PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwszy aparat - jak dobrać ?



Brroth
25-07-2014, 15:33
Cześć cześć ! :wink:
Jak po temacie idzie się domyślić będę kupował swój pierwszy aparat. Nie znam się na aparatach jednak kompletnie i proszę Was o pomoc. Dotarłem tu bo znajomi powiedzieli powiedzieli, że dobrze doradzacie i mimo wszystko wybór nie zawsze pada na Nikona. Czy Nikon czy Canon itd. tego nie wiem, po prostu jestem w tym słaby.

Mój budżet to 2200zł - 2500zł ( :???: niestety nie wchodzą tu w grę rady typu: 'dozbieraj 200zł i kup..." bo takiej możliwości mieć nie będę, a z kupnem aparatu muszę się pospieszyć) ! W tej cenie ma się zmieścić sama lustrzanka jak i obiektyw. Oba rzecz jasna używane, bo nie wierzę, że da się tanio kupić dobre nówki.

Sprzętu będę używał głównie do kamerowania. Raczej będą to kadry na których ruch jest niewielki tj. rozmawiający ludzie, gra na gitarze, widoki (morza, góry itp). W związku z tym chcę mieć obiektyw ze stałą ogniskową i dużą jasnością ( 1:4 ? ). Co do samego aparatu: musi mieć funkcję kręcenia filmów (oczywiście) i wejście na mikrofon

Na reszcie się nie znam, więc tu wasza rola: jaki aparat ? jaki obiektyw ? za ile warto ? na co zwrócić uwagę przy kupnie ?

zbyszekD7000
25-07-2014, 15:46
jak chcesz głównie do filmowania to poszukaj postów i najlepiej bloga kolegi FATMAN, dość sporo i dobrze o tym opisał z naciskiem na sprzęt do tego. Sporo się dowiesz i sporo ci się wyjaśni.
http://www.fatman73.fotolog.pl/

Brroth
25-07-2014, 15:55
Nie wiem czy będę umiał wybrać samemu spośród tylu informacji wepchanych w tego niezbyt czytelnego bloga, ale ok, dzięki wielkie, poczytam :D
Prosiłbym też raczej o wasze konkretne sugestie odnośnie modeli

zbyszekD7000
25-07-2014, 15:56
Dlatego najpierw poczytaj bo on np. zachwalał modele serii D5*** to taki segment amatorski

Tu masz coś w temacie http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=223518

Pablo998
25-07-2014, 18:47
Nie kupuj D5200, szybko zaczna pojawiac sie marte pixele.Sprawdzone na sobie:-)

GonzoG
25-07-2014, 19:55
Czy Nikon czy Canon itd. tego nie wiem, po prostu jestem w tym słaby.
(...)
Mój budżet to 2200zł - 2500zł
(...)
Sprzętu będę używał głównie do kamerowania. Raczej będą to kadry na których ruch jest niewielki tj. rozmawiający ludzie, gra na gitarze, widoki (morza, góry itp). W związku z tym chcę mieć obiektyw ze stałą ogniskową i dużą jasnością ( 1:4 ? ). Co do samego aparatu: musi mieć funkcję kręcenia filmów (oczywiście) i wejście na mikrofon

Na reszcie się nie znam, więc tu wasza rola: jaki aparat ? jaki obiektyw ? za ile warto ? na co zwrócić uwagę przy kupnie ?

1. Najważniejsze - kręcenie lustrzanką to nie jest prosta sprawa, szczególnie, że ostrość trzeba ustawiać ręcznie, bo co robi aparat nie nadaje się do wykorzystania w czasie kręcenia.

2. obiektyw 1:4 (f/4) to nie jest jasny. 1:1.4 to jest jasny.
3. Obiektyw stałoogniskowy do filmowania - owszem, bardzo dobry, ale pod warunkiem że masz ich z 5 różnych i robisz reżyserowane filmy, gdzie masz z góry ustalone ujęcia. Do takiego ot "kamerowania" zoom będzie znacznie lepszy.
4. Z obiektywami stałoogniskowymi to się nie zmieścisz w budżecie 5000zł - bo jeden to stanowczo za mało. Będą potrzebne przynajmniej ze 2, albo i 3, w tym jeden szeroki, a te są drogie.


