Zobacz pełną wersję : otworkowa
njght_84
25-04-2007, 10:30
http://fishki.net/comment.php?id=20015
juz zrobilem opakowanie
jakie tu sa czasy, jaka przyslona?
czy jest jakies "obiektyw", czy jest to niekonieczne?
Metoda wyliczenia optymalnej średnicy otworu
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/04/37c667efddbefe1e9eec48477aefbcd1-2.png
źródło (http://upload.wikimedia.org/math/3/7/c/37c667efddbefe1e9eec48477aefbcd1.png)
Gdzie d – średnica otworu, f – długość ogniskowej (odległość od otworu do obrazu).
obiektywem jest dziurka
tu jest przydatny programik (http://www.pinhole.cz/en/pinholedesigner/)
njght_84
25-04-2007, 12:39
ktos myslal o jakims szkle do takiego bajeru cos ze starych aparatow typu 28mm, 35mm? juz pudelko sklecilem, tyle ze nie wiem co jest zamiast "obiektywu" -ktos wie?
no przecież napisał Ci kolega, że zamiast obiektywu otwór (dziurka, pinhole itp.)
Na tym polega pinhole, że nie ma obiektywu! Tyle, że moim zdaniem nie warto robić pinhole na małym obrazu - za słaba rozdzielczość. Kup sobie jakiś stary średni format np. lubitela i go przerób na pinhole. Futrzak sobie ostatnio takiego zrobił. Pogadaj z nim.
njght_84
26-04-2007, 09:21
a co sadzicie o tym ruskim wynalazku co podalem linka na poczatku? koszt zerowy a frajda moze byc niesamowita:). tylko wydaje mi sie ze cos tam jest naklejone na otworek -wiecie co to?
Na otworek naklejona jest mosiężna blaszka, z dziurką o jakiejś średnicy.
njght_84
26-04-2007, 11:37
a jaka zalecacie dziurke bo nawet nie wiem z czym sie to je...
wg wzoru wynika zrobie kwadrat(otworek) o sredznicy 1cm i 1cm odlległosci od kliszy, robie cos z 1 metra to mam przysłone f22?
bardzo bym prosil o przykladowe rozwiazanie problema:)
a jaka zalecacie dziurke bo nawet nie wiem z czym sie to je...
wg wzoru wynika zrobie kwadrat(otworek) o sredznicy 1cm i 1cm odlległosci od kliszy, robie cos z 1 metra to mam przysłone f22?
bardzo bym prosil o przykladowe rozwiazanie problema:)
Dziurka to powinno być 1 mm.
njght_84
27-04-2007, 13:05
Dziurka to powinno być 1 mm.
ok zrobie 1mm i jaki wtedy czas? dla dzewa 1m dalej, a dzewa 8m dalej skoro otworek jest 1mm i 1cm od kliszy
aparat pokazuje iso 200 f4 1/60
:)
wilus podał Ci link do programu, który Ci wszystko obliczy.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.