PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką latarkę polecacie?



zolton
07-08-2014, 13:11
Jaką latarkę polecacie do kupienia? Nie chcę zwykłego świecidełka. Czasami chodzę do lasu lub po polach nocą i przydałaby się jakaś co świeci daleko i mocno punktowym oraz szerokim światłem. Chodzi o to, że przekręcę sobie pierścien i mi się zmienia z punktowej na szeroką i odwrotnie.
Wykorzystałbym ją też do podświetlania obiektów przy fot. nocnej.
Budżet to tak 100-150 zł

elanek
07-08-2014, 13:37
A czemu nie czołówkę?
Toż to o niebo lepsza rzecz.

stock
07-08-2014, 13:41
ma być daleko i mocno punktowo też. Jakies czołówki to potrafią ?
natomiast jeśli zdecydowałbyś się na czołówkę to ja z doświadczenia polecam Petzl`a. Mam od kilku lat - niezniszczalna. Aczkolwiek to dośc drogie ustrojstwa.

Dex
07-08-2014, 13:51
Maglite 2D lub 3D. Mam 2D i jest świetna. Własnie masz pokrętło, zmieniasz sobie z szerokiego na punkt, pancerna latarka a nie tandetny plastik. Zawsze mozesz jeszcze inny model wybrać - 5D i masz pół metra latarki :D

Johny42
07-08-2014, 13:51
Poręczna z mocnym światełkiem i prawie w budżecie MX532L-RC (http://www.ceneo.pl/27835803).

zolton
07-08-2014, 13:58
Czołówki nie chcę. Wolę w ręce trzymać i w razie gdyby się ktoś dopieprzał w nocy to można przypieprzyć :D

Dex
07-08-2014, 14:01
To Maglite 5D :D

ecml
07-08-2014, 14:04
Mam BlackEye Mactronica - polecam.

RobertMiernik
07-08-2014, 14:04
Kup coś z diodą cree i zoomem, prawie każda powyżej 25 zł będzie bardzo ok.

(A czołówka z biedronki nie dość, że ma zooma to jeszcze bije jak głupia - polecam)

seler
07-08-2014, 14:36
"Jakies czołówki to potrafią ?"

1000 lumenów wystarczy? http://www.zebralight.com/H600w-Mk-II-18650-XM-L2-Headlamp-Neutral-White_p_117.html spod Mięgusza oświetla Moko :)

elanek
07-08-2014, 14:41
Wolę w ręce trzymać i w razie gdyby się ktoś dopieprzał w nocy to można przypieprzyć :D
To Maglite tylko :)
BTW ale jak masz światło ma czole to możesz napastnikowi świecić prosto w oczy, a dwie ręce wolne :)

Za 150 zł mocnego Petzl'a nie kupisz. Od tej ceny są pierwsze sensowne Petzl'e, ale spodziewanej przez Ciebie mocy nie mają.

pil74
07-08-2014, 16:44
Olight. Mam polecam.

TOP67
08-08-2014, 01:14
Dzisiaj jest w ofercie IBOOD

http://home-living-pl-pl.forum.ibood.com/50450-1000_lumenow_w_kieszenia_latarka_jetbeam_ddr26_z_w yswietlaczem_cyfrowym/

Kurtz
08-08-2014, 01:55
Po pierwsze, 1000 lumenów to marketing. Dioda się rozgrzewa, zmniejsza swoją wydajność, etc. W praktyce jest to sporo mniej, często mniej niż 900.
Z mojego doświadczenia - różnica między 680 a 850 jest niewielka. Naprawdę niewielka. Im wyższe wartości, tym mniej różnice mają znaczenie.
W latarkach powyżej 200 lumenów, coraz większe znaczenie ma reflektor, szkło oraz odprowadzenie ciepła. Powyżej 400-500 lumenów ilość ciepła do odprowadzenia jest już spora. W tanich latarkach, te parametry często są kiepskie, przez co nawet dobra dioda nie daje takich rezultatów jakie daje w lepszych latarkach.

Wszelkie zoomy, oznaczają stratę światła oraz wzrost ciężaru. Musisz brać to pod uwagę.