Teraz do wyboru aparatu - zacznijmy:
Nikon:
- brak możliwości wykorzystania obiektywów M42 (starych np. od Zenitów) bez adaptera psującego jakość obrazu.
- nie najlepsze funkcje jeśli chodzi o wygodę przy nagrywaniu.
- brak możliwości sterowania przesłoną po włączeniu LV przy obiektywach pozbawionych pierścienia (niemal wszystkich nowszych)
- lepsza jakość niż w Canonie
- niższe niż w Canonie szumy przy wysokim ISO, szczególnie począwszy od D5200.

Canon:
- gorsza jakość nagranego materiału
- duże zaszumienie przy wysokim ISO
- możliwość wrzucenia MagicLantern, który daje dużo funkcji dedykowanych nagrywaniu, m.in:
+ powiększenie fragmentu w którym ustawia się ostrość
+ focus peaking - czyli zaznaczanie obszaru w którym jest najlepsza ostrość
+ różne tryby automatyki ekspozycji
- bez problemów działają obiektywy M42
- można bez problemów sterować przesłoną


w Nikonie najtaniej to D5100. Niestety nie ma możliwości manualnego doboru parametrów ekspozycji przy filmowaniu i przeciętna (porównując do najlepszych) jakość nagranego materiału, która powinna w zupełności wystarczyć nawet do porządnych produkcji filmowych.
Następnie jest D5200 - lepsza jakość nagranego materiału, jest manualny tryb ekspozycji przy filmach, wbudowany mikrofon jest stereofoniczny i lepszej jakości.
Jest jeszcze D5300 - niestety nie zmieści się w budżecie, bo na sam aparat trzeba przeznaczyć minimum 2500zł.

Z aparatów Canona wybór jest większy:
- 550D, 600D, 650D, 700D
Najlepszym wyborem do filmowania jest chyba 600D, bo to ostatni, na którym Magic Lantern działa bez problemów (przynajmniej na razie). A jakość obrazu ze wszystkich jest jednakowa.
Dodatkowym plusem (pomijając problemy Magic Lantern) 650D i 700D są:
- dotykowy ekran - wbrew pozorom przydatne przy filmowaniu
- możliwość użycia AF podczas filmowania (600D ma tylko gdy nie jest włączone nagrywanie)
Poza tym to aparaty są niemal identyczne.



Z obiektywów - niestety przy stałoogniskowych nie poszalejesz.
Samyang 10mm f/2.8 (też wersja filmowa - 10mm T3.1)
Samyang 12mm T2.2 - tylko wersja filmowa (ok 1300zł, ale jeszcze go nie ma w wersji do Nikona)
Samyang 14mm f/2.8 (też wersja filmowa - 14mm T3.1) (nowy ok 1400zł)
Samyang 16mm f/2.0 (też wersja filmowa - 16mm T2.2) (używane ok 1000zł, nowy ~1500)
Samyang 24mm f/1.4 (też wersja filmowa - 24mm T1.5) (nowy ok 2100zł)
Samyang 35mm f/1.4 (też wersja filmowa - 35mm T1.4) (nowy ok 1700zł)
Samyang 85mm f/1.4 (też wersja filmowa - 58mm T1.4) (nowy ok 1200zł)
Obiektywy Samyanga to obiektywy w pełni manualne - czyli nie ma żadnej możliwości automatycznego ustawiania ostrość, ale za to mają pierścienie przesłony co daje możliwość jej ustawienia w przypadku aparatów Nikona.
Niestety z jednym takim obiektywem nie będziesz mieć swobody, a w wielu przypadkach też odpowiednich możliwości, bo ogniskowa będzie nie taka, a na 2 nie starczy.
Ze stałek sytemowych (producentów aparatu) nie ma zbytnio co rozważać. Fakt, mają AF, ale przy filmowaniu to nie ma najmniejszego znaczenia, a są nawet kilkakrotnie droższe. Choć są 3 wyjątki:
Do Nikona:
Nikkor 35/1.8 DX
Nikkor 50/1.8 DX
oba po po ok 700zł nowe (używanych nie warto bo zazwyczaj góra 100zł taniej)
Do Canona:
Canon 50/1.8 II - nowy ok 400zł, używanego nie polecam, bo ten obiektyw nie należy do zbytnio trwałych.


