PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki monitor pod obrobke fotek?



c2h5oh
16-09-2004, 16:13
Z racji ze moj monitorek w domciu lada moment padnie i wogole jest niefajny (jeden z tanszych lg 17") i dobrze byloby go na allegro pchnac poki jeszcze dziala ;-)

No i trzeba sobie kupic cos nowego. Najlepiej gdyby zajmowalo malo miejsca i mialo taaaaaki ekran ;-)

A teraz powaznie: (set glupawka=0) nosze sie z zamiarem zakupu monitora (17-19" dla lcd i 19-21" dla kineskopowego) na ktorym ladnie odwzorowane bylyby kolory i byla pelna mozliwosc kalibracji (tak pod winda jak i linuxem). Ze wzgledu na przestrzen i wage monitorow kineskopowych w okolicach 21" sklaniam sie raczej w kierunku lcd.
Do niedawna znacznym problemem bylo na nich odwzorowanie barw (szczegolnie tych bliskich bieli i czerni) i chcialbym sie dowiedziec czy jest cos lepiej w tej kwestii?
Co mozecie mi poradzic? Jakie modele i dlaczego?

Saint
16-09-2004, 16:36
co do CRT to polecam EIZO to chyba najlepsza firma ktora produkuje monitory 21" w gore wg. mnie co do LCD nigdy bym nie kupil tego czegos mimo malych rozmiarow i wagi. Kwestia jeszcze ile jestes w stanie na niego wydac bo jak wiesz sa takie monitory ktore moga kosztowac 4k zl.

ps. z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz na pm. :)

BartekIgnasiak
16-09-2004, 18:46
powiem tak:
mam IIyama HM903DT A .. najwyzsza 19" IIYAMY i jestem super zadowolony

ustawione 1152x864 100Hz i jest super ostro i milo dla oczu...

kolory zywe, bardzo dobrze odwzorowane .. idealny do obrobki grafiki.....gier i filmow !

koszt okolo 1800 zl POLECAM !

Wojtek J.K.
16-09-2004, 19:03
Z odwzorowaniem kolorów na LCD jest lepiej ale jeszcze nie jest dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę sprzęt za nawet "średnie" pieniądze. W modelach ze przeciętnie dostępnej półki ciągle, jak się naprawdę dobrze przypatrzeć zobaczysz posteryzację (nie mają "prawdziwych" 16 mln. kolorów), brak uczciwej czerni i zależność gammy od kąta patrzenia (tzn. tak naprawdę gamma się nie zmienia of course, ale tak się to postrzega).

Rozważ zakup Eizo z drugiej ręki (sporo się ich zza Odry przywozi w niezłym stanie) - można cieszyć się 17'stką już od 300-350 PLN nawet :wink: [dlaczego nie mamy emotikona z cieknącą ślinką ?] albo pokombinuj z diamondtronami by Mitsubishi (podobnoż używane w LaCie)- Jakub Jewuła sporo pisał na ten temat na prf - jakaś f-ma z KRK sprzedawała refurbished za < 1k PLN, nawet gdzieś linka miałem...

No i archiwum polecam, np.:
http://groups.google.pl/groups?hl=pl&lr=&ie=UTF-8&threadm=c4eujh%244r5%241%40topaz.icpnet.pl&rnum=4&prev=/groups%3Fq%3Ddiamondtron%26hl%3Dpl%26lr%3D%26ie%3D UTF-8%26group%3Dpl.rec.foto.*%26selm%3Dc4eujh%25244r5% 25241%2540topaz.icpnet.pl%26rnum%3D4

i jeszcze:
http://groups.google.pl/groups?hl=pl&lr=&ie=UTF-8&threadm=aoskpj%24mkn%241%40news.onet.pl&rnum=1&prev=/groups%3Fq%3Ddiamondtron%26hl%3Dpl%26lr%3D%26ie%3D UTF-8%26group%3Dpl.rec.foto.*%26selm%3Daoskpj%2524mkn% 25241%2540news.onet.pl%26rnum%3D1

Tomx
16-09-2004, 19:28
Viewsonic P815 21", sam taki mam i jest lux.

Pozdrawiam

c2h5oh
16-09-2004, 22:41
Mam zamiar na ten monitor wydac do 3k, wiec limit finansowy przyzwoity - co mozecie mi polecic w tym zakresie?

Tomx
16-09-2004, 22:56
Looknij to http://www.abcpc.pl/wyswietl_produkt_szczegoly.php?mCOX=d9276c1c8bd641 364de11e8c16bc9ea0&action=szczegoly&kod=VIEWG220F&mCOX=d9276c1c8bd641364de11e8c16bc9ea0

Viewsonic to firma zajmująca się produkcją monitorów profesjonalnych głównie DTP


Tomek

sailor
17-09-2004, 09:50
saint: EIZO robi super monitory .. ale nie najlepsze :)

viewsonic - za ta cene mozna spokojnie znalezc lepsze

jesli chodzi o profesjonalne zastosowania to sa dwie marki - Barco i LaCie. na pierwsza od razu zaloz ze cie nie stac :) LaCie 19" juz lepiej wyglada :) jest jeszcze seria monitorow Nec'a nazywa sie Diamond Pro i jest rowniez fenomenalnej jakosci.
na stronie www.cortland.com.pl znajdziesz opisy sa dosc drodzy ale mozna sie zorientowac co jest co i za ile. (dla informacji - nie jest to sklep rodziny lub znajomego :) )
jakbys sie decydowal na neca to powinienem miec jeszcze tanie dojscie oczywiscie z faktura itd, wiec mozesz dac znac.