Maglite, to są fajne, jak się potrzebuje pałki, do okładania niedźwiedzi po głowach. Jeżeli chodzi o właściwości świecenia niestety tylko bardzo modowane mają sens.
Czołówki petzla - używam Myo RXP ( pierwszej i drugiej generacji ), używałem kilku z serii tikka i tikkina. Uważam, że to jeden z lepszych wyborów w góry. Ilość światła do wędrówek wystarczająca, stabilizacja działa. Nie zwiodła mnie żadna. ( Szczególnie polecam e+lite - światło zapasowe, na dno każdego plecaka w góry, na wszelki wypadek ).

100-150PLN na dobrą latarkę to nie dużo, ale oczekiwań chyba również nie masz wysokich, bo zastosowanie typowo amatorskie.
Ja jako EDC noszę Fenix PD35UE - mała, mocna, na 18650. Ale koszt też jest sensowny. Za to, ma bardzo dobry reflektor, szybkę, jest świetnie, jak na takie pieniądze zbudowana. Ma ofc minusy, ale o tym możesz poszukać w internecie ;)
Lepiej to pytanie zadać na światełkach ( swiatelka.pl ), tam mają większy przegląd wiedzy.

Edit:

Ostatnia zamieszczona latarka jest moim zdaniem niepraktyczna. Tryby "1000", 200 oraz 15 to trochę niepraktyczne ustawienie. 15 to trochę za dużo do czytania książki, za mało do wygodnego chodzenia. 200, to więcej niż trzeba do chodzenia, za mało jak na thrower. Brak tutaj kilku pośrednich trybów.

GonzoG
08-08-2014, 02:40
Mnie tylko zastanawia jedno... jak 10W dioda może świecić pełną mocą przez 2h z baterii 9Wh....
I gdzie w tam małej latarce zmieści się radiator wymagany do odprowadzenia ciepła przy tej mocy...

Kurtz
08-08-2014, 16:48
XM-L2 ciągnie max 3A, ogniwa 18650 mają circa 3.4ah. W maksymalnym trybie poświeci ok godziny i kilku minut. W praktyce, maksymalne światło będzie przez kilka sekund, aż dioda się rozgrzeje i jej efektywność mocno spadnie - będzie drenowała baterię w podobnym tempie, ale świeciła słabiej.
Dla tego brak tutaj bardziej sensownego dla throwera bez dużego radiatora i większej ilości baterii ustawienia ok 500-600 oraz 700-800 lumenów.
Jeżeli układ kontrolujący diodę nie wyłącza po pewnym czasie maksymalnego trybu ( bądź pod wpływem temperatury ) to jest duża szansa, że latarka nie posłuży długo - dioda po prostu się usmaży. Przy wyższych temperaturach, zużycie diody jest znacznie większe niż normalnie.

GonzoG
08-08-2014, 17:07
XM-L2 ciągnie max 3A, ogniwa 18650 mają circa 3.4ah.
Większość 18650 ma do 3Ah, a standardem są 2.4-2.7 Ah.
Dla przykładu wspomniana wcześniej JetBeam DDR26 ma baterię 2.6Ah, na której ma wytrzymywać 2h przy 10W...
3.7V * 2.6Ah = 9,62 Wh... ot magiczne latarko-perpetuum mobile

Nawet przy aku 3.4Ah to jest 12.5 Wh... czyli trochę ponad godzinę przy idealnych warunkach.


Pomijam straty na układzie zasilania (ok 5-10%), jak i spadek jasności diody w wyniku rozgrzewania się (<10% przy 85st C)

Kurtz
08-08-2014, 17:12
Największe ogniwa, mają ok 3.3-3.4Ah, dla tego wspomniałem o takiej pojemności.
Ja patrzę z doświadczenia z latarkami takimi jak Fenix PD35UE, Tk22, Petzl Myo RXP i kilkoma innymi, oraz najlepszymi ogniwami jakie można łatwo dostać na rynku. 2H przy 1000lm, nawet 900 jest dla mnie bardzo mało realne, a przy ogniwie 2.6Ah...

Niestety tego typu ściema jest powszechna wśród sprzedawców. Trzeba by zmierzyć jak wygląda natężenie światła w czasie i zobaczyć co robi elektronika - może 2h świeci, na maksymalnym trybie, zmniejszając cały czas moc? Albo de facto, 1000lm to tylko określenie tego co może dioda, a latarka nie.

