PDA

Zobacz pełną wersję : 3100 Nikon zmienne F



dyrdek
08-07-2014, 18:29
Witam

Dopiero zaczynam się uczyć mojego aparatu i zastanawiam się czemu jest tak że powiedzmy mam obiektyw
10-20 mm 1:4-5.6 i kiedy jestem w trybie automatycznym ma moim wyświetlaczu F jest właśnie w takim zakresie 4 do 5.6 w zależności jak obracam obiektywem jednak jak przeję na manual to ta wartość jest od 22 do 32 czemu tak jest co to oznacza dziekuję za ewentualne odpowiedzi

GonzoG
08-07-2014, 18:31
Jest tak, bo tak masz ustawiony, a te wartości, to wartości graniczne dla tego obiektywu.

wasilewk
08-07-2014, 18:31
Jaki aparat i jaki obiektyw ?

GonzoG
08-07-2014, 18:47
Jaki aparat i jaki obiektyw ?
Aparat masz w tytule wątku, a obiektyw w treści.

wasilewk
08-07-2014, 18:50
Co ślepemu po oczach....

dyrdek
08-07-2014, 19:37
wartość graficzna ? nie bardzo rozumiem

Daimon
08-07-2014, 19:39
kiedy jestem w trybie automatycznym ma moim wyświetlaczu F jest właśnie w takim zakresie 4 do 5.6 w zależności jak obracam obiektywem jednak jak przeję na manual to ta wartość jest od 22 do 32 czemu tak jest co to oznacza dziekuję za ewentualne odpowiedzi

f oznacza otwór względny obiektywu: http://en.wikipedia.org/wiki/F-number

Tak jak Gonzog napisał, wartość maksymalna otworu (odpowiadająca mu minimalna f) zależy od budowy obiektywu. Obiektyw który masz ma zmienny otwór względny w zależności od ogniskowej. W trybie automatycznym aparat dopiera ustawienia (przesłona, migawka, ISO) tak aby poprawnie oświetlić zdjęcie - jeżeli cały czas wybiera ci maksymalny otwór, to oznacza to, że albo jest mało światła albo źle ustawiłeś aparat w innym miejscu :)

Możesz wybrać tryb "A" - wtedy ty decydujesz o przesłonie (odpowiadającej jej f) a aprat dobierze migawkę (+ ew. ISO ale to zależy czy ustawiłeś auto ISO czy nie).

Generalnie pora poczytać o podstawach fotografii ;)

GonzoG
08-07-2014, 21:27
wartość graficzna ? nie bardzo rozumiem
Przeczytaj a nie zgaduj. O grafice nic nie było pisane.\

Wartość graniczna - maksymalna lub minimalna. Masz obiektyw ze zmiennym światłem, to przy kręceniu zoomem będą one ulegać. Zmień na inną wartość, to nie będą ulegać zmianie.