Zobacz pełną wersję : KOmputer na bazie ITX do LR
Fraglesso
27-06-2014, 11:05
Witam,
potrzebuję pomocy w doborze podzespołów do budowy komputera na bazie platformy ITX.
Chciałem zbudować sprzęt do w miarę komfortowej obróbki plików RAW z D600 w LR.
Przejrzałem rynek sprzętu i nieco się zagubiłem. Napiszę co bym chciał, a prosiłbym o pomoc w doborze konkretnych podzespołów, bo nie ogarniam już tematów podstawek i pasujących do nich procesorów.
- Obudowa ITX raczej z takich większych: np. Cooler Master (http://allegro.pl/cooler-master-elite-120-itx-500w-fv-sklep-i4323496076.html), żeby pomieścić wszystko i mieć w miarę dobre chłodzenie.
- Procesor Core I5 - raczej wydajniejsza wersja, czyli chyba "K" no i z nowej serii Haswell - Intel Core i5 4670K???
- Płyta główna ITX - musi mieć usb 3.0, fajnie jakby miała WiFi, no i SATA3 - tu mam problem z dobraniem podstawki.
- Pamięć na razie 1x8GB z możliwością dołożenia drugiej kości.
Z rzeczy które mam ze starego kompa chciałbym przełożyć dysk SSD, 2x500GB HDD, oraz nagrywarkę BD-R.
Czy zasilacz dołączony do zestawu z obudową podoła?
Andrzej1974
27-06-2014, 11:17
"Czy zasilacz dołączony do zestawu z obudową podoła?"
Przy tego typu elementach tj: i5, płyta, 2xHDD, 1x SSD, nagrywarka... podoła 500W. Tylko jakiej marki jest ten zasilacz?
potrzebuję pomocy w doborze podzespołów do budowy komputera na bazie platformy ITX.
Chciałem zbudować sprzęt do w miarę komfortowej obróbki plików RAW z D600 w LR. [...]
Obudowa ITX raczej z takich większych: [...], żeby pomieścić wszystko i mieć w miarę dobre chłodzenie.
[...]
Z rzeczy które mam ze starego kompa chciałbym przełożyć dysk SSD, 2x500GB HDD, oraz nagrywarkę BD-R.
Czy zasilacz dołączony do zestawu z obudową podoła?
Zgrabna ta obudowa, myślę, że 500W da radę. U mnie Athlon X2 3GHz w połowę mniejszej obudowie i 300W daje radę, choć mocno się CPU grzeje, bo nie ma miejsca na duży radiator, ale to komp w razie gdyby X8 nawalił :-) Ciekaw jestem ile dasz za taką płytę ITX z SATA3 i USB3 :-)
Fraglesso
27-06-2014, 11:59
Ciekaw jestem ile dasz za taką płytę ITX z SATA3 i USB3 :-)
No właśnie chyba nie tragedia: Płyta (http://allegro.pl/asrock-b85m-itx-b85-lga1150-i4306787810.html) tylko pytanie, czy na 100%ma USB 3, ze zdjęcia wynika, że tak, z opisu nie wiadomo :/.
Ja do mini kompa wykorzystałem GA-Z87N-WIFI oraz bodajże Streacom FC8 Evo. Ale dysków do tego nie włożysz ;)
Z ciekawości, czemu ITX i taka wielka buda? To trochę ni pies ni wydra. ;)
Fraglesso
27-06-2014, 13:25
Bo do mniejszej budy nie wcisnę dysków i zasilacza odpowiedniego.
To czemu nie zrobić tego na standardowej obudowie? De facto różnica wielkości nie będzie aż tak widoczna.
Do mniejszej budy nie musisz wstawiać dysków , możesz kupić NAS ;) A zasiacz - ja postawiłem i7-4770T na picoPSU 160xt i działa to stabilnie z jednym dyskiem SSD. 24h burntestu przeszedł bez problemów ( chłodzony coolerem Noctua z dodatkowymi 2 wiatraczkami Noctua ).
Fraglesso
27-06-2014, 13:40
NAS mam, ale jeszcze dwa dyski mam do tego, które w serwer nie wchodzą. Obudowa normalna nie wchodzi w grę, mam jedno miejsce w które upchnę dużego ITXa. Generalnie raczej w podobnej cenie wyjdzie komp na ATX, więc co za różnica.
