Zobacz pełną wersję : Lustrzanka uniwersalna do 3000zł
ewenement22
17-08-2014, 09:26
Witam rozglądam się za zakupem lustrzanki do 3000 zł.
Nie mam sprecyzowane do czego będę ją używał. Na pewno zdjęcia w różnych warunkach, nagrywanie filmów w szczególności sportu, chociaż na polowanie(jestem myśliwym) lub wędkowanie też będę chciał go brać. Chciałbym po prostu kupić jak najlepszy uniwersalny aparat i obiektyw pod każdym względem w tej cenie.
Co myślicie o czymś takim?
http://allegro.pl/nikon-d5200-tamron-18-200-6-elementow-nowosc-i4507563985.html
Na dużym zoomie też mi zależy chociażby ze względu na myślistwo.
Czy ten obiektyw tamrona jest warty uwagi?
Jaki jeszcze polecacie aparat lub zestaw w podobnej cenie o podobnej lub lepszej specyfikacji.
Body to dobry wybór. Niestety , Tamron 18-200mm jest kiepski - do tego czy faktycznie ciemne 200mm przyda Ci się ze względu na myślistwo?
Jeśli koniecznie chcesz tak uniwersalnie:
Nikkor AF-S DX 18-200 mm f/3.5-5.6G IF-ED VR
Sigma 18-250 mm f/3.5-6.3 DC OS HSM
Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO
Nikkor AF-S DX Nikkor 18-300 mm f/3.5-6.3G ED VR
ewenement22
17-08-2014, 09:37
co masz na myśli mówiąc "ciemne 200mm"
a co myślicie o body d5200? Czy znajdę coś lepszego w tej cenie?
piotrx25
17-08-2014, 09:56
Jesteś pewien że potrzebujesz lustrzanki? Zdjęcia będziesz robił w rawach i obrabiał w programie graficznym?
Nie zamierzasz kupować innych obiektywów?
ewenement22
17-08-2014, 10:04
Jestem pewien, że chcę lustrzankę. Może na początku nie będę wykorzystywał jej możliwości ale chcę się uczyć i rozwijać w dziedzinie fotografowania i obróbki obrazu. Na razie nie myślę o kupowaniu innych obiektywów.
ewenement22
17-08-2014, 10:22
Niestety , Tamron 18-200mm jest kiepski
możesz powiedzieć dlaczego?
Chciałbym dołożyć 100-300zł i znaleźć d5200 z obiektywem np.18-200 lepszym niż tamron 18-200.
Jest taka szansa? Macie jakiś pomysł?
ewenement22
17-08-2014, 11:22
Czy da radę kupić obiektyw o podobnym zoomie w troszkę droższej cenie?
LUB Jaki obiektyw polecacie o troszkę mniejszym zoomie a podobnej kasie lub ewentualnie troszkę droższy?
nikoniarz
17-08-2014, 11:32
Ja bym sugerował zakup D5100 + N18-55 + N55-300
ewenement22
17-08-2014, 11:37
Dlaczego wybralbys d5100 a nie d5200? Chcialbym uniknac 2 obiektywow. Po pierwsze nie chce zmieniac bo moze sir zabrudzic podczas zmiany. Po drugie nie chce brac ze soba zawsze dwoch obiektywow. Poza tym podczad robienia zdjec przyrodzie itd. Nie ma czestu vzasu na zmienianie obiektywu.
nikoniarz
17-08-2014, 11:46
Właśnie dlatego wziąłbym D5100 by móc dokupić obiektyw. Co do zmiany- o wyborze w ostateczności można zadecydować w domu: do wędkarstwa N18-55, na polowanie N55-300
ewenement22
17-08-2014, 11:53
Ważne jest dla mnie nagrywanie filmów z dużą ilością klatek -sport więc odpada d5100
nikoniarz
17-08-2014, 11:56
Okej, w takim razie warto sobie odpowiedzieć czy może wystarczy D5200 i jedynie N55-300... Ja osobiście używałem go bardzo często, pomimo posiadania szerszych obiektywów. Ale to ja- szkieł szerszych niż 35 mm używam sporadycznie...
ewenement22
17-08-2014, 12:06
jak na razie chcę jeden uniwersalny obiektyw. Mimo, że nie będzie on idealny do myślistwa ale jednak chcę jeden. Maiłem w ręku aparat z obiektywem 18-200 i myślę, że na razie mi wystarczy taki zoom. Tylko teraz moja prośba do Was o poradę jaki kupić. Interesuje mnie stosunek jakości do ceny. Co byście polecili troszkę droższego i lepszego o podobnym zoomie jak Tamron 18-200. Dodam, że żona będzie chciała nim robić też zdjęcia paznokci i makijaży wykonanych przez siebie.
