX__Longer_MidiTower_USB/Firewire/Audio_/Chieftec_LBX_02B_B_B__400W/pelny,id,18969/).

wlopis
21-06-2007, 12:44
Dzlęki Stig, do tej pory temat obudowy komputera a w szczególnoiści zasilacza traktowany był przeze mnie drugoplanowo, widzę że jest to tak samo ważny element zestawu jak procesor czy płyta główna. Myślę że wątek założony sporo czasu temu dobrze przysłuży się wielu forumowiczom.

Erie
21-06-2007, 12:59
Dzlęki Stig, do tej pory temat obudowy komputera a w szczególnoiści zasilacza traktowany był przeze mnie drugoplanowo, widzę że jest to tak samo ważny element zestawu jak procesor czy płyta główna. Myślę że wątek założony sporo czasu temu dobrze przysłuży się wielu forumowiczom.

czasem nawet ważniejszy, można kupić procek tańszy i podkręcić jak masz stabilną płytę i zasilacz i będzie stabilnie, a można kupić drogo procek lipny zasilacz i płytę i wóczas masz kaplicę jak w kompach z makro, media i innych avansów - kompy się wieszają pod obciążeniem, restartują same z siebie itp itd.

nowart
21-06-2007, 13:07
"- procesor Intel Core2 Duo E4400 2GHz BOX (S775) 650 zł
- płyta główna Asus P5B Intel965 380 zł
- karta graficzna GeForce 7300 GT 256 MB 289 zł
- pamięć RAM Kinghston DDR2 2x 1GB 667 MHz CL5 273 zł
- obudowa Tracer TRO-797 IMPULSE 4 Life.... 138 zł
- napęd optyczny Pioneer DVD+/-RW DVR 125 zł
- twardy dysk posiadam 2x 80 GB ze starego oraz system operacyjny
- oprogramowanie do edycji zdjęć Nikona NX 450 zł"

Wlopis, może coś Tobie doradzę bo jestem na czasie :)
- procesor wymień na E4300 1.8Ghz - 250zł w kieszeni a przy umiejętnym podkręceniu do ok 2.6-3GHz nie będzie ŻADNEJ różnicy. I tak kupuje się po to, żeby trochę podkręcić - w końcu to moc za kompletną darmochę...

-za zaoszczędzone 250zł kup dobrą obudowę i dobry zasilacz. Za stigiem - sam mam od lat Chiefteca i to sprzęt na lata. Nic się nie telepie, nie brzęczy, dobrze zaprojektowane i niedrogie.
Zasilacz proponuję np ten http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obudow/ATX_high_end/Seasonic/Zasilacz_Seasonic_S12_II_380__380W/pelny,id,40973/. Na tym nie warto oszczędzać, zwłaszcza w przypadku dzisiejszych konfiguracji, znacznie bardziej prądożernych i wymagających stabilnych napięć na liniach.

-pamięć wymień np na Corsary 667 CL4 za ok 310zł http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/DDR2/Corsair/Twin2X_/_XMS/zestawy_dual_channel_Twin2X/Corsair_Twin2X_DDR2_2x_1GB_675MHz_CL4_4_4_12/pelny,id,21600/ (wyborne pamięci ale trudno je dostać w tak dobrej cenie)
lub te co ja mam - Kingmaxy Mars 800MHz CL5 - w Proline są za 120zł 1 GB. Bez najmniejszych problemów zrobisz z nich 900MHz na CL4.

No wlopis, jesteś z Poznania więc kup w Proline - jest dużo taniej niż podane przez Ciebie ceny. Za kolejne oszczędności kup płytę Gigabyte P965-DS4 - ok 480zł - wzmocnione cewki polimerowo - cośtam (niby japońskie) , ekranowane audio, pasywne chłodzenie łączone heat-pipe (świetnie chłodzi - zero hałasu), natywne 1333MHz itd...

Co do grafiki polecałbym Ati zamiast NVidii - jakieś ładniejsze kolorki na Ati widzę...

Erie
21-06-2007, 13:26
Wlopis, może coś Tobie doradzę bo jestem na czasie :)
- procesor wymień na E4300 1.8Ghz - 250zł w kieszeni a przy umiejętnym podkręceniu do ok 2.6-3GHz nie będzie ŻADNEJ różnicy. I tak kupuje się po to, żeby trochę podkręcić - w końcu to moc za kompletną darmochę...

