PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw z kamery CCTV adapter



dogu18
21-08-2014, 12:11
Dzień dobry.

Ostatnio zastanawiałem czy nie dało by się do lustrzanki zapiać obiektywu z kamer przemysłowych. są śmiesznie tanie i z interesującymi parametrami.
Tylko jest pytanie czy istnieją jakieś patenty na zamontowanie takowych szkieł w body?? no i czy ma to jakikolwiek sens??

Z góry dzięki za odpowiedz Grzegorz

GonzoG
21-08-2014, 12:34
Istnieją, ale nie jest to warte zachodu.
Jakość optyczna takich obiektywów jest dość niska, nie wspominając, za są od robione do malutkich matryc - 4-5x mmniejszych.
Więc po podpięciu ich do lustrzanki parametry ulegną zmianie

prz3mo
21-08-2014, 12:39
Tak jak mówi przedmówca, fajne efekty dają na małych matrycach (dlatego są np. dość często używane do filmowania puszkami Panasonica z matrycami m4/3), na większych może być problem i pewnie olbrzymia winieta...

dogu18
21-08-2014, 12:48
aha czyli do D70 lepiej se odpuścić i jeśli chodzi o tanie obiektywy to szukać w m42 ??

GonzoG
21-08-2014, 12:57
Winiety raczej nie będzie, bo adaptery mają soczewki, które powinny obraz rzucić na całą matryce, ale jasność spadnie o 4-5 EV, ogniskową trzeba również kilka razy pomnożyć. Poza tym będzie silna dystorsja.

dogu18
21-08-2014, 13:09
a może inaczej gdzie szukać takowych adapterów i pod jaką frazą?? nie ukrywam ze niektóre wady są czasami zaletami... może nie jako obiektyw standardowy ale jako obiektyw do "zabawy".