Spadek jasności ja pamiętałem jako ok 15%, ale może się mylę. Niemniej jednak, ten spadek jasności będzie, bo odprowadzenie energii z diody nawet 5W przez małą aluminiową obudowę jest dość ciężkie.

zolton
09-08-2014, 16:51
Olight. Mam polecam.

Jaki model dokładnie?

1000 lumenów mi nie trzeba :D
Wystarczy 400-450

Jeżeli chodzi o tryby to dobrze gdyby miała też coś pośredniego między 30-100% :D


Lepiej to pytanie zadać na światełkach ( swiatelka.pl ), tam mają większy przegląd wiedzy.

Ok. Zapytam.

mrozen4
09-08-2014, 16:58
Zolton, idź do myśliwskiego. Są tam Ledy z zoomem i dwufunkcyjne. Tzn główne lustro i boczne. Jak postawisz na głównym lustrze to masz wolne ręce i możesz coś "majstrować". Do 150 PLN spokojnie dostaniesz.

wunat
09-08-2014, 17:00
jezeli moglbys zrezygnowac z zooma to polecam convoy C8

zolton
09-08-2014, 17:09
Myśliwski? Będę w Rzeszowie w nast tyg to się przejadę.
Wunat właśnie, że mi o zooma chodzi ;)

GonzoG
09-08-2014, 17:15
Mam latarkę 83lm (prawie 4450cd) i jest to już dużo światła. Do tego pozwala na płynną regulację jasności.
Maglite XL100. Ma też regulacje wiązki, choć nie najlepsza.
Nowe maja mocniejszą diodę i mają 103lm i 5500cd

Olight Maverick M18 mający 500lm ma jasność zbliżona do mojej 83lm - 4556cd.

Tak więc patrzenie na moc diody w lumenach nie ma większego znaczenia jedni podają diody inni latarki). Większość latarek ma jeszcze podany parametr jasnosci wiazki w kandelach (cd), i to on jest ważniejszy bo podaje skuteczność skupienia światła.

Kurtz
09-08-2014, 17:43
A te wartosci w canedlach to nie jest najjaśniejszy punkt wiązki światła?
Skupienie światła nie zawsze jest ważne :). W throwerze tak, w latarce do chodzenia po lesie, średnio.

GonzoG
09-08-2014, 17:53
Nie jest to najjaśniejszy punkt. Chodzi tu o jakiś tam obszar przy określonej odległości. I jest to tak naprawdę jedyny możliwy do porównania parametr, bo lumeny mogą być podane na 3 sposoby:
1. z danych źródła światła
2. z pomiaru samego źródła światła
3. z pomiaru rzeczywistego dla latarki

w XL100 jest dioda o mocy 3W i wydajności ok 90lm/W - czyli teoretycznie może świecić ~270lm. Biorąc dane z opakowania - 103lm, to byłaby to latarka z jedną z najgorszych na świecie diod - 34lm/W...

Kurtz
09-08-2014, 18:03
Jest możliwy do porównania, to prawda, ale jeżeli chodzi o wartości użytkowe latarki to informacją jest średnią.
Tak czy inaczej, planując poważny zakup latarki, trzeba przejrzeć recenzje i popatrzeć jaką wiązkę generuje.


w XL100 jest dioda o mocy 3W i wydajności ok 90lm/W - czyli teoretycznie może świecić ~270lm. Biorąc dane z opakowania - 103lm, to byłaby to latarka z jedną z najgorszych na świecie diod - 34lm/W...
Czyli uważasz, że producent zaniża informacje na pudełku? Dioda dostaje określone napięcie, natężenie i generuje określoną ilość światłą. To, że dioda ma 3W i wydajność 90lm/W nie znaczy, że musimy korzystać z 3W mocy. Np ze względu na chłodzenie, ze względu na baterie ( 3x AAA? słabo. ).

GonzoG
09-08-2014, 18:16
Czyli uważasz, że producent zaniża informacje na pudełku? Dioda dostaje określone napięcie, natężenie i generuje określoną ilość światłą. To, że dioda ma 3W i wydajność 90lm/W nie znaczy, że musimy korzystać z 3W mocy. Np ze względu na chłodzenie, ze względu na baterie ( 3x AAA? słabo. ).