- Kingmaxy Mars 800MHz CL5 - w Proline są za 120zł 1 GB. Bez najmniejszych problemów zrobisz z nich 900MHz na CL4.

z tymi E4300 trzeba niestety uważać - są partie które nie bardzo się dają podkręcać bo na start mają 50+ stopni Celsjusza :( - brat się tak naciął, a w necie ludzie dzielą się na dwie grupy - tych zadowolonych co mają po ~30 stopni i takich co mają ~50+

a Kingmaxów najgorszemu wrogowi bym nie polecał, a już na pewno nie kupowanych w Proline (nie wiem skąd oni je wzięli, ale 32 kostki powędrowały do nich do zwrotu w ciągu tygodnia ze znajomej firmy)

nowart
21-06-2007, 13:37
prawdę mówiąc - a czytałem wiele i rozmawiałem ze znajomym serwisantem - nie słyszałem o przegrzewających się 4300. Owszem, są egzemplarze - zwłaszcza z nowych serii - które kręcą się trochę gorzej ale tu można udać się na allegro gdzie są sprzedawcy, którzy mają selekcjonowane sztuki. Co do grzania - nie podejrzewam o nieumiejętność zamontowania/ zaprojektowania systemu chłodzenia - dlatego jeśli w IDLE ma ponad 50stopni to od razy wymiana od ręki w serwisie.
Na Kingmaxy ani ja, ani znajomy , któremu składałem to samo, ani dziesiątki innych na forach pclab, frazpc i innych nie narzekali - wręcz polecali. Poza tym mam 3 lata gwarancji więc mi to lotto :)

Erie
21-06-2007, 13:55
prawdę mówiąc - a czytałem wiele i rozmawiałem ze znajomym serwisantem - nie słyszałem o przegrzewających się 4300. Owszem, są egzemplarze - zwłaszcza z nowych serii - które kręcą się trochę gorzej ale tu można udać się na allegro gdzie są sprzedawcy, którzy mają selekcjonowane sztuki. Co do grzania - nie podejrzewam o nieumiejętność zamontowania/ zaprojektowania systemu chłodzenia - dlatego jeśli w IDLE ma ponad 50stopni to od razy wymiana od ręki w serwisie.

oto dlaczego "kocham" Proline - stwierdzili że jest zgodny z parametrami i nie mają ochoty bratu wymienić jego E4300 i tyle, a chłodzenie ma tam dobre (nawet nie wyobrażam sobie co by było na boxowym)

nowart
21-06-2007, 14:04
oto dlaczego "kocham" Proline - stwierdzili że jest zgodny z parametrami i nie mają ochoty bratu wymienić jego E4300 i tyle, a chłodzenie ma tam dobre (nawet nie wyobrażam sobie co by było na boxowym)

Erie, takie miłe rzeczy to nie tylko w Proline - zapewniam Cię. Choćby Komputronik - niby najlepszy sklep ( wiem o nim naprawdę wiele) a takie rzeczy też się masowo zdarzają. Poza tym robiłem wiele kompów w których powodem grzania się procka było wiele innych rzeczy - sensor na MB, minimalnie krzywo lub mało dokręcone chłodzenie, za mało/dużo pasty i wiele innych. Jeśli brat wyeliminował wszystkie te potencjalne rzeczy to fakt - ponad 50st. w IDLE to dużo za dużo. Jeśli to na dodatek nie na boxowym chłodzeniu, na którym temp. te byłyby jeszcze wyższe to ewidentnie nadaje się do zwrotu i niech nie da się zbyć frazesami typu "mieści się w normie". Najwolniejszy z serii, na minimalnym napięciu, proces 65nm a grzeje się bardziej niż 95nm w P4?? Nie może tak być ale nie ma co straszyć wlopisa - takie rzeczy się zdarzają ale jeden na setki, może tysiące więc musiał mieć brat pecha...

wlopis
21-06-2007, 15:31
z pewnością wiele sugestii wezmę pod uwagę, dzięki za wypowiedzi, zmiana obudowy w moim projekcie jest już postanowiona, co do procesora i pamięci zobaczymy, jeszcze raz dzięki, w temacie odezwę sie

Jacek_Z
29-06-2007, 21:17
z pewnością wiele sugestii wezmę pod uwagę, ....... co do procesora i pamięci zobaczymy, jeszcze raz dzięki, w temacie odezwę sie
może cos takiego? :smile: http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=18032&wid=8979443&rfbawp=1183144473.524

nowart
29-06-2007, 22:39
tylko, że do tego już potrzeba nie Chiefteca ale jakieś M4 :)

