PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic FZ1000



Pawel92
09-08-2014, 16:54
W cyklu "Aparaty, którymi można próbować robić zdjęcia" - ostatnia hybryda Panasonica, będąca odpowiedzią na Sony RX10.
Specyfikacje, przeglądy i testy poniżej:
- http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/panasonic_fx1000_first_impressions_review.shtml
- http://www.optyczne.pl/376.1-artykuł-Panasonic_Lumix_FZ1000_-_aparat_dla_każdego.html
- http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-fz1000?utm_campaign=internal-link&utm_source=reviews-latest-widget&utm_medium=image&ref=reviews-latest-widget
- http://www.imaging-resource.com/PRODS/panasonic-fz1000/panasonic-fz1000A7.HTM
- http://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_dmc_fz1000_review/

Poniewaz nadal szukam idealnego dla mnie aparatu do podróży, zainteresowałem się tym Lumixem.
Oto powody mojego zainteresowania:
- 1-no calowa matryca, rzadkość w tego typu puszkach
- Zoom 9.1-146mm (25-400mm ekw. FF) 2.8-4.0
- Stabilizacja
- Video 4K (nagrywalne na kartę pamięci)
- Ergonomia przy znośnej wadze (831g)
- Ruchomy ekran

Kilka pozytywnych uwag po tygodniu zabawy:
- Obrazek znośny (w porównaniu do puszki FF z górnej półki :wink:). Zgodny z moimi oczekiwaniami. Jakość podobna do mojego Sony RX100.
- Szybkość obsługi (czas uruchamiania, dostęp do menus, przeglądanie zdjęć) doskonała: nie ma opóźnień, na nic się nie czeka.
- AF bardzo dobry. Co najmniej tak dobry jak w A6000. Tryb AF-C działa całkiem dobrze. Nawet śledzenie funkcjonuje.
- Ergonomia OK. Puszka jest duża, tak duża jak średni DSLR. Ale waga jest znośna. Leży w (moich) rekach doskonale.
- Stabilizacja działa: 400mm przy 1/30s nie jest nie do przejścia.
- Program do zdalnego sterowania jest wzorowy (testowałem wersje na iOS). Sony powinien się nim inspirować i szybko poprawić swój.
- Bardzo dobrzy EVF. Nie ma zaciemnienia przy trybie seryjnym.

Z mniej radosnych nowin to:
- Szum widać już od najniższego ISO, choć jest łatwo usuwalny w LR.
- Elektrycznie sterowany zoom jest powiedzmy "dosyć" szybki. Przyzwyczajani do ręcznego zmieniania ogniskowej mogą być zawiedzeni.
- W trybie M podczas filmowania nie działa AutoISO: zmienny, szary filtr do dokupienia niestety.
- Do pakietu dodają SilkiPix 4.0 Studio: to program dla prawdziwych mężczyzn :p
- Chwilowy (mam nadzieje) mały wybór oprogramowania: do obróbki RAW jest LR 5.6 i SilkiPix.
- W trybie seryjnym obraz co prawda już nie znika, ale punkt AF-u niestety tak i nadal nie bardzo wiadomo "w co celujemy" :D
- Brak dotykowego kranu. Polubiłem go w Olku.

Zainteresowanych rzeźbieniem w RAW-ach zapraszam na sample tutaj (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/RAW/)

Dla mniej wytrwałych, kilka zdjęć poniżej (prosta obróbka w LR 5.6: kadr, ekspozycja, wyostrzanie. Zdjęć nie odszumiałem)
1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000232-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000232.jpg)

2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000234-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000234.jpg)

3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000262-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000262.jpg)

4.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000266-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000266.jpg)

5.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000269-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000269.jpg)

6.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000282-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000282.jpg)

7.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000285-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000285.jpg)

8.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000291-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000291.jpg)

9.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000324-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000324.jpg)

10.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000340-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000340.jpg)

11.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000353-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000353.jpg)

12.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/_1000356-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/_1000356.jpg)

Pawel92
15-08-2014, 12:00
Coś się po... z edycją :sad:

13.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/P_140810_0006-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/P_140810_0006.jpg)

14.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/08/P_140810_0018-2.jpg
źródło (http://www.lechy.eu/Samples/PanaFZ1k/P_140810_0018.jpg)