PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto dokładać do D?



Zoidberg
04-08-2005, 12:26
Nie wiem czy było to poruszane na forum (siedzę w pracy i nie bardzo mogę szperać w necie :) ale tak się zastanawiam, czy warto dokładać do wersji obiektywów z D? Na interfoto np. 20mm/2.8 - 1100PLN, a wersja z D - 1450PLN. To jednak 350 PLN różnicy. Czy nawet używając lampy (na razie nie mam i jakoś nie czuje potrzeby posiadania) to D dal tak rewelacyjny wynik w porównaniu z "nie D"?
Pozdrawiam

szymony
04-08-2005, 13:00
Trzeba pamiętać że całe magiczne "D"istance działa tylko (mówimy o błysku) gdy błyskograt jest na sankach i ustawiony na wprost. Czyli najbardziej płaskie i zazwyczaj nieciekawe światło.
Już dawno olałem to czy Szkło ma D czy nie. Mam jedne i drugie.

Chilon
04-08-2005, 13:31
Trzeba pamiętać że całe magiczne "D"istance działa tylko (mówimy o błysku) gdy błyskograt jest na sankach i ustawiony na wprost. Czyli najbardziej płaskie i zazwyczaj nieciekawe światło.

To imo tylko część prawdy dotycząca sytuacji, gdy lampa jest głównym źródłem światła. W moim wypadku 80% sytuacji kiedy używam lampy do delikatne rozświetlanie cieni i wtedy palnik mam zwykle na wprost. Tu "D" chyba się sprawdza.

W szerokim kącie (przywołane 20/2.8) olałbym "D". W portrecie chyba nie.

Dla odmiany Ken Rockwell twierdzi, że "D" można śmiało olać. A facet na ogół wie co mówi.

dRUId
07-08-2005, 19:40
Tak jak napisał Chilon są chwile, że to D przydaje się. Dla obiektywów o ogniskowej powyżej 100 nie ma to już znaczenia ze względu na zasięg lampy. Dla ogniskowej, którą wymieniłeś nie przejmowałbym się D.