Strach przed zabrudzeniem aparatu przy zmianie obiektywu jest jak dla mnie mało zasadny, ja zmieniam po kilkanaście razy dziennie i jak na razie przez rok nie mam ani jednego pyłka na matrycy i kilka tylko na matówce. Lepiej wziąć dwa szkła np. 18-55 i 55-300 i mieć o wiele lepsze zdjęcia niż jeden obiektyw 18-200 i 3/4 zdjęć do kosza bo albo AF nie trafił albo CA albo za ciemno. A tak na marginesie, to ogniskowe poniżej 30mm przydają się bardzo rzadko, w zasadzie tylko do zdjęć w pomieszczeniach i pejzaży więc może na co dzień wystarczy szkło z zakresem od 55mm?
Kupisz taki superzoom i będziesz żałował, że tyle kasy poszło a zdjęcia takie sobie.
ewenement22
17-08-2014, 12:09
Proszę też o wyjaśnienie czemu Tamron 18-200 jest kiepski
Przemek-83
17-08-2014, 12:15
Masz też do wyboru znacznie lepszy obiektyw Sigma 18-250 OS hsm skoro tak zależy Ci na zumie.
D5200 to dobry wybór więc nie ma co negować.
Wiedz tylko,że 200mm to dość mało i szału tym nie będzie.
Znacznie mądrzejsze jest posiadanie obiektywu typu 70-300 i miec go już zapiętego przy wyjściu z domu
nikoniarz
17-08-2014, 12:17
Dodam, że żona będzie chciała nim robić też zdjęcia paznokci i makijaży wykonanych przez siebie.
Widzę, że zastosowanie obiektywu coraz bardziej poszerza horyzonty... W przypadku jednego obiektywu na który po zakupie D5200 zostanie około 1000 zł (dysponując w sumie 3 tyś zł), będziesz musiał pójść na daleko idące kompromisy. Z efektów możesz nie być zadowolony...
Przemek-83
17-08-2014, 12:21
Sigma jest tez chyba w wersji macro :)
co masz na myśli mówiąc "ciemne 200mm"
Mam na myśli to, że ten Tamron na długim końcu jest ciemny i nie wiem czy będziesz zadowolony ze zdjęć w ciemnym lesie.
jak na razie chcę jeden uniwersalny obiektyw. Mimo, że nie będzie on idealny do myślistwa ale jednak chcę jeden. Maiłem w ręku aparat z obiektywem 18-200 i myślę, że na razie mi wystarczy taki zoom. Tylko teraz moja prośba do Was o poradę jaki kupić. Interesuje mnie stosunek jakości do ceny. Co byście polecili troszkę droższego i lepszego o podobnym zoomie jak Tamron 18-200. Dodam, że żona będzie chciała nim robić też zdjęcia paznokci i makijaży wykonanych przez siebie.
Na samym początku zaproponowałem Ci obiektywy które powinieneś wziąć pod uwagę, zobacz choćby Sigmę 18-250 F3.5-6.3 DC OS HSM MACRO
Proszę też o wyjaśnienie czemu Tamron 18-200 jest kiepski
Akurat jest to najgorszy obiektyw ze wszystkich superzoomów :)
ewenement22
17-08-2014, 12:21
Wiec może na razie pomyśleć o jakimś 18-105?? Sam już nie wiem.... Muszę mieć końcowy wybór nikon d5200 i dobry obiektyw 18-105 lub 18-200
Jaka będzie różnica w cenie
Ned Stark
17-08-2014, 12:24
Musisz wiedzieć, że niestety nie ma jednego dobrego optycznie a przy tym taniego zooma do wszystkiego np. 18-300 f2,8 za 1500. Piszesz o filmie, o sporcie, myślictwie i o zdjęciach makijażu. Nie da się tak . Nie ma też co się bać zmian obiektywów. Przecież o to w tej zabawie chodzi ;-). Nawet w świecie amatorskiej fotografii ludzie używają różnych szkieł do różnych sytuacji. Uniwersalny spacerzoom sprawdza się tak jak w jego nazwie - na spacerach. Do fotografii makijażu bez dodatkowych gadżetów typu lampa, statyw raczej odpada. Posłuchałbym rady nikoniarza.