W przypadku Canona Można jeszcze rozważyć obiektyw M42 - cała masa różnych w cenach od 50zł.


Z zoomów jest Sigma 17-50/2.8 albo Tamron 17-50/2.8 VC - oba ze stabilizacją, co jest bardzo dużym plusem przy filmowaniu. Używane dostępne w okolicy 800-1000zł, nowe ok 1500zł. Przy czym Sigma jest lepsza - cichszy napęd AF, więc przy zewnętrznym mikrofonie, można ostatecznie używać i ma lepszą stabilizację.


A co teraz wybrać - ja był zastanowił się między:
D5100 (nowy) + Sigma 17-50/2.8, bo D5200 raczej nie dostępny używany.
600D (używany) + Sigma 17-50/2.8

Nowy 600D kosztuje tyle samo no 650D i 700D, ale używany jeszcze z gwarancją idzie dostać za ok 1000zł.
D5100 jak używany, to pod warunkiem, że nie więcej jak 1100-1200zł.

Obiektyw Sigmy - polować na używany, ale obowiązkowo z gwarancją.

Pablo998
25-07-2014, 22:04
Szacun dla GonzoG za konkretne naswietlenie tematu. A co z reszta sprzetu? Aparat i obiektywy to nie wszystko :)

GonzoG
25-07-2014, 22:29
Szacun dla GonzoG za konkretne naswietlenie tematu. A co z reszta sprzetu? Aparat i obiektywy to nie wszystko :)

Do filmowania, to wiele więcej nie trzeba - jakiś statyw - tu wystarczy cokolwiek byle nie było z galarety, bo przecież i tak prawie przez cały czas stoi się przy nim.
Może jakiś monopod - też nie musi być nic specjalnego, bo nie będzie dźwigał nie wiadomo ile.
Jakaś lampka diodowa - choć przyznam szczerze, że nie tym na co pozwalają teraz matryce aparatów, to przydaje się tylko gdy jest już absolutna ciemność.


Edit:
--------
Jest jeszcze coś co jest niezbędne - karty pamięci.
Ja polecam SanDisk od Ultra po Extreme Pro - zależy co potrzeba od karty.

SanDisk Ultra 30MB/s (ok 15 MB/s zapisu), jednak mają one mały minus - D5100 i D5200 wyraźnie przycinają przy rozpoczynaniu nagrywania - czyli od naciśnięcia guzika do rozpoczęcia mija jakaś sekunda.
Dla mnie dużym minusem jest też prędkość odczytu - zgranie karty 32 GB zajmuje ok 30 minut.
Niestety nie nadają się do nagrywania w Canonach. Są za powolne.
SanDisk Ultra Plus 40MB/s (zapis ok 20-25MB/s) - wg. mnie żadna różnica w porównaniu ze zwykłymi Ultra.
SanDisk Extreme 45MB/s (zapis prawie taki sam) - do nagrywania żadna różnica, ale przy zgrywaniu widać wyraźny postęp. Jest o 1/3 krócej.
To minimum jakie można kupić do filmowania Canonem.
SanDisk Extreme 80MB/s (starszy model) lub Extreme Plus 80MB/s (nowsze) - wg. mnie najlepsze pod względem cena/osiągi i bardzo uniwersalne. Nie ma żadnych problemów z nimi w Canonach, nawet przy zwiększonej rozdzielczości. EOS 650D nagrywał 4K bez zacięcia. No i bardzo szybkie zgrywanie z karty, ale warunkiem jest czytnik USB 3.0 i komputer z USB 3.0.

Jeśli chodzi o pojemność, to 32 GB starcza w D5200 przynajmniej na 2.5 godziny nagrania (1080p25 przy najwyższej jakości).
Nikon D5100 ma większą kompresję i 32 GB powinno starczyć przynajmniej na 4 godziny.

W Canonie niestety nie jest tak różowo. Bez Magic Lantern przy 1080p25 karta 32 GB starczy na max na 1.5 godziny nagrania. Po wgraniu Magic Lantern można zmniejszyć bitrate filmów i wydłużyć czas materiału na karcie do jakiś 2.5 godziny.

