Zobacz pełną wersję : pomocy... jaki telekonwerter?
Witam
posiadam Nikon D5300 + Nikkor AF-S DX 55-300mm f/4,5-5,6G ED VR, ale chcę "czegoś więcej" ;)? Nie mam jeszcze zbytnio wiedzy na ten temat, zatem proszę o Wasze porady.
Czy dobiorę do tego zestawu jakiś sensowny telekonwerter?
Z góry serdeczne dzięki!!!
Co będziesz fotografować powyżej tych 300mm na cropie?
ck_dezerter
27-06-2014, 09:06
Witam!
Możesz próbować z TC Kenko 1.4 - jest tańszy niż firmowy Nikona i przenosi wszystkie sygnały, ale obawiam się, że będzie zbyt ciemno (5.6+utrata 1 działki daje 8.0) i nie wiem, jak będzie działać AF, jakość obrazka też może być słaba (sam 55 300 nie powala z nóg, choć jest całkiem poprawny jak na swoją cenę). Mam jeden i drugi, ale nie próbowałem do tej pory jak działają razem ( TC używam w połączeniu z N 300/4.0)
pozdrowienia!
Witam!
Możesz próbować z TC Kenko 1.4 - jest tańszy niż firmowy Nikona i przenosi wszystkie sygnały, ale obawiam się, że będzie zbyt ciemno (5.6+utrata 1 działki daje 8.0) i nie wiem, jak będzie działać AF, jakość obrazka też może być słaba (sam 55 300 nie powala z nóg, choć jest całkiem poprawny jak na swoją cenę). Mam jeden i drugi, ale nie próbowałem do tej pory jak działają razem ( TC używam w połączeniu z N 300/4.0)
pozdrowienia!
Dziękuję.
Czyli jedynym wyjściem jest odkładanie do skarbonki na lepsze szkło :)?
To może ktoś mi rozjaśni ( bardzo proszę) zasadę działania telekonwertera? To, że przedłuża ogniskową obiektywu to już wiem, ale jakie jeszcze "skutki" za sobą niesie zastosowanie telekonwertera?
Skutek uboczny to przyciemnienie optyki a dzieje się to w takim samym stopniu w jakim zmienia ogniskowa. Wypada przypomnieć, że autofocus w większości lustrzanek działa tylko do przysłony 5.6. Co do degradacji obrazu, konwerter uwydatnia wszystkie optyczne wady obiektywu. Tak, w telegraficznym skrócie.
A czy 55-300 bedzie wogole dzialal z TK?
Pomijając AF, dlaczego ma nie działać?
darek6902
03-07-2014, 20:30
Pomijając AF, dlaczego ma nie działać?
Nikonowski nie będzie działał z tej prostej przyczyny, że nie da się podłączyć. Co do firm "trzecich" to nie wiem, ale podobno można.
ck_dezerter
03-07-2014, 20:52
??? Dlaczego nikonowski TC ma nie działać? Przecież 55-300 ma AF z silnikiem, a TC nikon nie przenoszą śrubokręta, a sygnały elektryczne chyba przenoszą w komplecie, więc akurat tu nie widzę problemu. Wg mnie AF może nie działać bo będzie po prostu za ciemno - działanie AF jest gwarantowane dla światła do 5.6, powyżej już nie.
darek6902
04-07-2014, 13:47
??? Dlaczego nikonowski TC ma nie działać? Przecież 55-300 ma AF z silnikiem, a TC nikon nie przenoszą śrubokręta, a sygnały elektryczne chyba przenoszą w komplecie, więc akurat tu nie widzę problemu. Wg mnie AF może nie działać bo będzie po prostu za ciemno - działanie AF jest gwarantowane dla światła do 5.6, powyżej już nie.
A ja problem widzę :)
https://www.youtube.com/watch?v=XNU7NYVxgeA
W skrócie:
brak jest możliwości fizycznego podłączenia oryginalnego telekonwertera nikona do obiektywów do tego nie przeznaczonych. Chodzi o mocowanie / bagnet - brak jakiegoś nacięcia i tym samym brak możliwości podłączenia. Chyba w celu ochrony przed uszkodzeniem. Obiektywy takie jak 55-300 czy 70-300 mają zbyt płytko schowaną tylna soczewkę w obudowie i zachodzi groźba uszkodzenia tejże przez TC lub odwrotnie.
darek6902
04-07-2014, 14:29
Biorąc po uwagę również to, że TC w pewnym stopniu degraduje jakość obrazka oraz potencjalne kłopoty z AF może warto rozważyć coś takiego:
http://allegro.pl/obiektyw-tele-samyang-650-1300mm-ed-zoom-do-nikon-i4308816581.html
lub
http://allegro.pl/samyang-pre-500mm-f8-nikon-d90-d5000-d3000-d300s-i4340193019.html
Podejrzewam, że jakość obrazka może być podobna.
Jeśli jednak to nie wystarcza to faktycznie pozostaje zbieranie funduszy na dobre tele.
Witam. Panowie, pozwolę się sobie podpiąc pod temacik. Jestem w posiadaniu Sigmy 50-500 4.0/6.3 APO DG HSM. Starszy model tego obiektywu . Jestem nią wniebowzięty :). Jednak jest jedno ale. Mianowicie, czasami brakuje mi jakieś 50-70 metrów do obiektu. Poszukuję TC i fajnie by było mieć te 50 metrów extra przy możliwie małej stracie F. Mam dwa pytania
1. Co byście polecili?
2. W jaki spsób się to oblicza. Przydała by się jakaś tutka do tego. Co np. wyjdzie z tego 500mm i conv. 1,4? Domyślam się, że 700mm, ale strata na światle będzie jaka? Da ktoś radę to ładnie rozpisać?
Pozdrawiam serdecznie.
adrianek32
29-07-2014, 01:45
starczy pomnozyc 6,3x1,4=8,82
http://www.youtube.com/watch?v=XNU7NYVxgeA
1. http://www.sigmaphoto.com/teleconverter-compatibility
2. Proste mnożysz ogniskową obiektywu razy wartość tc, czyli z 500 mm + 1.4 wyjdzie dokładnie 700 mm. Z 1.4 tracisz 1 pełną wartość przysłony (np. z 5.6 robi się 8 ), z 1.7 - 1.5, a z 2 tracisz dwie pełne przysłony (czyli z 5.6 robi się 11).
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.