Nie zaniża, a podaje wg. innego pomiaru.

zolton
09-08-2014, 23:11
Napisałem na tych światelka.pl i to jakaś parodia :D
Na forum fotograficznym doradzają latarki a na tamtym forum mi koleś pisze, że do zdjęć nocnych potrzebuję statywu bo z ręki ciężko nieporuszone zrobić o co wgl nie pytałem :D

Kurtz
10-08-2014, 14:09
Widzisz? Na wszystkim się znają xD
Podaj link do tematu.

zolton
10-08-2014, 18:25
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=14224&sid=c0d6691e906d5a8690e182aafb987e63

foto4deg
10-08-2014, 18:29
zolton Mam taką http://gromserwis.pl/303-latarka-itplight-sa2-eluma-r5-230lm.html

Początkowo znajomi pukali się w czoło, że tyle kasy wydane, ale latarka warta każdej złotówki. 4 tryby pracy + możliwość płynnej regulacji światła.
Małe, lekkie a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Spadła chyba z 15 razy, obiła się niejednokrotnie o skały, drzewa i nic (oprócz paru rysek). Żadnych maglitów i innych pseudo latarek - kupić raz, a dobrze. Jak już chcesz pytać koniecznie o latarki to tu http://www.torch.pl/forum/index.php Chłopaki znają się na rzeczy.

zolton
10-08-2014, 18:54
@foto
Hmm...zapytam o nią. Fajnie wygląda no i zasilana 2xAA (akurat akumulatory 2 leżą na półce).
Zaraz konto zakłądam tam i skopiuję wątek. Dzięki za link ;)

Kurtz
10-08-2014, 19:17
Przychodzi nowy na forum, pisze pierwszy post, że chce latarkę za 100-150PLN która doświetli mu coś na 100m i jest na AAA...
Przychodzisz na forum nikoniarze i piszesz, że masz 2-3k i potrzebujesz body reporterskie, żeby miało dużo fps i do tego jasny zoom, tak koło 2.8.
Rozumiesz analogię? ;P Skala inna, ale problem podobny.

Odradzam AAA - kiepska pojemność i generalnie, nie nadają się do dużych obciążeń. Sugeruję Ci popatrzeć jednak na ogniwa 18650 ( Panasonic 3.3ah, najlepiej protected ) - to dodatkowy koszt, ale jednocześnie, lepsze źródło prądu. Cenowo tylko, może zaboleć, bo dobre ogniwa to circa 40-50PLN, a ładowarkę, najbardziej standardową kupisz za 50PLN. Moim zdaniem warto, na pewno na przyszłość. Część latarek pracujących na 3xAAA ma możliwość użycia zamiast 3xAAA,jednego 18650, albo 2x CR123.

Btw, latarka za 150PLN to nie jest droga latarka. Ja polecam latarki fenix - chińczyk, ale z tych lepszych chińczyków. Ja ze swoich jak już wcześniej wspomniałem jestem bardzo zadowolony.

http://latarki-fenix.pl/

pil74
10-08-2014, 19:28
Jaki model dokładnie?


Mam od lat coś takiego:
http://www.militaria.pl/olight/latarka_olight_t25_tactical_cree_xp-g2_r5_p10566.xml?cat=869
Fajna, lekka, poręczna, bardzo solidna, do tego zasilana 2xAA. 3 tryby świecenia, stroboskop i sygnał sos.
Do normalnych zastosowań (wszelkie wypady) idealna

Oraz ostatni zakup na ibood za niecałe 200 zł:
http://www.militaria.pl/olight/latarka_olight_m22_xm-l2_p12787.xml?cat=869
Również solidna, nieco większa od tej pierwszej i mocniejsza. 3 tryby świecenia. Niestety konieczność zakupu do niej aku i ładowarki na 18650.

Do każdej w zestawie jest pokrowiec do przypięcia do paska, smycz, oraz zestaw zapasowych gumowych uszczelek oraz gumowej nakładki na włącznik oraz do m22 dostajesz filtry.

otwieracz
10-09-2014, 01:30
Przychodzi nowy na forum, pisze pierwszy post, że chce latarkę za 100-150PLN która doświetli mu coś na 100m i jest na AAA...
Przychodzisz na forum nikoniarze i piszesz, że masz 2-3k i potrzebujesz body reporterskie, żeby miało dużo fps i do tego jasny zoom, tak koło 2.8.
Rozumiesz analogię? ;P Skala inna, ale problem podobny.

