Zobacz pełną wersję : 12VIII-dziś jest noc spadających gwiazd
zbyszekD7000
12-08-2014, 19:16
Dzisiejszej nocy jest widowisko spadających Perseidów, dziś ma być ich najwięcej w roku. Wypatrywać ich najlepiej nad wschodnim horyzontem wysoko na niebie. Najwięcej ma ich być w drugiej połowie nocy.
Pumexior
12-08-2014, 19:27
A na niebie jedna wielka paskudna chmura :(
zbyszekD7000
12-08-2014, 19:32
No właśnie, przez moment myślałem że idzie ku lepszemu bo już błękitu było coraz więcej a teraz znowu chmury i chyba znowu poleje :-(
Cieszę się. Mam nadzieję, ze odpowiecie jak było, bo u mnie to, jak narazie, poza olbrzymią ulewą to nic innego nie spada :wink:
zbyszekD7000
12-08-2014, 19:40
ale jak teraz leje to jest szansa że do przedstawienia się rozpogodzi ;-)
foto4deg
12-08-2014, 19:42
Dawajcie do Norwegii :D jeszcze zdążycie, u mnie ani chmurki!
zbyszekD7000
12-08-2014, 19:44
no to szykuj aparat, to przynajmniej coś zobaczymy, bo u nas może być cienko ;-)
foto4deg
12-08-2014, 20:44
Taa... o 4-5 to ja będę spał :p
zbyszekD7000
12-08-2014, 20:45
No mógłbyś się poświęcić dla ludzkości ;-)
no, ale u mnie niebo robi się czyściutkie :-)
w Polsce jak zawsze :D
mają spadać meteoryty to zawsze chmury i deszcze
w Polsce jak zawsze :D
mają spadać meteoryty to zawsze chmury i deszcze
Sorry, taki mamy klimat :)
Żeby nie było offtopa, powodzenia wszystkim na tym nocnym "polowaniu" :)
Bezchmurne niebo, ale w centrum miasta średnio to widze :P
Jedyne co widze to samoloty :D i leciałą jakaś jasna i jednolicie świecąca jednostka. Nie wiem co to, bo ten statek co miał dostarczyć ładunek do stacji miał lecieć wczoraj.
No u mnie pogoda nawet, nawet... Wygrzebałem statyw, zobaczymy, może się coś uda złapać.
Majek to czekamy na zdjęcia :)
Dex. Przy rodzinnym grillowaniu w sobotę patrzyłem sobie w gwiazdy. Też widziałem trzy takie "jasne i jednolicie świecące jednostki" wydaje mi się, że to satelita tylko ;)
Ma ktoś jakąś stronkę do "podglądania" statków kosmicznych podobną do samolotowego flighradar?
Księżyc w trochę lipnym miejscu jest, a nie wiem, czy dam radę doczekać, aż zajdzie...
Wczoraj był ładny księżyc :)
Dzisiaj wracając do domu widziałem dość ciekawy kształt słońca. (=) - mniej więcej coś takiego tylko wydłużyć odległość między kreskami w "=".
Dex. Przy rodzinnym grillowaniu w sobotę patrzyłem sobie w gwiazdy. Też widziałem trzy takie "jasne i jednolicie świecące jednostki" wydaje mi się, że to satelita tylko ;)
Możliwe. Nie interesowałem sie specjalnie trasami ich przelotów. Jutro postaram sie patrzeć o tej samej godzinie. Żebym jeszcze pamiętał która to była :D
zbyszekD7000
12-08-2014, 23:09
Zolton - a ty tak trzeźwy byłeś ;-)
Jak niebo bezchmurne to księżyc wali jak żarówa :-(
Dla lubiących focić księżyc jak znalazł ;)
zbyszekD7000
12-08-2014, 23:19
jak chciałem focić księżyc to go nie było albo za chmurami ;-)
Teraz tak czytam, najlepiej patrzeć na północny-wschód... widok z okna na zachód :\
pytajaca
12-08-2014, 23:25
Chmurno, leje i wieje. Aha aha jużem se oglądnęła..
Łiiiiiiiii, widziałem :D ale nie ma opcji bym upolował
Coś tam po niebie lata :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/14877544936_f3f5af4717_z-2.jpg
źródło (https://farm4.staticflickr.com/3839/14877544936_f3f5af4717_z.jpg)
foto4deg
13-08-2014, 00:00
Kurde, u nas z jednej strony mega księżyc, z drugiej chmury - chyba od Was przyszły :p. Dwa widziałem, zawsze coś :D
foto4deg
13-08-2014, 00:37
Ktoś księżyc chciał? Raptem na 200mm, więc cudów nie ma ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://waldemarsnela.no/moon_1.jpg)
Ja nic nie ustrzeliłem. Piękne niebo, bezchmurne, tylko akurat na północnym wschodzie Księżyc wali po obiektywie jak szalony. Zaobserwowałem jednego meteora, ładny był, intensywnie się spalał, tylko aparat miałem wycelowany gdzie indziej. Do tego komary pochlały mnie niemiłosiernie. Czyli generalnie lipa.