Brroth
26-07-2014, 12:34
Prawdopodobnie kupię Nikona D5100 i Nikkor 50/1.8 DX. Mieszczą się ładnie w moim budżecie :D Gdyby mi państwo w podatku dochodowym nie zabrało pół tysiąca z wypłaty to bym trochę dołożył. Nie mniej chyba na początek wolę kupić coś z lekka tańszego, nowego na gwarancji, a z czasem jak już wejdę w temat, będę mógł się bawić w droższy sprzęt. Co do statywu, to dostanę od siostry, która wyjeżdża taki, który zwie się Velbon Sherpa 600R (chyba całkiem solidny sprzęt). Bliżej września zainwestuję trochę pewnie jeszcze w stabilizator na ramię, dlatego ten w obiektywie nie będzie mi aż tak potrzebny. Karta pamięci o ile nie będzie dorzucona do aparatu, to pewnie znajdę jakąś u siebie, to jest akurat ostatnie za co chciałbym teraz, szybko już płacić. Nie mniej na pewno wrócę tu wtedy żeby poczytać post GonzoGa ;)
Serdecznie dziękuję za takie wyczerpujące odpowiedzi !
PS. Jakieś jeszcze uwagi, o czymś warto pamiętać ?

Ketosz
26-07-2014, 13:46
Ja bym zasugerował dorzucić do statywu głowicę Velbon PH-358 - za te pieniądze trudno o coś lepszego, a zdecydowanie łatwiej będzie używać przy kręceniu, niż tą którą ma Sherpa w standardzie ;)

Brroth
27-07-2014, 00:48
Znalazłem jeszcze taki obiektyw jak Nikon AF-S 50 f/1.8G. W porównaniach zdjęć i filmów mam wrażenie, że wypada nieco lepiej przy bokeh niż Nikkor 50/1.8 DX, podobno też chodzi ciszej. Cena obydwu jest bardzo zbliżona, moje pytanie tylko czy ten obiektyw pasuje do D5100 ?

GonzoG
27-07-2014, 01:20
Znalazłem jeszcze taki obiektyw jak Nikon AF-S 50 f/1.8G. W porównaniach zdjęć i filmów mam wrażenie, że wypada nieco lepiej przy bokeh niż Nikkor 50/1.8 DX, podobno też chodzi ciszej. Cena obydwu jest bardzo zbliżona, moje pytanie tylko czy ten obiektyw pasuje do D5100 ?

Nie ma 50/1.8 DX - nie chciało mi się pisać 2x więc skopiowałem 35-tkę i dlatego zostało DX.

Jak masz na myśli 35/1.8 DX - to 50-tka jest lepsza (optyka i szybkość AF), głośność identyczna, ale to inna ogniskowa. Jak chcesz to jako jedyny obiektyw, to od razu Ci powiem, że będziesz z nim leżał i kwiczał.
50mm na DX to jest teleobiektyw.

fotouśmieszek
27-07-2014, 12:22
1.

...w Nikonie najtaniej to D5100. Niestety nie ma możliwości manualnego doboru parametrów ekspozycji przy filmowaniu i przeciętna (porównując do najlepszych) jakość nagranego materiału, która powinna w zupełności wystarczyć nawet do porządnych produkcji filmowych.
.

GonzoG zapomniales,ze do d5100 jest zhakowany soft ktory umozliwia manual.W ten sposob zestaw d5100 + soft + 35 1.8 DX i smiga rewelacyjnie za mala kase.Obraz rowniez w pelni akceptowalny.Moim zdaniem to najlepszy wybor z tej połki.Reszte wiesz lepiej odemnie. Z tym,ze 35dx jest znacznie lepsza (osiągi) od 50 FF ale to moja opinia :-) Klopot tylko ze 35dx jest afs ;/ no ale cos za cos.
Poza tym brroth miesci sie z budzetem ,jednoczesnie dysponując dosc uniwersalnym zestawem

GonzoG
27-07-2014, 13:25
GonzoG zapomniales,ze do d5100 jest zhakowany soft ktory umozliwia manual.W ten sposob zestaw d5100 + soft + 35 1.8 DX i smiga rewelacyjnie za mala kase.Obraz rowniez w pelni akceptowalny.Moim zdaniem to najlepszy wybor z tej połki.Reszte wiesz lepiej odemnie. Z tym,ze 35dx jest znacznie lepsza (osiągi) od 50 FF ale to moja opinia :-) Klopot tylko ze 35dx jest afs ;/ no ale cos za cos.
Poza tym brroth miesci sie z budzetem ,jednoczesnie dysponując dosc uniwersalnym zestawem

Wiem, że jest taki soft.
Ale nie wiele on daje - manual i brak ograniczeń czasowych - to wszystko.