Oglądasz pewnie zdjęcia w internecie i na tej podstawie chcesz kupić lustrzankę. Możesz się mocno rozczarować.
nikoniarz
17-08-2014, 12:29
Ostatecznie można zaryzykować zakup D5200 i jedynie N55-300. Jeśli z czasem okaże się, że brakuje szerokości, można dokupić używkę N18-55. Myślę, że cena nie powinna przekroczyć 250 zł.
ewenement22
17-08-2014, 12:37
Więc coś takiego będzie lepsze???
http://allegro.pl/nikon-d5200-obiektyw-af-s-dx-18-105-vr-kit-feler-i4488302507.html
nikoniarz
17-08-2014, 12:39
Takie coś w ogóle nie sprawdzi się podczas polowania. Chyba, że robisz zdjęcia dzikom z odległości 10 m.
ewenement22
17-08-2014, 12:43
http://allegro.pl/nikon-d5200-18-105-vr-16gb-torba-g-ja-24-m-pl-i4504713086.html
jaka jest jakość tego obiektywu?
ewenement22
17-08-2014, 12:49
W takim razie będę musiał pomyśleć o obiektywie na polowania za jakiś czas a na razie będę korzystał z tego który kupię.
Co myślicie o obiektywie z tej aukcji
http://allegro.pl/nikon-d5200-18-105-vr-16gb-torba-g-ja-24-m-pl-i4504713086.html
Który byście wybrali? Tamron 18-200 czy Nikkor 18-105? Który i dlaczego?
nikoniarz
17-08-2014, 12:51
ewenement22, nie zrozum mnie źle- pytasz o radę, sugerujemy Ci coś odpowiedniego, a Ty dalej wynajdujesz inne pomysły...
N18-105 jest średniej jakości- dużo plastiku, nawet bagnet plastikowy. Ale u koleżanki po 45.000 zdjęć jeszcze daje radę, jedynie tubus się sam wysuwa po przechyleniu w dół. Tyle o jakości związanej z budową.
Jakość zdjęć? Jak na zoom w tej cenie i w takim zakresie bardzo dobra.
Ale powtórzę- do polowań to się nie nada.
Edit: jeśli chodzi o ofertę którą linkujesz to na zdjęciu jest N18-55, a w opisie N18-105
ewenement22
17-08-2014, 13:14
Zdjęcie jest poglądowe. W rzeczywistości w zestawie jest 18-105.
105/18=5,83
Czyli przybliżenie tego obiektywu to 5,83?
nikoniarz
17-08-2014, 13:17
Tak, w tym przypadku zoom jest niespełna 6x.
ewenement22
17-08-2014, 13:21
Więc lepszy jest Nikkor 18-105 ?
Pod jakim względem?
Czy w czymś lepszy jest Tamron 18-200 poza tym że ma większe przybliżenie?
Przepraszam, że tak dużo pytam ale dziś lub najpóźniej jutro chcę kupić sprzęt bo na dniach rodzi mi się córeczka i przydałoby się cyknąć jej parę zdjęć:)
nikoniarz
17-08-2014, 13:24
Tamron ma bardzo kiepską rozdzielczość oraz autofocus. Poza tym na długim końcu (200 mm) jest bardzo ciemny.
Edit: powtórzę- rozważ zakup 18-55 + 55-300. Taki zestaw zaoferuje maksymalny zoom na poziomie prawie 17x
Ned Stark
17-08-2014, 13:26
Dziecko się rodzi to koniecznie dokup do tego lampę błyskową...
nikoniarz
17-08-2014, 13:30
Na początek myślę, że sprawę po części uratuje mu wbudowana...
Ned Stark
17-08-2014, 13:33
Nie będzie zadowolony i potem Ciebie wyzwie :D Na bank żona oglądała zdjęcia dzieci w koszykach z wełnianymi czapkami na głowie ;-) Jak takiemu dziecku błyśnie wbudowaną po oczach to zaraz odezwą się lekarze okuliści :D
a tanią lampkę z tt-l znajdzie za 400-500 pln i zmieści się w budżecie. Różnica między fotami z lampą wbudowaną kiedy walisz na wprost, a taką gdzie odchylisz sobie palnik w sufit jest kolosalna.
nikoniarz
17-08-2014, 13:35
Żarty żartami ale sam widzisz, że przy tak szerokim zastosowaniu użycie jedynie jednego obiektywu (bez żadnych dodatków w postaci lampy, statywu itd) to na prawdę godzenie się na ogromne kompromisy...
ewenement22
17-08-2014, 13:55
Wydaje mi się, że decyzja dzięki Wam już prawie podjęta. D5200 z nikkorem 18-105 vr. Na polowania dokupię sobie kiedyś inny obiektyw. Na razie ważniejsze są paznokcie, makijaże, dziecko, zdjęcia w pomieszczeniu itd. Będę zadowolony czy szukać z lepszym obiektywem o takim samym zoomie w troszkę droższej cenie?:)
Ned Stark
17-08-2014, 13:57
Bez lampy nie będziesz.