druga sprawa to jak juz decydujesz sie na taki sprzet to zainwestuj w profesjonalne skalibrowanie monitora, wtedy dopiero zobaczysz klase sprzetu. (LaCie dodaje do swoich oslony zeby refleksy swietlne nie psuly obrazu :) )

imo lepiej CRT i lepiej drozsza 19 niz tansza 21

c2h5oh
17-09-2004, 10:52
A mial ktos moze przyjemnosc (lub wrecz przeciwnie) uzywac lcd produkcji sony? Te drozsze maja naprawde swietne parametry (przynajmniej w specyfikacji) i ciesza sie naprawde niezla opinia..
Jesli ktos ma to poprosze o jakies info - czy to naprawde taki dobry sprzet czy ludziska poplacili grupe pieniadze i teraz nic zlego nie powiedza?
Nie potrzenuje tego sprzetu do zastosowan profesjonalnych - "za maly" jestem zebym mogl sie za profesjonaliste uwazac. Zdecydowanie amator i jesli dodac zaawansowany to malym drukiem i z duzym znakiem zapytania.
I do amatorskich zastosowan tego sprzetu potrzebuje, wystarczy mi kalibracja jakiej moge dokonac sam z paskami z fotolaba zeby odbitki (czy moze to juz powinno sie nazywac wydruki, skoro kliszy nie widzialo..) byly na tyle zblizone do tego co na ekranie zeby nie bylo to frustrujace. Przynajmniej w wiekszosci przypadkow.
Dodatkowo 50cm glebokosci monitora crt w polaczeniu z 30kg wagi zdecydowanie wiazaloby sie ze znacznymi przerobkami w moim mieszkanku - biurko musialbym miec glebokie na min 110-120cm zeby zmiescic monitor i siedziec w rozsadnej odleglosci.. Czyli o ile sie da lcd chyba ze z kolorami i z kalibracja jest zle.

Anonymous
17-09-2004, 11:04
Witam,

Pisze tego posta m.in. przy uzyciu TFT LCD 20 cali (mniejsza o firme koszt ok 6k zl) W tej chwil ani ten ani zaden inny znany mi LCD nie spelnia wymogow edycji obrazow. Ja mysle o takim rozwiazaniu - karta dwuglowicowa, TFT jako podglad palet narzedzi i normalnej pracy a CRT jako wyswietlacz zdjec; przyjemne i porzyteczne ! Jak nie pracujesz nad zdjeciami to uzywasz TFT i masz "zdrowsze oczy" :) Koszt oczywiscie wyzszy ale moze warto pomyslec.

Pozdrawiam.

Mir.

Saint
17-09-2004, 11:16
w zasadzie lcd dziela sie na dwie czesci te do ktorych bebechy robi philips (sa kompletnie do niczeego) i te do ktorych robi inna firma nie pamietam ktora w zasadzie rozbija sie o barke cena wiec jesli koniecznie ma to byc monitor za dobra cene z mozliwosciami takie jak ma sony, ktore to jest 3x drozsze od innych monitorow to wolalbym wybrac cos innego ... klega ma sony i wcale ni jest zadowolony jesli ogladasz czasem filmy to zapewne bedziesz widzial tak zwane smugi ciagnace sie za np. samochode w momencie szybkiego przesowania klatek zreszta to chyba jedna wielka wada wszystkich monitorow lcd nie wiem dokladnie czy ktoras z firm uporala sie tak do konca z tymi problemami, ale ja bym zostal przy crt.

sailor:

mowilem ze moim zdaniem najlepsze sa Eizo.

pX
17-09-2004, 11:59
no to jeszcze dorzucę swoje trzy grosze

tak jak Ci koledzy doradzają ja równiez uważam, że LCD nie nadaje się obecnie do obróbki zdjęć - oczywiście ciężko jest rozważać teoretycznie bo nie wiem jakie masz oczekiwania i może zadowoli Cię jakość LCD więc optymalnie byłoby gdybyś miał szansę zobaczyć sobie jak się na tym pracuje
jeśli chodzi o CRT do obróbki kolorystycznej to najpierw jest Barco (kiedyś był jeszcze Radius, ale chyba już nie istnieje ta marka) ze swoimi highendowymi rozwiązaniami (wielopunktowa sprzętowa kalibracja monitora!, kanał zwrotny i mnóstwo innych wynalazków); później jest olbrzymia dziura i dopiero zaczyna się cała reszta; ponieważ podałeś pułap cenowy to widać, że Barco nie wchodzi w rachubę
i tak jak Ci już koledzy doradzali proponuję monitor Mitsubishi/Nec; są nieźle wykonane, posiadają bardzo dobry kineskop i są stabilne co ma znaczenie przy jakiejś kalibracji (czy też pseudokalibracji)
kup go tam, gdzie możesz go najpierw obejrzeć (ten konkretny egzemplarz, który weźmiesz) - szkoda nerwów na późniejsze boje ze sprzedawcą czy też serwisem
pzdr

c2h5oh
17-09-2004, 12:31
klega ma sony i wcale ni jest zadowolony jesli ogladasz czasem filmy to zapewne bedziesz widzial tak zwane smugi ciagnace sie za np. samochode w momencie szybkiego przesowania klatek zreszta to chyba jedna wielka wada wszystkich monitorow lcd nie wiem dokladnie czy ktoras z firm uporala sie tak do konca z tymi problemami, ale ja bym zostal przy crt.


