PDA

Zobacz pełną wersję : NEFy a karta graficzna



JacekKa2
29-04-2007, 13:45
Otwierając dość spore ilości NEFów,największym problemem jest czas otwierania się tych plików.Odnoszę wrażenie że,CS pracujący w Windows 2000,robił to wiele szybciej niż CS2 pod XP.Nieznacznie poprawiło sytuację rozszerzenie RAMU do 1,5 GB.Zastanawiam się nad wymianą karty graficznej(obecnie GF5200).Wszystko co można wyczytać na temat kart graficznych,dotyczy gier komputerowych,co niekoniecznie musi przekładać się na moje potrzeby.Czy mogę liczyć na doświadczenia bardziej zaawansowanych uczestników forum? O tym że najlepiej wymienić na nowego Mac,
wiem już...

leon28
29-04-2007, 13:51
Otwierając dość spore ilości NEFów,największym problemem jest czas otwierania się tych plików.Odnoszę wrażenie że,CS pracujący w Windows 2000,robił to wiele szybciej niż CS2 pod XP.Nieznacznie poprawiło sytuację rozszerzenie RAMU do 1,5 GB.Zastanawiam się nad wymianą karty graficznej(obecnie GF5200).Wszystko co można wyczytać na temat kart graficznych,dotyczy gier komputerowych,co niekoniecznie musi przekładać się na moje potrzeby.Czy mogę liczyć na doświadczenia bardziej zaawansowanych uczestników forum? O tym że najlepiej wymienić na nowego Mac,
wiem już...
zamiast wymiany k.grafiki inwestuj dalej w ram, no i szybkie dyski twarde

madburn
29-04-2007, 19:37
no i CPU - tylko tutaj sa liczone transformacje na bitmapie

karta grafiki chocby nie wiem jakim akceleratorem byla - wspomaga tylko okienka - (a reaczej ich przesuwanie wraz z zawartoscia oraz kursor myszy - poza tym to gadzet do gierek lub dopalacz do programow 3D (ale nie raytracing - tu znowu CPU)

tak sobie mysle ze w cenie fikusnej karty kupisz juz np core2 extreme :)

do tego ramu jak najwiecej (szybkiego na szybkiej plycie - czyli nie jakies tanie byle co majace problemy z dostepem do ram)

szybki dysk jak najbardziej - najlpeiej w raidzie 1+0 (moze byc 0 ale jak sie skaszani 1 dysk to placz i zgrzytanie zebow)

JacekKa2
30-04-2007, 11:20
Powiększenie RAMu w istniejącej konfiguracji o 1 GB pszyspiesza pracę w granicach 5%.Nie ma to sensu.Trzeba tą maszynę zrobić od nowa.Dziękuję za rady.

timi
30-04-2007, 12:01
Dysk tylko dysk. Ram raczej nic nie pomorze im więcej ramu tym mniejsza kompresja zapisu na nim, głownie przydaje sie przy zapisywaniu rozległych map w grach.

madburn
02-05-2007, 10:30
ram na ramdysk :P
zaden dysk nie da rady tak szybko zapisywac


ale najbardozje to CPU - wykrecony c2d 4300 na 3GHz jest tani i cholernie szybki
amd x2 wykrecone tez da rade


w sieci pelno benchamrkow syntetycznych i rzeczywistych - brak z obrobki rawow - tu jedynie wskazowka beda Prime i Pi (rekord to 1milion miejsc po przecinku w 9sek :) zwykle P4 3Ghz ma 40sek - core2 duo z tym zegarem robi to w mniej niz 17)

DXT
02-05-2007, 11:20
Ja do kompa od fotek mam stara Nvidie quadro 1100 fx i wszystko smiga na 1gb ramu i procku 2.4 - ot karta ktora jest specjalizowana do PSa,CADa itp.Srednio otwieram naraz 30-100 Nefow interpolowanych do ponad 20 mpix i jest ok.Duzy bufor dysku tez sie przydaje.

valoos
04-05-2007, 16:27
DXT - naprawdę quadro jest specjalizowany pod PS czy tylko tak sobie rzuciłeś ?! O ile dobrze sie orientuję Quadro jest specjalizowany pod programy 3D i CAD i tylko z driverami/pluginami pod konkretny soft. BTW nawet nie potrafię sobie wyobrazić co takiego mógłby przyspieszyć Quadro w PSie (wyświetlanie ?). Myśle, że PS udźwiga ci te 30-100 NEF'ów dzięki ilości RAMu, a nie karty....