Na początek wystarczy [emoji2] jak zorientujesz się czego brakuje to dokupisz!
nikoniarz
17-08-2014, 14:00
Wydaje mi się, że decyzja dzięki Wam już prawie podjęta. D5200 z nikkorem 18-105 vr. Na polowania dokupię sobie kiedyś inny obiektyw. Na razie ważniejsze są paznokcie, makijaże, dziecko, zdjęcia w pomieszczeniu itd. Będę zadowolony czy szukać z lepszym obiektywem o takim samym zoomie w troszkę droższej cenie?:)
Szkoda, że w pierwszym poście w ogóle nie użyłeś tych argumentów. Mam na myśli paznokcie, makijaże, dziecko itp...
Sugerowałeś natomiast:
zdjęcia w różnych warunkach, nagrywanie filmów w szczególności sportu, chociaż na polowanie(jestem myśliwym) lub wędkowanie też będę chciał go brać
Stąd było proponowane tele z możliwie szerokim dołem... A tu wychodzi na to, że tele jednak nie jest Ci tak potrzebne...
Wydaje mi się, że decyzja dzięki Wam już prawie podjęta. D5200 z nikkorem 18-105 vr. Będę zadowolony czy szukać z lepszym obiektywem o takim samym zoomie w troszkę droższej cenie?:)
Szukaj lampy. Chociażby YN 468-II
jeszcze raz ktoś mi napisze , że nie używam polskich znaków
To co? :D
Andrzej1974
17-08-2014, 14:34
Wydaje mi się, że decyzja dzięki Wam już prawie podjęta. D5200 z nikkorem 18-105 vr. Na polowania dokupię sobie kiedyś inny obiektyw. Na razie ważniejsze są paznokcie, makijaże, dziecko, zdjęcia w pomieszczeniu itd. Będę zadowolony czy szukać z lepszym obiektywem o takim samym zoomie w troszkę droższej cenie?:)
Zdjęcia paznokci, makijaży, dziecka (= zdjęcia w pomieszczeniach) chcesz robić ciemnym kitem, jakim jest 18-105? Obyś się nie rozczarował...
Jestem pewien, że chcę lustrzankę. Może na początku nie będę wykorzystywał jej możliwości ale chcę się uczyć i rozwijać w dziedzinie fotografowania i obróbki obrazu. Na razie nie myślę o kupowaniu innych obiektywów.
Ale czemu lustrzankę ??
Bo robi lepsze zdjęcia ??
Ważne jest dla mnie nagrywanie filmów z dużą ilością klatek -sport więc odpada d5100
To D5200 też się średnio nadaje, bo nie ma prawdziwych 50/60 kl/s. To dopiero w D5300.
Co do paznokci - 18-105 nie da rady. Przy maksymalnej skali 1:5 najwyżej zrobisz całą dłoń (minimalny obszar kadru to ~120x75mm). Tu przydałoby się coś ze skalą przynajmniej 1:2.
Nigdy nie napisałem takiej wiadomości, ale czytając watek, myślę, że jego autor ewenement22 lepiej zrozumie, czego oczekuje od lustrzanki z jednym obiektywem. Porównam do samochodu. Może będzie łatwiej?
Potrzebujesz auta, które dobrze spisze się na autostradzie (szybkie i aerodynamiczne), będzie nim można przewieźć dużo ładunku (najlepiej, aby była skrzynia ładunkowa (może się przyda)), powinno dawać sobie rade w terenie, bo lubisz pojeździć po błocie i bezdrożach. No i musi być oszczędne z dużym motorem. A jak będzie ciepło to i fajnie będzie dach zdjąć.
Myśliwym nie jestem, ale pewnie masz inną broń na kaczki, inną na zające a jeszcze inną na dzika czy jelenia. No, może broń ta sama ale amunicja to raczej na pewno różna/inna. Podobne analogie można by mnożyć.
Musisz coś wybrać i wtedy dostaniesz konkretne odpowiedzi. Właśnie po to jest lustrzanka lub "bezlustro", żeby było można wymieniać obiektywy do konkretnych zadań. Wtedy uzyskasz zadowalające Cię efekty.
Niestety budżet jaki zakładasz tego nie wytrzyma.
