PDA

Zobacz pełną wersję : Uszkodzone odzyskane RAW'y ze skasowanej karty.



kurczeblade
21-08-2014, 10:41
Taka sytuacja, miałem ze znajomymi parkowy "piknik" wziąłem aparat żeby zrobić kilka zdjęć znajomej z brzuszkiem i generalnie po krótkiej chwili aparat krążył i wszyscy sobie robili zdjęcia, czasami bawiąc się, następnego dnia chcąc zgrać zdjęcia - widzę tylko zdjęcia z końcówki imprezy, zdjęć z brzuszkiem brak - stwierdziłem że ktoś ze znajomych bawiąc się aparatem zrobił format albo usunął - przedzwoniłem wszystkich i nikt podobno nie dotykał opcji :D :D ale koniec historii ...

Udało mi się odzyskać RAW'y pewnym darmowym programem do sformatowanych kart/dysków, wrzucam RAWy do lightrooma i się wyświetlają, z tym że nie mogę nic z nimi zrobić, obrobić suwaki zablokowane, pomyślałem że w jpg'a wywołam i tu nic ... one się wyświetlają w ligtroomie w 100procentach, ale nie można wywołać. Generalnie to pamiątkowe zdjęcia, więc nie zależy mi na jakiejś obróbce, ważne żeby wrzucić na jpg'a macie może jakiś pomysł jak to zrobić?

Photoshop też nie chcę otworzyć :/


Taka sytuacja :

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/Beznazwy_eahprwn-1.jpg
źródło (http://s3.ifotos.pl/img/Bez-nazwy_eahprwn.jpg)

TOP67
21-08-2014, 10:55
Spróbuj jakiegoś programu do wyciagania JPG z NEF. Np. IJFR

kurczeblade
21-08-2014, 11:01
Dzięki TOP67 - może znasz jakiś taki program? najgorsze że koleżanka ma termin do końca miesiąca :-) nawet tego jpg'a wyciągnąć z tego rawa... i będzie elegancko!

Może ktoś spróbuje ?
https://www.dropbox.com/s/juxlt7l9kbammrl/dxm.nef

IRKO
21-08-2014, 11:03
Przeczytaj ten artykuł i spróbuj jeszcze raz.
http://fotografwpodrozy.pl/oprogramowanie-dla-fotografa/jak-odzyskac-zdjecia-z-uszkodzonej-karty-pamieci/

kurczeblade
21-08-2014, 12:00
IRKO - próbowałem, odzyskują się te same "uszkodzone" raw'y

Szukam na necie info, i ciężko wyciągnąć z tego rawa -> jpg

TOP67
21-08-2014, 12:16
Instant JPEG From RAW

ajt
21-08-2014, 12:30
IrfanView, jak się dwukliknie na obrazku, pokazuje domyślnie zaszytego jotpega, o ile mu się uda otworzyć plik. Potem wystarczy tylko "save as" i wybrać jpg.

kurczeblade
21-08-2014, 12:30
TOP67 - Jesteś wielki mistrzu! :) Jak spotkamy się kiedyś we Wrocławiu stawiam Ci dobre piwo ! Jpgi są w pełnych rozmiarach :)

TOP67
21-08-2014, 12:30
Tak. JPG jest zawsze Basic L. Niezależnie jakie masz ustawienia na body.

kurczeblade
21-08-2014, 12:31
ajt próbowałem IrfanViev i nic :) ale już po sprawie...

ajt
21-08-2014, 12:33
Przed chwilą pod IF zapisałem w ten sposób jpg z nefa, który wystawiłeś. Być może w przypadku bardziej uszkodzonych plików, IF spasuje, a lepiej poradzi sobie napisany do tego program, który po prostu traktuje jako zaszyty jpg konkretny fragment pliku. Tak czy inaczej, udało się i ok :)

kurczeblade
21-08-2014, 12:49
Przeczytaj ten artykuł i spróbuj jeszcze raz.
http://fotografwpodrozy.pl/oprogramowanie-dla-fotografa/jak-odzyskac-zdjecia-z-uszkodzonej-karty-pamieci/

IRKO jednak działa :) może się komuś jeszcze przyda...
Drugi raz zeskanowałem, odzyskałem wszystkie pliki, a nawet 2-3 sesje do tyłu (po formatach) wszystkie zdjęcia lajtrum czyta mi jako TIF :) Dzięki :) Wpadajcie na piwko ! :D



Przed chwilą pod IF zapisałem w ten sposób jpg z nefa, który wystawiłeś. Być może w przypadku bardziej uszkodzonych plików, IF spasuje, a lepiej poradzi sobie napisany do tego program, który po prostu traktuje jako zaszyty jpg konkretny fragment pliku. Tak czy inaczej, udało się i ok :)

Może dlatego też że próbowałem starym Ifranem, być może nie mam pluginu do raw;u w nim :)


Ale sprawa rozwiązana :) Dzięki wszystkim- miłego dnia! :)