A co do 35-tki - to jaki to problem że jest AF-S ?? Ja bym powiedział, że lepiej - cichy napęd i można ostrzyć ręcznie bez przełączania.

zdyboo
27-07-2014, 14:14
Samyang 12mm T2.2 - tylko wersja filmowa (ok 1300zł, ale jeszcze go nie ma w wersji do Nikona)

I nigdy nie będzie, chyba że do Nikon 1. Ta wersja filmowa powstała na bazie klasycznej S12/2, a ta z kolei została opracowana tylko do bezluster. Do Canona też jest tylko z bagnetem EF-M.

GonzoG
27-07-2014, 14:20
I nigdy nie będzie, chyba że do Nikon 1. Ta wersja filmowa powstała na bazie klasycznej S12/2, a ta z kolei została opracowana tylko do bezluster. Do Canona też jest tylko z bagnetem EF-M.
Nie piszę o obiektywie foto: 12mm f/2.0, a wideo: 12mm T2.2, który ma być z mocowaniem Canon EF-S, Nikon F i Sony A oraz E.

zdyboo
27-07-2014, 14:25
http://www.samyang.pl/index.php/produkty-obiektywy-vdslr-filmowe/samyang-12mm-t2-2-ncs-cs

Gdzie te rodzaje mocowań, które wymieniłeś?
Chyba, że piszesz o jakiś wyjątkowo wyprzedzających zapowiedziach Samyanga, wtedy może być. Póki co Samyang chwali się tylko jednym szkłem 12 mm T2.2, do bezluster.

fotouśmieszek
28-07-2014, 10:45
Wiem, że jest taki soft.
Ale nie wiele on daje - manual i brak ograniczeń czasowych - to wszystko.

A co do 35-tki - to jaki to problem że jest AF-S ?? Ja bym powiedział, że lepiej - cichy napęd i można ostrzyć ręcznie bez przełączania.

Napisał GonzoG Zobacz post
1.

...w Nikonie najtaniej to D5100. Niestety nie ma możliwości manualnego doboru parametrów...
Sam to napisales wiec dlatego nawiazalem do problemu :-)

Brroth
28-07-2014, 12:28
Ajajaj, zapomniałem kompletnie. Dobrze żeście wątek pociągnęli :D Czyli żadnego doboru ISO itp. w D5100 mieć nie będę ? W takim razie za te kasę już lepiej na początek Canona 600D z 50/1.8 II, bo ten już opcje zmieniania ustawień przy filmowaniu rozumiem ma ? Jestem dość wybredny jeśli chodzi o kolorystykę zdjęć czy filmów właśnie i nie wyobrażam sobie za bardzo, żeby aparat miał robić to wszystko za mnie

GonzoG
28-07-2014, 13:49
Ajajaj, zapomniałem kompletnie. Dobrze żeście wątek pociągnęli :D Czyli żadnego doboru ISO itp. w D5100 mieć nie będę ? W takim razie za te kasę już lepiej na początek Canona 600D z 50/1.8 II, bo ten już opcje zmieniania ustawień przy filmowaniu rozumiem ma ? Jestem dość wybredny jeśli chodzi o kolorystykę zdjęć czy filmów właśnie i nie wyobrażam sobie za bardzo, żeby aparat miał robić to wszystko za mnie

D5100 fabrycznie nie pozwala jedynie ustawić ekspozycji.
Natomiast jeśli chodzi o wszelką kolorystykę, to jest zdecydowanie lepszy od Canonów xxxD - pozwala na wgrywanie dodatkowych profili - jak np. TassinFlat - które dają znacznie więcej możliwości przy późniejszej obróbce na komputerze. TassinFlat to taki odpowiednik profilu Technicoloru dla Canona, ale w C można je wgrywać tylko do wyższych puszek.

