PDA

Zobacz pełną wersję : pomoc w doborze filtrów



kaliber439
17-08-2014, 23:37
witam serdecznie chciałbym prosić o pomoc w doborze filtrów które będę wykorzystywał do robienia zdjęć panoramicznych chodzi mi o fotografie nieba zachodów słońca i tego podobnych rzeczy, czytałem ze bez filtrów można przepalić swój aparat, nie znam się zbytnio na tych filtrach więc proszę o pomoc, posiadam nikona d5100 i obiektyw 18-105, chciałbym tez zapytać o soczewki i o obiektywy i pierścienie pośrednie do fotografii makro kropelki wody woda szron owady czytałem ze jedno od drugiego się bardzo różni lecz nikt nie podaje sprecyzowanej odpowiedzi, czytałem ze soczewki niszczą obraz, jeszcze raz bardzo proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję.

pytajaca
17-08-2014, 23:51
Dużych liter zabrakło? Przepalić aparat co masz na myśli? Na słońcu będziesz te fotografie robił?

kaliber439
17-08-2014, 23:55
przepraszam za pisownię, chodzi mi o plamy które mogą uszkodzić aparat gdy bd się robić zdjęcia słońca. Tak na słońcu, ale też nie do końca bo czasami słońce jest za chmurami więc promienie słońca tak nie wpadają w obiektyw jak jest słońce bez chmur.

GonzoG
18-08-2014, 01:51
Uszkodzisz aparat, jak przy długich ogniskowych i jasnych obiektywach skierujesz go za długo na słońce - można przegrzać matrycę.
Przy normalnym użytkowaniu jest to niemożliwe.

Jeśli chodzi o filtry - najlepiej używać szarych połówek płytkowych HiTech lub Lee. Do 18-105 wystarczą w rozmiarze 85mm. Niestety przy panoramach wymaga do dużej dokładności w idealnie poziomym ustawieniu aparatu.

Co do makro, to najlepszym rozwiązaniem jest obiektyw makro. Najlepiej długi - 90-200mm. Używanie pierścieni czy soczewek przy 18-105 nie daje najlepszych efektów i dość znacznie ogranicza.

A różnica między pierścieniami i soczewkami jest zasadnicza - soczewki są kiepskiej jakości i bardzo często dają ostry obraz tylko na samym środku kadru.

kaliber439
18-08-2014, 15:46
rozumie tylko teraz tak tych filtrów jest mnóstwo czy jeden filtr wystarczy by uchronić lustrzankę? i jeśli jest możliwość napisał by ktoś dokładniej jakie najlepsze by były obiektywy do makro i te filtry? I też chciałbym się zapytać czy polecacie te oto pierścienie czy nie bardzo.
http://allegro.pl/pierscienie-posrednie-nikon-d800-d5100-d5000-d90-i4488043288.html
mam obiektyw 18.105 jeśli chodzi o obiektywy makro jak na razie cena 500zł jest trochę za drogo dla mnie czy ktoś ma jakieś rozwiązanie, na tańszy obiektyw makro?
i też chciałbym się zapytać o filtry heliopan nd 4.0 czy go polecacie i czy będzie pasował do nikon d5100 chodzi mi o zrobienie mgiełki jak to np można zrobić z wodą przy dłuższym czasie.

GonzoG
18-08-2014, 16:28
Jak chcesz całkiem tanio obiektyw makro, to tu masz instrukcję:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=247716

A 500zł na obiektyw makro to i tak mało. Najtańszy z ogniskową ~100mm to jakieś 900zł za używany (Tamron 90/2.8). Sigma 105mm czy Nikkory 85/3.5VR oraz 105/2.8VR są jeszcze droższe.

18-105 do makro się raczej nie nadaje. Z pierścieniami przy skali "zbliżonej" do 1:1 jest jakiś 1cm od obiektu, a zakres ostrości to jakieś 3-4mm


Heliopan ND 4.0 nie będzie pasował, bo takiego nie ma. Maksymalny to ND 3.0 (10 EV). Koszt takiego filtra to jakieś 250-300zł. Są tańsze, jak Hoya Pro ND 1000 - cena ok 150zł.
Jednak sam filtr nie wystarczy do zrobienia mgiełki z wody, trzeba jeszcze odpowiednio płynącą wodę.

markB
18-08-2014, 17:06
Heliopan ND 4.0 istnieje (nie ma go w katalogu), ale produkowany jest tylko na indywidualne zamówienie, więc bardzo drogi. Natomiast 3.0 Heliopana jest bardzo dobrym filtrem, mogę go polecić. Nie daje zafarbu.

kaliber439
18-08-2014, 18:03
Helios-44-2 58mm F/2

z mocowaniem gwintowym M42

plus

FILTR SZARY PEŁNY ND8 NDx8 67 67mm S

czy to się opłaca kupić? szukałem po internecie i innych postach więc myślę że do makro powinno to wystarczyć i myślałem jeszcze o tych pierścieniach
http://allegro.pl/pierscienie-posrednie-nikon-d800-d5100-d5000-d90-i4488043288.html
czy ktoś mi powie czy jest sens to kupować? I czy filtr szary pełny pozwoli na ominięcie wpadających promieni słońca i przepalenia aparatu czy muszę kupić jeszcze inny.