Pomijam już obróbkę zdjęcia, bo to zupełnie inny temat choć bardzo ciekawy.
ewenement22
17-08-2014, 21:08
Na początek wystarczy [emoji2] jak zorientujesz się czego brakuje to dokupisz!
co miałeś na myśli???:) jeśli tylko lampę to to zawsze można dokupić:)
bo wygląda to tak, że możemy tu jeszcze miesiąc dyskutować a Ty jak nie kupisz to się nie przekonasz. D5200 to fajna puszka (miałem ostatnio d5300 w łapach a to bardzo podobne puszki i byłem pozytywnie zaskoczony ergonomią i wykonaniem w porównaniu z moim d80) a ten obiektyw naprawdę jest bardzo przyzwoitym szkłem, w swojej cenie i klasie raczej bezkonkurencyjnym. Sprawdzisz sobie i już w pierwszym kwartale użytkowania będziesz wiedział czego Ci brakuje. Ogniskowej do polowania na pewno braknie ale to już koledzy napisali, paznokcie da się zrobić moim zdaniem tym obiektywem chyba, że chcesz jakąś mega profeske od razu odstawiać (ja żonie amatorski przyzwoity katalog kolczyków złożyłem nikkorem 18 55 dx vr). Dodatkowo bardzo szybko dowiesz się do czego aparatu używasz najczęściej i jakiego osprzętu do tego potrzebujesz. Kolega marek dobrze prawi, lustrzanka to traktor roboczy ale potrzebujesz innego osprzętu do orania pola a innego do zwożenia słomy z pola.
Przemek-83
17-08-2014, 21:23
Zadajesz tak błahe pytania, że trudno sensownie odpowiedzieć.
Nie wiesz co to jest ciemno-jasno, ogniskowa...już nie wsponę o iso, f/ czy czasie.
Jeśli byś to wiedział to oczywiste by było, że obiektywami, które wymieniasz nie zrobisz tych zdjęć.
ewenement22
17-08-2014, 21:25
a co myślicie o d5300 w porównaniu do d5200?
http://versus.com/pl/nikon-d5200-vs-nikon-d5300
takie porównanie mówi coś pożytecznego i przenoszącego się na rzeczywistość?
Kluczem do sukcesu (Twojego) są obiektywy. Nie body. Czy wybierzesz D5200 czy D5300 raczej w obrazku różnicy nie zauważysz.
Kolega stał przed takim właśnie wyborem i wziął d5300 ja bym nie dołożył bo d5300 nie ma nic co było by mi potrzebne. Ani wifi ani gps ani ekran na "łapie" (przez która nie ma kilku knefli na obudowie) do mnie nie przemawia.
E: a nie myślałeś o tańszym body plus jakiś ładny dodatkowy obiektyw?
Ned Stark
17-08-2014, 21:39
To takie błędne przekonanie, że dobre zdjęcia zależą od body, a obiektyw to tylko dodatek. Te obiektywy, które tu wymieniłeś są słabe i musisz się widocznie sam o tym przekonać, ale od czegoś trzeba zacząć. Przy lustrzance nigdy nie kończy się na jednym obiektywie ;-) to jest studnia bez dna :D
ewenement22
17-08-2014, 21:43
Nagrywanie jest dla mnie ważne a w tańszym body raczej bym tego nie miał. Mi też nie jest potrzebne GPS czy Wifi.
Tak, w tym przypadku zoom jest niespełna 6x.
bzdura. Nie jest zoom x6 tylko krotność a to roznica. Obiektyw 200-400 ma według tego co piszesz zoom x2 a daje przecież większe zbliżenie...
Krotnośc to krotność a zoom to zoom (potocznie oczywiscie bo w lustrach to ogniskowa)
Łopatologicznie im wiecej mm tym większe "zbliżenie" a nie czym większa krotność. Krotność może być 1x np 400 2.8
i "zbliżenie" będzie jeszcze większe.
Nagrywanie jest dla mnie ważne a w tańszym body raczej bym tego nie miał. Mi też nie jest potrzebne GPS czy Wifi.
D3200 z tego co się orientuje nagrywa filmy a jest z 5 stów tańszy... a to już pół używanego zooma.
ewenement22
17-08-2014, 22:11
Może i tak ale jednak wolę d5200
http://versus.com/pl/nikon-d3200-vs-nikon-d5200
np dlatego
Znacznie więcej czujników/ punktów ostrości -39
Ma mikrofon stereo
Wyraźnie wyższa maksymalna światłoczułość 25600 ISO
nikoniarz
17-08-2014, 23:27
bzdura. Nie jest zoom x6 tylko krotność a to roznica. Obiektyw 200-400 ma według tego co piszesz zoom x2 a daje przecież większe zbliżenie...
Krotnośc to krotność a zoom to zoom (potocznie oczywiscie bo w lustrach to ogniskowa)
Łopatologicznie im wiecej mm tym większe "zbliżenie" a nie czym większa krotność. Krotność może być 1x np 400 2.8
i "zbliżenie" będzie jeszcze większe.