Akurat smuzenie juz rozwiazali praktycznie wszyscy - wystarczy czas reakcji ponizej 25-30ms a wiekszosc nowych lcd ma obecnie 8-15.

sailor
17-09-2004, 13:36
no to jeszcze dorzucę swoje trzy grosze
jeśli chodzi o CRT do obróbki kolorystycznej to najpierw jest Barco (kiedyś był jeszcze Radius
radius aktualnei nazywa sie miro i produkuje lcdki i monitory do 19" maniroty radiusa byly w tej technologii produkowane do jesli sie ni myle 2002 roku.



kup go tam, gdzie możesz go najpierw obejrzeć (ten konkretny egzemplarz, który weźmiesz) - szkoda nerwów na późniejsze boje ze sprzedawcą czy też serwisem
pzdr
akurat NEC ma niezly serwis .. z reguly wymieniaja sprzet na nowy. tyle tylko ze to trwa. - wiadomosci sprzed roku. ale faktycznie . lepiej zoabczyc

nevton
17-09-2004, 13:57
ja dla siebie do domu do domowego uzytku to bym bral raczej crt i pewnie EIZO tak 20-22 cale
a jak juz lcd-ka to apple-a bo poprostu dobrze mi sie na nie patrzy :)

ale zaznaczam to do domu - do pracy to juz inna polka ale nie bede po przedmowcach powtarzal

Saint
17-09-2004, 14:24
to moze power booka g5 :)? bawilem sie g4 bardzo fajny komputerek :) mailem kiedy macka jak w polsce nikt nie wiedzial co to jest i kazdy meczyl c64

jpyt
17-09-2004, 21:31
A ja mam LCD 17" Belinea 101750 z matrycą PVA - tzn. pełne kolorki 16.7 mln, czas reakcji (tej widocznej dla oka) bardzo dobry. Cena ok. 3 tys zł.

Z mojego doświadczenia (a mam pewne :D ) mogę Ci powiedzieć, że LCD dają lepsze odwzorowanie tego co naświetli cyfrowy lab niż pospolite CRT. Czemu się tak dzieje długo by tłumaczyć w uproszczeniu powiem, że proces powstawania obrazu na tych maszynach dziwnym trafem zbiega sie z tym co pokazują monitory LCD. Więc ja akurat polecam dobry monitor LCD z matrycą PVA

Pozdrawiam

ddMON
17-09-2004, 21:56
Jeżeli chodzi o ViewSonic, to mam już kilkuletniego PT770 Professional Series - jeżeli nie przeszkadzają ci dwa poziome druty usztywniające maskę szczelinową, to bardzo dobry sprzęt. Jednak jak zaznaczył już Sailor - drogi i rzeczywiście za cenę niższą można znaleźć inne o podobnych parametrach.
Jak już ktoś wspomniał, to prawda, że monitory tego samego typu, właściwie nigdy nie będą "świeciły" tak samo, postawisz obok siebie dwa takie same i będziesz miał inne odczucia.
Najważniejsze sprawdzać konkretny model, który chcesz kupić, a najlepiej jeżeli jest możliwość 2, 3 obok siebie. Myślę, że z tym - szczególnie przy droższych egzemplarzach będzie ciężko. Sprzedaż lepszych jest zazwyczaj realizowana pod zamówienie i nikt sobie głowy nie zawraca, że klient chce robić testy przed zakupem, niestety!
Proponuję jednak wziąść ze sobą program testowy do badania geometrii obrazu i innych parametrów. Można znaleźć darmowe (zdaje się, że Nokia test lub coś podobnego).
Moim zdaniem, elektronika monitora jest ważna ale najważniejszy jest konkretnie wybrany kinol. Co z tego, że kupisz b.dobrą (drogą) firmę, jak akurat ten egzemplarz będzie do d... Najważniejsze są Twoje osobiste odczucia i zadowolenie z użytkowania, reszta moim zdaniem jest mniej ważna i przy ograniczonych funduszach musisz pójść na kompromis.
Zwracaj też uwagę przede wszystkim na jakość obrazu w tej rozdzielczości w której masz zamiar pracować, czyli w 19'' moim zdaniem 1280x1024 lub 21" 1600x1280 i sprawdź f odświeżania przy tych ustawieniach najlepiej w okolicy 100 Hz.
Pewnie to wszystko już wiesz ale się starałem... :oops:
POzdro! :wink:

jaromir
17-09-2004, 22:16
Witam.
Ja ze swojej strony polecam LCD Eizo (L557 to jeden z tanszych ok 3kPLN - ten model posiadam). Bardzo długo walczyłem z decyzją o zakupie LCD. Wcześniej polecono mi podobnie jak przedmówcy firmę NEC. Zdecydowałem się na Mitsubishi DiamondPro .. 19 cali (crt). Niestety model który dostałem miał dość poważne problemy z geometrią ("spadający" prawy dolny róg - nie do wyregulwania). W rozmowie z serwisem dowiedziałem się że dopuszczalne odchylenia nie podlegające reklamacji dla 19 cali to 2mm na szerokości ekranu !!! Monitor poprostu zwróciłem i godząc się na "gorsze" a w zasadzie nazwał bym inne odwzorowanie kolorów wybrałem EIZO. Używam ponad pół roku i jestem szczerze zadowolony, szczególnie z komfortu pracy (wzrok).