Erie
29-06-2007, 22:58
tylko, że do tego już potrzeba nie Chiefteca ale jakieś M4 :)

a jako zasilacz to chyba elektrownię w Jaworznie :D

mcc
29-06-2007, 22:58
a ja zastępuje swojego wysłużonego laptopa na stacjonarny...
i właśnie zamówiłem zestaw:

Monitor LCD EIZO 19" S1931SUB
Core 2 Duo E4300 1.8 GHz LGA775
Płyta główna Asus P5B i965P
Karta grafiki GEFORCE 7300GT 256MB 128BIT DDR3 SONIC
RAM - 2GB Kingston 2 x 1024MB 667MHz DDR2
Dysk Twardy 250 GB Seagate Barracuda
Chłodzenie (Arctic Cooling Freezer 7 Pro)
Obudowa FEVER SHINOBI SH09A z ZASILACZEM 400W
PENTAGRAM P 7304 (Freezone) WIELOFUNKCYJNY CZYTNIK KART
nagrywarka DVD/RW LG GSA-H42N
Klawiatura Genius SLIMSTAR PRO
Głośniki Logitech 2.1 S200

Komplet 3.900 zł

I zle zrobiles kupujac tylko jeden dysk - dwa dyski to burza! Oczywiscie w stripe!

Pzw,

mcc
29-06-2007, 23:08
niby racja, ze 2kpln to niewiele, ale tez dlatego myslalem o pentiumie d - bo starszy i przez to tanszy.
Sprawa wyglada tak, teraz jest potrzbny, sa 2kpln i trzeba je madrze zainwestowac w sprzet. Najlepiej, zeby tak to zainwestowac, ze po roku bede mogł dołożyć kolejna kase i go zmodernizowac.

P.S. Al Bundy, dzieki za polecenie pclab.pl, zaraz tam umieszczę. Jeśli komuś przyjdzie sensowny pomysł do głowy jaki zestaw wybrać bede wdzieczny.

Za 2k to to uwazam ze najlepszym wyborem bedzie jakis xw6000 z ebay'a - sprzet potega i podziala lata. Niestety nie 64bit

Pzw,

bukowy dziad
29-06-2007, 23:43
heh - nie wiem na ile to jeszcze aktualne, ale jak jeszcze wlopis tego nie zlozyles to zmien grafe:) serie GS 7300,7600,7900 dobrych producentow (galaxy) sa lepsze (szybsze pamieci pod radiatorkami czasem, latwosc krecenia, swietne chlodzenie) niz GT przy nizszej cenie.

no i nie wiem po co akurat skladac sprzet w najdrozszym sklepie komputerowym w sieci:)...

a na marginesie mala przypowiesc z wysp, ktore jak tak dalej pojdzie glosami polskich emigrantow w referendum anektujemy do macierzy;) kolega poszedl sobie do irlandzkiego sklepu i chcial poogladac rozne podzespoly zeby sprawdzic, czyby przypadkiem nie oplacalo mu sie tam budy skladac. ten pyta a to o grafe, a to procki...a sprzedawca wielkie galy: jak to tak? na wlasne potrzeby? zeby samemu zlozyc? totalny szok, ze klient wie co tam w srodku jest w ogole. wyboru ptaktycznie brak, bo nie przyzwyczajeni do takich wizyt...
no a potem kolega meble rozwozi i przy okazji od klienta dostaje 20euro napiwku za odpalenie windowskaw trybie awaryjnym:D

wlopis
30-06-2007, 06:58
dzięki bukowy dziad, jeszcze nie zamówiłem komputera, wypowiedzi czytam, ceny śledzę

Niedzwiedz
30-06-2007, 07:17
wez 2 gb ramu conajmniej z szybkim czasem dostepu CLS 2 - 2,5 (chyba ze sa juz szybsze ;) ) to podstawa do dzialan operacyjnych na fotach np , ja mimo ze mam starszy komp to nadal szybkohula dzieki ramowi :)

nowart
30-06-2007, 10:00
Niestety Niedźwiedź - teraz to prawie tylko DDR2, zwłaszcza w konfiguracji z najlepszym obecnie C2D. A w przypadku Intela większe znaczenie ma FSB aniżeli timingi pamięci. Poza tym DDR2 są dużo tańsze niż zwykłe DDR.