Siedziałem, czekałem i się nie doczekałem... pełne zachmurzenie.
Przez ostatnie 8 lat tylko raz, 2 lata temu, nie było pełnego zachmurzenia :/, ale ani razu czystego nieba );
Ostateczny bilans to 4 i katar :D
Nic nie ustrzelone, ale potestowałem sobie kilka pstryków jeden po drugim.
Ładnie spadały... Wyszedłem w nocy popatrzeć w niebo, naliczyłem 8 w ciągu około 10 minut. Chociaż faktycznie, księżyc trochę psuł zabawę :)
Ale Wam fajnie...chociaż kilka widzieliście.
U mnie burza była :D
zbyszekD7000
13-08-2014, 10:17
U mnie najpierw wylazł księżyc jak niebo było czyste, potem pojawiały się chmury i nic z tego nie wyszło, zerknąłem jeszcze o 3:00 ale chmur było jeszcze więcej więc nic z tego
Pumexior
13-08-2014, 20:22
Jakimś sposobem po zachodzie słońca chmury się rozeszły, także coś można było oglądnąć :D ale po ponad godzinie patrzenia w niebo dojrzałem może z 7, także w sumie bez rewelacji. Ale kilka sztuk paliło się pięknie :)
zbyszekD7000
09-08-2015, 19:47
Już dziś ponoć znowu można obserwować perseoidy, a tu cisza na tym forum fotograficznym ;)
Największe nasilenie roju meteorów nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia, czyli już za kilka dni. Perseidy 2015 będzie można oglądać praktycznie przez całą noc. Jednak najlepsze warunki do obserwacji łez św. Wawrzyńca z powodu największej ich widoczności daje amatorom oglądania ciekawych zjawisk atmosferycznych druga część sierpniowej nocy. Należy się więc uzbroić w cierpliwość, ale chyba warto.
Pierwsze mają być już widoczne od 21:00
Dlatego też obadałem ostatnio dobre miejsce, gdzie jest cisza, spokój i odgłosy zwierząt a za to prawie brak zanieczyszczenia światłem. I na jednym ze zdjęć widzę albo uchwyconą perseidę albo samolot :D
zbyszekD7000
09-08-2015, 21:41
kiedy robiłeś, dziś ?
z soboty na niedzielę w okolicach 23.00
Wyglądam za okno ... trochę się przeciera.
Gwiazdy coś słabiutko dziś świecą.
Strzał z mojego Nikosia
http://www.port.az.pl/J5/DSC_0054a.JPG
źródło (http://www.port.az.pl/J5/DSC_0054.JPG)
Może ktoś miałby ochotę opisać swoje ustawienia aparatu podczas łapania tych cudeniek ? Chodzi mi zwłaszcza o możliwości interwałometru w d7100 (+ sugerowane czasy ekspozycji).
Baaardzo proszę :)
Spadają, spadają. Już od kilku dni można spokojnie fotografować.
Polecam moje poradniki:
http://nightscapes.pl/blog/perseidy-2015/
http://nightscapes.pl/blog/fotografujemy-perseidy/
zbyszekD7000
12-08-2015, 11:24
Tobie to nikt nie dorówna :)
dzięki za linki, na pewno się komuś przyda
(ja subskrybuję)
chciałem wczoraj coś spróbować ale jak niebo się robiło ciemne to chmury nadciągnęły i tyle było z chęci :(
może dziś się coś uda :)
Spadają, spadają. Już od kilku dni można spokojnie fotografować.
Polecam moje poradniki:
http://nightscapes.pl/blog/perseidy-2015/
http://nightscapes.pl/blog/fotografujemy-perseidy/
Dziękuję serdecznie za podlinkowane wskazówki, ucieszyła mnie zwłaszcza tabelka z zasadą "600", planuję wykorzystać 10mm mojej sigmy i mam już podany gotowy czas migawki.
W tutkach brakuje mi tylko ustawień interwałometru. W d7100 jest taka opcja, przy czym nie do końca wiem jak to ustawić. Zakładając że czas migawki ustawię na 40" zgodnie z regułą "600", to jakie powinny być wartości interwałometru? Chodzi mi o wartości "interval", "number of times" i "number of shots"
Mam w aparacie takie menu:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/400527medium-1.jpg
źródło (http://media.wiley.com/Lux/27/400527.medium.jpg)
Proszę o podpowiedzi, czasu zostało niewiele;)
W d7100 masz możliwość ustawienia migawki na 40 sekund? Chyba maksimum to 30 s i później bulb. Musisz ustawić czas na 30 sekund jeśli nie masz zewnętrznego interwałometru. A nie masz skoro chcesz używać wbudowanego.