Ayot
18-09-2004, 10:55
[...]
Co mozecie mi poradzic? Jakie modele i dlaczego?

Na lcd'ach i notebookach pracuję od ponad 10 lat. Zapomniałem już jak świecą zwykłe bańki... ;)

Sam używam od roku Neovo X-174. Oprócz takich drobiazgów, jak mozliwość regulacji temp. barw., sterowania poczszególnymi kolorami, reg. ostrości, matrycy MVA, te modele (seria X) mają... SZYBĘ!

Do poważnych prac DTP to jest to seria amatorska, ale bez większych problemów skalibrujesz go tak do druku zdjęć, jak i do prezentacji w sieci.

Zerknij na: http://www.agneovo.pl/x_19av.php. Nie wiem ile dzisiaj kosztuje, ale ceny możesz sprawdzić w sieci.

edos
18-09-2004, 20:22
zgadzam się z opinią, że monitory Eizo są idealne do obróbki zdjęć i video. sam posiadam od czterech lat Eizo T67s 20 cali i jestem z niego bardzo zadowolony, jest skrzynka pełny wypas, z kolorami robisz co chcesz

ddMON
30-09-2004, 20:07
Chip 10/2004 test 17" CRT - 44 szt.
Trochę małe ale wiadomości nt. parametrów, mogą się przydać przy zakupie większego.
POzdro! :wink:

Saint
30-09-2004, 20:45
ja raczej nie ufam tym z chipa z tego prostego powodu ze jest to czyste przkupstwo. sam pracowalem w podobnym pismie i wiem jak to sie odbywa.

ddMON
30-09-2004, 21:47
:shock:
Teraz jest takie prawo, że jak się zgłosisz na policję i opowiesz co i jak, to nic Ci nie zrobią :wink:

c2h5oh
30-09-2004, 22:34
A ja procowalem w duzej firmie komputerowej i moge powiedziec ze ocena produktu w chipie zalezy od wykupionej powierzchni reklamowej w danym numerze. nie kryli sie z tym za bardzo, choc wprost nie proponowali..

maroo
30-09-2004, 22:36
A ja procowalem w duzej firmie komputerowej i moge powiedziec ze ocena produktu w chipie zalezy od wykupionej powierzchni reklamowej w danym numerze. nie kryli sie z tym za bardzo, choc wprost nie proponowali..

Widać to chyba najbardziej na podstawie testów aparatów cyfrowych, gdzie prym wiodą Pentagramy Photon...

ddMON
03-10-2004, 12:21
Ja jestem jednak tradycjonalistą (jeżeli chodzi o rozmiar :wink: )
Niektórzy jednak wolą płaskie 19 :D
19" (http://www.joemonster.org/article.php?sid=3856&mode=thread&order=0&thold=0)

POzdro!

maroo
03-10-2004, 12:34
Hehe. Już widziałem.
Dobre. :D

M_Kuron
19-11-2005, 22:56
Co sądzicie o czymś takim
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=71958614 22"BELINEA108080 ??
Cena interesująca, ale czy nie za bardzo "okazyjna"??
Teraz pracuję na 15" i trochę głupio na tym obrabia się zdjęcia;)

Saint
20-11-2005, 01:14
M_Kuron, osobiscie Belinei nie polecam mialem duzy monitorek tego typu poszedl trafopowielacz to chcieli za niego 150 euro. Z tego co pisza na aukcji nie jest tak zle bo daja gwarancje.

c2h5oh
20-11-2005, 16:09
Nono.. ozywiamy watek ktory ma prawie rok? niezle ;-). A belinea obsysa :P

leszeg
21-05-2006, 21:19
Ozywiony i mysle że czas go popchac dalej bo kupe czasu i sprzetów sie zmieniło. Jestem zainteresowany czymś płaskim ,w miare dobrym za srednie pieniądze do fotek.Srednie to koło 1500 zł (19 cali oczywiście)

stig
07-08-2007, 11:43
Ostatnio mocno tanieja panele 30". Do pracy ze zdjeciami, takie 2560x1600 pikseli, to sam miodek. ;)
http://www.allegro.pl/item220867186_dell_lcd_30_monitor_3007wfp_hc_8ms_w ide_nowy.html
http://www.allegro.pl/item222067942_hp_30_lcd_lp3065_1000_1_6ms_3xdvi_pr omo_wwa_ss.html

botak
07-08-2007, 12:18
W Polskim ComputerArts 04/2007 (przedruk z brytyjskiego z marca) był test 30'stek
do boju staneły:

1. Dell 307WFP
2. Apple Cinema Display
3. Samsung CX305T
4. HP LP3065

Wygral z dużą przewagą Hp!

stig
07-08-2007, 12:23
W Polskim ComputerArts 04/2007 (przedruk z brytyjskiego z marca) był test 30'stek
[...]
Wygral z dużą przewagą Hp!
Mozesz podac jakie detale/parametry/niuanse mial lepsze ten Hapek? Ciekawi mnie to, bo podobno do wszytkich 30tek wkladane sa te same matryce. Aaaa... i rzuc jeszcze okiem -- ile w calym tym numerze CA bylo reklam HP. ;)