Poza tym Nikon daje lepszą jakość obrazu niż Canon, a i na wyświetlaczu aparatu kolory nie są tak przekłamane jak w Canonie, bo 550D, 600D i 650D bardzo mocno przekłamują.

Brroth
28-07-2014, 13:59
Na czy polegają te profile i jak się je wgrywa? Nie traci się przez to gwarancji? Poważnie - nie chcę, żeby przy filmowaniu całą robotę z kolorystyką odwalał za mnie aparat

cz4rnuch
28-07-2014, 14:04
http://www.samyang.pl/index.php/produkty-obiektywy-vdslr-filmowe/samyang-12mm-t2-2-ncs-cs

Gdzie te rodzaje mocowań, które wymieniłeś?... Gdy klikam w Twój odnośnik widzę je na samej górze, wytłuszczone i na czerwono :)

GonzoG
28-07-2014, 14:11
Na czy polegają te profile i jak się je wgrywa? Nie traci się przez to gwarancji? Poważnie - nie chcę, żeby przy filmowaniu całą robotę z kolorystyką odwalał za mnie aparat

Wgrywa się normalnie - na kartę i z karty do aparatu. Szczegóły opisane w instrukcji aparatu.
Nikon daje też aplikację do tworzenia własnych profili.

zdyboo
28-07-2014, 14:12
To mają wielbłąda na stronie. To szkło jest tylko do bezluster i nigdy nie będzie wersji do lustrzanki. W tabletce z danymi mają już dobrze.

Brroth
28-07-2014, 14:28
Ale jak działają te profile ? Ustawiam w nich wszystko manualnie (ISO itd) a potem wgrywam i ustawiam przed startem filmowania, czyli tak jakby manual tylko, że przygotowany na kompie ?
Co do Canona, to w porównaniach wypada bardzo podobnie, a zdania są podzielone. Matrycę ma mniejszą, ale ja i tak przywykłem do kamerowania przy dobrym świetle, więc szum raczej wielki nie wystąpi tak czy siak. W Nikonie ponoć obraz bywa "galaretowaty" momentami (to ma jakąś profesjonalną nazwę :D)

GonzoG
28-07-2014, 14:30
Ale jak działają te profile ? Ustawiam w nich wszystko manualnie (ISO itd) a potem wgrywam i ustawiam przed startem filmowania, czyli tak jakby manual tylko, że przygotowany na kompie ?

To nie jest tryb robienia zdjęć, a profil kolorów.

Non-stop mieszasz wiele rzeczy - skoro piesze o kolorach, to jakie znaczenia mają parametry ekspozycji ??

Brroth
28-07-2014, 14:48
Ok czaję już. Kwestia tylko czy te profile dają tyle możliwości żeby obraz był końcowo lepszy od ustawień manualnych chociażby w tym Canonie. i pytanie od razu czy w Canonie teżjest opcja wgrywania takich profili ?

cz4rnuch
28-07-2014, 15:25
To mają wielbłąda na stronie. To szkło jest tylko do bezluster i nigdy nie będzie wersji do lustrzanki. W tabletce z danymi mają już dobrze. Ok, ja Ci wierzę. Dziwiłem się tylko, że nie widzisz takiego oczojebnego zdania :) Brak konsekwencji na tej stronie może naprawdę zmylić. Skoro to szkło jest tylko do bezluster to zastanawiający jest fakt, że znajduje się w dziale VDSLR.

zdyboo
28-07-2014, 15:34
Może poprawią, bo nawet napisałem z prośbą o wyjaśnienie i odpisali, że w tabelce jest dobrze.
Nie widziałem, ponieważ zwykle tego bełkotu marketingowego nie czytam i przewinąłem od razu do tabelki.

GonzoG
28-07-2014, 15:57
Ok czaję już. Kwestia tylko czy te profile dają tyle możliwości żeby obraz był końcowo lepszy od ustawień manualnych chociażby w tym Canonie. [QUOTE=Brroth;3405504]
Albo nie potrafisz czytać, albo masz problemy ze zrozumieniem prostych spraw.
Czy manualna ekspozycja czy automatyczna - kolory zawsze będą takie same.