Sam interwałometr musisz ustawić tak:
- interwał 31 sekund
- ilość interwałów 999 (aparat będzie robił na ile mu starczy baterii)
Powinno to wyglądać tak:
00:00:31
999 x 1 = 0999
x1 bo chcesz robić jedno zdjęcie co zadany interwał.
Przetestuj przed wyjściem z domu!
Powodzenia :)
Faktycznie, przed chwilą sprawdziłem - 30sek to maks przed bulb. Ogromne dzięki za wskazówki ! Tylko co do ilości interwałów się zastanawiam, chyba nie chcę aż 999... Ile minimum fotek potrzeba żeby połączyć wszystko np. w programie DeepSkyStacker? I czy jest sens przeplatać je co drugą "czarną" klatką (zakrytą kapslem)? Z tutoriali na YT wynika, że warto, ale nie wyobrażam sobie co drugie zdjęcie przykrywać deklem?? Jak to w praktyce wygląda?
Ustawiasz max ilość zdjęć. Zawsze możesz przerwać kiedy tylko chcesz. Jak ustawisz z mało i będziesz chciał włączyć interwałometr ponownie to poruszysz aparat zmieniając kadr.
Moim zdaniem nie ma sensu robić darków. Ja ich nie używam. Robiąc je na przemian tracisz połowę czasu i szansy na złapanie perseidów. Zawsze można robić darki po skończonej sesji o ile warunki temperaturowe się nie zmieniły znacznie.
Dzięki !! A ile fotek najlepiej zrobić w takiej serii? Faktyczne prawie tysiąc? Myślałem o ok. 150-200, żeby potem złożyć w jedno. Pewnie mało?
No ale to zależy co chcesz z tym zrobić, jakie chcesz zrobić zdjęcie. Na 15 zdjęciach to najprawdopodobniej nie złapiesz żadnego Perseida. No chyba że będziesz miał sporo szczęścia. Im więcej zdjęć tym większa szansa. Ja robię tyle na ile mi starczy baterii i karty w aparacie. Później planuje z tego zrobić timelapse.
Ok, chyba już wszystko wiem (powiedzmy;)). Celem jest złożenie fotek w jedno zdjęcie - nie w film timelapse'owy, tylko w fotografię łączoną programem do stackowania (np. tak jak tutaj https://www.youtube.com/watch?v=J96e9HRbi-A). Dzięki raz jeszcze, jakoś przeboleję przebieg w exifie i zrobię więcej fotek, raz w roku można zaszaleć;)
Zawsze można robić darki po skończonej sesji o ile warunki temperaturowe się nie zmieniły znacznie.w sensie odszumianie w aparacie po sesji? Jak? No chyba że chodzi o odszumianie w programie.
No tak, zdjęcia z dekielkiem aby je później odjąć w jakimś programie.
zbyszekD7000
12-08-2015, 20:28
No jest nadzieja :) chmurki zaczynają znikać, niebo robi się czyste, no i miejscówkę chyba fajną znalazłem, oby mnie tylko komary nie zeżarły ;)
A u mnie miejsce jest, sprzęt jako tako jest tylko chmur pełno :( Pozostaje mieć nadzieję, że jutro też będą krechować nam niebo. Swoją drogą, jak ktoś idzie zdjęcia robić to proponuję złapać Perseidy razem z ISS bo ostatnio lata nad Polską :)
Michal Szipluk
12-08-2015, 21:42
No to ja na zachodzie mam pecha, zachmurzenie i tyle aparat już schowałem.
Teoretycznie północnyzachód ma się rozchmurzyć (na 2-3 godziny) od około 2 w nocy.
__
Mobilnie
Michal Szipluk
12-08-2015, 23:25
Byłem na balkonie i nie widzę żadnej gwiazdy ani księżyca, tylko światła z wiatraków szkoda bo się lekko przygotowałem a tu taka lipa.
U mnie czyste niebo :razz:
A ISS to mi wylatuje w kadr od kilku dni.
U mnie już tradycyjnie - są chmury.
Byłem na balkonie i nie widzę żadnej gwiazdy ani księżyca, tylko światła z wiatraków szkoda bo się lekko przygotowałem a tu taka lipa.
Przecież 14 nów wiec księżyca nie wypatrzysz... Co najwyżej księdza....
zbyszekD7000
12-08-2015, 23:46
Kurna, czyste niebo, chmury się rozeszły, wydawało mi się że miejsce będzie super, a tu niebo wychodzi jak przy zachodzie słońca pomarańczowe.
A ja się dalej zastanawiam czy wstać o 4 i iść focić, czy jutro zarwać całą nockę...