Czornyj
07-08-2007, 12:34
Wg. mnie to wszystkie te monitory powinny być podobne, wyjąwszy Apple CD. Samego zaś Apple 30" widziałem w akcji i rozczarował mnie straszliwie.

botak
07-08-2007, 14:11
Mozesz podac jakie detale/parametry/niuanse mial lepsze ten Hapek? Ciekawi mnie to, bo podobno do wszytkich 30tek wkladane sa te same matryce. Aaaa... i rzuc jeszcze okiem -- ile w calym tym numerze CA bylo reklam HP. ;)

W CA polska reklam HP w tym wydaniu brak :) Nie podejzewam, zeby pismo z taką renomą bawiło się w takie posunięcia.

Nie pamiętam, tekstu z wydania brytyjskiego, ale w polskim wydaniu rozbawiło mnie jedno sformułowanie:
"Jakość obrazu jest przeciętna - nie do końca doskonała, ale wystarczająca do profesjonalnych zastosowań" :)

Tekst jak z programu "Top Gear" "Te ferrari jest troche mułowate" :)

co do reszty niuansow z testu, sle PM'a to przekonasz sie sam.

Zeby była jasność "ComputerArts" jest magazynem dla grafików, a nie fotografów

Nostromo
09-08-2007, 19:04
W moim odczuciu wyświetlacze LCD generują dość sztuczny mało naturalny obraz,kiepsko oddają czerń co utrudnia mocno obróbkę fotek w cieniach. Jeszcze jeden feler to rozdzielczość nominalna.Tu obraz jest jako taki ale pozmianie rozdziałki kaszanka, zwłaszcza jeśli chodzi o drobne elementy obrazu. Na LCD-eka zmuszeni jesteśmy w lapie, ale w domu to chyba nieporozumienie.W bardzo wielu foto firmach za zachodnią granicąnie uświadczysz LCD-ekaktóry służy doobróbki fotek. Sam posiadam Compaqa P1100 ijestem zadowolony.
Ps. dwa razy podchodzilem dotematu zmiany monitora .Nie przeszło. LCD to tania technologia do wyświtlaczy w telefonach czy pralkach i nic więcej .Dokąd będą nabywcy, firmy będą wciskać nam ten kit za ogromne pieniądze.

Czornyj
09-08-2007, 19:09
W moim odczuciu wyświetlacze LCD generują dość sztuczny mało naturalny obraz,kiepsko oddają czerń co utrudnia mocno obróbkę fotek w cieniach. Jeszcze jeden feler to rozdzielczość nominalna.Tu obraz jest jako taki ale pozmianie rozdziałki kaszanka, zwłaszcza jeśli chodzi o drobne elementy obrazu. Na LCD-eka zmuszeni jesteśmy w lapie, ale w domu to chyba nieporozumienie.W bardzo wielu foto firmach za zachodnią granicąnie uświadczysz LCD-ekaktóry służy doobróbki fotek. Sam posiadam Compaqa P1100 ijestem zadowolony.
Ps. dwa razy podchodzilem dotematu zmiany monitora .Nie przeszło. LCD to tania technologia do wyświtlaczy w telefonach czy pralkach i nic więcej .Dokąd będą nabywcy, firmy będą wciskać nam ten kit za ogromne pieniądze.

Halo! Halo! Jest już 2007 rok! :lol:

Nostromo
10-08-2007, 08:17
Halo! Halo! Jest już 2007 rok! :lol:

Bo jest rok 2007 to twoj LCD nie ma opisanych wad. Zmartwie Cię, jak kupisz następny monitor LCD w roku 2012 tez będzie je miał. Ale odwzorowanie barw będzie suber bo zastosowane będą do podświetlania "super kosmiczne diody" po 150 $ za sztuke.

Tom01
16-08-2007, 14:42
Zmartwie Cię, jak kupisz następny monitor LCD w roku 2012 tez będzie je miał.

Nie jest tak źle. Dobrej klasy monitory LCD nie mają poważnych defektów obrazu już od około 3 lat. Na tyle, że nadają się do zastosowań profesjonalnych, z krytycznymi dla zdrowia i życia włącznie. Ale ta prawda nie dotyczy okołochińskiego szrotu. I ceny też nie są jakieś kosmiczne. Odpowiedniki LCD kosztują w poszczególnych klasach mniej więcej tyle ile kilka lat temu CRT.

nikoniara
18-08-2007, 10:59
ja mam hp w2007v nie znam sie na monitorach , chciałam CRTka niestety panowie z vobisu powiedzieli że nie mają takich w sprzedaży :|

david555
18-08-2007, 12:15
ja mam hp w2007v nie znam sie na monitorach , chciałam CRTka niestety panowie z vobisu powiedzieli że nie mają takich w sprzedaży :|

CRT-ki możesz teraz kupować na wagę. Jakie chcesz i ile chcesz. Również EIZO w dużych rozmiarach. Oczywiście używane, ale w bardzo dobrej kondycji.

Tom01
18-08-2007, 15:27
CRT-ki możesz teraz kupować na wagę.(...) bardzo dobrej kondycji.