LukaszWiecek
17-11-2007, 11:49
A możecie powiedzieć co sądzicie o takim sprzęcie:

Typ procesora AMD Athlon2000+ XP(1660MHz)
Nazwa płyty głównej ECS K7S5A Pro (5 PCI, 1 AGP, 1 AMR, 2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM, Audio)
Pamięć fizyczna 512 MB (PC3200 DDR SDRAM)
Karta wideo NVIDIA GeForce4 MX 440 (64 MB)
Karta sieciowa Karta Realtek RTL8029(AS)-based Ethernet (rodzajowa) (10.0.0.7)
Zasilacz:codegen 300 W


Wiem, że nie jest to demon, ale w porównaniu z moim celeronem 700mhz to i tak wielka przepaść. A póki płacę raty za D80, to na lepszego kompa sobie pozwolić nie mogę ;) A ten sprzęt mogę mieć za 300zł. Warto?

stig
17-11-2007, 12:05
A możecie powiedzieć co sądzicie o takim sprzęcie:

Typ procesora AMD Athlon2000+ XP(1660MHz)
Nazwa płyty głównej ECS K7S5A Pro (5 PCI, 1 AGP, 1 AMR, 2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM, Audio)
Pamięć fizyczna 512 MB (PC3200 DDR SDRAM)
Karta wideo NVIDIA GeForce4 MX 440 (64 MB)
Karta sieciowa Karta Realtek RTL8029(AS)-based Ethernet (rodzajowa) (10.0.0.7)
Zasilacz:codegen 300 W


Wiem, że nie jest to demon, ale w porównaniu z moim celeronem 700mhz to i tak wielka przepaść. A póki płacę raty za D80, to na lepszego kompa sobie pozwolić nie mogę ;) A ten sprzęt mogę mieć za 300zł. Warto?
Polata, ale wiadomo -- cudow sie nie spodziewaj. Na poczatek od razy poszukaj minimum drugiego 512 MB. A najlepiej cale dodatkowe 1 GB. Przy 512 to mozna sobie popatrzec jedynie na system i ten program, ktorego bedziesz uzywal do obrobki... ;)

LukaszWiecek
17-11-2007, 12:07
Polata, ale wiadomo -- cudow sie nie spodziewaj. Na poczatek od razy poszukaj minimum drugiego 512 MB. A najlepiej cale dodatkowe 1 GB. Przy 512 to mozna sobie popatrzec jedynie na system i ten program, ktorego bedziesz uzywal do obrobki... ;)
Teraz jak mam 700mhz i 256ram, to mogę patrzeć tylko na system, bo żaden program do obróbki nie chce się nawet odpalić ;) Więc i tak będzie dobrze :D

Pytanie tylko, czy ten sprzęt jest wart tej ceny.

stig
17-11-2007, 12:12
Teraz jak mam 70mhz i 256ram, to mogę patrzeć tylko na system, bo żaden program do obróbki nie chce się nawet odpalić ;) Więc i tak będzie dobrze :D Na moje to tak naprawde niewiele zmieni. Moze i sie Shop (i cos innego odpali), ale o powazniejszej pracy raczej zapomnij...


Pytanie tylko, czy ten sprzęt jest wart tej ceny. Obojetnie za ile -- kupowanie takiego grata nie ma najmniejszego sensu. Lepiej dolozyc jeszcze troche i wziac cos, co naprawde bedzie pracowac. Teraz to tak, jakbys wyrzucil te 300 zl, bo niedlugo znowu bedziesz musial go zmienic...

LukaszWiecek
17-11-2007, 12:19
Obojetnie za ile -- kupowanie takiego grata nie ma najmniejszego sensu. Lepiej dolozyc jeszcze troche i wziac cos, co naprawde bedzie pracowac. Teraz to tak, jakbys wyrzucil te 300 zl, bo niedlugo znowu bedziesz musial go zmienic...
Z tym, że nie mam możliwości dać więcej za kompa. Jakiekolwiek większe fundusze będę miał najwcześniej za rok, może dwa, bo teraz praktycznie cała moja wypłata idzie na raty na sprzęt foto, abonament za dwie komórki, leki dla rodziców i część rachunków w domu. Tak więc mogę sobie pozwolić albo na kompa za 300zł, albo pozostać przy 700mhz na kolejne dwa lata. Innej alternatywy niestety nie mam ;/ Tym bardziej, że aparat na siebie w ogóle nie zarabia i raczej nie będzie zarabiał.

Ja wiem, że najlepiej byłoby kupić kompa za 5k, ale niestety - nie w ciągu najbliższych kilku lat...

ziuteczny
17-11-2007, 13:46
to kupuj, w stosunku do tego co masz to jest bardzo git
jak jeszcze wysupłasz na 512MB - raczej koniecznie (może dasz radę, sprawdź ceny) to w ogóle do obróbki amatorskiej jest git.