[QUOTE=Brroth;3405504]
i pytanie od razu czy w Canonie teżjest opcja wgrywania takich profili ?
Ile razy trzeba to samo pisać ??



(...)ale w C można je wgrywać tylko do wyższych puszek.

Brroth
29-07-2014, 11:25
Tak to jest dyskutować z zawodowcami :D ... Chodzi mi czy bardziej warto zrezygnować z profili na rzecz ekspozycji czy wziąć aparat w którym ekspozycji ustawić nie mogę, ale mogę dograć profile kolorów. Po nagraniu filmu kolory na komputerze mogę dopracowywać i zmieniać, a zmieniającej się ostrości już nie bardzo

GonzoG
29-07-2014, 12:24
Tak to jest dyskutować z zawodowcami :D ... Chodzi mi czy bardziej warto zrezygnować z profili na rzecz ekspozycji czy wziąć aparat w którym ekspozycji ustawić nie mogę, ale mogę dograć profile kolorów. Po nagraniu filmu kolory na komputerze mogę dopracowywać i zmieniać, a zmieniającej się ostrości już nie bardzo

YYYYYY..... wybacz, ale skąd Ty nagle wytrzasnąłeś jeszcze ostrość??

Brroth
29-07-2014, 12:48
Nikon D5100 podczas nagrywania lubi zmieniać ostrość co jakiś czas i wygląda to nienaturalnie, w Canonie czegoś takiego się nie dopatrzyłem. Mniejsza i tak bo cały czas się pytam czy lepiej wybrać ekspozycję manualną bez profili czy odwrotnie, ale widzę, że lecą uszczypliwości zamiast odpowiedzi, więc temat do zamknięcia

GonzoG
29-07-2014, 13:09
Nikon D5100 podczas nagrywania lubi zmieniać ostrość co jakiś czas i wygląda to nienaturalnie, w Canonie czegoś takiego się nie dopatrzyłem. Mniejsza i tak bo cały czas się pytam czy lepiej wybrać ekspozycję manualną bez profili czy odwrotnie, ale widzę, że lecą uszczypliwości zamiast odpowiedzi, więc temat do zamknięcia

1. Jak ktoś nie potrafi sobie radzić z tak prostym aparatem jak D5100, to będzie mu sam zmieniał ostrość.
2. Nadal pytam się co ma automatyczna ekspozycja do ostrości ??
3. W twoim przypadku, to wydaje mi się, że najlepszy będzie taki aparat, który nie ma manualnej ekspozycji, bo najwyraźniej nie wiesz co to jest, bo raz mylisz ją z kolorem, innym razem z ostrością.

Brroth
29-07-2014, 13:22
Tego to nie wiem, obserwuje z nagrań, sam nie miałem okazji kręcić tym sprzętem. I nijak ma się ostrość do ekspozycji, mówię o dwóch różnych rzeczach, źle mnie zrozumiałeś. Najwyraźniej za duży skrót myślowy z mojej strony. A przysłona, ISO i czas naświetlania = ekspozycja, żadna filozofia i kolory to coś zupełnie odrębnego.. Masz mnie za idiotę, w trakcie gdy cały czas zadaję to samo pytanie. Po za tym ekspozycja ma się tak do kolorów, że można złymi jej ustawieniami prześwietlić film i wtedy kolory, które zostały sprowadzone do bieli będą już nie do odratowania. Trochę to wyolbrzymiam, bo żadne auto chyba tak nie wariuje, ale to dla zobrazowania, że lepiej mieć nad nimi kontrolę i uzyskać pożądany efekt. Już się dogadaliśmy czy dalej będziemy prowadzić wojnę nowicjusza z wygą ?

Maciek N
30-07-2014, 01:20
Ciężko się czyta to co piszesz i nie wiem czy rozumiem co piszesz. Może od początku? Generalna zasada jest taka że jeśli chcesz się zdać na automat w lustrzance to lepiej kup kamerę bo niezależnie od marki automat w lustrzankach dobrze nie działa. Mówię tu o wszystkich ustawieniach jak ostrość, przesłonę, migawkę, iso, balans bieli. Jeśli nie jesteś w stanie zapanować nad tymi ustawieniami manualnie to nic z tego nie będzie.
Są oczywiście lustrzanki które mają AF jak bodajże Canon 60D, ale czy to spełni Twoje oczekiwania nie wiem.