Najnowszy ma dziś co najmniej 4 lata. Istnieje większe prawdopodobieństwo że będą to zwłoki, niż w dobrej kondycji. Polecam lekturę: http://monitory.mastiff.pl/faq?ID=45&PHPSESSID=b4903963d2e9c7cba23da99ac884a311

david555
18-08-2007, 15:45
Najnowszy ma dziś co najmniej 4 lata. Istnieje większe prawdopodobieństwo że będą to zwłoki, niż w dobrej kondycji. Polecam lekturę: http://monitory.mastiff.pl/faq?ID=45&PHPSESSID=b4903963d2e9c7cba23da99ac884a311

Daj spokój MISTRZU EKRANU, wiadomo, że trzeba poświęcić sporo uwagi wybierając sprzęt z demobilu, ale naprawdę można trafić na niezłe egzemplarze za przysłowiowe grosze i chyba o to chodzi. Czteroletnich monitorów nie zaliczyłbym jeszcze do bardzo wiekowych, Drogi Kolegusie, a CRT, to jednak CRT, ze wszystkimi jego zaletami i wadami, które jak sądzę znasz na pamięć.

Tom01
18-08-2007, 16:01
Daj spokój MISTRZU EKRANU (...) Drogi Kolegusie

Sugeruję zmienić ton i odzywki.


wiadomo, że trzeba poświęcić sporo uwagi wybierając sprzęt z demobilu, ale naprawdę można trafić na niezłe egzemplarze za przysłowiowe grosze i chyba o to chodzi.

Proszę mi przysłać choć jeden "z demobilu", który będzie miał kineskop szczelinowy, emisję na sensownym poziomie, bez plam, z kowergencją w normie i nie będzie dłubany w napięciu katod. Zapłacę potrójnie, albo poczwórnie.

Pierwsze przejawy zużycia kineskop wykazuje po 1,5 roku pracy. 4 lata to więcej niż wiek średni. Starszy jest już jedną nogą na tamtym świecie. Nie wiem czy wiesz, ale w zastosowaniach profesjonalnych, da się zauważyć zmianę parametrów kineskopu na następny dzień roboczy. To oczywiście nie dotyczy 99% normalnych użytkowników, ale uzmysławia jak szybko postępuje degradacja kineskopu. Nie twierdzę, że nie można znaleźć sztuki, która gdzieś przeleżała ostatnie 5 lat zamiast pracować, ale prawdopodobieństwo oceniam na bardzo minimalne. Zdecydowana większość nabywców używanych CRT, nieświadomie kupi elektroniczny złom, zachęcona, optymistycznymi, choć nie mającymi wiele wspólnego z prawdą, opisami.

david555
18-08-2007, 16:38
Jeśli uraziłem WASZĄ WYSOKOŚĆ, to bardzo przepraszam. Jednak przydałoby się więcej dystansu i poczucia humoru, bo wieje chłodem i sztywnością z Twoich wątków. Poza tym jakoś nie zauważyłem, żeby ktoś poza Tobą chciał na tym FORUM w jakiejś dziedzinie uchodzić za nieomylnego eksperta. Zakup CRT, to teraz najtańsza i moim zdaniem najlepsza alternatywa dla drogich monitorów LCD i szkoda słów. Raczej u Ciebie nie zrobię zakupów pomimo zniżki. Pozdrawiam

JK
18-08-2007, 16:39
Daj spokój MISTRZU EKRANU (...) Drogi Kolegusie
Sugeruję zmienić ton i odzywki. ....

A nie przychodzi ci czasem do głowy, że twoja upierdliwość i monotematyczność może już być denerwująca? Może zamiast w kółko powtarzać to samo, dawaj tylko linki do tych swoich głębokich przemyśleń. Tych, które już wcześniej zamieściłeś na forum. Najlepiej z numerem wersji wypowiedzi. Mogę ci podrzucić kilka pomysłów (sens zaczerpnięty z twoich wypowiedzi):

Odpowiedź 1 - wszystkie monitory CRT są do d..y.
Odpowiedź 2 - monitory LCD też są do d..y, jeśli są tańsze niż 2 tysiące PLN.
Odpowiedź 3 - wszystkie monitory są do d..y, jeśli nie zostały kupione w sklepie M.....F.
Odpowiedź 4 - o omawianym zagadnieniu nic nie wiem, ale wszystkie monitory są do .......... .

Nazwy sklepu nie podaję, bo nie będę ci robił reklamy (sam robisz to wystarczajaco skutecznie). :wink: Tak będzie znacznie szybciej. Łatwiej też będzie innym te złote myśli pomijać.

I nie podejmuj dyskusji na temat tej wypowiedzi - nie warto. Ja już z tobą na temat monitorów dyskutować nie będę, a na inne tematy jakoś nie ma okazji - mało się udzielasz. :D

Tom01
18-08-2007, 16:47
Jeśli uraziłem WASZĄ WYSOKOŚĆ, to bardzo przepraszam. Jednak przydałoby się więcej dystansu i poczucia humoru, bo wieje chłodem i sztywnością z Twoich wątków.

Jestem ponurakiem, nie mam poczucia humoru. Piszę chłodne fakty, forma wychodzi sama. Nie chcę nikogo urazić, nie wyjeżdżam z durnymi tekstami, staram się studzić zaczepki. Jestem źródłem informacji i tak mnie należy postrzegać. Płacą mi za to. Kto chce się czegoś dowiedzieć, chętnie udzielę rzeczowej odpowiedzi.