Masz racje, zbyt ogólnie to ująłem.
ewenement22
06-09-2014, 15:26
Witam
Mam nikona d5200 i nie wiem czy mogę do niego kupić zamiennik baterii jeśli mam oprogramowanie
c 1.01
l 1.009
Słyszałem, że po jakiejś aktualizacji przestają działać zamienniki. Jeśli tak to od jakiej wersji?
Jakich firm zamienniki baterii polecacie? Interesuje mnie stosunek jakości do ceny.
Witam
Mam nikona d5200 i nie wiem czy mogę do niego kupić zamiennik baterii jeśli mam oprogramowanie
c 1.01
l 1.009
Słyszałem, że po jakiejś aktualizacji przestają działać zamienniki. Jeśli tak to od jakiej wersji?
Jakich firm zamienniki baterii polecacie? Interesuje mnie stosunek jakości do ceny.
Dobre zamienniki działają. Z aku Newell'a nie mam problemów.
Nie działają te byle jakie.
bzdura. Nie jest zoom x6 tylko krotność a to roznica. Obiektyw 200-400 ma według tego co piszesz zoom x2 a daje przecież większe zbliżenie...
Popatrz, ja zawsze czytałem (nawet w starych książkach, w których ten temat się pojawiał), że zoom jest określeniem używanym do nazywania obiektywów zmiennoogniskowych, które wywodzi się od jednego z pierwszych takich obiektywów, czyli obiektywu Zoomar. Krotność obiektywu typu zoom jest jednoznacznie określona, a zapisywana jest różnie (zoom 3x, 5x zoom itd.), przy czym stwierdzenie "duży zoom" odnosi się do zooma o dużym zakresie (krotności), a nie jak czasami błędnie myślą początkujący do "zbliżenia"/"przybliżenia", zapewne na skutek marketingu, który długo wpajał, że aparat (małpka) z większym zoomem jest lepszy. Przybliżenie (np. 12x) jest terminem stosowanym w stosunku do instrumentów optycznych z projekcją okularową, w których obraz nie jest rzucany na ekran (matówkę, matrycę, kliszę itp.), ale na siatkówkę oka za pośrednictwem okularu, który ma swój wpływ na owe zbliżenie. I tak lornetka/luneta o zbliżeniu 12x daje taki obraz jaki można obserwować gołym okiem z odległości 12-stokrotnie mniejszej (1/12 odległości rzeczywistej).
Tak, obiektyw 200-400 mm jest zoomem 2x i tyle. A w fotografii zbliżenie nie jest terminem zbyt użytecznym, bo takie same kadry co 200-400 mm na FX możesz uzyskać obiektywem np. 4-8 mm na jakiejś małej matrycy (też 2x zoom). Jednak chyba nikt nie robi takich obiektywów, bo małe pole obrazu rzeczywistego (mała matryca) bardzo ułatwia projektowanie i wykonanie "dużych zoom-ów", czyli obiektywów o dużym zakresie ogniskowych/dużej krotności. No, chyba, że określenia "duży" używasz w stosunku do fizycznej wielkości obiektywu. Wtedy faktycznie 200-400 mm jest dużym zoom-em, ale w takim wypadku jednym z największych jest Nikkor 1200-1700 mm f/5,6-8P IF ED :wink:
merkator
11-09-2014, 17:02
Skoro wspomniałeś, że w związku z hobby jakim jest łowiectwo, to co chcesz fotografować w lesie ? Czy np. pokot wieczorem przy ognisku czy badylarza w kniei ? Bo widzisz, tak jak idąc do lasu zastanawiasz się czy wziąć dryling czy sztucer, czy lepiej załadować komorę breneką czy brokiem, tak jedne szkła sprawdzą się w lesie a inne nie. A obawiam się, że jeśli do korpusu jaki dokupiłeś nie dobierzesz właściwego szkła to zostaniesz pudlarzem. ;)
ewenement22
04-11-2014, 09:37
Drugie pytanie to czy można zrobić coś z moim nikonem d5200,żebym mógł nim nagrywać filmy dłuższe niż 20-25min? Zmiana oprogramowania lub coś w tym stylu? Obiektyw w moim nikonie to nikkor 18-105 i na razie nie zamierzam kupować nowego obiektywu.
ewenement22
04-11-2014, 09:44
Nie na razie tylko ten co mam czyli 18-105 nikkora i nie zamierzam na razie dokupować obiektywu.