Odradzam AAA - kiepska pojemność i generalnie, nie nadają się do dużych obciążeń. Sugeruję Ci popatrzeć jednak na ogniwa 18650 ( Panasonic 3.3ah, najlepiej protected ) - to dodatkowy koszt, ale jednocześnie, lepsze źródło prądu. Cenowo tylko, może zaboleć, bo dobre ogniwa to circa 40-50PLN, a ładowarkę, najbardziej standardową kupisz za 50PLN. Moim zdaniem warto, na pewno na przyszłość. Część latarek pracujących na 3xAAA ma możliwość użycia zamiast 3xAAA,jednego 18650, albo 2x CR123.

Btw, latarka za 150PLN to nie jest droga latarka. Ja polecam latarki fenix - chińczyk, ale z tych lepszych chińczyków. Ja ze swoich jak już wcześniej wspomniałem jestem bardzo zadowolony.

http://latarki-fenix.pl/

A ja kupiłem w góry w MM pancerną latarkę Varty z serii INDESTRUCTIBLE z diodą 1W CREE XP-C i na 3 baterie AA. Pracuje w dwóch trybach - 120 lumenów/zasięg 160m./ czas pracy 5h i 19 lumenów/zasięg 70m./ czas pracy 40h. I kumple mieli ze mnie polewkę że kupiłem jakiś szajs - 120 lumenów to jak świeczka się ze mnie nabijali. Pojechaliśmy w Tatry i tam to ja miałem polewkę z nich. Raz że mieli wyposażenie jakby się w Himalaje wybierali - czekany, kaski, raki i latarki, oczywiście wszystko najlepszych firm - a to czerwiec był, ciepło jak cholera i śniegu w sumie mało. Potem sapali za mną bo nie mogli nadążyć obładowani tymi tobołami :-) Ale do rzeczy - właśnie jeden miał latarkę Fenixa i dał za nią ponad 200zł., nie pamiętam dokładnie całej nazwy ale było coś z nr. 35. i moc niby 900 lumenów. Rano odpaliliśmy swoje latarki i okazało się że moja miała największy zasięg mimo najmniejszej ilości lumenów. Ten Fenix świecił też w trybie 120 lumenów jak moja Varta i to o wiele dłużej niż moja, ale światło dawał o wiele mniejsze, prawie takie jak u mnie 19lumenów. Nie wiem czy to kwestia odbłyśników? Radzę nie wierzyć we wszystko co piszą producenci bo w większości to ściema. Ja pewnie też bym się skusił i wydał kupę kasy na latarkę gdybym obeznał się w temacie, ale wtedy nie zwracałem uwagi na parametry, chciałem tylko wytrzymałej i wodoodpornej latarki. A że w MM była tylko ta więc dałem 99,99 zł. Pamiętam też że na opakowaniu pisało że to najlepsza latarka 2012r.

6868
10-09-2014, 09:08
Ja mam LED LENSER® M14 (http://www.ledlenser.com/uk/flashlights/m14/), 400 lm, 320 m, 50 h (ponoć) swiecenia. Jestem zawodolony ;-)

