PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D5300



Alcatraz
25-06-2014, 23:56
Witam,

Ostatnio czytając specyfikację D5300 doszedłem do wniosku, że model ten posiada wyłącznie progresywne tryby video. Wszystko pięknie dopóki nie chcemy nagrywać materiału z przeznaczeniem na płytę bluray. Ten format oficjalnie wspiera tylko 50i (nie 50p) przy 1920x1080. Oznaczałoby to konieczność konwersji w czasie montażu materiału z D5300 a to raczej słaby pomysł. Pytanie do użytkowników (oraz dobrze poinformowanych) - czy faktycznie Nikon zrezygnował w tym modelu z trybu 50i?

GonzoG
26-06-2014, 00:59
Oficjalnie to BluRay video wspiera tylko do 1080p24. Żadnych wyższych.

A to co potrafią odtworzyć odtwarzacze - zależy już tylko od ich producenta.

A czemu nie ma 50i - bo przy przeplocie to nie 1920x1080, a w rzeczywistości 1920x590, bo na jednej klatce mieszczą się 2 z połową pionowej rozdzielczości.

Alcatraz
26-06-2014, 15:55
Piszesz o progresywnych - ja pisałem, że standard bluray wspiera 1920x1080 50i i to jest fakt. Dla zainteresowanych wrzucam link do oficjalnej specyfikacji (rozdział 3.3 w dokumencie): http://www.blu-raydisc.com/assets/Downloadablefile/BD-ROM-AV-WhitePaper_110712.pdf. Pomijając Twoje wyliczenia, bo współczesne telewizory i tak nie potrafią wyświetlać obrazu z przeplotem. Deinterlacing (robiony przez tv lub odtwarzacz) "składa" linie parzyste i nieparzyste dając obraz progresywny. Przy dobrej produkcji trzeba trzymać się standardów. Co mi z tego, że jakieś odtwarzacze wyświetlają 50p? Trudno nawet określić czy jest to 50/50 czy 5/10. Wystarczy, że trafię na jeden, który tego nie odtworzy i klapa. To tak jak kiedyś nagrywano płytki AVCHD na DVD. Potem biegało się w poszukiwaniu odtwarzacza, który to "łyknie". Brak 50i to duży błąd - nawet takie kombajny video/foto jak lumix GH4 czy G6 mają 50i ponieważ to jest standard czy ktoś chce czy nie. Bez tego trybu pozostają kombinacje. No chyba, że ktoś filmuje tylko na youtube lub na inne "potrzeby komputerowe".