ewenement22
04-11-2014, 16:17
Jestem bardzo zadowolony z mojej kamery w d5200 więc po co? 50-60 klatek w fullhd wystarcza mi:)
Jestem bardzo zadowolony z mojej kamery w d5200 więc po co? 50-60 klatek w fullhd wystarcza mi:)
To musi Ci wystarczyć 20 minut nagrywania i to pod warunkiem do 30 kl/s, bo przy 50 kl/s zostaje tylko 14 minut.
ewenement22
04-11-2014, 16:33
To przeboleje:)
MorgothV8
10-11-2014, 19:59
Uniwersalna: Nikon F5 - łyknie prawiek każde szkło, nawet F4 będzie OK za 550 PLN.
ewenement22
19-09-2015, 23:26
Witam
Zamierzam kupić lampę do mojego nikona d5200
Miałem wydać do 300 zł ale po rozejrzeniu się na rynku nie wiem czy nie warto dołożyć 100 parę złotych i kupić ten sprzęt
http://allegro.pl/lampa-yongnuo-yn-565ex-lcd-ittl-fe-do-nikon-promo-i5661791295.html
Co myślicie o tej firmie i tym sprzęcie? Będzie to dobrze współgrało z moim body?
Zdalnie będę mógł używać lampy? Czy jeszcze coś będzie mi potrzebne do tego?
Jest jeszcze coś lepszego
http://allegro.pl/lampa-blyskowa-yongnuo-yn-568ex-ittl-nikon-hss-i5559263133.html
ale czy jest sens? Mój nikon chyba i tak w pełni jej nie wykorzysta prawda? Nie mam chyba tego hss. No i ogólnie cenowo już poza moim zasięgiem.
Co uważacie o tym 565ex? Może proponujecie coś innego? Na co zwracać uwagę w poszukiwaniach? W sumie to jutro mam zamiar dokonać zakupu więc czasu niewiele.
Zaktualizowałem sobie też oprogramowanie do 1.03 z 1.01 ale jak na razie nie widzę żadnych różnic.
Jedyne co mnie trochę drażni to nagrywanie filmów maks 20 min. Słyszałem, że jest nieoficjalny software (hack) do d5200 ale co on daje to nie wiem. Podobno zwiększa bitrate ale jak to się przekłada na efekt widoczny dla oka? Czy po takim hacku będzie można nagrywać dłuższe filmy? W d5100 podobno można.
Znalazłem coś takiego
https://nikonhacker.com/wiki/Supported_Models
niestety po tym widać, że chyba niestety na d5200 na razie nikt nie nagrywa dłuższych filmów.
Jak sobie radzić z ostrością podczas nagrywania? Bo albo słychać silnik albo ciężko ręcznie cały czas trzymać ostrość... Chciałbym mieć ostry obraz na każdym punkcie tak jak na tym filmiku:
https://vimeo.com/106266019
Proszę o odpowiedzi na wszystkie moje pytania i wątpliwości. Przepraszam ale jeszcze zielony w tym temacie jestem. Pozdrawiam wszystkich.
ewenement22
20-09-2015, 10:52
Żona jeszcze prosi mnie żebym kupił jej lampę stojącą do robienia zdjęć makijaży paznokci itd.
Zastanawiam się czy nie wystarczy kupić właśnie takiej np lampy jak YN-565EX lub podobnej. Do tego Statyw (POLAROID T72 183cm) już mam czyli sam jakiś duży dyfuzor lub parasolkę bym dokupił. Pewnie do tego jakiś uchwyt i miałbym wtedy lampę dla mnie na aparat jak i dla żony stojącą. Dobrze myślę czy źle? Jak wy byście zrobili na moim miejscu?
Moim zdaniem pierwsza lampa powinna być z mocnym pilotem. Szybciej się nauczy, zdjecia bedą bardziej "kontrolowane" , itd.
ewenement22
20-09-2015, 11:24
Pokaż jakiś przykładowy model. Najlepiej godny polecenia. No i dobry stosunek jakości do ceny.
Lampy:
Do D5200 wystarczy YN-565, bo 568 ma tylko auto FP/HSS, którego nie ma w D5x00. Dopiero od D7x00 jest.
Nagrywanie:
im większą matrycą tym mniejsza głębia ostrości. Jak chcesz mieć wszędzie ostro, to trzeba używać szerokich obiektywów i przymkniętej przesłony.
AF w Nikonie podczas filmowania się nie sprawdza. Do tego lepszy będzie Canon 70D, 7D mk II, albo bezlusterkowce.
W D5200 zostaje ci ostrzenie ręczne.
Lampa do paznokci - może być dowolną, tylko trzeba jakiś modyfikator z większą powierzchnią święcenia.
Można świecić przez blendę rozpraszająca, można użyć parasolki, albo czegoś w stylu RoundFlash'a, czy softbox.