Kurtz
10-09-2014, 13:51
A ja kupiłem w góry w MM pancerną latarkę Varty z serii INDESTRUCTIBLE z diodą 1W CREE XP-C i na 3 baterie AA. Pracuje w dwóch trybach - 120 lumenów/zasięg 160m./ czas pracy 5h i 19 lumenów/zasięg 70m./ czas pracy 40h. I kumple mieli ze mnie polewkę że kupiłem jakiś szajs - 120 lumenów to jak świeczka się ze mnie nabijali. Pojechaliśmy w Tatry i tam to ja miałem polewkę z nich. Raz że mieli wyposażenie jakby się w Himalaje wybierali - czekany, kaski, raki i latarki, oczywiście wszystko najlepszych firm - a to czerwiec był, ciepło jak cholera i śniegu w sumie mało. Potem sapali za mną bo nie mogli nadążyć obładowani tymi tobołami :-) Ale do rzeczy - właśnie jeden miał latarkę Fenixa i dał za nią ponad 200zł., nie pamiętam dokładnie całej nazwy ale było coś z nr. 35. i moc niby 900 lumenów. Rano odpaliliśmy swoje latarki i okazało się że moja miała największy zasięg mimo najmniejszej ilości lumenów. Ten Fenix świecił też w trybie 120 lumenów jak moja Varta i to o wiele dłużej niż moja, ale światło dawał o wiele mniejsze, prawie takie jak u mnie 19lumenów. Nie wiem czy to kwestia odbłyśników? Radzę nie wierzyć we wszystko co piszą producenci bo w większości to ściema. Ja pewnie też bym się skusił i wydał kupę kasy na latarkę gdybym obeznał się w temacie, ale wtedy nie zwracałem uwagi na parametry, chciałem tylko wytrzymałej i wodoodpornej latarki. A że w MM była tylko ta więc dałem 99,99 zł. Pamiętam też że na opakowaniu pisało że to najlepsza latarka 2012r.

PD35. Mam tą latarkę i jest dla mnie absolutnie najlepszą EDC jaką używałem.
Nie wiem skąd takie dziwne wyniki u was - może kolega miał rozładowane baterie, albo pomylił tryby? Różnice między latarkami, jeżeli chodzi o reflektor, mogą być spore ( niektóre mają większy flood, inne bardziej skoncentrowany spot, etc ), ale nie są na tyle duże aby ~19lm wyglądało jak 140lm.

Fenix PD35 - ze strony producenta:
960 lumenów (1,10 godziny)
460 lumenów (3,15 godziny)
180 lumenów (10 godzin)
50 lumenów (38 godzin)
14 lumenów (150 godzin)

Na marginesie, osobiście nie przepadam za latarkami ręcznymi w góry. Czołówki, nawet kilkukrotnie słabsze są znacznie bardziej praktyczne. Noszę Myo RXP z 2 kompletami baterii i w zupełności mi wystarczała do przejścia nawet trudniejszych miejsc. Kiedyś musiałem wracać z gór jedynie z e+LITE i była ona całkowicie wystarczająca do spokojnego chodzenia.

elanek
10-09-2014, 14:27
Używanie czołówki nie wyklucza używania zwykłej latarki. Miniaturyzacja robi swoje, spokojnie można brać obie skoro potrafimy zabierać ze sobą ciężkie body, jak mi się to czasem zdarza D700 + Nikkor 17-35 - a to już masakra wagowa. Osobiście w tym momencie nie wyobrażam sobie innej firmy niż Petzl, a patrząc na ceny latarek firmy Fenix, to chyba by musiały być niesamowicie cudowne, żebym się na nie napalił. Oczywiście noszenie na głowie jakiegoś kloca odpada, lepiej mieć komplet bateryjek zapasowych w plecaku. E+lite jest na tyle mała, że zawsze może robić za zapas.
Ręczna niewielka latarka przydaje się w określonych warunkach, dosyć rzadko mam z takimi do czynienia, ponieważ używam sobie Garmina 62s i w nocy wolę spojrzeć na ekranik niż wyszukiwać znaków na drzewach 100 m. dalej.

otwieracz
10-09-2014, 15:23
PD35. Mam tą latarkę i jest dla mnie absolutnie najlepszą EDC jaką używałem.
Nie wiem skąd takie dziwne wyniki u was - może kolega miał rozładowane baterie, albo pomylił tryby? Różnice między latarkami, jeżeli chodzi o reflektor, mogą być spore ( niektóre mają większy flood, inne bardziej skoncentrowany spot, etc ), ale nie są na tyle duże aby ~19lm wyglądało jak 140lm.