Pablo998
31-07-2014, 00:05
Ciężko się czyta to co piszesz i nie wiem czy rozumiem co piszesz. Może od początku? Generalna zasada jest taka że jeśli chcesz się zdać na automat w lustrzance to lepiej kup kamerę bo niezależnie od marki automat w lustrzankach dobrze nie działa. Mówię tu o wszystkich ustawieniach jak ostrość, przesłonę, migawkę, iso, balans bieli. Jeśli nie jesteś w stanie zapanować nad tymi ustawieniami manualnie to nic z tego nie będzie.
Są oczywiście lustrzanki które mają AF jak bodajże Canon 60D, ale czy to spełni Twoje oczekiwania nie wiem.

Maciek N. ma tutaj całkowitą racje. Daruj sobie tryb automatyczny w lustrzankach. Musisz nauczyć się ustawiać wszystko ręcznie, czyli w grę wchodzi tryb M.
No i zapomnij o AF przy filmowaniu :)
Bardzo długa droga przed Tobą ale wszytsko jest do opanowania;)

Brroth
31-07-2014, 07:48
O to już wiele mówi. Chyba już wiem co wybrać, także naprawdę wielkie dzięki dla wszystkich za odpowiedzi ! Pewnie niedługo tu wrócę, ale ten temat w zasadzie do zamknięcia. Jeszcze raz dzięki !

GonzoG
31-07-2014, 10:43
Canon 60D nie ma AF przy filmowaniu. Dopiero 70D ma, ale za to kosztem wyraźnie gorszego obrazu niż w nowych Nikonach.

Pablo998
31-07-2014, 12:10
Ma fazowy AF ale czy sie on dobrze sprawdza podczas filmowania ?

NiKtos
20-08-2014, 04:13
Polecam Olympus e-m5 (nie to żebym reklamował, bo mam na sprzedaż), ale żadną lustrzanką nie nakręci się video w takiej jakości.

https://vimeo.com/61322556

cz4rnuch
20-08-2014, 08:39
Z całym szacunkiem, ale jeśli tak twierdzisz to chyba niewiele jeszcze widziałeś <<klik>> (http://vimeo.com/71694734) czy <<klik>> (https://vimeo.com/100637486) To oczywiście dwa z brzegu, przykładów na Vimeo jest znacznie więcej.

JLz1
20-08-2014, 23:47
Mam 3500zł na korpus Nikona. Wcześniej miałem D90 a teraz chciałbym się pobawić coś więcej z filmami. Nie stać mnie jeszcze na pełną klatkę, więc czy mam do wyboru tylko D7100?

cz4rnuch
21-08-2014, 08:00
Jeżeli upierasz się na Nikona i szukasz przyzwoitej jakości video to masz jeszcze D5300 i D5200.

NiKtos
25-08-2014, 15:14
Z całym szacunkiem, ale jeśli tak twierdzisz to chyba niewiele jeszcze widziałeś <<klik>> (http://vimeo.com/71694734) czy <<klik>> (https://vimeo.com/100637486) To oczywiście dwa z brzegu, przykładów na Vimeo jest znacznie więcej.

Nie ma to jak porównać bezlusterkowiec za 2500 zł do lustrzanki za kilkanaście tysięcy nagrywającej w RAWie ;)

zdyboo
25-08-2014, 15:23
No jak to? Przecież napisałeś, że żadną lustrzanką nie nakręci się filmu o takiej jakości jak polecany przez Ciebie olek. W odpowiedzi dostałeś przykład, że jednak da się, to się drwiną próbujesz wykręcić.

jazco
25-08-2014, 18:19
Nie chcę wkładać kija w mrowisko, ale może A5100?
http://www.cinema5d.com/lab-review-sony-a5100-video-dynamic-range-power/

NiKtos
25-08-2014, 23:24
No jak to? Przecież napisałeś, że żadną lustrzanką nie nakręci się filmu o takiej jakości jak polecany przez Ciebie olek. W odpowiedzi dostałeś przykład, że jednak da się, to się drwiną próbujesz wykręcić.

W zasadzie to kwestia optyki.

https://www.youtube.com/watch?v=o13ndzqQDiQ