PDA

Zobacz pełną wersję : Za jasne/ciemne zdjęcia



Lena94
02-06-2014, 20:38
Witam ,mam dość głupawy problem.Moje zdjęcia w trybie M,A,S,P są za jasne lub za ciemne...Kwestia przesłony i iso została sprawdzana .Jeśli zresetuje ustawienia i tak nie ,,wychodzą'' zdjęcia takie jak powinny...co naknociłam? Mam problem dosłownie taki jak zakupiłam tą lustrzankę i sobie z nią nie radziłam :|. Nie umiem jej ustawić tak jak być powinno i było jakiś czas temu....Posiadam nikon d3100 z obiektywem Nikkor 18-105mm ED. Proszę o pomoc..pewnie w błahym problemie..

MstrG
02-06-2014, 20:42
Witam ,mam dość głupawy problem.Moje zdjęcia w trybie M,A,S,P są za jasne lub za ciemne...Kwestia przesłony i iso została sprawdzana .Jeśli zresetuje ustawienia i tak nie ,,wychodzą'' zdjęcia takie jak powinny...co naknociłam? Mam problem dosłownie taki jak zakupiłam tą lustrzankę i sobie z nią nie radziłam :|. Nie umiem jej ustawić tak jak być powinno i było jakiś czas temu....Posiadam nikon d3100 z obiektywem Nikkor 18-105mm ED. Proszę o pomoc..pewnie w błahym problemie..

Na matrycowym, punktowym czy na każdym Ci tak robi? Wcześniej było OK?
Korekta ekspozycji jak jest ustawiona?
Wstaw ze dwa zdjęcia z exifem.

zgera
02-06-2014, 21:22
Sprawa nie jest taka prosta, trzeba poznać jak działa pomiar światła, jakie jest uśrednienie pomiaru w kadrze dla matrycowego, centralnego i punktowego.
Ponadto pomiar jest również powiązany po części a aktywnym punktem AF.
W praktyce przy niektórych scenach trzeba używać korekty ekspozycji, jeśli w kadrze w centrum będzie dużo białego a na brzegach ciemnego koloru to pomiar w aparacie może ustawić poprawną ekspozycję na białe ale reszta kadru będzie za ciemna lub na odwrót.

GonzoG
02-06-2014, 21:47
Problemem chyba jest brak zrozumienia działania aparatu i brak ogólnej wiedzy o fotografii.
Zacznij od porządnego przestudiowania pełnej instrukcji (jest na płycie).
Jak już zrozumiesz co jest do czego, to będzie czas na zrozumienia zasad ekspozycji - polecam książkę "Ekspozycja bez tajemnic" B. Petersona.

Wyrwiząb
02-06-2014, 23:16
Kwestia przesłony i iso została sprawdzana .Jeśli zresetuje ustawienia i tak nie ,,wychodzą'' zdjęcia takie jak powinny...co naknociłam?

Idę o zakład, że koleżanka po prostu przełącza sobie poszczególne tryby czekając na cud. A cudu nie będzie bez zabawy właśnie iso i przysłoną i czasem. Ktoś "sprawdzał", że aparat reaguje na zmiany ustawień na poszczególnych trybach, to super :) Ale SAMA pobaw się tym.
Tutaj masz bardzo przystępnie podane wszystko, powodzenia! https://www.youtube.com/watch?v=DdgN3vmz_AU

Lena94
03-06-2014, 08:47
Bez przesady :D aparat mam od grudnia i nie przełączam na ,,bele co'' instrukcje przestudiowałam, http://www.szerokikadr.pl/ też przeczytany...żeby nie było to moje zdj do tej pory tak wyglądały http://lena94.flog.pl/ .... może i amatorsko nooo umiem czytać instrukcje na płycie z nikona jest generalnie to samo co w książce więc bez sensu.

http://wstaw.org/w/2JVB/ przykładowe zdjęcie f/8 , 50s,iso-100 bez lampy.
to nie jest mój pierszy aparat prędzej posiadałam inna lustrzanke... więc komentarze typu czytaj sobie instrukcje...

slaweko
03-06-2014, 09:12
Bez przesady :D aparat mam od grudnia i nie przełączam na ,,bele co'' instrukcje przestudiowałam, http://www.szerokikadr.pl/ też przeczytany...żeby nie było to moje zdj do tej pory tak wyglądały http://lena94.flog.pl/ .... może i amatorsko nooo umiem czytać instrukcje na płycie z nikona jest generalnie to samo co w książce więc bez sensu.