Kurna, czyste niebo, chmury się rozeszły, wydawało mi się że miejsce będzie super, a tu niebo wychodzi jak przy zachodzie słońca pomarańczowe.
Miasto/wioskę masz za blisko
Wróciłem już i prawie przeżyłem zawał jak w szczerym polu usłyszałem nagle za plecami dyszenie. Myślę: dzik, wilk, lis, jeleń, czy co? Do auta daleko jakieś 150metrów, na pewno nie dobiegnę, na pewno nie ze sprzętem.
Zaczynam świecić latarką w stronę odgłosów. Po dłuższej chwili zza kępy traw wyłania się pies, czarny, dość duży.
Świecę mu po oczach i chyba go tym zniechęciłem, bo poszedł sobie. A mi wtedy wrócił oddech i kolana przestały się trząść.
I nie wiem czy coś mi się uchwyciło w kadr. Owszem widziałem kila większych i mniejszych ale czy osiadło to na matrycy? Bo albo obiektyw skierowany w inną stronę albo właśnie body kończyło jedną serię a prawie zaczynało drugą.
A jutro do pracy na 7.00
Przejasnilo się, wystawilem sprzęt koło domu (niezłe niebo na wsi mam) , niestety bez kadru ciekawego, tylko niebo. Rano zobaczę co tam matryca nałapała.
Miałem dziś podobnie. Psy okazywały się na szczęście małymi Pimpkami :) Jednak co się strachu najadłem to moje.
Ja się wybrałem na teoretyczne odludzie, nad jeziorko. Ciemno, cicho... Teren niby znam, ale i tak się zgubiłem, szczęściem latarka mnie ocaliła :D Odgłosów nie słyszałem, tylko komary żarły jak głupie. O 22:00 jeszcze coś nieba było widać (ale fotek jeszcze nie oglądałem, a teraz w pracy siedzę), potem nadciągnęły chmury i zaczęło kropić. Od trzech dni tak jest i dziś patrzę w prognozę - kolejna noc taka sama :( Słabo, bo w zeszłym roku też przez tydzień akurat musiały chmury wisieć :/
Ale zobaczymy, czy coś się udało ustrzelić, a jak nie, to w przyszłym roku :D
Ja coś tam ustrzeliłem ale centrum miasta to kiepskie miejsce na gwiazdy :( i zawsze to stres żeby z dachu bloku nie spaść ;)
Wysłane z mojego SM-T230 przy użyciu Tapatalka
Meh, ja złapałem dwa samoloty i może ze 4-5 sztuk Perseidów. A potem nad ranem zrobiła się mgła, sprzęt zaparował i nawet wschodu słońca dobrze nie widać..
Chyba za bardzo do góry skierowałem obiektyw
zbyszekD7000
13-08-2015, 08:15
No to czekamy na efekty nocnych escapad :)
Coś takiego dało się ustrzelić w centrum Kielc
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/2425219000_1439419695-1.jpg
źródło (http://obrazki.elektroda.pl/2425219000_1439419695.jpg)
Wysłane z mojego SM-T230 przy użyciu Tapatalka
zbyszekD7000
13-08-2015, 09:09
no i super, o której to zrobiłeś ?
Ja kilka mam. Niektóre nawet okazałe. Tak przynajmniej wyglądają na wglądówkach.
zbyszekD7000
13-08-2015, 09:14
No to czekamy :)
W mieście Kopernika jakoś zawsze są lepsze warunki, to niesprawiedliwe ;)
Ktoś tak jak ja przegapił "kumulację" i zamierza spróbować złapać jakieś Perseidy w następne noce? :)
Ja chce pojechać na pola i miec perseidy z kadrem jakimś. Dzisiaj na pomorzu ma być piękna noc.
A ja już nie jestem pewien, czy to co jest kreską to meteor czy akurat satelita przelatywał. Wczoraj specjalnie zwracałem na to uwagę i satelity tez robiłem. Za to najfajniejsze meteory przegapiłem.
no i super, o której to zrobiłeś ?
23-24. Jakoś tak.