Zakup CRT, to teraz najtańsza i moim zdaniem najlepsza alternatywa dla drogich monitorów LCD i szkoda słów.

Nie, nie jest to absolutnie żadna alternatywa i jest to fakt. Kto ma ochotę, zastanowi się dlaczego to napisałem. Kto nie, niech się uczy na własnym portfelu.

Tom01
18-08-2007, 16:54
A nie przychodzi ci czasem do głowy, że twoja upierdliwość i monotematyczność może już być denerwująca?

Odpowiedzi są takie, jak często padają podobne pytania. Nie stosuję różnych na to samo pytanie. Sugeruję dodać mnie do ignorowanych. Polemika z Tobą jest niecelowa. Nader często stosujesz zaczepki. Często chamskie, a tego sobie nie życzę.

david555
18-08-2007, 16:55
Jestem ponurakiem, nie mam poczucia humoru. Piszę chłodne fakty, forma wychodzi sama. Nie chcę nikogo urazić, nie wyjeżdżam z durnymi tekstami, staram się studzić zaczepki. Jestem źródłem informacji i tak mnie należy postrzegać. Płacą mi za to. Kto chce się czegoś dowiedzieć, chętnie udzielę rzeczowej odpowiedzi.



Nie, nie jest to absolutnie żadna alternatywa i jest to fakt. Kto ma ochotę, zastanowi się dlaczego to napisałem. Kto nie, niech się uczy na własnym portfelu.

Nie uważam, w świetle toczonych tu dyskusji, abyś był wiarygodnym źródłem informacji na temat monitorów. Prowadzisz Na FORUM jakąś krucjatę reklamową i to dostrzegam bardzo dokładnie, zresztą nie tylko ja.;) Nie wiem jak długo będziesz nadużywał cierpliwości innych użytkowników FORUM, ale moja się już wyczerpała (a jak do tej pory śledziłem Twoje wypowiedzi bardzo uważnie). Tak więc życzę powodzenia i żegnam.

BugsBunny
18-08-2007, 17:00
CRT-ki możesz teraz kupować na wagę. Jakie chcesz i ile chcesz. Również EIZO w dużych rozmiarach. Oczywiście używane, ale w bardzo dobrej kondycji.
taa, zdarzyło mi się jakiś czas temu taki kupić - EIZO, świetna kondycja itp. Szajs dramatyczny, może jakiś magik z drogim kalibratorem byłby w stanie coś z nim zrobić, ja nie mogłem; miał lepsze odwzorowanie w cieniach od LCD, poza tym tragedia, ostrość żadna, geometria nie do ustawienia, a zajmował 3/4 biurka. Postawa sprzedawcy - "sprzedałem i mam cię w d..."
Jeżeli już to leżak magazynowy z pewnego źródła ( kilka miesięcy temu Ilyama miała takie we Wrocku ), ale absolutnie żadna używka z wysyłki.

david555
18-08-2007, 17:04
taa, zdarzyło mi się jakiś czas temu taki kupić - EIZO, świetna kondycja itp. Szajs dramatyczny, może jakiś magik z drogim kalibratorem byłby w stanie coś z nim zrobić, ja nie mogłem; miał lepsze odwzorowanie w cieniach od LCD, poza tym tragedia, ostrość żadna, geometria nie do ustawienia, a zajmował 3/4 biurka. Postawa sprzedawcy - &quot;sprzedałem i mam cię w d...&quot;
Jeżeli już to leżak magazynowy z pewnego źródła ( kilka miesięcy temu Ilyama miała takie we Wrocku ), ale absolutnie żadna używka z wysyłki.

Oczywiście masz rację, żadnej wysyłki i wszystko trzeba pomacać i zmierzyć. To podstawa przy używanych monitorach. Niemniej lepiej jest pogrzebać chwilkę i coś znaleźć niż płacić od 2,5 tys. w górę (nawet ze zniżką;)). Oczywiście opisywana sytuacja dotyczy jedynie amatorskiej fotografii, czy obróbki graficznej i tylko w tym kontekście jest to kompromisowe rozwiązanie.

Tom01
18-08-2007, 17:06
Jeżeli już to leżak magazynowy z pewnego źródła ( kilka miesięcy temu Ilyama miała takie we Wrocku ), ale absolutnie żadna używka z wysyłki.

Iiyama wyprzedała leżaki magazynowe na początku 2005 roku. Oferty po tym okresie, to wyprzedaż serwisu, monitory używane, po naprawach. W sytuacji kiedy firma klientowi musi zwrócić kasę, po naprawie nie ma co zrobić z monitorem. Stąd właśnie generują się te wyprzedaże. Proszę spróbować pociągnąć dokładnie za język pracownika infolinii Iiyamy.

Tom01
18-08-2007, 17:12
Oczywiście masz rację, żadnej wysyłki i wszystko trzeba pomacać i zmierzyć.

Chciałbym zauważyć sprzeczność w powyższej wypowiedzi. Przeciętny nabywca używanego CRT nie robi tego dla idei, a ze względów ekonomicznych. Zatem można śmiało założyć, że nie dysponuje urządzeniami pomiarowymi do zbadania monitora.