Piękne fotki :-)

madebyzosiek
03-06-2014, 09:21
http://wstaw.org/w/2JVB/ przykładowe zdjęcie f/8 , 50s,iso-100 bez lampy.
to nie jest mój pierszy aparat prędzej posiadałam inna lustrzanke... więc komentarze typu czytaj sobie instrukcje...

Chyba 1/50 przy takim słońcu to za dużo, nawet przy przysłonie 8 i iso 100... Skala naświetlenia nie była na maksa na +?

kkokosz
03-06-2014, 09:24
Zdjęcie (to prześwietlone) nie posiada exifu, więc trudno powiedzieć, z jakimi ustawieniami było robione. Jednak 50s w dzień to o wiele za długo i nic dziwnego, że wyszło za jasno. Myślę, że miałaś włączony punktowy pomiar światła i akurat czujnik trafił na cień na falach, co przy trybie A (priorytet przysłony) zaskutkowało niepotrzebnym wydłużeniem czasu.

Możesz przetestować w trybie manualnym, z f/8, iso100. Raz pomierz światło (drabinką) i ustaw odpowiedni czas. Zrób kilka ujęć - czy różnią się ekspozycją? Zakładam że nie. Sprawdź, czy nie masz wprowadzonej korekty ekspozycji.

A poza tym zamieść kilka zdjęć z exifami, bo tak to wróżenie z fusów :(

Lena94
03-06-2014, 09:29
Zdjęcie (to prześwietlone) nie posiada exifu, więc trudno powiedzieć, z jakimi ustawieniami było robione. Jednak 50s w dzień to o wiele za długo i nic dziwnego, że wyszło za jasno. Myślę, że miałaś włączony punktowy pomiar światła i akurat czujnik trafił na cień na falach, co przy trybie A (priorytet przysłony) zaskutkowało niepotrzebnym wydłużeniem czasu.

Możesz przetestować w trybie manualnym, z f/8, iso100. Raz pomierz światło (drabinką) i ustaw odpowiedni czas. Zrób kilka ujęć - czy różnią się ekspozycją? Zakładam że nie. Sprawdź, czy nie masz wprowadzonej korekty ekspozycji.

A poza tym zamieść kilka zdjęć z exifami, bo tak to wróżenie z fusów :(

^^ dzięki za fachową poradę,później wrzucę . Udziela się moja amatorka :(

slaweko
03-06-2014, 10:05
Sprawdziłem na swoich fotkach, z okresu, kiedy uczyłem się fotografować. Podobny efekt prześwietlenia mam na fotkach pod słońce z punktowym pomiarem i czasem 1/250 przy f/8. Mam też f/11 1/60s z pkt pomiarem światła pod słońce - to dopiero przepał hehe. Oczywiście mój aparat działa dobrze tylko fotograf do d...y :-)

sl011
03-06-2014, 10:57
Lena94, z exifu wynika, że robiłaś w trybie M, w którym wszystko zależy od Ciebie. Czyli dla tego zdjęcia mogłaś po prostu własnoręcznie źle ustawić parametry. Ustawiłaś 1/50 sekundy - to faktycznie może być zbyt długi czas migawki jak na zdjęcie robione w dzień na otwartej przestrzeni.

Lena94
03-06-2014, 12:40
Może jakieś podpowiedzi.Że tak napiszę zdjęcia w tych trybach własnoręcznego ustawiania są w pochmurne dni idealne,jeśli zmieniałam balans bieli na automatycznie nie było idealnie,jeśli na światło słoneczne też nie odpowiednio,następnie wchodziłam w ostatnie ustawienia->ustaw picture control np.pejzaż to tylko się te odcienie zmieniały.Używałam także pomiarów białego koloru.xd ale najwyraźniej nie o to chodziło.Czyli rozumiem ,że kwestia przysłony. Czy jeszcze jakieś opcje mam po sprawdzać.Już szukam jakiś zdjęć z paramentrami

kkokosz
03-06-2014, 12:47
Balans bieli nie ma tu nic do rzeczy. Ustaw tryb A w aparacie, przysłona f/8, pomiar światła matrycowy i zrób zdjęcie. Pomiar światła w D3xxx robi się chyba gdzieś w menu (nie miałem tego aparatu w ręce, więc nie powiem gdzie). W ten sposób powinnaś uzyskać mniej więcej dobrze naświetlone zdjęcie. Jeśli ustawiasz wszystko ręcznie (tryb M), to po ustawieniu przysłony (np. f/8) musisz dostosować czas naświetlania (jeśli nie masz zewnętrznego światłomierza, posługujesz się "drabinką", którą aparat wyświetla (w D3xxx pewnie tylko w wizjerze, bo chyba ten model nie ma górnego wyświetlacza).

