PDA

Zobacz pełną wersję : książka o fotografii dla początkującego



ekarol
24-04-2007, 20:22
witam!
jaka ksiazke o fotografii polecilibyscie dla bardzo początkującego fotografa?
juz jakis czas "pstryka fotki" zwykłym kompaktem, ale chciałby sie juz nauczyć "robić zdjęcia".
potrzebuje książki która w miare prostym językiem wyjaśni zagadnienia związane z obiektywami, ekspozycją, techniką robienia zdjęć i może jeszcze obróbką...
z gory dzieki za pomoc
pozdrawiam

leonq
24-04-2007, 20:35
Właściwie to musiałbyś poczytać dużo więcej niż jedną książkę, aby poszerzyć wiadomości z zakresu fotografii.
Ale niedawno wpadła mi w ręcę pewna książka, która wydała mi sie dość ciekawa ze właśnie ze względu na dość szerokie podejście do tematu, a jednocześnie bardzo ciekawie i logicznie napisana. Mianowicie "Biblia Fotografii" Daniela Lezano. Początkowo pomyślałem, że to kolejna książka "o wszystkim i o niczym" a jednak dla początkującego pasjonata fotografii może się okazać bardzo cennym źródłem informacji i wstępem do bardziej rzeczowej literatury.

ekarol
24-04-2007, 20:40
Mam już za sobą lekturę książki Włodzimierza Barchacza "Fotografujemy", ale tak jak mówisz potrzebuje czegoś więcej. Dzięki za radę, przyjrzę się tej pozycji ale również chętnie poczytam opinie innych.

ekarol
26-04-2007, 09:29
Moze ktos jeszcze napisze jakas propozycje? Chciałbym zakupić ksiązke przed majowym weekendem i zaczac chłonąć wiedzę ;-)
Jestem bliski zakupu książki wspomnianej przez leonq, ale chetnie przeczytam opinie innych. Tak jak wspomnialem, chciałbym aby byla to ksiazka o fotografii, zasadach budowy, działaniu aparatu... nie chcę książki, która w tytule będzie zawierać słowo "cyfrowa", nie zalezy mi jeszcze tak bardzo na informacjach dotyczących programów graficznych i obróbki zdjęć na kompie, a zauwazylem ze wiekszosc pozycji o fotografii cyfowej tak wlasnie wyglada.

markB
26-04-2007, 10:37
Jest taka książka Toma Anga pt. Fotografia. Co prawda te rzeczy, o których piszesz są dość skrótowo potraktowane, ale cenne są uwagi dotyczące kompozycji, szczególnie, że omawiane na przykładach. Dobre wprowadzenie do fotografii dają także podręczniki Johna Hedgecoe i Freemana.

MsbS
26-04-2007, 15:00
Jeśli faktycznie nie zależy Ci na "cyfrowości" tej książki, to może coś klasycznego już: "Fotografia w Praktyce Amatorskiej" Zbigniewa Pękosławskiego. Jest tego sporo na Allegro (kiedyś nakłady były gigantyczne, więc nie powinno być trudno dostać). Napisana jest nieco "niedzisiejszo" - kto czytał książki poradnikowe czy popularnonaukowe z lat 70.-80., ten wie, o co mi chodzi.
Poza tym możesz próbować dostać gdzieś "książkę o fotografowaniu" Mroczka - choć ceny na Allegro są raczej kosmiczne. Nie mówi o budowie aparatu, ale o technice fotografowania, a do tego bardzo przyjemnie się ją czyta.