Fenix PD35 - ze strony producenta:
960 lumenów (1,10 godziny)
460 lumenów (3,15 godziny)
180 lumenów (10 godzin)
50 lumenów (38 godzin)
14 lumenów (150 godzin)

Być może masz rację, może miał inny model - właściwie to w głowie utkwiło mi tylko to 35. Twoja w ogóle nie ma trybu 120 lumenów. Co do czołówek to jakoś nie mogłem się przyzwyczaić. Miałem kiedyś jedną ale wyrzuciłem. Nawet mi się nie chciało jej do domu z powrotem zabierać... Wciągnął mnie ten temat, zaczynam go drążyć. Niedobrze... Władek Jagiełło z kolegami już mnie naciskają że chcieliby nawiać z portfela :) Nie wchodźcie na ten wątek bo to się odbije na Waszej kieszeni...

bil78
10-09-2014, 15:40
ja mam taką od 5 lat (tylko na innej diodzie q5 ) i jestem bardzo zadowolnony , mocna i przedewszystkim wytrzymała

http://latarki-fenix.pl/pl/p/Latarka-diodowa-Fenix-LD22-LED/523

sokrates
11-09-2014, 10:51
W rozsądnej cenie i dość ciekawe są Ledlensery - ja mam L7 i P3. Wiem że w pewnych kręgach latarka na baterie AA/AAA poniżej 1000 zł i bez sterownika to nie latarka :-) ale dla mnie w zupełności wystarczy L7.

kafecz
11-09-2014, 22:20
Fenix P3D. Polecam mam dwie są super.

Kurtz
13-09-2014, 12:25
Używanie czołówki nie wyklucza używania zwykłej latarki. Miniaturyzacja robi swoje, spokojnie można brać obie skoro potrafimy zabierać ze sobą ciężkie body, jak mi się to czasem zdarza D700 + Nikkor 17-35 - a to już masakra wagowa. Osobiście w tym momencie nie wyobrażam sobie innej firmy niż Petzl, a patrząc na ceny latarek firmy Fenix, to chyba by musiały być niesamowicie cudowne, żebym się na nie napalił. Oczywiście noszenie na głowie jakiegoś kloca odpada, lepiej mieć komplet bateryjek zapasowych w plecaku. E+lite jest na tyle mała, że zawsze może robić za zapas.
Ręczna niewielka latarka przydaje się w określonych warunkach, dosyć rzadko mam z takimi do czynienia, ponieważ używam sobie Garmina 62s i w nocy wolę spojrzeć na ekranik niż wyszukiwać znaków na drzewach 100 m. dalej.

Używanie czołówki nie wyklucza ręcznej latarki, ale do zastosowań bardziej "standardowych" czołówka w zupełności wystarcza. Myo RXP bądź NAO dają wystarczająco dużo światła do odczytywania znaków i orientowania się w nocy w lesie. 150 lm jest całkowicie wystarczające, a tyle da sensowna czołówka. Jasne, że czasem, są sytuacje, gdzie te 800lm może znacznie pomóc, nawet patrząc z perspektywy sygnalizacji, wzywania pomocy czy poszukiwań. Są też czołówki które dadzą nam spory zapas światła jak ULTRA VARIO.

Te latarki Fenix są dość wytrzymałe, nieźle wykonane, mają dobre diody i są całkiem fajnymi urządzeniami. Co do ceny - zależy od zapotrzebowania. Nie każdy potrzebuje EDC z 900lm, więcej, prawie nikt nie potrzebuje tak mocnego EDC do szukania dziurki w zamku po pijaku w nocy czy piątaka który wypadł na parkingu pod samochód. Moim zdaniem ich ceny są dość adekwatne do jakości wykonania i rynku.

bhk
22-09-2014, 10:53
Ja mam Olight T25 i jestem bardzo zadowolony. Podczas nocnych wypadów w Bieszczadach sprawowała się świetnie. Na 120 lumenów w zupełności mi wystarcza. Z porównania z latarką Bila wynika, że moja jest odrobinę mocniejsza, konstrukcja taka sama. Na militaria.pl dzisiaj za 149zł.

Tryby pracy / czas świecenia:

- 250 lumenów / 50 min
- 120 lumenów / 2,8 h
- 15 lumenów / 108 h
- stroboskop

Dane techniczne:
Źródło światła: Dioda Cree XP-G2 R5
Zasilanie: 2 x bateria 1,5 V AA
Obudowa: aluminium lotnicze z twardą anodyzacją typ. III
Szybka: utwardzane szkło
Włącznik: typu klik + obrotowy (głowica)
Wymiary: 153 mm x 22,8 mm
Waga: 72 g (bez baterii)
Producent: Olight, PRC