PDA

Zobacz pełną wersję : kamera do liveview na komputerze i robienia ostrych stopklatek



macsiu
20-05-2014, 11:01
Kompletnie nie znam się na temacie, siedzę w obrazie nieruchomym:) Ale potrzebuję rady. Chodzi o kamerę która ma odpowiednią ilość fps żeby można by zrobić stopklatkę z filmu gdzie rowerzysta pedałuje i by jego nogi były możliwe ostre. A drugi wymóg to możliwośc podpięcia kamery do komputera w liveview. Marka i pułap cenowy dowolny, w zasadzie pozostałe parametry mają znaczenie drugorzędne bo to ma być urządzenie do ściśle określonych zadań.

przem426
20-05-2014, 16:42
wybierz sobie coś od vision research - phantom flex (http://www.visionresearch.com/Products/High-Speed-Cameras/Phantom-Flex/) powinien spełnić twoje wymagania

RobertMiernik
20-05-2014, 16:54
Nie jestem pewny, czy o Phantom Flex mieści się w czymś co jest "dowolnym pułapem cenowym"...
Samo wypożyczenie na jeden dzień zdjęciowy w Polsce kosztuje koło 8k...

macsiu
28-05-2014, 09:06
może źle się wypowiedziałem. To jednak ma być kamera która ma mozliwie dobre właściwości do tego zadania ale nie potrzebny jest drogi profesjonalny kombajn. To może inaczej zadam pytanie - która kamera do 2 tys zł ma najwięcej fps ?

ajt
28-05-2014, 09:49
Fps z ostrością pojedynczej klatki ma tylko pośredni związek. Tzn. jak dana kamerka będzie miala np. 250fps, to czas naświetlania jednej klatki nie będzie dłuższy niż 1/250s. A taki np. OM-D EM-5 (to tylko przykład, pewnie nie najlepszy, ale akurat mam go przed sobą) ma mały fps ustalony na sztywno, ale za to w trybie manualnym można ustawić czas naświetlania 1/4000s. Tak więc szukaj kamery (a może jakiś aparat też się nada), z możliwością manualnych ustawień i patrz na najkrótszy czas w trybie manualnym, nie na fps (o ile nie jest potrzebne również z innych powodów, niż ostra stopklatka), chociaż duża wartość fps może dawać nadzieję, że efekty związane z tzw. "rolling shutter" będą mniejsze. Trzeba też sprawdzić, jaka jest rozdzielczość przy dużym fps, bo zwykle dość mała.

Aeon88
30-05-2014, 13:21
Ogólnie każda kamera, która potrafi ustawić manualnie czas naświetlania się nada. Teoretycznie nie ważne czy film nagrasz z prędkością 25fps czy 250fps, bo to czy pojedyncza klatka filmu będzie ostra zależy tylko i wyłącznie od tego jak długo została naświetlana. Np rowerzystę będziesz musiał naświetlić z czasem 1/500, a siebie siedzącego przed biurkiem i kręcącego lekko głową wystarczy że naświetlisz z prędkością 1/100 i też stopklatka będzie ostra. Wszystko zależy od tego jak szybko porusza się przedmiot nagrywany, a jakie masz ustawienie czasu ekspozycji w kamerze (migawka). Napisałem teoretycznie, bo jeśli ustawisz kamerę aby nagrywała z prędkością 250fps to wymusisz minimalny czas naświetlania jednej klatki minimum 1/250s a dla takiego czasu naświetlania zamrożony ruch będzie ostrzejszy niż przy nagrywaniu 25fps i czasie minimalnym 1/25s. Więc fps kamery ma wpływ na ostrość stopklatki tylko pośrednio, przez wymuszenie minimalnego czasu naświetlania jednej klatki.

Reasumując, możesz kupić kamerę która nagrywa tylko w 25fps, ale jeśli można na niej ustawić różny czas naświetlania pojedynczej klatki to spokojnie nagrasz filmik na którym stopklatki będą ostre, tak jak chcesz. Teraz tylko kwestia którą kamerę da się podpiąć pod PC zgodnie z Twoimi wymaganiami? To już sam znajdziesz.

przem426
31-05-2014, 09:32
może źle się wypowiedziałem. To jednak ma być kamera która ma mozliwie dobre właściwości do tego zadania ale nie potrzebny jest drogi profesjonalny kombajn. To może inaczej zadam pytanie - która kamera do 2 tys zł ma najwięcej fps ?

dowolny pułap cenowy dowolny to 2k pln ?? :shock:

do 2k pln największy framerate przy rozsądnej rozdzielczości będzie miało gopro.

generalnie w tej cenie nic nie znajdziesz, taki nex-fs700 który wyciągnie 400fps to koszt rzędu ~30k pln

pozostaje próbować tak jak pisał Aeon88.

poniżej masz mały test zrobiony panasonicem hc-v700, kamera kupiona za ok 2k pln.
ustawienia manualne, 1/500s pełna dziura, nagrywane w 1080p 50fps - machałem ręką przed obiektywem, nie mam pojęcia czy pedałujący kolarz macha szybciej niż ja czy nie.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/150050p-2.jpg
źródło (http://tokar.info/1-500-50p.jpg)

macsiu
01-06-2014, 10:40
Dzięki, sporo m i to wyjaśniło. Będę szukać.