Różnica w przepływie powietrza, temperaturach, często przez to w cenie, możliwościach OC, dodatkowo mniej slotów na RAM, mniejsze możliwości dołożenia dodatkowych podzespołów.
Ale jak nie masz miejsca, to nie masz miejsca :]
Ten zasilacz dodawany do tej obudowy bym odpuścił i kupił coś markowego.
Fraglesso
27-06-2014, 13:55
Istnieje jeszcze opcja żeby zamontować 2 dyski 2,5" w obudowie - jeden SSD, drugi klasyczny laptopowy 500GB, a 2x3,5" do stacji dokującej pod USB 3.0 (taką stację akurat posiadam, obecnie właśnie dwa dyski do NAS dopiętę - tyle tylko, że przez USB2.0 ;( ).
Ważne dla mnie jest jednak, żeby w kompie była zamontowana nagrywarka BD-R, a mam wersję SLIM (laptopową).
Jaką obudowę do tego dobrać? Procek klaruje mi się Intel Core i5 4670K
Co o tej sądzicie: chieftec-fi-01w (http://allegro.pl/obudowa-chieftec-fi-01w-u3-250w-mini-itx-i4354529963.html)
Za mała.
Popatrz na Streacom i raczej na większe modele. Do CPU pokroju i5 czy i7 potrzebujesz dobrego chłodzenia i przestrzeni, żeby Ci się sprzęt w obudowie ni zagotował.
No właśnie chyba nie tragedia: Płyta (http://allegro.pl/asrock-b85m-itx-b85-lga1150-i4306787810.html) tylko pytanie, czy na 100%ma USB 3, ze zdjęcia wynika, że tak, z opisu nie wiadomo :/.
ma USB 3.0 i na zdjęciu i w opisie producenta.
Fraglesso
27-06-2014, 14:27
Za mała.
Popatrz na Streacom i raczej na większe modele. Do CPU pokroju i5 czy i7 potrzebujesz dobrego chłodzenia i przestrzeni, żeby Ci się sprzęt w obudowie ni zagotował.
tyle tylko, że Streacom ma dziwną zatokę na napęd nie ma jak zamontować BD-R (laptopowego) no i nie wiem czy zasilacz wyrobi :P
Fraglesso
29-06-2014, 11:19
Ostatecznie padło jednak na MicroATX. Płyta gigabyte na chipsecie Z87. Procesor I5 9670K. 16GB pamięci.
Andrzej1974
29-06-2014, 13:07
No właśnie chyba nie tragedia: Płyta (http://allegro.pl/asrock-b85m-itx-b85-lga1150-i4306787810.html) tylko pytanie, czy na 100%ma USB 3, ze zdjęcia wynika, że tak, z opisu nie wiadomo :/.
Ma USB 3.0 i to kilka (klik (http://www.asrock.com/mb/Intel/B85M-ITX/index.pl.asp));-)
Ostatecznie padło jednak na MicroATX. Płyta gigabyte na chipsecie Z87. Procesor I5 9670K. 16GB pamięci.
UPS, widzę że już wybrałeś...
miecio_oo
29-06-2014, 15:42
może ten artykuł trochę Ci pomoże ;)
Robert Błaszczyk mini pc (http://www.blaszczak.pl/?p=183#more-183)
Fraglesso
30-06-2014, 10:57
Ogólnie komputer już złożony i zainstalowane wszystkie potrzebne programy. Znaczy system i LR :P.
Powiem tak - jestem porażony prędkością wczytywania i reakcji na przestawianie suwaków podczas wywoływania. Wszystko dzieje się natychmiast, wczytanie zdjęcia lub powiększenie następuje może w 0,5 sek. Nakładanie jakiś presetów, czy gmeranie w suwakach powosuje natychmiastową reakcje na ekranie.
Wcześniejszy komputer (laptop) Samsung R720, z prockiem C2D T6500, a ostatecznie zmienionym na T9600 i 4GB RAM + SSD praca wyglądała tragicznie. Wczytanie zdjęcia lub powiększenie trwało 8-10 sekund...
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Wprawdzie zamiast ITXa zrobiłem kompa na microATX (a pisałem o małym rozmiarze), ale jak zobaczyłem na oczy płytę ITX (17x17 cm) oraz jak porównałem do microATX (17x24cm), oraz porównałem rozmiary obudów, to uznałem, że spokojnie spełni to moje oczekiwania, no i dodatkowo otworzyło mi to furtkę do założenia większego chłodzenia i możliwości wyciszenia/podkręcenia.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.