DXT
04-05-2007, 17:01
Chyba jednak jest - wczesniej mialem karte o tych samych parametrach tyle ze typowo do grania i sie krztusil wiec to moim zdaniem kwestia karty.Specjalizowana lepiej radzi sobie z renderami(obrobka w palecie 8,16,24,32 bitowej) w programach graficznych - tak samo przy obrobce Nefa.

madburn
07-05-2007, 13:10
DXT - to mas zjakas ciekawa quadro :P

Photoshop nie korzysta w zaden sposob z VGA - rabie tylko na CPU+RAM (scratch disk tez - wiec szybkosc IO systemu dyskowego tez gra role)

nvidia jakos nie wspomina o dopalaniu czegos poza 3D

z ciekawostek quadro ma tylko hardware_window_clipping - czyli przesuwanie okna wraz z zawartoscia dopalane sprzetowo - co przy 2GHz procku i 512MB ram min jest realizowane z paluchem w uchu :P

obecnie byle karta za 200zl czy jakis inny giefors czy radełon maja lepsze parametry transferu ram<>vram niz ten twoj quadro - a to jedyna wartosc ktora moze miec wplyw (z tym ze wylanie bitmapy na ekran dalej nie zajmuje grafy tylko CPU i ram - tam jest wyliczana bitmapa ktora potem wysylana jest do grafy - a takie cus to pikus dla karty grafiki



wloz te 4GB ram i np 2x 2rdzeniowe CPU 3GHz - zerwie ci kask razem z glowa - nawet nikon capture NX lata jak dzika motorowka :) (a w serwerze karta grafiki to zaledwie cus do pokazywania okienek :D

DXT
07-05-2007, 13:44
Karta ktora wymienilem sluzy glownie do obrobki wielowarstwowych modeli 2d w aplikacjach CAD i 3d w Max czy Vis.Dodatkowa obsluga renderowania dziala przy obrobce kazdego pliku graficznego w palecie 8bitowej i wyzszej - tyle.Co do wymienionych kart po 200zl to niestety wieksze modele w CADzie nie bardzo chca sie obracac;]

Stacja na ktorej pracuje jedzie na ukladzie 4 kart wildcat i 4 prockow tyle ze nikt w firmie nie uzywa tego do dupereli takich jak Nikon Capture NX..A do uzytku domowego raczej bym takiego sprzetu nie kupowal - tyle co na wstepne projekty,zdjecia i siedzenie w necie to moj trup mi styka;)

JacekKa2
23-07-2007, 19:55
Właśnie sprawdziłem na własnej skórze.Zmontowałem coś na Intel core2 ,2Giga RAMu 800MHz,płytaGigabyte 965P-S3 i przęciętna karta GF7300.System Windows XP.Stwierdzam,że skończył się problem z wolnym otwieraniem NEFów i innych RAWów przez PS i PS3 (sprawdzałem obie wersje wraz z przynależnymi im Bidge-ami).Również próbny Lightroom pracuje płynnie.Sprawdziłem też działanie PS3 na serwerze zaprzyjażnionego biura projektowego,działającego w podobnej do proponowanej konfiguracji(dwa dwurdzeniowe procesory).Szybkość pracy imponująca nawet przy 12Megowych RAWach. Rozwiązanie to jednak jest podwójnie niebezpieczne,przed urwaniem głowy urywa również kieszeń...

david555
23-07-2007, 22:24
Za kolegami, w grafice 2D karta nie ma żadnego znaczenia, jeno procek i pamięć;).

milo_ja
26-07-2007, 16:02
Za kolegami, w grafice 2D karta nie ma żadnego znaczenia, jeno procek i pamięć;).

Ponoć w nowej wersji DxO Optics zastosowano pewne elementy obliczeń na GPU uzyskując przyśpieszenie rzędu 25 - 30% i ponoć pracują nad dalszym przyśpieszaniem. Więc może nie do końca tak jest. W końcu w nowych kartach shadary pozwalają na całkiem sporo jeśli chodzi o programowalność, a moc drzemiąca w kartach graficznych potrafi wielokrotnie przekraczać tę w CPU (oczywiście kosztem uniwersalności).

Link z informacją: http://www.dxo.com/intl/photo/dxo_optics_pro/overview/version_4_5#speed

Jastrząb
06-09-2007, 00:33
Dołożył bym do 2G Ramu i w dodatku jako dual co przyśpieszyło by nieco prędkość zapisu i odczytu.Tak samo z dyskiem dobrze by było kupić SATA z 16M cachem a co do grafiki to słabo z tą NVIDIą...Lepsza każda inna karta ATI a najlepiej to jakiś (chociażby stary) Matrox który rozjaśni trochę twoje zdjęcia na ekranie :) i musi być lepiej.Nie ma siły.