Też się pochwalę, ale raczej nieszczęściem w szczęściu... Zgodnie z wszelakiego rodzaju poradnikami - ustawiłem ostrość manualnie, pierścień maksymalnie w stronę nieskończoności. Z tym, że moja sigma (17-50 f2.8) w tej pozycji ostrzy na ciut więcej niż nieskończoność, w związku z czym moje wszystkie Drogi Mleczne, Wielkie Wozy, Kasjopee i ten jeden Perseid są nieostre... Siedzieliśmy z Kolegą ze trzy godziny na północ od Krakowa, ten jeden bolid nam się udało ustrzelić, ale niestety, jest nieostry. Stąd moja rada (być może niepotrzebna w przypadku bardziej zorientowanych) - sprawdźcie, czy na nieskończoności macie faktycznie ostro...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/eo9M0Qr6B3zy8SguoizPX99hvnjDLMEuPouJuyCQVNY=w1028-h683-no)
Też się pochwalę, ale raczej nieszczęściem w szczęściu... Zgodnie z wszelakiego rodzaju poradnikami - ustawiłem ostrość manualnie, pierścień maksymalnie w stronę nieskończoności. Z tym, że moja sigma (17-50 f2.8) w tej pozycji ostrzy na ciut więcej niż nieskończoność, w związku z czym moje wszystkie Drogi Mleczne, Wielkie Wozy, Kasjopee i ten jeden Perseid są nieostre... Siedzieliśmy z Kolegą ze trzy godziny na północ od Krakowa, ten jeden bolid nam się udało ustrzelić, ale niestety, jest nieostry. Stąd moja rada (być może niepotrzebna w przypadku bardziej zorientowanych) - sprawdźcie, czy na nieskończoności macie faktycznie ostro...
Ja polecam mój poradnik o ostrzeniu w fotografii z gwiazdami.
spiritus
13-08-2015, 14:05
W Nottingham spokój z meteorytami :/
Posiedziałem wczoraj trochę w parku aby pooglądać ale nic nie upatrzyłem :/
Loki a zapodasz link?
Loki_p, Mam wrażenie, że byłem na Twojej stronie, ale to było w pracy, więc nie dałem rady spędzić zbyt dużo czasu nad poradami. Przeczytałem raczej wszystko, tylko musiało mi umknąć o zwróceniu uwagi na +nieskończoność na pierścieniu ostrzenia... Ale na następny raz będę wiedział :)
Loki a zapodasz link?
Proszę http://nightscapes.pl/blog/jak-ustawic-ostrosc-w-fotografii-gwiazd/
O kurcze, ale czad... To ja w takim razie nie do Ciebie, Loki_p, trafiłem. Niestety... To był jakiś inny, krótszy i mniej dokładny poradnik, ktoś go na forum polecał. W każdym razie dzięki za namiary, ogarnę temat przed następnym wypadem, tylko nie wiem, czy uda mi się jeszcze w tym roku...
Sporo tego spadło.
Pogoda też była w miarę.
Na 1,5 tyś zdjęć ... jedno trafienie :
http://www.port.az.pl/J5/DSC_1997a.JPG
źródło (http://www.port.az.pl/J5/DSC_1997.JPG)
czy to to? czy jednak maszyna sprawiona ludzkimi rękoma?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/JPItzJE-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/JPItzJE.jpg)
Mi wyszło takie:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/hWfeMHFh-1.jpg
źródło (http://imgur.com/hWfeMHF.jpg)
Cholera, brakuje mi 1EV światła, czy to w ISO czy z obiektywu...
czy to to? czy jednak maszyna sprawiona ludzkimi rękoma?
Ciężko powiedzieć. Obstawiałbym jakieś ISS. Sprawdź na stronie http://www.heavens-above.com/
U mnie kilka wpadło ale nie mam jak wywołać rawów. Mam tylko wglądówki w postaci najmniejszych i najbardziej skompresowanych jpg. Takie coś mam z sony nex6.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://s8.postimg.org/b4jfhcgg5/DSC04336.jpg)
zbyszekD7000
13-08-2015, 18:59
Kurde balans, ale superowo Wam się udało uchwycić te perseidki :)
Ja jeszcze swoich nie zdążyłem zobaczyć na dużym ekranie, ale raczej niczego nie złapałem, no i niebo miałem za jasne u mnie
A jak odróżnić perseid od satelity?
Satelity są na tyle wolne ze albo krecha będzie długa, albo złapie się nawet na kilku ekspozycjach
Perseidy też mogą się złapać na dwóch klatkach. Satelita daje raczej prostą kreskę. Perseid zazwyczaj się zwęża w obu kierunkach. Bolid w jednym.
Perseid zazwyczaj się zwęża w obu kierunkach. Bolid w jednym.Czyli u mnie mógł być bolid?
Coitus Interraptus
13-08-2015, 21:22
I ja coś dorzucę:
http://pinxit.pl/C_I/perseidy.html
Czyli u mnie mógł być bolid?
Obstawiam że to ISS.