Jak wgrasz za dużo utilsów systemowych (tray) to potem przy przy wczytywaniu kilku zdjęć np. w NX-ie zacznie słapować nie ma siły ale będzie naprawdę wystarczająco

odpalisz wszystko, co najwyżej będziesz miał troszkę większe zwłoki ale naprawdę będzie ok

ja działam do dziś na Pentium 2.4GHZ HT @3GHZ i pamięci 1GB RAM (mam od początku jak mało który fanatyk tyle miał). Wystarczy. Nie zamierzam na razie modernizować kompa. 1GB tylko dorzucę ale rezydentnych utilsów systemowych mam całą kopę w tym takie spowalniacze jak Nero InCd. Na wszystkie najnowsze edycje czołowych programów graficznych wystarczy aż zanadto (poza objawiem słapowania jak za dużo fot na raz chcemy rzeźbić - ale ja mam RAW-y 10MP w obróbce)
Owszem na razie nie działam super intensywnie graficznie i jak na razie nie zapuszczałem zadań wsadowej obróbki ale cóż - wystarczy poczekać chwilę dłużej na wyniki.

ps. dodam, że na lapku mam Core2 Duo 1,73GHz i 2,5GB RAM. Jeśli chodzi o podstawowe zadania edycyjne w takim NX-ie to różnica jest (szczególnie w odpowiedziach jego ospałego interfejsu) ale naprawdę śmieszna w stosunku do pieniędzy, które za takie konfigi należy zapłacić. W testy czasowe się nie bawię bo szkoda mi czasu.
ps.1. nie ma co słuchać fanatyków za dużo :)

LukaszWiecek
17-11-2007, 14:13
No - wreszcie jakieś konkrety ;)

W sumie wymagań od kompa dużych nie mam. System mam zawsze zadbany i bez zbędnych wodotrysków. Byle Lightroom w miarę ładnie chodził, bo mam zamiar mu się nieco bliżej przyjrzeć.

Pozdrawiam!

ziuteczny
17-11-2007, 14:16
będzie ok - co prawda dodam, że pomiędzy Athlonem 2000 coś tam plus :) a HT 3GHZ jest dość spora różnica to ten podkręcony przez FSB Pentium naprawdę zapiernicza i jeszcze potrafi coś niby rozdzielić na dwa procesory logiczne (jest spora różnica przy reaktywności systemu) ale będzie dobrze
zadbaj tylko naprawdę o razem 1GB RAM (nawet kosztem kaszanki zamiast wędliny :) )

acha tylko pamiętaj żadnego trochę wsiowego dla panienek skanowania antywirem w czasie rzeczywistym. To jest nikomu niepotrzebne poza laikom. Zadbaj o uszczelnienie bramy do Twojego kompa. Pierwsze firewall (choć Zone Alarm free) drugie podstawowe to skanowanie poczty, trzecie bardzo istotne automatyczne skanowanie czegokolwiek co zdownloadowałeś na kompa (u mnie downloaduje GetRight, który automatycznie odpala po ściągnięciu Symantec Corporate, który to skanuje nowy nabytek :) ). No i jeśli nosisz jakieś flashe na jakieś dziwne kompy na uczelni albo do kolegi/koleżanki to skanujemy wszystko natychmiast po włożeniu do kompa.
Tym sposobem komp będzie przyjemnie reaktywny nawet wobec jakichś tam NOD-ów czy innych cudów.

Calme
17-11-2007, 15:33
Z tym 1GB jak na nowe programy graficzne to szczerze mowiac cieniutko - sam mam 1GB i wiem dobrze jak slimaczy sie skladanie panoramy duzej lub hdr z tiff z d80......

ziuteczny
17-11-2007, 15:38
ee tam ale mówimy o kompie podstawowym a jak często kolega będzie składał panoramy albo robił hdr
Kolega ma dużo opłat i potrzebuje czegoś co w miarę ujdzie za małe pieniążki a nie konfiga marzeń

nie potrzebuje takiego komputera jak Stig :)

jak sobie zarobi to coś lepszego kupi, na razie za 3-y stówki nie ma co wybrzydzać

diZaster
17-11-2007, 17:00
ja przy swoim 1,5 GB ramu czasem sie denerwuje...
ale konfig ktory mam teraz wystarcza mi do tego co robie.
cs2 dziala, lightroomem sie nie bawilem.

athlon xp 2.2, do tego 1.5gb ramu ddr1.
jak wsadisz 6600 to jeszcze mozna nawet w cos pograc ;)
sam mam biednego radeonka...