PDA

Zobacz pełną wersję : Szybki kurs konwersji do B&W



Al Bundy
29-04-2007, 00:11
Jako że widzę sporo młodych którzy usiłują nadać zdjęciu artyzmu i ekspresji poprzez wywalenie koloru podaję szybki eksternistycznie przyspieszony kurs poprawnej konwersji do B&W.

1. Odpalamy fotoszopa
2. Wczytujemy kolorowy obrazek :D
3. Wchodzimy w meny > OBRAZEK > DOPASUJ > MIESZANIE KANAŁÓW
4. Zaznaczamy ptaszka na dole przy monochromatycznie
5. Bawimy się suwaczkami aż do uzyskania porządanego efektu.

Poniżej przykład 3 zdjeć. Oryginał (po obróbce), później zdjęcie pozbawione koloru w sposób jaki zwykle robią to początkujący a na końcu mieszanie kanałami. W tym wypadku ująłem sporo czerwonego a dodałem trochę zielonego i niebieskiego. Dzięki temu zachowujemy odcień skóry, szczegóły włosów itp...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img262.imageshack.us/img262/879/beznazwy1sf4.jpg)

Oczywiście machamy z umiarem - ja trochę przesadziłem ale więcej nie chce mi się pisać :)

Patio
29-04-2007, 08:42
Proste szybkie prawie bez bolesne :)
nie podobają mi się tylko plamki na skórze które w ten sposób się tworzą :)

herbatnik
29-04-2007, 09:10
na oph jest opisany świetny sposób z symulacją filtrów
http://onephoto.net/phorum/read.php?f=3&i=15701&t=15701

Al Bundy
29-04-2007, 11:39
Proste szybkie prawie bez bolesne :)
nie podobają mi się tylko plamki na skórze które w ten sposób się tworzą :)

Plamki? Przecież są i na oryginale. Wszystko zależy od ustawienia kanałów i obróbki. W czasie wywoływania techniką tradycyjną też czyszczono takie rzeczy ;)

Patio
29-04-2007, 11:56
Plamki? Przecież są i na oryginale. Wszystko zależy od ustawienia kanałów i obróbki. W czasie wywoływania techniką tradycyjną też czyszczono takie rzeczy ;)
sa ale nie tak rzucające sie w oczy jak po konwersji :)

Al Bundy
29-04-2007, 12:24
Chcesz powiedzieć że użyłem złej foty do pokazu... rozumiem ;)
Następnym razem przekonwertuję plastik na B&W :)

Patio
29-04-2007, 14:05
:D wtedy nie będę miał się czego czepic :D może ze zbyt plastikowe wykonanie :D

tobiks
09-05-2007, 21:55
pewnie zaraz mi sie oberwie, ale wedlug mnie lepsza ta druga niż trzecia, jakoś tak mi sie wydaje że przy trzeciej na skórze pojawiły się jakby... zmarszczki :)
ale to wszystko subiektywne oceny, bo sam jak robie b&w to mieszam kolorami.

Al Bundy
10-05-2007, 22:11
To nie jest konkurs - pokazałem tylko czym co robić ;) Do poprawek masz jeszcze warstwy, maski, pędzelki itd... Zauważ brak szczegółów na drugim...

Loki
14-05-2007, 10:57
To nie jest konkurs - pokazałem tylko czym co robić ;)

A moglbys jeszcze pokazac JAK? :)
Pytalem w innym watku niestety odpowiedz nie padla... :/

Chodzi mi o CECHY dobrej konwersji... Ja wiem ze to zalezy od zamierzonego efektu artystycznego itd...
Moze inaczej.
Jakie sa kardynalne bledy konwersji i jak sie ich wystrzegac. Np. nie wiem... zbyt maly kontrast...

Czesto mozna przeczytac komentarze pod kolorowymi-inaczej zdjeciami, ze konwersja "lezy" ale rzadko zdaza sie by ktos pokusil sie o wyjasnienie CO w tej konwersji "lezy"...

bombel
15-05-2007, 03:37
Chodzi mi o CECHY dobrej konwersji... Ja wiem ze to zalezy od zamierzonego efektu artystycznego itd...