A dlaczego ten wątek jest w Cafe? Nie mogłem go przez to znaleźć :(
Moje:
1
https://lh3.googleusercontent.com/-J3wMkpsYpPs/Vczr_hPxsrI/AAAAAAAAJbo/dwTh5cNso10/s1024-Ic42/DSC09181.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-J3wMkpsYpPs/Vczr_hPxsrI/AAAAAAAAJbo/dwTh5cNso10/s1024-Ic42/DSC09181.jpg)
2 ten chyba leciał bardzo nisko, bo zostawił po sobie dym widoczny przez kilka minut (niestety nie byłem przy tym, widać tylko na zdjęciach
https://lh3.googleusercontent.com/-aGvVP6QieAc/VczsBeqZtMI/AAAAAAAAJbo/WYZQA8SxmJg/s1024-Ic42/DSC09284.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-aGvVP6QieAc/VczsBeqZtMI/AAAAAAAAJbo/WYZQA8SxmJg/s1024-Ic42/DSC09284.jpg)
(dym)
https://lh3.googleusercontent.com/-Ek3ROdVd2EI/VczsDWdOstI/AAAAAAAAJbo/LHt1XkZRdRw/s1024-Ic42/DSC09285.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-Ek3ROdVd2EI/VczsDWdOstI/AAAAAAAAJbo/LHt1XkZRdRw/s1024-Ic42/DSC09285.jpg)
Oraz nie-meteory:
3 samolot?
https://lh3.googleusercontent.com/-7GOwuC_OVyk/Vczr9IMm_jI/AAAAAAAAJbo/1ZH4oSYgJE4/s1024-Ic42/DSC09165.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-7GOwuC_OVyk/Vczr9IMm_jI/AAAAAAAAJbo/1ZH4oSYgJE4/s1024-Ic42/DSC09165.jpg)
4 ISS? trwało przez kilka zdjęć
https://lh3.googleusercontent.com/-rwT5B5arrtM/VczsFSliDzI/AAAAAAAAJbo/the576fu6FU/s1024-Ic42/DSC09418.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-rwT5B5arrtM/VczsFSliDzI/AAAAAAAAJbo/the576fu6FU/s1024-Ic42/DSC09418.jpg)
Zdjęcia robiłem na Sony RX100 przy pomocy aplikacji Timelapse :) W galerii można zobaczyć dwa króciutkie timelapsy z tego oraz film zrobiony przez aplikację "star trail" - tam też widać kilka meteorów. Prędkość filmów można sobie zmniejszać:
https://picasaweb.google.com/116179826942627279172/Perseidy20150812?authuser=0&authkey=Gv1sRgCLLqoqSnvcT9LA&feat=directlink
Dzisiaj jakaś lepsza noc, co klatka to Perseid jakiś leci :D Mam nadzieję że iso 2000 i f/4 wystarczy żeby coś widzieć
To i ja coś dorzucę - jedno w temacie, a drugie strzelone przy okazji :D Niestety, Perseidy nie do końca ostre, bo "mi się dotknęło" pierścień ostrzenia najwyraźniej :(
1.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/20150813_DSCF7469-2.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/--4gJNe1fxrk/Vc2f_ONMZRI/AAAAAAAALLY/fSzqibJ4iDY/s1600/20150813_DSCF7469.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/20150813_NSC_5452-2.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-lMejG4DL23k/Vc2f0KNuSMI/AAAAAAAALK8/bAmPWid4D8I/s1600/20150813_NSC_5452.jpg)
zbyszekD7000
11-08-2016, 16:48
Kolejny rok, kolejna noc spadających gwiazd która przypada na dziś i jutro, podobno warunki mają być dobre.
Dzisiejsza noc jest wyjątkowa za sprawą Jowisza co powtarza się co 12 lat. Największa aktywność ma być około 2:00 w nocy z czwartku na piątek kiedy ma być nawet 200 meteorów na godzinę. Podobnie będzie z piątku na sobotę.
Tak więc aparaty w dłoń i do dzieła.
Aktywność:
Z PN na WT - 25
Z WT na SR - 30
Z SR na CZ - 40
Z CZ na PT - 80-200
Z PT na S - 100
Z S na N - 40
Najlepsze miejsce do obserwacji/ gdzie szukać : na wschodnim horyzomcie gdzie wznosić się będzie Perseusz gwiazdozbiór z którego wylatują.
Powodzenia wszystkim polującym. Ja właśnie kończę ładować baterie i też się wybieram.
zbyszekD7000
11-08-2016, 21:40
Ciekawe co się komu uda ustrzelić :)
Podzielcie się potem wynikami
Kilka mam ale oszczędzam baterię na maksimum które ma być od 2.
zbyszekD7000
11-08-2016, 22:43
Co za złośliwość, jeszcze pół godziny temu czyściutkie niebo i cała paleta gwiazd, a teraz coraz więcej chmur i będzie kicha :(
Moge upolować całe stada chmur... Może jutro będzie lepiej
U mnie jeszcze czysto ale ucieklem do auta zagrać się bo zimno.... wrrrrrrr....
Ja jeszcze o 0:45 miałem czyste niebo... jak 20 minut później dojechałem na miejscówkę, to już były tylko chmury. 8 rok z rzędu to samo ;(
zbyszekD7000
12-08-2016, 09:47
Komuś się coś udało ustrzelić?
