PDA

Zobacz pełną wersję : otworkowa



njght_84
25-04-2007, 10:30
http://fishki.net/comment.php?id=20015

juz zrobilem opakowanie

jakie tu sa czasy, jaka przyslona?
czy jest jakies "obiektyw", czy jest to niekonieczne?

wilus
25-04-2007, 10:51
Metoda wyliczenia optymalnej średnicy otworu

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/04/37c667efddbefe1e9eec48477aefbcd1-2.png
źródło (http://upload.wikimedia.org/math/3/7/c/37c667efddbefe1e9eec48477aefbcd1.png)
Gdzie d – średnica otworu, f – długość ogniskowej (odległość od otworu do obrazu).



obiektywem jest dziurka


tu jest przydatny programik (http://www.pinhole.cz/en/pinholedesigner/)

njght_84
25-04-2007, 12:39
ktos myslal o jakims szkle do takiego bajeru cos ze starych aparatow typu 28mm, 35mm? juz pudelko sklecilem, tyle ze nie wiem co jest zamiast "obiektywu" -ktos wie?

artful
25-04-2007, 13:08
no przecież napisał Ci kolega, że zamiast obiektywu otwór (dziurka, pinhole itp.)

Maciej
25-04-2007, 15:31
Na tym polega pinhole, że nie ma obiektywu! Tyle, że moim zdaniem nie warto robić pinhole na małym obrazu - za słaba rozdzielczość. Kup sobie jakiś stary średni format np. lubitela i go przerób na pinhole. Futrzak sobie ostatnio takiego zrobił. Pogadaj z nim.

njght_84
26-04-2007, 09:21
a co sadzicie o tym ruskim wynalazku co podalem linka na poczatku? koszt zerowy a frajda moze byc niesamowita:). tylko wydaje mi sie ze cos tam jest naklejone na otworek -wiecie co to?

Maciej
26-04-2007, 09:24
Na otworek naklejona jest mosiężna blaszka, z dziurką o jakiejś średnicy.

njght_84
26-04-2007, 11:37
a jaka zalecacie dziurke bo nawet nie wiem z czym sie to je...
wg wzoru wynika zrobie kwadrat(otworek) o sredznicy 1cm i 1cm odlległosci od kliszy, robie cos z 1 metra to mam przysłone f22?

bardzo bym prosil o przykladowe rozwiazanie problema:)

Maciej
26-04-2007, 12:16
a jaka zalecacie dziurke bo nawet nie wiem z czym sie to je...
wg wzoru wynika zrobie kwadrat(otworek) o sredznicy 1cm i 1cm odlległosci od kliszy, robie cos z 1 metra to mam przysłone f22?

bardzo bym prosil o przykladowe rozwiazanie problema:)
Dziurka to powinno być 1 mm.

njght_84
27-04-2007, 13:05
Dziurka to powinno być 1 mm.

ok zrobie 1mm i jaki wtedy czas? dla dzewa 1m dalej, a dzewa 8m dalej skoro otworek jest 1mm i 1cm od kliszy

aparat pokazuje iso 200 f4 1/60

:)

Maciej
27-04-2007, 15:26
wilus podał Ci link do programu, który Ci wszystko obliczy.