Obawiam się, że na tak postawione pytanie będzie ciężko odpowiedzieć. Równie dobrze mógłbyś żądać podania cech po prostu - dobrego zdjęcia, najlepiej w pięciu punktach. :)

Zamiast tego oglądaj zdjęcia mistrzów - ci na ogół robią to dobrze, więc z czasem nabierzesz pojęcia, jakie warunki powinna spełniać tzw. dobra konwersja. Czasem ciężko zwerbalizować, ale widać na pierwszy rzut - i nie idzie tylko o suche stwierdzenie, że kontrastu za mało, czy za dużo. Bo tak jak z dobrymi zdjęciami tak i z konwersją do b&w - zależy od wielu rzeczy, ale doświadczenie i intuicja Ci podpowie, jeśli to doświadczenie zdobędziesz. :)

Kekacz
15-05-2007, 11:22
Inny sposób na cz-b:
Odpalamy Photoshopa CS3, szukamy filtru Black & White -> mamy okno z możliwoscia ustawiania pod siebie dzialania na poszczególne kolory+ kilka predefiniowanych ustawien udających filtry:
- żółty
- niebieski
- zielony
- czerwony
- podczerwień
itd.

bombel
15-05-2007, 13:08
Odpowiedź Kolegi Kekacza jest sporym uproszczeniem, choć zdaję sobie sprawę, że wielu na to właśnie czeka. Robiąc żarty można przypuścić, że w następnej wersji CSa będzie okienko pt. B&W Convesion i 3 pola wyboru: Draft, Good, Best - co doskonale załatwi sprawę. Wtedy będzie już prosto. :)

A mówiąc bez żartów - mam wrażenie, że Loki pytając o cechy czegoś co nazwał 'dobrą konwersją' nie pytał jakimi suwaczkami i gdzie suwnąć, tylko chciał opisu, jakie cechy powinno mieć dobre zdjęcie czarno-białe. A tego nie da się wytłumaczyć tak prosto, opisując gdzie wejść i jak suwnąć suwaczkiem.

Niestety.

I na szczęście.

sokrates
15-05-2007, 13:11
jeszcze lepszy sposób na B&W: otóż zakładamy Trix'a..... i tralala, fiufiufiuf, cyk, myk i jest :-) w ten sposób za zaoszczędzone pieniądze z CS3 mamy materiału do focenia na kilka lat :-)
i nie marudzić że do D70 sie nie da założyć trixa bo puszkę można kupić za 100 zł - i niech mi ktoś powie że F55 sie do B&W nie nadaje....

Loki
15-05-2007, 13:32
A mówiąc bez żartów - mam wrażenie, że Loki pytając o cechy czegoś co nazwał 'dobrą konwersją' nie pytał jakimi suwaczkami i gdzie suwnąć, tylko chciał opisu, jakie cechy powinno mieć dobre zdjęcie czarno-białe.
I na szczęście.

Zdawszy sobie sprawe z tego skorygowalem pytanie o najczestsze bledy popelniane przy konwersji. A tu juz sie powinno dac cos wyjasnic, bo skoro ktos komentuje zdjecie ze jest zle skonwertowane to chyba wie dlaczego? :/

bombel
15-05-2007, 13:46
skorygowalem pytanie o najczestsze bledy popelniane przy konwersji. A tu juz sie powinno dac cos wyjasnic

No rzeczywiście, to akurat jest śmiesznie proste... Najczęstsze błędy, to stosowanie dwóch metod, które na pierwszy rzut oka wydają się najtrafniejsze (tylko że dają bardzo ubogie efekty):

1. Deasuracja* wszystkiego, czyli zdjęcie kolorów ze zdjęcia, czyli zostaje czarno-białe. Faktycznie zostaje, ale zostaje tragicznie niefajne.

2. Mamy zdjęcie RGB, więc zróbmy z tego greyscalę... Niby dobrze pomyślane (na końcu zostaje czarno-biały obrazek), ale też niefajny.


Poza tymi błędami pozostaje jeszcze parę innych: za dużo/za mało kontrastu, wyblakłe/za mocne czernie lub światła, przepały/czarne dziury, mdły wygląd całości, uboga tonalność, krzywe do bani, idiotyczny histogram - czyli to, co normalnie...



EDIT
* Desaturacja oczywiście...

MsbS
15-05-2007, 14:16
Z tej samej beczki, choć z innej strony: używał ktoś z Was konwersji w Picasie? Jest tam taka opcja "Filtered BW", gdzie można sobie zasymulować BW z kolorowym filtrem. Jak dla mnie to bardzo fajne ze względów edukacyjnych - ale ponieważ ominąłem technologię "analog bw", trudno jest mi wypowiedzieć się o sensowności wyników. Waszym zdaniem - jak ta metoda sprawdza się w praktyce?

Kekacz
15-05-2007, 16:41
Odpowiedź Kolegi Kekacza jest sporym uproszczeniem, choć zdaję sobie sprawę, że wielu na to właśnie czeka.

Wierz mi, w tym przypadku nie ma sobie co mocno komplikować życia jeśli w CS3 dodali tak przydatną opcję.