Jeśli tak to wrzućcie, pooglądamy :)
Udało mi się zrobić zdjęcie ... chmur :/
zbyszekD7000
12-08-2016, 22:02
Co, nikt nic? :(
Carlos_lo
12-08-2016, 22:09
ja sobie tylko poogladalem z ogrodu, z 10 naliczylem, ale nawet sprzetu nie ruszalem, bo nie znam sie na astrofoto, poza tym luna bila od wiochy
--------
no signature
U mnie po zawodach, pełno chmur, ani skrawka czystego nieba.
A ja tylko spojrzałem w niebo, przeleciał jeden od dachu az po linie drzew i padlem spać. Dziś idę po statyw i siedzę na balkonie :)
zbyszekD7000
13-08-2016, 12:39
No to czekamy na efekty :)
Taaa.. efektów nie będzie. Koło 0:30 mignął mi jeden, ale nie zrobiłem zdjęcia. Wcześniej świecił jasno księżyc, a potem przyszły chmury i spakowałem statyw. Marność i lipa.
zbyszekD7000
14-08-2016, 23:03
a tak miało być fajnie w tym roku :(
przyjdzie czekać do następnego ;)
A dziś bezchmurne niebo a na spacerze z psiakiem nie widziałem nai jednego :\
Bolid zarejestrowany na dwóch klatkach.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://digart.img.digart.pl/data/img/vol4/92/49/download/7956932.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://digart.img.digart.pl/data/img/vol4/81/67/download/7957217.jpg)
zbyszekD7000
15-08-2016, 16:28
No tak, Tobie jak zwykle się poszczęściło :)
I jak pięknie wyszły
tbogdanowicz
15-08-2016, 18:07
Panowie,
dla czego ten wątek jest w Cafe???
Wstawiłem do krajobrazu, ale nie było odzewu. Może tutaj ktoś coś napisze?
To połowa kadru, bo lewa strona była rozświetlona łuną miasta odbitą od chmur :-(.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/2h6682p-1.jpg
źródło (http://i67.tinypic.com/2h6682p.jpg)
zbyszekD7000
15-08-2016, 18:20
Fajnie że i tu zamieściłeś swoje zdjęcie, całkiem fajnie wygląda :) mnie się bardzo podoba, fajne miejsce znalazłeś :) no i udało się ustrzelić obiekt oczekiwań :) co nie wszystkim się w tym roku udało.
Widziałem go w Twoim wątku ale wtedy nie miałem możliwości coś napisać
Czemu w cafe? Dobre pytanie. Wątek ma już trzeci sezon i zaczynał się dość niepozornie więc pewnie moderacja uznała że tam jest jego najlepsze miejsce. Nawet nie pamiętam czy to modzi przenieśli czy ja tak założyłem. Nie sądziłem wtedy że wątek zrobi się powtarzalny co roku, ale skoro perseidy spadają co rok o tej samej porze to wątek żyje nadal.
Musimy pomyśleć o lepszym dla niego miejscu.
Ten wątek jest też trochę takim poradnikiem przy okazji więc mam taki pomysł żeby przy fotach zamieszczać parametry jej wykonania. Z pewnością wielu osobom się taka wiedza przyda :)
tbogdanowicz
15-08-2016, 19:00
Dzięki za odzew :-).
Co do parametrów, to ogniskowa 10 mm (NIkkor 10-24); przysłona 3,5; ISO 1600; czas 30 s (za długi, gwiazdy już się poruszyły), aparat D7100.
Próbowałem sił również w zeszłym roku, ale choć widziałem wiele meteorów, to efekty zdjęciowe były mizerne. Udało mi się zrobić jedynie typowo pamiątkowe zdjęcia, bez czegoś ciekawego na dole kadru.
Wtedy miałem możliwość wyjechać kilkadziesiąt kilometrów za miasto, ale niestety teraz w każdej małej miejscowości są całodobowe stacje benzynowe, sklepy i dyskoteki, których światła przeszkadzały.
W tym roku kupiłem wężyk i zaplanowałem miejsce oraz serię naświetlań, by mieć pewność że coś ciekawszego uda mi się sfotografować. Niestety okazało się że nie mogłem wyjechać na cała noc, więc wybrałem się nad Zalew Zemborzycki w granicach Lublina. Na miejscu przekonałem się że jest tam jaśniej niż się spodziewałem do tego zza horyzontu wysunęły się wielkie chmury. Nie zraziłem się i zacząłem robić zdjęcia. Pierwsze kilka zrobiłem na ISO 3200, ale okazały się za jasne, bo miasto potwornie oświetlało niebo. Obniżyłem ISO do 1600 i zrobiłem kolejne zdjęcia, ale z każdą chwila było więcej chmur, które zasłaniały niebo i do tego potwornie odbijały światło latarń. Przeszedłem w inne miejsce, ale po kilku minutach musiałem zrezygnować, bo chmur było za dużo.