Lena94
03-06-2014, 12:51
Dobra człowiek uczy się na błędach .więc tu macie zdjęcia.proszę o rady .. http://zapodaj.net/1e87f8ff6f291.jpg.html , http://zapodaj.net/3aebf08b661e5.jpg.html http://zapodaj.net/e064a911e92bd.jpg.html http://zapodaj.net/a5668d1447a8b.jpg.html już mniej białe ale jednak. :| najwyżej pora przejść na kompaktówkę :D

Lena94
03-06-2014, 12:53
Balans bieli nie ma tu nic do rzeczy. Ustaw tryb A w aparacie, przysłona f/8, pomiar światła matrycowy i zrób zdjęcie. Pomiar światła w D3xxx robi się chyba gdzieś w menu (nie miałem tego aparatu w ręce, więc nie powiem gdzie). W ten sposób powinnaś uzyskać mniej więcej dobrze naświetlone zdjęcie. Jeśli ustawiasz wszystko ręcznie (tryb M), to po ustawieniu przysłony (np. f/8) musisz dostosować czas naświetlania (jeśli nie masz zewnętrznego światłomierza, posługujesz się "drabinką", którą aparat wyświetla (w D3xxx pewnie tylko w wizjerze, bo chyba ten model nie ma górnego wyświetlacza).

Dzięki :)

sl011
03-06-2014, 14:14
Czyli rozumiem ,że kwestia przysłony.
Prawidłowe naświetlenie zdjęcia to kwestia przede wszystkim 3 elementów: wielkości otworu przysłony, długości czasu migawki i ustawionej czułości (ISO). Jeśli zdjęcie jest za jasne, to w trybie ręcznym (M), którego użyłaś robiąc zdjęcia "nadwodne", trzeba zmniejszyć któryś z tych trzech parametrów.

Różę natomiast prześwietliłaś w trybie priorytetu przysłony (A). Przepalenie kolorów zdarza się bardzo często między innymi właśnie przy robieniu zdjęć kwiatom. W tym trybie przyciemniasz zdjęcie stosując tzw kompensację ekspozycji: przytrzymujesz przycisk +/- i kręcisz kółkiem.

P.S. We wszystkich zdjęciach, które zamieściłaś, jest komplet informacji EXIF. Tylko w niektórych przypadkach trzeba przed ściągnięciem kliknąć "pokaż większy rozmiar" czy jakoś tak. Nie musisz więc zamieszczać informacji oddzielnie.

zgera
03-06-2014, 14:26
W przypadku D3100 robiłem próbę na ISO 100 i ISO 200 fotografując tą samą scenę, pozostałe parametry dobierał aparat, na ISO 100 zdjęcia wychodzą jaśniejsze, musiałem użyć korekty -07 EV.
Teraz używam ISO 200 jako najniższe i jest trochę lepiej ale w wielu przypadkach trzeba korygować ekspozycje.
D3100 ma słabą rozpiętość tonalną matrycy, AD-L bez wyboru stopnia więc włączony zachowuje się różnie, ale jak się ogarnie ten model to robi przyzwoite zdjęcia.

fader_audio
03-06-2014, 14:43
Zwróc uwagę na to co napisał zgera, sprawdź czy tak się nie dzieje. Jeżeli się potiwerdzi to ustawiać zawsze na iso 100 kompensację ekspozycji. Druga rzecz to wydaje mi się jakby pomiar był punktowy, bo zdjęcie z kwiatkiem nie ma aż takiej rozpietości ja z wodą. Jeżeli nie masz ustawionego na punktowe, to może byc jeszcze pomiar centralny lecz z pomniejszonym promieniem obszaru pamiaru ekspozycji. Tu akurat nie wiem czy Twój aparat to ma, wiem że w d80 mam ta funkcję i też miało wpływ na ekspozycję. Może być też że masz ustawioną kompensację ekzpozycji na +.

Może sie powtarzam ale wątek czytałem na szybko. mam nadzieję że problem opanujesz

MackEstrite
03-06-2014, 15:04
Ja bym sie skłaniał również do uwagi fader_audio - mianowicie sprawdź czy kompensacje ekspozycji (http://www.szerokikadr.pl/poradnik/kompensacja-ekspozycji) masz wyzerowaną, bo o ile w Trybie M aparat faktycznie może głupoty wypluć przez złe dobranie parametrów, o tyle w trybach półautomatycznych, puszka rekompensuje to i owo, chyba że właśnie ręcznie wprowadzimy korektę ekspozycji.

sl011
03-06-2014, 15:19
Dla róży exif pokazuje pomiar 'średnia ważona', kompensacja 0.

