Limax7
17-06-2014, 09:08
Było na forum kilka postów o profilowaniu kolorów do ACR i Lightrooma.
Np tu. http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=132780
Kilka moich przemyśleń. Body D7100.
Ustawiłem obok monitora różne kolorowe mazaki, kredki, klocki etc. Również wydrukowałem Color Checker Passport na drukarce sublimacyjnej i postawiłem między tę scenerię (wiem że drukowanie nie da takiej jakości jak orginalna karta).
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://s2.postimg.org/bda0bt209/DDD_3549.jpg)
To JPG z Capture NX - Picture Control na Standard
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://s27.postimg.org/i5t4v5w83/DDD_3549_standard_m.jpg)
To JPG z ACR z nowym ręcznie utworzonym profilem kolorów
W aparacie ustawiłem Picture Control na Standard format NEF i zrobiłem zdjęcie z błyskiem pod odpowiednim kątem by nie było odblasków. Można zrobić zdjęcie bez błysku jeśli jest odpowiednio jasno. ISO na 100.
Potem w PS otworzyłem zdjęcie ustawiłem profil kolorów na Camera Standard i zapisałem do DNG.
W Adobe DNG Profile Editor otworzyłem zdjęcie i WAŻNE ustaw Base profile na Camera Standard
Potem wzrokowo patrzyłem jak kolory różnią się od tego co widzę w rzeczywistości. Tu najbardziej nienaturalnie wyglądał różowy mazak i radyjko. Kliknąłem więc pipetą na mazak i podniosłem Saturation i chyba modyfikowałem Hue. Jeśli jakiś kolor nadal nie jest zgodny z rzeczywistością to znów klikamy ten kolor i regulujemy. Potem tylko File -> Export profile i gotowe !
Ważne by suwakami za mocno nie manipulować. Ważne też by w Base profile nie wybierać Adobe Standard bo to mocno fałszywy profil. Twarze z tego profilu wyglądają koszmarnie.
Polecam każdemu ręczną korekcję jeśli nie ma się oryginalnej karty Color Checker Passport.
Wystarczy tylko skompletować jak najwięcej różnych kolorów od jaskrawych po pastelowe.
Pozdrawiam i zachęcam do własnych modyfikacji. Wasze spostrzeżenia z chęcią przeczytam.
Np tu. http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=132780
Kilka moich przemyśleń. Body D7100.
Ustawiłem obok monitora różne kolorowe mazaki, kredki, klocki etc. Również wydrukowałem Color Checker Passport na drukarce sublimacyjnej i postawiłem między tę scenerię (wiem że drukowanie nie da takiej jakości jak orginalna karta).
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://s2.postimg.org/bda0bt209/DDD_3549.jpg)
To JPG z Capture NX - Picture Control na Standard
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://s27.postimg.org/i5t4v5w83/DDD_3549_standard_m.jpg)
To JPG z ACR z nowym ręcznie utworzonym profilem kolorów
W aparacie ustawiłem Picture Control na Standard format NEF i zrobiłem zdjęcie z błyskiem pod odpowiednim kątem by nie było odblasków. Można zrobić zdjęcie bez błysku jeśli jest odpowiednio jasno. ISO na 100.
Potem w PS otworzyłem zdjęcie ustawiłem profil kolorów na Camera Standard i zapisałem do DNG.
W Adobe DNG Profile Editor otworzyłem zdjęcie i WAŻNE ustaw Base profile na Camera Standard
Potem wzrokowo patrzyłem jak kolory różnią się od tego co widzę w rzeczywistości. Tu najbardziej nienaturalnie wyglądał różowy mazak i radyjko. Kliknąłem więc pipetą na mazak i podniosłem Saturation i chyba modyfikowałem Hue. Jeśli jakiś kolor nadal nie jest zgodny z rzeczywistością to znów klikamy ten kolor i regulujemy. Potem tylko File -> Export profile i gotowe !
Ważne by suwakami za mocno nie manipulować. Ważne też by w Base profile nie wybierać Adobe Standard bo to mocno fałszywy profil. Twarze z tego profilu wyglądają koszmarnie.
Polecam każdemu ręczną korekcję jeśli nie ma się oryginalnej karty Color Checker Passport.
Wystarczy tylko skompletować jak najwięcej różnych kolorów od jaskrawych po pastelowe.
Pozdrawiam i zachęcam do własnych modyfikacji. Wasze spostrzeżenia z chęcią przeczytam.