RoundFlash (chinskie podrobki kosztuja ok 100zl) daje możliwość użycia lampy bezpośrednio na aparacie, więc jest to jedno z lepszych rozwiązań dla początkujących, bo można użyć TTLa, ale przy takim świeceniu znacznie łatwiej o odbicia światła w paznokciach niż przy świeceniu z boku używając parasolki czy softboxa. Tu już wybór zależy od tego na ile łatwo ma być i jaki budżet na to przeznaczony.
ewenement22
20-09-2015, 12:58
Może lampa stojąca do makijażu to nie jest dobry pomysł? Jeśli nie to jaka?
ewenement22
20-09-2015, 14:06
Czy żeby zdalnie wyzwalać tą lampę YN-565 będę potrzebował coś jeszcze dokupić?
Wytłumaczcie jak jest najlepiej robić zdjęcia właśnie makijażom i paznokciom...
Gdzie stawiać lampę? Jak używać tych sprzętów (blendarozpraszająca, parasolka, RoundFlasha, softboxa) round flasha nawet na allegro nie ma...
Wiec kupuję YN-565
wolałbym już na resztę sprzętu dużo nie wydawać myślę, że około 100 zł to max.
ewenement22
20-09-2015, 18:09
Jestem początkujący i zauważyłem, że na liveview zdjęcia robione są dużo wolniej. Dopiero po około sekundzie słyszę zakończenie robienia zdjęcia.
Jak robię przez lustro dużo szybciej robione jest zdjęcie. Czy to normalne? Czy da radę to jakość przyspieszyć przy LV?
To normalne i nic nie zmienisz. Lustrzanka nie jest do robienia zdjęć w LV.
cz4rnuch
20-09-2015, 21:04
...Lustrzanka nie jest do robienia zdjęć w LV. O ile czas nie goni to jak najbardziej jest. Czasami łatwiej jest ogarnąć to co się znajduje w kadrze, a często bywa że AF choć powolny to daje lepsze efekty niż fazowy. Pomijam już sytuacje gdy chcemy wyostrzyć na coś co znajduje się poza zasięgiem pól AFu lub gdy robimy zdjęcia z pozycji gdzie wizjer jest poza zasięgiem.
Czy żeby zdalnie wyzwalać tą lampę YN-565 będę potrzebował coś jeszcze dokupić?
Wytłumaczcie jak jest najlepiej robić zdjęcia właśnie makijażom i paznokciom...
Gdzie stawiać lampę? Jak używać tych sprzętów (blendarozpraszająca, parasolka, RoundFlasha, softboxa) round flasha nawet na allegro nie ma...
A to allegro jest jedynym miejscem gdzie można coś kupić ?? Ja bez problemów znalazłem sklep:
https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#safe=off&q=Roundflash+sklep
Wyzwalanie YN-565 - sa 2 sposoby: światło i radio.
Światło:
Możesz wyzwalać lampa wbudowana, ale wtedy tylko manualne ustawienia mocy.
Możesz wyzwalać lampa z CLS master (Metz 52, 58, 64, SB-700/800/900/910, Nissin Di866, Voeloon 331EX, itp), wtedy możesz zdalnej użyć w TLL.
Radio
Wyzwalacze radiowe bez TTL (RF-603 II, RF-605) - ale wszystkie ustawienia tylko na lampie.
Wyzwalacze z TTL (YN-622N-TX/622N, Pixel King Pro, Meike MK-GT600, Voeloon 810-RT) - można używać TTL, jak i manualnie zdalnie ustawiać moc lamp.
Co do "najlepszego" robienia zdjęć - wedle własnych upodobań i pomysłu na zdjęcia.
Tu nie ma przepisu na najlepsze. Trzeba najpierw posiąść określoną wiedzę i doświadczenie, aby wiedzieć jak odpowiednio wykorzystać posiadany sprzęt, a sposobów sa dziesiątki, jak nie setki.
wolałbym już na resztę sprzętu dużo nie wydawać myślę, że około 100 zł to max.
Tak się nie da. Fotografia to droga zabawa.
Jestem początkujący i zauważyłem, że na liveview zdjęcia robione są dużo wolniej. Dopiero po około sekundzie słyszę zakończenie robienia zdjęcia.
Jak robię przez lustro dużo szybciej robione jest zdjęcie. Czy to normalne? Czy da radę to jakość przyspieszyć przy LV?
I tak i nie.
W D5x00 czas robienia zdjęć na LV jest specjalnie wydłużony i aparat może zrobić kolejne zdjęcie dopiero po zapisaniu poprzedniego. Wyższe modele są szybsze.
Ale AF działa wszędzie tak samo.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.