BugsBunny
18-08-2007, 17:13
Oczywiście masz rację, żadnej wysyłki i wszystko trzeba pomacać i zmierzyć. To podstawa przy używanych monitorach. Niemniej lepiej jest pogrzebać chwilkę i coś znaleźć niż płacić od 2,5 tys. w górę (nawet ze zniżką;)).
tylko naprawdę bardzo trudno znaleźć, >90% tego taniego co się ogłasza to właśnie takie trupy na jakiego trafiłem, mimo zapewnień sprzedawców o świetnej kondycji i małych przebiegach.

BugsBunny
18-08-2007, 17:16
Iiyama wyprzedała leżaki magazynowe na początku 2005 roku. Oferty po tym okresie, to wyprzedaż serwisu, monitory używane, po naprawach. W sytuacji kiedy firma klientowi musi zwrócić kasę, po naprawie nie ma co zrobić z monitorem. Stąd właśnie generują się te wyprzedaże. Proszę spróbować pociągnąć dokładnie za język pracownika infolinii Iiyamy.
Tom01, myślałem o tym http://www.newsklep.gvctax.pl/index.php/cPath/7498
jeszcze jakiś czas temu było aktualne. Nie oglądałem, ale raczej nie wygląda to na przechodzone poleasingowe zwłoki, jakich pełno na Allegro
a co do pomiarów - mnie wystarczyły moje oczy, nie dało się patrzeć

david555
18-08-2007, 17:16
tylko naprawdę bardzo trudno znaleźć, >90% tego taniego co się ogłasza to właśnie takie trupy na jakiego trafiłem, mimo zapewnień sprzedawców o świetnej kondycji i małych przebiegach.

Podstawa, to nie ufać i sprawdzać, a jak już znajdziesz, to zapewniam, nie będziesz chciał słyszeć o niczym innym. CRT-ki mają sporo zalet i ja je doceniam.

Tom01
18-08-2007, 19:30
Tom01, myślałem o tym http://www.newsklep.gvctax.pl/index.php/cPath/7498
jeszcze jakiś czas temu było aktualne. Nie oglądałem, ale raczej nie wygląda to na przechodzone poleasingowe zwłoki, jakich pełno na Allegro

Właśnie o tym pisałem. Te monitory były w ofertach wielu sklepów i dystrybutorów. Były oznaczone co najwyżej jako wyprzedaż. Nikt nie pisał, że naprawiane, używane. Allegro'we to inna bajka. Skupowane na "zachodzie" przez firmy tam występujące jako skup złomu, a w kraju jako specjalizujące się w sprzęcie poleasingowym.

towers
18-08-2007, 20:26
W moim odczuciu wyświetlacze LCD generują dość sztuczny mało naturalny obraz,kiepsko oddają czerń co utrudnia mocno obróbkę fotek w cieniach. Jeszcze jeden feler to rozdzielczość nominalna.Tu obraz jest jako taki ale pozmianie rozdziałki kaszanka, zwłaszcza jeśli chodzi o drobne elementy obrazu. Na LCD-eka zmuszeni jesteśmy w lapie, ale w domu to chyba nieporozumienie.W bardzo wielu foto firmach za zachodnią granicąnie uświadczysz LCD-ekaktóry służy doobróbki fotek. Sam posiadam Compaqa P1100 ijestem zadowolony.
Ps. dwa razy podchodzilem dotematu zmiany monitora .Nie przeszło. LCD to tania technologia do wyświtlaczy w telefonach czy pralkach i nic więcej .Dokąd będą nabywcy, firmy będą wciskać nam ten kit za ogromne pieniądze.

Przestań waść siać ferment że LCD to kupa gówna nie nadająca się do grafiki.....chyba nigdy dobrego LCD-ka na oczy nie widziałeś, dobry LCD + kolorymetr i gra muza w domu mam Eizo CE240W-K i LG L245WP-BN oraz kolorymetr eye-one i spyder 2expres, eizo daje moim zdaniem perfekcyjny obraz, bijący na głowę mojego poprzedniego CRT Neca, LG po zabiegach z kalibratorem też nie jest zły w zupełności wystarcza do domowej obróbki zdjęć. Proponuje zasiąść przed dobrze skalibrowanym eizo i jeszcze raz wypowiedzieć się w kwestii technologi dla komórek i pralek.

Pzdr.

QuadMan
18-08-2007, 22:30
Witam,

nie lubię takich "zadymiarskich" wątków i mialem się nie odzywać, alę tak się składa, że w swoim życiu miałem dość sporo do czynienia z kineskopami i chciałbym przestrzec forumowiczów przed zakupami tych rewelacyjnych "leżaków" CRT. Niestety w zdecydowanej większości przypadków jest tak, jak pisze Tom01, żeby nie powiedzieć, że jeszcze gorzej :cry: .
Polak potrafi.. Z 3 merców zrobić "funkiel nówkę" bezwypadkową, dlaczego więc nie miałby "przywracać" emisji katod dział elektronowych w kineskopie... Co gorsza, zabiegi takie poprawiają emisję w takim stopniu, że kilka - kilkadziesiąt godzin po "zabiegu" jest ona w normie i nie da się z całą pewnością stwierdzić, czy kineskop był poddawany takim zabiegom. Szydło wyjdzie z worka po tych kilkudziesięciu godzinach. Przemyślcie to...


Pozdrawiam, QuadMan