Zobacz pełną wersję : Obiektyw z kamery CCTV adapter
Dzień dobry.
Ostatnio zastanawiałem czy nie dało by się do lustrzanki zapiać obiektywu z kamer przemysłowych. są śmiesznie tanie i z interesującymi parametrami.
Tylko jest pytanie czy istnieją jakieś patenty na zamontowanie takowych szkieł w body?? no i czy ma to jakikolwiek sens??
Z góry dzięki za odpowiedz Grzegorz
Istnieją, ale nie jest to warte zachodu.
Jakość optyczna takich obiektywów jest dość niska, nie wspominając, za są od robione do malutkich matryc - 4-5x mmniejszych.
Więc po podpięciu ich do lustrzanki parametry ulegną zmianie
Tak jak mówi przedmówca, fajne efekty dają na małych matrycach (dlatego są np. dość często używane do filmowania puszkami Panasonica z matrycami m4/3), na większych może być problem i pewnie olbrzymia winieta...
aha czyli do D70 lepiej se odpuścić i jeśli chodzi o tanie obiektywy to szukać w m42 ??
Winiety raczej nie będzie, bo adaptery mają soczewki, które powinny obraz rzucić na całą matryce, ale jasność spadnie o 4-5 EV, ogniskową trzeba również kilka razy pomnożyć. Poza tym będzie silna dystorsja.
a może inaczej gdzie szukać takowych adapterów i pod jaką frazą?? nie ukrywam ze niektóre wady są czasami zaletami... może nie jako obiektyw standardowy ale jako obiektyw do "zabawy".
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.