GonzoG
19-08-2014, 03:18
Helios-44-2 58mm F/2

z mocowaniem gwintowym M42

plus

FILTR SZARY PEŁNY ND8 NDx8 67 67mm S

czy to się opłaca kupić? szukałem po internecie i innych postach więc myślę że do makro powinno to wystarczyć i myślałem jeszcze o tych pierścieniach
http://allegro.pl/pierscienie-posrednie-nikon-d800-d5100-d5000-d90-i4488043288.html
czy ktoś mi powie czy jest sens to kupować? I czy filtr szary pełny pozwoli na ominięcie wpadających promieni słońca i przepalenia aparatu czy muszę kupić jeszcze inny.

Ile razy pisać, że "wpadające promienie" nie są wstanie uszkodzić aparatu, jak nie zrobisz idiotycznie długiego naświetlania słońca na długich ogniskowych.
A jak masz takie pomysły, to filtr NDx8 (ND 0.9) nie pomoże.

A co do filtrów ND "no name" to po zrobieniu pierwszych zdjęć wyrzucisz go do śmieci.
Nawet markowe filtry szare Cokin P są tragicznej jakości.

kaliber439
19-08-2014, 15:36
to jeśli filtry Cokin są tragiczne do zrobienia zdjęć plenerowych czy wodę zmiękczyć czy coś podobnego to w takim razie co polecasz? jakie filtry do zabawy ze zmiękczeniem wody lub z kolorystyką nieba czy zachodem słońca?

GonzoG
19-08-2014, 17:19
to jeśli filtry Cokin są tragiczne do zrobienia zdjęć plenerowych czy wodę zmiękczyć czy coś podobnego to w takim razie co polecasz? jakie filtry do zabawy ze zmiękczeniem wody lub z kolorystyką nieba czy zachodem słońca?

Kolorystykę robisz na komputerze.

A z filtrów szarych tylko HiTech i Lee.

kaliber439
20-08-2014, 15:40
rozumie, a np takie filtry http://fsfoto.pl/product_info.php/info/p4251_Komplet-filtrow-cokin---torba-czarno-niebieska.html
lub np ten http://allegro.pl/zestaw-4-filtrow-polowkowych-67mm-canon-650d-w-wa-i4452320063.html
http://allegro.pl/filtr-szary-pelny-67mm-regulowany-fader-nd2-nd400-i4449826320.html
chciałbym się też zapytać czy są może adaptery do radzieckich obiektywów od zenita czy podejdą one do nikona przez jakieś adaptery? jest sens się tym bawić czy nie bardzo.

GonzoG
20-08-2014, 16:00
chciałbym się też zapytać czy są może adaptery do radzieckich obiektywów od zenita czy podejdą one do nikona przez jakieś adaptery? jest sens się tym bawić czy nie bardzo.

Są takie adaptery, ale z D5100 nie dość, że nie będzie pomiaru światła, to jeszcze przy adapterze bez soczewki nie będą ostrzyły na nieskończoność, a dokładniej maksymalnie na kilka metrów (ok 2m przy obiektywach ~50mm, ok 7-8m przy obiektywach ~200mm).
Z adapterem z soczewką będą ostrzyły normalnie, ale taki adapter wyraźnie pogarsza jakość zdjęć.

Używanie tych obiektywów tak więc ogranicza się do zabawy, zdjęć makro i czasami filmowania.

kaliber439
20-08-2014, 16:08
rozumie czyli wnioskując trzeba składać kasę na obiektywy które są zalecane, a jak myślisz o tych filtrach? są one coś warte? czy szkoda je kupywać? robię też kolorystykę ale wolałbym coś podziałać z filtrami wiem ze mniejsze pieniązki to mniejsza jakość ale może coś się uda wykombinować :)

GonzoG
20-08-2014, 16:27
rozumie czyli wnioskując trzeba składać kasę na obiektywy które są zalecane, a jak myślisz o tych filtrach? są one coś warte? czy szkoda je kupywać? robię też kolorystykę ale wolałbym coś podziałać z filtrami wiem ze mniejsze pieniązki to mniejsza jakość ale może coś się uda wykombinować :)
99% filtrów kolorowych zrobisz na komputerze.

kaliber439
20-08-2014, 20:40
czyli wszystko jasne kolorystyka na komputerze filtrów się nie opłaca żadnych kupować a obiektywy to trzeba pieniążki składać które kosztują koło 2tyśięcy, dziękuje bardzo za pomoc. temat można zamknąć.