Zrobiłem już na kopy filmów cz-b srebrowych, ileś tam kolorowych zdjęć przerobilem na cz-b w PSie poprzez mieszanie kanałów i ustawienie od góry: 60, 40, 0, 0 i zaznaczenie na koncu Monochromatic plus dopieszczenie przy pomocy "selective color" ale od czasu kiedy zobaczylem jakie możliwości daje w tym zakresie CS3, dałem sobie spokój. To naprawdę działa.

A jeśli komuś niezbyt pasują zaproponowane przez program ustawienia symulujące działanie filtrów, zawsze może je dopracować, pole do popisu jest ogromne.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img527.imageshack.us/img527/6115/bwpscs3vb9.jpg)

segl
23-05-2007, 00:03
a jeżeli chodzi o te plamki najczęściej tworzą się na kanale niebieskim, aby je zniwelowac lub pozbyć sie zupełnie (choć czasami nie da rady) wykonujemy:

1. kopiujemy warswę z fotką ( CTRL+J )
2. nadajemy Filter > Blur > Gausian Blur delikatnie rozmazując zdjęcie
3. krycie skopiowanje warstwy ustawiamy na Color

oczywiście jak pisałem nie zawsze się wszystkiego pozbędziemy ale w wielu przypadkach pomaga

Q-bek
29-05-2007, 14:19
hej
z dawna tu nie zagladalem, ale z ciekawoscia zajrzalem do watku o konwersji na B/W, a nuż ktos poda nowa ciekawa metode.

Widze ze nie wspomniano tu jeszcze o jednej metodzie konwerji - wg mnie dajacej najlepsze efekty w bardzo prosty sposob (a dla mnie ta metoda jest najlatwiej uzyskac b/w o takiej charakterystyce jak na Ilfordzie hp5+ ktory bardzo lubilem).
Otoz w krotkich slowach - otwieramy kolorowy obrazek -> menu OBRAZEK -> OBLICZENIA ->wybieramy zrodlowy kanal (czerwony, zielony, niebieski, szary) i modyfikujemy go zrodlem 2 i trybem nakladania, wszystko wrzucamy do nowego dokumentu (REZULTAT -> nowy dokument) i włala jak mawiaja francuzi.

Jezeli bedzie jakies zainteresowanie to moge zmajstrowac tutka z obrazkami jak dokladnie to zrobic.

pozdrawiam
kubek

m_cudny
29-05-2007, 18:31
" Jezeli bedzie jakies zainteresowanie to moge zmajstrowac tutka z obrazkami jak dokladnie to zrobic."

nooo... poprosimy:)

Q-bek
30-05-2007, 09:55
nooo dobra, zrobie dzisiaj tutoriala i wrzuce go :)

adrian
01-06-2007, 12:00
nooo dobra, zrobie dzisiaj tutoriala i wrzuce go :)

Ciągle czekamy ;)

Sebastiann
12-08-2007, 13:07
Ciągle czekamy ;)

...i czekamy;)

paparazzo
13-08-2007, 21:11
...i doczekac sie nie mozemy :(

OQL
13-08-2007, 23:05
Jest jeszcze całkiem fajna metoda konwersji na B&W z Scotta Kelby'ego z zastosowaniem kanału jasności
1. konwersja z RGB na LAB
2. na palecie Chanels wybieramy Luminosity
3. image>graysacale
4. na palecie Layers powielamy tło (CTRL+J)
5. zmieniamy tryb mieszania na screan (mnożenie odwrotności) lub mulityply (mnożenie) w zależności czy chcemy rozjasnić czy przyciemnić
6. zmniejszamy krycie (opacity) do uzyskania zadowalającego efektu
7. sharpen (zawsze lekko wyostrzam)

wala

PS. pracuję w gazecie gdzie większość zdjęć jest czarnobiałych i mam właśnie taką akcyjkę zrobioną w PS i w 80% się sprawdza - pozostałe przypadki to trza jeszcze Curvami pokrecić ;)

langus
18-08-2007, 21:10
nooo dobra, zrobie dzisiaj tutoriala i wrzuce go :)

no nie daj się prosić tyle...
:smile: :smile: :smile: :smile: :smile:

Qna
22-09-2007, 10:34
Od dluzszego czasu kombinuje metoda Obrazek --> obliczenia z roznymi efektami, wedlug mnie to dobra metoda, ale chyba potestuje rozwaizania opisane w tym watku.

Gemini
22-09-2007, 11:03
nooo dobra, zrobie dzisiaj tutoriala i wrzuce go :)

Q-bek... Q-bek... Q-bek ... jeeeeesssssteeeeeśśśśśmmyyyyy zzzzz Tooooooobąąąą ;)


A spróbuj teraz napisać, żeby robić to w Irfanie, jako konwersja do BW!

hcman
24-09-2007, 12:00
może to się komuś przyda:
http://www.cyfrografia.pl/na_czarno_biale1.html