Nie miałem jeszcze okazji fotografować róż lustrzanką, ale robiąc innymi aparatami często musiałem ustawiać kompensację nawet rzędu -2, żeby nie prześwietlić czerwonych/różowych płatków.

zgera
03-06-2014, 19:03
Dobra człowiek uczy się na błędach .więc tu macie zdjęcia.proszę o rady .. http://zapodaj.net/1e87f8ff6f291.jpg.html , http://zapodaj.net/3aebf08b661e5.jpg.html http://zapodaj.net/e064a911e92bd.jpg.html http://zapodaj.net/a5668d1447a8b.jpg.html już mniej białe ale jednak. :| najwyżej pora przejść na kompaktówkę :D

Po tych zdjęciach jedyne co mogę stwierdzić że to ewidentna wina operatora, brak podstawowej wiedzy aby robić w manualu, korzystaj raczej z trybów P,S,A, sprawdzaj histogram po wykonaniu zdjęcia.

GonzoG
03-06-2014, 19:12
Może jakieś podpowiedzi.Że tak napiszę zdjęcia w tych trybach własnoręcznego ustawiania są w pochmurne dni idealne,jeśli zmieniałam balans bieli na automatycznie nie było idealnie,jeśli na światło słoneczne też nie odpowiednio,następnie wchodziłam w ostatnie ustawienia->ustaw picture control np.pejzaż to tylko się te odcienie zmieniały.Używałam także pomiarów białego koloru.xd ale najwyraźniej nie o to chodziło.Czyli rozumiem ,że kwestia przysłony. Czy jeszcze jakieś opcje mam po sprawdzać.Już szukam jakiś zdjęć z paramentrami

Niby instrukcję czytałaś... ale nadal ewidentnie nie masz zielonego pojęcia jak używać aparatu.
Trzeba ją przeczytać jeszcze raz, ale tym razem ze zrozumieniem.

Wybacz, ale moje pierwotne stwierdzenie, za które z resztą bardzo się obraziłaś, bo ponoć znasz się na lustrzankach, jest w pełni zasadne - nie masz podstawowej wiedzy nie tylko z zakresu "wiedzy o lustrzankach", ale też podstaw fotografii.
Przykro mi, ale taka jest rzeczywistość. To że kiedyś tam miałaś już jakiś aparat, czy nawet lustrzankę nie znaczy, że cokolwiek wiesz.

sl011
03-06-2014, 20:13
Lena94, przyznaj się, że żarty sobie z nas robisz. Zdjęcia, które przedstawiasz jako swoje wcześniejsze, są dość precyzyjnie naświetlone w bardzo różnorodnych warunkach oświetleniowych. A teraz nagle nie masz zielonego pojęcia czemu na prostym zdjęciu jezioro czy rzeka wygląda jak prześcieradło? Wcześniej o zachodzie słońca potrafiłaś ustawić czas migawki 1/640s (iso100, f/11), a teraz dziwisz się, że w środku dnia przy 1/50s obraz jest prześwietlony? Jajka sobie robisz?

d90
04-06-2014, 08:22
Nie robi sobie jaj. Po prostu cyka na automacie. I tyle. Chcialaby ale nie potrafi...
http://lena94.flog.pl/wpis/8866002#w zobacz w exif.
Ratunek to tryb manual, raw, i komputer pozniej.
Jesli ktos nie potrafi ogarnąć ekspozycji pozostaje tylko fotoszop. Bo auto niestety działa jak działa.
:)
Do tego wspomniana instrukcja. Czytanie. Praktyka.
Nie ma mz innej recepty.

fader_audio
04-06-2014, 13:03
a może slo11 ma rację, na blogu autorki wątku jest dużo zdjęć, wszystkie są naświetlone dobrze, bez względu na warunki i też nie należą do zwykłych pstryków amatora

Wind Mill
04-06-2014, 19:00
Czy w D3100 także jest opcja "blokada ekspozycji przyciskiem migawki"? Nie mam pod ręką instrukcji, nie pamiętam jak to się dokładnie nazywa, ale gdy jest na ON to przy przekadrowywaniu po złapaniu ostrości, z wciśniętym do połowy spustem migawki, pomiar światła będzie nieprawidłowy, nawet w trybie matrycowym.

nikoniarz
04-06-2014, 20:21
Można blokować ekspozycję spustem, przy ustawieniu ostrości. Ale lepiej używać do blokady ekspozycji przycisku AF-L/AF-E