Jak się uda, to za rok znowu się pobawię.
Pozdrawiam,
Tomek B.
- - - - kolejny post - - - - - -
@ loki_p
Gdzie robiłeś swoje zdjęcia? Czy wyjeżdżasz w jakieś specjalne odległe miejsce, czy tez w pobliżu miasta wiesz gdzie się schować od świateł miasta?
I jeszcze jedno. Dla czego niebo masz zielonkawe?
zbyszekD7000
15-08-2016, 19:06
Loki_p Ci pewnie odpowie, a w międzyczasie możesz sobie wejść na linki zamieszczone pod jego relacjami i poczytać on tam daje świetne poradniki jak takie zdjęcia robić (gdzieś są we wcześniejszych jego postach - przeglądnij sobie - posty #42 i #82)
To fachura od fotografii nocnej :)
tbogdanowicz
15-08-2016, 19:48
Przeglądałem te poradniki przed zdjęciami w zeszłym roku i czerpałem z nich informacje. Natomiast teraz nie wiem dla czego, nie skojarzyłem osoby. Nie zwracam uwagi na stopki, bo za dużo osób się w nich tylko chwali sprzętem, a czasem warto spojrzeć na podpis :-).
Loki - jak zawsze świetnie, podziwiam, pozdrawiam,
u mnie chmury, nawet byłem skłonny jechać 100 km w moje rodzinne strony i tam coś focić ale tam też chmury
@ loki_p
Gdzie robiłeś swoje zdjęcia? Czy wyjeżdżasz w jakieś specjalne odległe miejsce, czy tez w pobliżu miasta wiesz gdzie się schować od świateł miasta?
I jeszcze jedno. Dla czego niebo masz zielonkawe?
Zazwyczaj szukam jakichś ciemnych podmiejskich miejscówek. Zwłaszcza gdy jest szansa na zorze lub inne subtelne zjawiska takie jak choćby Perseidy. W tym roku tak się złożyło, że w okolicach maksimum roju byłem w Bieszczadach. Na zdjęciu widać światła Bacówki pod Małą Rawką.
tbogdanowicz
16-08-2016, 18:48
Dzięki,
w pierwszej chwili pomyślałem że patrzyłeś na północny wschód a góra na horyzoncie to Połonina Caryńska, ale chyba jednak byłeś na parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej i patrzyłeś w stronę Małej i Wielkiej Rawki?
Gdy jeszcze nie wiedziałem o tym że w sierpniu jest maksimum Perseidów, przez kilka lat, co roku mniej więcej od 5 do 20 sierpnia bywałem w Bieszczadach. Teraz, od kilku lat nie mam jak brać urlopu w sierpniu :-(...
Czy jeszcze jakiś rój pojawia się tak regularnie i najlepiej nie w środku wakacji, tak by noce były dłuższe?
No i ta barwa nieba - celowa, czy też coś spowodowało taki zafarb?
Dzięki,
w pierwszej chwili pomyślałem że patrzyłeś na północny wschód a góra na horyzoncie to Połonina Caryńska, ale chyba jednak byłeś na parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej i patrzyłeś w stronę Małej i Wielkiej Rawki?
Gdy jeszcze nie wiedziałem o tym że w sierpniu jest maksimum Perseidów, przez kilka lat, co roku mniej więcej od 5 do 20 sierpnia bywałem w Bieszczadach. Teraz, od kilku lat nie mam jak brać urlopu w sierpniu :-(...
Czy jeszcze jakiś rój pojawia się tak regularnie i najlepiej nie w środku wakacji, tak by noce były dłuższe?
No i ta barwa nieba - celowa, czy też coś spowodowało taki zafarb?
Tak, to okolice parkingu na przełęczy Wyżniańskiej i widok na Rawki.
W grudniu są Geminidy :) http://nightscapes.pl/blog/fotografujemy-geminidy Równie obfity i regularny rój. Tylko w grudniu jest zimno i pogoda bywa różna.
Co do kolorów. Cały czas jestem w rozjazdach i powyższe kadry wywoływałem na szybki na nie swoim laptopie :) Zielony na niebie jest jednak bardzo prawdopodobny, zwłaszcza w tak ciemnym miejscu jak Bieszczady. Wszystko to za sprawą tzw. Airglow.
tbogdanowicz
17-08-2016, 13:04
Ooo..., grudzień brzmi dla mnie lepiej pod względem możliwości czasowych.
Widziałem zdjęcia z zielonym zabarwieniem i podejrzewał że pochodzi ono od świateł na ziemi. Teraz poczytałem o airglow i zdziwiłem się pochodzeniem tego zjawiska.
Dzięki
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.